powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 23-2002, 10 czerwca 2002
23-2002 Computerworld nr 23-2002
Wiadomości

TOP 200: rynek rośnie!

Obraz polskiego rynku informatycznego i telekomunikacyjnego w 2001 r. Czytaj więcej »

Polski akcent w strategii .Net

Ponad 2700 programistów wzięło udział w polskiej edycji konferencji Microsoft Developer Network. Czytaj więcej »

START zbyt dobrze wystartował

Zmiany w systemach informacyjnych ochrony zdrowia zapowiadane przez ministerstwo mogą zniweczyć osiągnięcia trzech lat pracy informatyków ze szpitali i kas chorych. Czytaj więcej »

Jak wygrać przetarg PHARE

Z Jackiem Leśniakiem, zastępcą dyrektora Jednostki Finansująco-Kontraktującej, działającej w ramach Fundacji "Fundusz Współpracy", rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

W obronie dorobku DOS

CyberService proponuje producentom aplikacji na platformę DOS alternatywę wobec Windows. Czytaj więcej »

Razem radzić o e-edukacji

Przy Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu działa Rada ds. Edukacji Informatycznej. Czytaj więcej »

Niemiecki rząd lubi oprogramowanie open source

Instytucje rządowe w Niemczech otrzymają zniżki na zakup rozwiązań linuxowych. Czytaj więcej »

Scala wprowadza nowy system ERP - iScala 2.1

iScala 2.1 nie jest tylko kolejną wersją pakietu ERP Scala 5.1. "Nie chodziło nam o dodanie nowych narzędzi i funkcji, ale o stworzenie nowej architektury systemu, dostosowanej do potrzeb współczesnych przedsiębiorstw. Jest to więc początek nowej linii produktów w naszej ofercie" - mówi Mike Burdett, dyrektor generalny Scala Business Solutions. Projektanci systemu zmienili w nim... Czytaj więcej »

Zdążymy, nie zdążymy?

Spory wokół rozporządzeń do ustawy o podpisie elektronicznym mogą opóźnić jej wejście w życie. Czytaj więcej »

Zaplanowany zamach stanu

Andrzej Widerszpil, były prezes Compaq Computer, został prezesem Optimus SA. Czytaj więcej »

Hitachi kupuje dyski twarde IBM

Hitachi przejmie za 2 mld USD dział IBM zajmujący się produkcją dysków twardych. Transakcja obejmuje również prawa intelektualne do patentów zarejestrowanych przez IBM. Równocześnie japońska firma wydzieli własny dział zajmujący się produkcją dysków i utworzy z IBM spółkę joint venture. Przez 3 lata IBM będzie posiadał w niej 30% udziałów. Po tym okresie firma przejdzie w... Czytaj więcej »

W sam raz dla małych

Powiększa się w Polsce oferta oprogramowania linuxowego dla małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Wspólny start projektu

EDB Ster Polska zamierza oferować outsourcing systemów IT na bazie centrów obliczeniowych w Norwegii. Czytaj więcej »

Unowocześnić przedsiębiorczość

Rozwój branży IT będzie zależał w najbliższym czasie nie tyle od rządowych programów informatyzacji kraju, ile od właściwie określonych priorytetów i celów strategicznych w polityce gospodarczej. Czytaj więcej »

Technologie

Megabajty ściśle tajne

Szyfrowanie jest najprostszym sposobem ochrony danych przechowywanych na dyskach przed wykorzystaniem ich przez nieuprawnione osoby. Czytaj więcej »

Prosta droga do usług Web

SOAP Toolkit 3.0 zawiera zestaw narzędzi programistycznych do tworzenia usług Web bazujących na komponentach COM. Czytaj więcej »

Integracja na wyższym poziomie

Od ponad roku organizacja OMG pracuje nad nowym rozwiązaniem, które ma służyć do integrowania systemów informatycznych - Model Driven Architecture (MDA). Czytaj więcej »

Czy ostatni będą pierwszymi?

