powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 20-2002, 20 maja 2002
20-2002 Computerworld nr 20-2002
Wiadomości

Firma od nowa

Z Andrzejem Dopierałą, prezesem HP Polska, rozmawiają Krzysztof Frydrychowicz i Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Okazja do pesymizmu

Forum Oracle 2002 stało się okazją do podsumowania sytuacji gospodarczej Polski. Doroczna konferencja Oracle'a zgromadziła liczne grono przedstawicieli firm informatycznych, klientów i ekspertów ekonomicznych. Czytaj więcej »

Kryptografia dla zaawansowanych

VI Krajowa Konferencja Zastosowań Kryptografii Enigma była okazją do podsumowania trendów w światowej kryptografii. Czytaj więcej »

TP SA wdrożyła system kolekcji danych

Nowy system w TP SA.będzie zbierał 1,5 mld rekordów. Czytaj więcej »

Planetarium baz danych i integracji

Sybase Polska zamierza położyć większy nacisk na sprzedaż rozwiązań do integracji systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Na wybory z komputerem

Państwowa Komisja Wyborcza prowadzi projekt pilotażowy, mający na celu skrócenie czasu potrzebnego na zbieranie danych dotyczących wyników głosowania podczas jesiennych wyborów samorządowych. Czytaj więcej »

Regulacja dla e-handlu

Projekt ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną trafił do parlamentu. Definiuje on wiele pojęć z zakresu IT. Czytaj więcej »

Administracja bez granic

Komisja Europejska proponuje utworzenie paneuropejskiego rządu elektronicznego. Czytaj więcej »

Pilot outsourcingu w administracji

Ministerstwo Gospodarki w ramach pilotażu zdecydowało się na oddanie obsługi części stacji roboczych w outsourcing. Czytaj więcej »

Kadry na dobry początek

Polski oddział Deloitte & Touche otworzył centrum świadczące usługi outsourcingu kadr i płac z wykorzystaniem systemu SAP. Czytaj więcej »

Trochę stracić, trochę zyskać

Pod hasłem "ochrony inwestycji" proponowane są różne formy zakupu, które z upływem czasu mają złagodzić skutki spadku wartości sprzętu. Czytaj więcej »

Pierwsze od wielu lat zwolnienia w IBM

Słabe wyniki finansowe zmuszają IBM do redukcji zatrudnienia - twierdzą analitycy. Cięcia obejmą 2-3% pracowników. Biorąc pod uwagę, że firma zatrudnia 320 tys. osób, zwolnienia mogą dotknąć ponad 9 tys. pracowników. Przedstawiciele IBM nie komentują tych informacji. Bliższe szczegóły zostaną podane z chwilą rozpoczęcia redukcji. Mają one nastąpić w ciągu miesiąca. Czytaj więcej »

Lech Wałęsa konsultantem

Lech Wałęsa wejdzie do zarządu amerykańskiej firmy NuTech Solutions Inc. z siedzibą w Charlotte w Karolinie Północnej. Czytaj więcej »

Krzemowa Dolina na ćwierć etatu

Opłakany (finansowy) stan polskiej nauki rodzi patologie. To nie żart, że są naukowcy pracujący na piętnaście etatów, na rozmaitych uczelniach i w różnych firmach. Czytaj więcej »

Technologie

Projekt na miarę korporacji

Nowy Microsoft Project 2002 stworzono z myślą o użytkownikach korporacyjnych. Czytaj więcej »

Nowa fala atramentu

Chociaż nie ma jeszcze na rynku drukarki o rozdzielczości 4800 dpi, drukującej bez marginesów i zarazem wyposażonej w serwer WWW, to funkcje te są już dostępne w urządzeniach różnych producentów. Czytaj więcej »

Miniaturowe płyty, tańsze komputery

VIA Technologies wprowadza płyty ze zintegrowanym procesorem, układami dźwiękowymi i graficznymi. Czytaj więcej »

Superlekki Dell

Latitude X200 to pierwszy model Della typu ultraportable. Czytaj więcej »

Komputer jak forteca

Nowe narzędzia McAfee do ochrony komputerów i sieci. Czytaj więcej »

Serwis na autowezwanie

Device Relationship Management stanowi rozwinięcie idei CRM. W DRM miejsce klientów zajmują urządzenia. Czytaj więcej »

Pojemne szafy na terabajty danych

Hitachi i Sun po raz kolejny wspólnie atakują pozycje EMC i IBM na rynku macierzy. Czytaj więcej »

Dane spięte w archiwum

W macierzy Centera EMC zastosowała nowatorską technologię zarządzania treścią. Czy koncepcja Content Addressed Storage przyjmie się w rozwiązaniach archiwizacyjnych? Czytaj więcej »

Sieć Ethernet coraz szybsza

Podczas targów NetWorld+Interop 2002 zbudowano testową sieć 10 Gigabit Ethernet. Intel zapowiedział wprowadzenie pierwszych produktów dla takich sieci. Czytaj więcej »

