powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 22-2002, 3 czerwca 2002
22-2002 Computerworld nr 22-2002
Wiadomości

Człowiek do zadań specjalnych

Menedżer projektu ma twardy orzech do zgryzienia - musi wykonać zadanie w określonym czasie, według ustalonej specyfikacji i w ramach uzgodnionego budżetu, ale nie jest dysponentem zasobów potrzebnych do wykonania tego zadania. Czytaj więcej »

Projekt profesjonalny

Pierwsze cztery osoby w Polsce otrzymały certyfikat Master's Certificate in Information Technology Project Management, nadawany przez George Washington University. Czytaj więcej »

Elita czy towarzystwo

PTI jest największą organizacją skupiającą informatyków w Polsce. Czy jednak polscy informatycy nie potrzebują organizacji, która potrafiłaby reprezentować ich interesy poza ich środowiskiem. Czytaj więcej »

Z energią na giełdę

Z Maciejem Lasotą, wiceprezesem i dyrektorem ds. oprogramowania najmłodszej spółki giełdowej Telmax SA, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Nie wykorzystywane policyjne systemy IT

Autorzy raportu NIK twierdzą, że policyjne systemy informatyczne nie dość skutecznie wspomagają działania polskiej policji. Czytaj więcej »

Komputery bez autostrad

Polsce łatwiej będzie nadrobić dystans do krajów Unii Europejskiej w dziedzinie telekomunikacji niż transportu. Tak twierdzą autorzy opublikowanego przez Rządowe Centrum Studiów Strategicznych raportu <i>Konkurencyjność polskiej gospodarki</i>. Czytaj więcej »

Pivotal po polsku

Oddział Pivotal w Polsce ma pełnić rolę dystrybutora systemu CRM - eRelationship. Firma zamierza działać głównie za pośrednictwem partnerów. Porozumienia o współpracy zawarto już z GEAC Polska i SterProjekt SA. <i>'Do końca 2002 r. podpiszemy kilka kolejnych umów, m.in. z naszymi globalnymi partnerami: Cap Gemini Ernst & Young i KPMG'</i> - mówi Jarosław Kozicki,... Czytaj więcej »

WSI do UOP, UOP do WSI

Nowelizacja ustawy o ochronie informacji niejawnych zmieni zasadę wydawania świadectw bezpieczeństwa przemysłowego. Czytaj więcej »

Europa goni nowoczesność

Kraje kandydujące do Unii Europejskiej dzielą się na te, które poważnie potraktowały plan Europe+ i można je chwalić za osiągnięcia, oraz te, które go zlekceważyły. Polska jest, niestety, w tej drugiej grupie. Czytaj więcej »

Obrona przed nieuczciwym klientem

Dzięki umiejętnej integracji aplikacji Centrum Kredytowe Banku Zachodniego WBK SA nie tylko przetrwało fuzję banków, lecz także skróciło czas obsługi wniosku kredytowego do jednego dnia. Czytaj więcej »

Technologie

Nowy, spokojny Linux

Minął czas szumnie ogłaszanych strategii linuxowych. Nie minęło jednak zainteresowanie darmowym systemem operacyjnym. Wyłoniła się grupa producentów, którzy nie tylko włączają Linuxa do swojej oferty, ale również czynnie wspierają rozwój systemu. Czytaj więcej »

Więcej niż komputer

IBM uważa Linuxa na mainframe za uniwersalną platformę dla aplikacji e-biznesu, Linuxa zaś za dominujący system przyszłości. Czytaj więcej »

Star, Open czy Microsoft Office?

Najnowsza wersja pakietu aplikacji biurowych Sun Microsystems ma szansę stać się alternatywą dla dominującego na rynku Microsoft Office. Czytaj więcej »

Najbezpieczniejsze biuro

Check Point Software, specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa, otwiera biuro w Polsce. Czytaj więcej »

Wiadomości SMS na usługach korporacji

Komercyjne wykorzystanie usług SMS, dostępnych w sieciach komórkowych, tylko z pozoru wydaje się łatwe. Firmy samodzielnie próbujące wysyłać SMS-y mogą napotkać wiele problemów technicznych. Czytaj więcej »

Wiadomość od dużego klienta

Usługi wysyłania dużej liczby SMS-ów stają się standardowym elementem oferty operatorów. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Silni, wsparci gotowi

Działalność firm informatycznych jeszcze do niedawna ograniczała się do sprzedaży i wdrożenia oprogramowania. Dzisiaj coraz częściej firmy te zdają sobie sprawę, że sprzedaż rozwiązania to dopiero początek kolejnego etapu, a celem nie jest sprzedaż jako taka, ale długotrwała satysfakcja klienta. Zapewnić to może dobrze zorganizowany dział wsparcia technicznego. Czytaj więcej »

Tu nie ma żartów

Wydawałoby się, że dział informatyki mBanku powinien być taki jak sam mBank - odważny i dynamiczny, czasem również zaskakujący. Ale mBank, MultiBank i izzyBank to nadal BRE Bank: twarde budżetowanie i kontrola realizacji projektów, procedury bezpieczeństwa, rozsądne koszty i profesjonalizm zarządzających informatyką. Czytaj więcej »

Konteksty

Spodlona cywilizacja

Nieoczekiwanie jednym z głównych tematów tegorocznej konwencji Stowarzyszenia Studiów Międzynarodowych stało się bezpieczeństwo. Czytaj więcej »

Komputery na mikrobach

Prace badawcze nad inżynierią genetyczną wirusów mają doprowadzić do stworzenia nowych wyświetlaczy, pamięci czy nawet układów scalonych w nanoskali. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Łaty do auta

Najbardziej denerwującym wydarzeniem w czasie podróży samochodem jest jego awaria, uniemożliwiająca dalszą jazdę. Kierowca zazwyczaj zagląda pod maskę, jakby cokolwiek był w stanie uczynić, aby usprawnić pojazd. Niestety, czasy, w których niedyspozycje byliśmy w stanie naprawić własnym sumptem, mijają bezpowrotnie, a nawyk zaglądania do komory silnika nowoczesnych aut pozostał... Czytaj więcej »

Nie strachać się

Mam w domu ładnie wydany atlas geograficzny, a w nim wiele różnych map i ciekawych wykresów. Jeden z nich obrazuje rozkład populacji Szwecji i Indonezji w przedziałach wiekowych. Jak pewnie Państwo się domyślają, w tym pierwszym kraju na wykresie widać prostokąt - w wieku np. 55-59 lat jest mniej więcej tyle samo Szwedów co w wieku 0-4 lat. Czytaj więcej »

Na indeksie

Niebawem, na jakiś czas, znajdę się na indeksie: towarzyskim, służbowym, rodzinnym i jaki tam jeszcze można sobie wyobrazić. A wszystko to za sprawą tego, że nie interesuje mnie to kto, komu, jak i ile dokopie. Nie jest to jednak żadne szyderstwo - dla wszelkich hobby i zainteresowań mam naprawdę wiele atencji, chciałbym tylko, aby otoczenie szanowało to, że moim hobby nie jest... Czytaj więcej »

Jakiego koloru jest Twój komputer

Drogi Czytelniku, czytasz CW, bo najprawdopodobniej jesteś związany (lub związana, z góry przepraszam wszystkie panie, ale "czytelnik" w języku polskim jest rodzaju męskiego, podobnie jak komputer) z branżą komputerową. Twój komputer, a może nawet komputery, nie są z pewnością pierwszymi w życiu. Zamknij więc oczy i pomyśl, jaki kolor ma Twój komputer. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...