powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 21-2002, 27 maja 2002
21-2002 Computerworld nr 21-2002
Wiadomości

Maszyny na gwizdek sędziego

Piłkarskie Mistrzostwa Świata w Korei i Japonii będą areną zmagań nie tylko sportowych, ale i technologicznych. To największe przedsięwzięcie informatyczne w historii sportu. Czytaj więcej »

Dane zamiast dopingu

Niestety, poziom informatyzacji polskiego sportu nie odbiega zbytnio od poziomu, jaki prezentują nasi zawodnicy na arenach międzynarodowych. Kilka chlubnych wyjątków nie zamaskuje ogólnej mizerii. Czytaj więcej »

Unisoft-Wisła 8:2!

Unisoft - najbardziej wysportowana firma IT. Czytaj więcej »

Z pingwinem do przedsiębiorstw

MacroSoft rozpoczął sprzedaż rozwiązań linuxowych dla małych i średnich firm. Czytaj więcej »

Przetarg za przetargiem

Największe kontrakty IT nie są zawierane w trybie ustawy o zamówieniach publicznych, lecz są finansowane ze środków PHARE. Czytaj więcej »

Ostateczny koniec rozwiązań Sequenta

IBM do końca br. wycofa z oferty komputery zbudowane w architekturze NUMA. Czytaj więcej »

O elastycznych łańcuchach

W Poznaniu po raz kolejny odbyła się Międzynarodowa Konferencja Logistics. Czytaj więcej »

Regionalne aplikacje

IFS oferuje nową wersję systemu ERP na rynek Europy Środkowej i Wschodniej. Czytaj więcej »

Szychta przy serwerze

Zaawansowane technologie informacyjne mają się stać podstawą rozwoju społeczno-gospodarczego czterech województw południowo-zachodniej Polski. Czytaj więcej »

Ascential Software już w Polsce

Powołana w kwietniu br. spółka Ascen z Warszawy uzyskała status przedstawicielstwa i generalnego dystrybutora produktów Ascential Software w Polsce. Jej szefem został Mirosław Florek, poprzednio założyciel i prezes firmy Fontex, której udziały sprzedał w grudniu 2001 r. Czytaj więcej »

Na tropie nowego urzędu

1 lipca 2002 r. ma powstać nowy dział administracji rządowej - informatyzacja. Jednak wciąż nie wiemy, kto będzie mu przewodził i jakie otrzyma kompetencje. Czytaj więcej »

Technologie

Wszechstronne repozytorium

Nowe wersje usług katalogowych oferują mechanizmy pozwalające na ich wykorzystanie jako centralne repozytorium wiedzy o zasobach. Czytaj więcej »

Nowe pomysły na kontakty

Dostawcy systemów contact center muszą uwzględniać wymagania klientów tzw. niszowych. Prezentujemy niektóre z nich. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu uniwersalnego złącza

Wciąż nie sprawdzają się zapowiedzi uproszczenia architektury komputerów dzięki wprowadzeniu interfejsu uniwersalnego. Czy USB 2.0 zmieni tę sytuację? Czytaj więcej »

Wewnętrzny wyścig

Intel wprowadził nowe wersje procesorów Celeron, Pentium 4 i Xeon. Czytaj więcej »

Migracja jak degustacja

Nowoczesne Przetwórstwo Aluminiowe ze Skawiny to prawdopodobnie jedyna firma na świecie, która, nie zmieniając aplikacji, wykorzystuje już trzecią z kolei bazę danych. Czytaj więcej »

Routery SAN po raz drugi

Cisco Systems wprowadza na rynek drugi model routera do obsługi sieci SAN i zapowiada istotne zmiany w systemie IOS. Czytaj więcej »

Projekt GCC - podstawa GNU

GCC to najpopularniejszy kompilator aplikacji GNU. Niepodzielnie króluje poza platformą Windows, a dzięki stałemu rozwojowi nic nie wskazuje na to, by jego pozycja miała się zmienić. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Usprawnianie przez sprawdzanie

Audyt informatyczny powoli staje się w Polsce istotnym elementem we właściwym funkcjonowaniu firm i instytucji. Czytaj więcej »

FK bez prowizorki

Znowelizowana ustawa o rachunkowości stawia nowe wymagania przed systemami informatycznymi. Zarazem podnosi rangę audytu informatycznego. Czytaj więcej »

Czy informatyka wyjdzie z LASU?

Jednym z wariantów rozwoju systemów informatycznych w Lasach Państwowych jest przekształcenie wydziału informatyki w oddzielną firmę. Czytaj więcej »

Czyj będzie Internet

Nie wiemy, co dalej będzie się działo z Internetem: czy jego rozwój zmierza w kierunku rynku, publicznej agory czy może raczej cyberdyktatury? Czytaj więcej »

Konteksty

Informacja i prawo

Politycy i informatycy zyskaliby dozgonną wdzięczność obywateli, gdyby efektem wprowadzenia elektronicznego rządu stało się rzeczywiste odebranie władzy urzędnikom. Czytaj więcej »

Decyzje i algorytmy

Z prof. Hubertem Izdebskim, dyrektorem Instytutu Nauk o Państwie i Prawie Uniwersytetu Warszawskiego i wspólnikiem w Spółce Prawniczej I&Z, rozmawiają Andrzej Gontarz i Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wąska szyjka

Nie chcąc po raz kolejny zanudzać szczegółami mej przygody z kablowym dostawcą Internetu, powiem krótko, że po zbadaniu stanu łączy przez firmowego technika oraz stwierdzeniu, że początek problemów dziwnie przypada na ten sam dzień, gdy przeprogramowano lokalnego dróżnika, czyli router, czekam dalej na jakieś konkretne wydarzenia Czytaj więcej »

cRM

W czasach, gdy chodziłem do szkół, słowo "promocja" oznaczało pozytywny wynik całorocznych zmagań z wiedzą i tymi, którzy mieli pełnić rolę pośredników w jej przekazywaniu. Dziś dla mnie szkoła to tylko budynek po przeciwnej stronie ulicy, w którym bywa się przy okazji takich czy innych wyborów. Czytaj więcej »

Informatyka kontra wieszcz

W ostatnich dniach kilka razy nierozważnie włączyłem telewizor, żeby w wiadomościach usłyszeć biadolenie nauczycieli i różnych oświatowych urzędników, narzekających, że młodzież gimnazjalna ma czelność składać papiery do kilku szkół średnich po to, aby ostatecznie wybrać tylko jedną z nich. Czytaj więcej »

Uwaga, nadchodzą faktury

Miałem wrażenie, że czasy, w których komputer był uważany za ekwiwalent maszyny do pisania, minęły bezpowrotnie. Moje subiektywne przekonanie okazało się jednak mylne, stąd wycofuję się z bezkrytycznego posądzania wszystkich użytkowników o zrozumienie celowości stosowania komputeryzacji. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...