Hewlett-Packard, jako jeden z ostatnich, wprowadził do oferty kolorowe drukarki laserowe z liniowym mechanizmem druku. Czytaj więcej »

Normy ISO 9000 w przeglądarce

Firma Speed oferuje pakiet łączący funkcje systemu zarządzania obiegiem dokumentów i kontroli zgodności z normami ISO 9000. Czytaj więcej »

Dziewiąty system słoneczny

Sun Microsystems wprowadził na rynek Solaris 9. System operacyjny zawiera ponad 300 nowych funkcji. Czytaj więcej »

Platforma Java a technologie .Net

.Net to środowisko, w którym mogą działać aplikacje pisane w dowolnym języku. W świecie Javy natomiast istnieje jeden uniwersalny język, który został tak rozbudowany, by sprostać każdemu zadaniu. Pozornie środowiska programistyczne skłóconych firm: Microsoftu i Sun Microsystems dzieli wszystko. Gdy jednak bliżej się im przyjrzeć, Java i .Net mają wiele cech wspólnych. Czytaj więcej »

Instalator potwierdza dwa razy

Zarządzanie projektem przestawiania anten abonentów Wizji TV na innego satelitę wspiera portal korporacyjny zbudowany przy użyciu narzędzi .Net. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Nasze pieniądze, ICH informatyka

W najbliższych latach sporą część swych informatycznych wysiłków banki zużyją na własne potrzeby, czyli na porządkowanie swojego podwórka po wdrożeniu systemów scentralizowanych. Prawdziwa rewolucja w bankowej informatyce zacznie się tam, gdzie służby biznesowe zdecydują się na wyjście poza uprawiane przez wszystkich, wąskie poletko rozciągające się między depozytem a... Czytaj więcej »

Konteksty

Zdani na sieć

Pogłębiający się zanik zaufania w kontaktach międzyludzkich jest znacznie bardziej istotną przyczyną upowszechniania się elektronicznych systemów nadzoru i monitorowania niż rozwój technik informacyjnych. Czytaj więcej »

Bezcenne rekordy

Z Tomaszem Kierońskim, dyrektorem Departamentu Budowy Systemów Informatycznych Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci Era GSM, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Gra o przyszłość

Rozwój społeczeństwa informacyjnego wymaga równoległego podjęcia wielu różnorodnych działań. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jasne promieniowanie głupoty

Przede wszystkim śpieszę poinformować moich wiernych Czytelników, że pięciotygodniowa katorga skończyła się (czytaj felieton Eskalacja populacji)! Wprawdzie po drodze nieco zwątpiłem i nawet zamówiłem DSL, ale kiedy okazało się, że jego oprogramowanie wiesza mi komputer, bo jest przestarzałe, poszedłem po rozum do głowy, zażądałem rozmowy z przełożonymi pomocy technicznej i... Czytaj więcej »

Z Berlina do Hamburga...

Nie byłem i już nie będę w Berlinie Zachodnim, bo go nie ma. Mogę za to pojechać np. do Hamburga, gdzie też jeszcze nie byłem, a wyprawę dokąd zaproponuję za chwilę wszystkim czytającym ten tekst. Czytaj więcej »

Opierając się na zdaniu

W ostatnich latach, gdy informatyka stosowana jest niemal wszędzie, w zakładach pracy pojawiły się specyficzne zależności interpersonalne. Otóż dyrektor nie występuje w parze tylko z głównym księgowym czy kadrowym, ale także z głównym informatykiem. Występowanie jest synonimem procesu wspólnego konsultowania, decydowania i pojawiania się w okolicznościach wymagających... Czytaj więcej »

Niepoprawni

Miałem okazję w ciągu ostatniego miesiąca porozmawiać prywatnie z kilkoma aktualnymi albo byłymi pracownikami polskich sklepów internetowych. Żałuję, ale nie mogę zdradzić ich nazw; zresztą historie te są bardzo do siebie podobne i pewnie ci z Państwa, którzy widzieli takie przedsięwzięcie z bliska, pomyślą sobie "Tak! To właśnie ta firma!". Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...