powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2002

Wydanie 6/2002, 7 czerwca 2002
6/2002
Wywiad miesiąca

Pytania o kondycję polskiego rynku

O konsolidacji i liberalizacji polskiego rynku telekomunikacyjnego oraz o perspektywach jego rozwoju rozmawiamy z przedstawicielami czołowych dostawców rozwiązań teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Narzędzia do kontroli zawartości e-mail

Poczta elektroniczna jest niezwykle istotną aplikacją e-biznesu. Problemem systemów tej poczty jest jednak niepożądana zawartość przesyłek pocztowych. Do sprawdzania i kontrolowania zawartości poczty elektronicznej można wykorzystać specjalne programy. Czytaj więcej »

Testy i porównania

Test przełącznika Catalyst 3550-24

Catalyst 3550-24 to jeden z najnowszych przełączników klasy średniej produkowanych przez Cisco. Został on zaprojektowany do łączenia urządzeń dostępowych z korporacyjnymi sieciami LAN. Testy wykazały, że przełącznik jest bardzo wydajny i idealnie nadaje się do obsługi tego rodzaju zadań. Czytaj więcej »

Jak bezpieczne są sieci WLAN?

Grupa robocza IEEE 802.11b Task Group I pracuje nad wprowadzeniem nowego standardu, który zapewni uwierzytelnienie i szyfrowanie w sieciach bezprzewodowych. Niestety, nowy standard jest ciągle w fazie szkicowania. Tymczasem firmowe algorytmy skutecznie zwalczają słabości systemu bezpieczeństwa i mogą po nie sięgać ci wszyscy, którzy od dłuższego czasu borykają się z problemem... Czytaj więcej »

Internet intranet

Zagrożenia w Internecie

W raporcie opracowanym przez firmę Internet Security Systems (ISS) dokonano przeglądu wydarzeń i czynników wpływających na poziom ryzyka związanego z używaniem Internetu w roku 2001 oraz w pierwszym kwartale bieżącego roku. Czytaj więcej »

Zarządzanie i bezpieczeństwo

Podpis elektroniczny w praktyce

W połowie sierpnia zaczyna praktycznie działać ustawa o podpisie elektronicznym. Podpisana 11 października 2001 przez prezydenta RP i opublikowana w Dzienniku Ustaw 15 listopada 2001 r. z mocy Art. 59 ust. 1 ustawa wchodzi w życie 9 miesięcy po opublikowaniu. Czytaj więcej »

Pakiety kontra platformy

Można monitorować połączenia w sieci i zarządzać jej wydajnością, używając do tego celu wielu oddzielnych, słabo zintegrowanych ze sobą narzędzi. Jest to dość kosztowna i mało wydajna metoda. Można też użyć wysoce skalowanych aplikacji, oferujących komplet zintegrowanych ze sobą narzędzi, takich jak globalne platformy zarządzania UniCenter TNG lub OpenView. Jednak i takie... Czytaj więcej »

Nowe technologie

DWDM w trybie Point-to-Multipoint

Działająca w trybie Point-to-Point technologia DWDM (<i>Dense Wave Division Multiplexing</i>) pozwala dostawcom usług przekazywać pomiędzy dwiema lokalizacjami więcej niż jedną częstotliwość (lambdę). Czytaj więcej »

Filtrowanie stron internetowych

Internetowe oprogramowanie filtrujące jest na tyle efektywne, na ile jest zdolne do precyzyjnego określenia natury strony webowej, bez względu czy są to operacje giełdowe, elektroniczny handel, czy też portal prezentujący aktualności. Czytaj więcej »

Kształtowanie ruchu receptą na zatory

Rozwiązanie problemu powstawania zatorów w sieciach WAN wymaga wyważenia aspektów dotyczących zasobów technicznych, fizycznych, ludzkich oraz zagadnień polityki sterowania ruchem. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Między 2,5 a 3G

Na początku 2002 roku przez sieci mobilne łączyło się na świecie 958 mln abonentów (EITO) - w znakomitej większości przez telefony cyfrowe GSM. Do końca roku liczba ta ma przekroczyć 1,15 mld. Według prognoz od połowy roku liczba wszystkich użytkowników telefonii stacjonarnej (1,11 mld) będzie mniejsza niż komórkowych. Prognozy wskazują również, że 1,5 mld użytkowników... Czytaj więcej »

Świat w sieci

Złote serce Billa Gatesa

Bill Gates nie musi zabiegać o to, by jego nazwisko stale znajdowało się w centrum zainteresowania opinii publicznej. Pozycja, jaką we współczesnej informatyce zajmuje stworzona przezeń potężna firma Microsoft, jest niewyczerpanym tematem dla mediów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...