Z grubej rury

Sieć IP Tel-Energo SA to pierwsza w Polsce sieć operatorska, wykorzystująca technologię IP MPLS. Zanim docelowa sieć powstała, sprawdzono jej działanie w zagranicznych laboratoriach, gdzie producent sprzętu przygotował konfigurację dokładnie odpowiadającą zamówionej przez Tel-Energo. Czytaj więcej »

Iskra numer cztery - za rok

W drugiej połowie 2003 r. Sun Microsystems wprowadzi do oferty procesory UltraSPARC IV. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo w parze z biznesem

Z Billem McQuaide'em, wiceprezesem RSA Security, rozmawia Michał Szafrański. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Co kosztuje: informatyka czy informacja

Być może główną przyczyną, z powodu której nie potrafimy zmierzyć korzyści płynących z wdrożeń rozwiązań informatycznych, jest nieumiejętność oceny rzeczywistej wartości informacji. Wartości tej nie da się oszacować przy zastosowaniu jedynie narzędzi tradycyjnego rachunku ekonomicznego. Czytaj więcej »

E-negocjacje na wirtualnych rynkach

Z Ryszardem Kowalczykiem, specjalistą z dziedziny e-handlu, e-negocjacji, wspomagania decyzji i agentów sieciowych, rozmawia Tomasz Gołąb. Czytaj więcej »

Konteksty

Kierunek wojewódzka Infostrada

W województwie kujawsko-pomorskim powstaje spółka, której zadaniem będzie zarządzanie budową i eksploatacją Regionalnej Szerokopasmowej Sieci Informacyjnej (RSSI). Jej funkcjonowanie ma stymulować rozwój regionu oraz przyczyniać się do podnoszenia jakości świadczenia usług publicznych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Oczekuj nieoczekiwanego

Tydzień temu w felietonie Eskalacja populacji żaliłem się Państwu na los klienta kablówki, który niewiele może poza płaceniem comiesięcznego rachunku. Nim opowiem dalszy ciąg mej smutnej historii, krótki komentarz filozoficzno-życiowy. Czytaj więcej »

Turbinka Kowalskiego

Co jakiś czas wracają pomysły, jakby tu jeździć samochodem, spalając mniej niż dotąd benzyny. W latach 80. wszystkich fascynowało urządzenie, od nazwiska twórcy nazwane "turbinką Kowalskiego". Twierdzono, że pozwalało mu ono jeździć polonezem przy znacząco mniejszym od przeciętnego zużyciu paliwa. Czytaj więcej »

Zimowa i Letnia

W Nowej Wsi Spiskiej na słowackim Podtatrzu nie ma rynku, jak w większości sąsiednich miast i miasteczek. Rolę centrum życia miejskiego spełnia okołokilometrowy fragment dwóch ulic: Zimowej i Letniej. Czytaj więcej »

Gałeczki

Medycyna, cokolwiek by mówić, poczyniła znaczne postępy. Dotyczy to zwłaszcza tych jej dziedzin, gdzie duże znaczenie odgrywa wspomaganie współczesnymi technologiami. Spójrzmy na przykład na okulistykę. Korekta wad wzroku przy użyciu techniki laserowego korygowania krzywizny soczewki, której wypukłość decyduje o krótkowzroczności, nikogo już nie dziwi. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

SCSI wiecznie żywa

Nic nie wskazuje na to, aby technologia SCSI miała być wyparta przez innowacyjne rozwiązania wejścia/wyjścia. Wręcz przeciwnie - nowe technologie w znacznym zakresie wykorzystują jej dorobek. Czytaj więcej »

Rzeczywiste dane w wirtualnym świecie

Uniezależnienie fizycznej struktury dysków twardych od ich logicznej reprezentacji w postaci wolumenów dyskowych, dostępnych na potrzeby poszczególnych serwerów, jest jedną z najważniejszych korzyści wynikających z wdrożenia sieci SAN. Za realizację tej idei odpowiadają rozwiązania wirtualizacji pamięci masowych. Wirtualizacja taka może być jednak realizowana na wiele sposobów, a... Czytaj więcej »

Rekiny w oddziale banku

Oddział PKO BP SA w Katowicach, obsługujący region śląsko-opolski, scentralizował przetwarzanie danych w ramach oddziałowego systemu Zorba 3000. Na nowo powstałe środowisko składają się dwa 6-serwerowe klastry IBM RS/6000, dwie biblioteki taśmowe i dwie maciorze dyskowe Shark, działające w dwóch niezależnych i oddalonych od siebie o 1,5 km ośrodkach przetwarzania. Czytaj więcej »

Kopia za horyzontem

Do zdalnego wykonywania kopii danych najlepiej nadają się rozwiązania wykorzystujące bezpośrednią transmisję między macierzami. Przedstawiamy kilka najbardziej dopracowanych rozwiązań w tym zakresie. Czytaj więcej »

Przegląd możliwości wybranych wysoko wydajnych macierzy dyskowych i bibliotek taśmowych

Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...