powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1997

Wydanie 38-1997, 20 października 1997
38-1997 Computerworld nr 38-1997
Wiadomości

Awantura o Javę

Spór o czystość języka Java prawdopodobnie rozstrzygnie się w amerykańskim sądzie. Czytaj więcej »

Bankowość na fali

Irlandzka firma Kindle - producent oprogramowania bankowego - rozpoczęła współpracę z warszawskim Ster-Projektem. Czytaj więcej »

CEZAR uratuje Warszawę?

Władze Warszawy wkrótce podejmą decyzję o tworzeniu systemu zarządzania ruchem w mieście. Czytaj więcej »

FIC dla sierot Intela

FIC wspiera rozwój zarzuconego przez Intela standardu Socket 7, który umożliwia instalację procesorów Pentium, ale również układów Cyrix i AMD. Czytaj więcej »

Hurtownie i Windows NT

NCR nie chce być postrzegany wyłącznie jako producent sprzętu, ale także jako dostawca oprogramowania. Czytaj więcej »

Informatyka od cywila

Jak w wojskowych systemach teleinformatycznych wykorzystać technologię GSM i zapewnić bezpieczeństwo przesyłania danych - zastanawiali się wojskowi informatycy. Czytaj więcej »

Jak konkurować z Intelem?

Nowe architektury Socket Super 7 i MMX AMD-3D zapowiadają istotne zmiany w ofercie AMD. Ich wprowadzenie oznacza przede wszystkim odejście od naśladowania rozwiązań Intela. Czytaj więcej »

Krzemowa Dolina w Krakowie

W Krakowie zostanie utworzony park technologiczny. Według nieoficjalnych informacji, na podjęcie w nim inwestycji zdecydowała się już Motorola. Czytaj więcej »

Na miarę Batmana

W ubiegłym tygodniu w Polsce oficjalnie zaprezentowano Spartacusa, komputer zaprojektowany przez Apple'a na dwudziestolecie firmy. Czytaj więcej »

Nadrabianie roku

W ostatnich miesiącach klientami SAP Polska były głównie polskie filie koncernów. Czytaj więcej »

Nowe szaty SMC

Standard Microsystems powróci do produkcji półprzewodników. Nowo powstała spółka SMC Network przejmie produkcję sprzętu sieciowego. Czytaj więcej »

Optimus na przyszły rok

Komputery z serii „ready for DVD” będą stanowić podstawową ofertę nowosądeckiej firmy w przyszłym roku. Czytaj więcej »

Sieci z McAfee

McAfee stanie się największym na świecie producentem oprogramowania do ochrony sieci komputerowych. Czytaj więcej »

Spotkanie sieciowców świata

W Atlancie zakończyły się targi NetWorld+Interop - największa impreza przemysłu sieci komputerowych. Czytaj więcej »

Szybsze decyzje

Marc Andreessen, jeden z założycieli internetowego giganta - Netscape Communications - nie odpowiada już w firmie za rozwój technologiczny. Na stanowisko dyrektora ds. technologii (Chief Technology Officer) powołano Erica Hahna. Jest on założycielem firmy Collabra Software, producenta oprogramowania internetowego i do pracy grupowej, którą przed dwoma laty przejął Netscape. Marc... Czytaj więcej »

Użytkownicy AS/400 łączą się

Powstał polski oddział międzynarodowej organizacji Common International. Czytaj więcej »

Vectra jak Optimus

HP rozpoczął sprzedaż PC-tów niewiele droższych od Optimusa. Czytaj więcej »

Więcej o Merced

Na Microprocessor Forum w kalifornijskim San Jose przedstawiciele Intela i Hewlett-Packarda ujawnili kilka szczegółów dotyczących budowy procesora Merced, jako pierwszej implementacji architektury IA-64. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Czas na naukę

Efektywność szkoleń zależy od nastawienia menedżerów do szkolących się pracowników. Czytaj więcej »

Finezja i konkret

Szkolenie dopiero wtedy nabiera sensu i znaczenia, gdy uczestnicy zaczynają zadawać pytania. Czytaj więcej »

Ofensywa kursantów

Gorączka szkoleń, która opanowała menedżerów i pracowników wraz z nastaniem kapitalizmu, zbyt często zaspokaja potrzeby emocjonalne, a nie intelektualne uczących się osób. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Niełatwe pieniądze

Przystosowanie systemu informatycznego do jednolitej europejskiej waluty wymaga przewidzenia w ciągu kilku najbliższych lat politycznych i ekonomicznych trendów w każdym z państw członkowskich Europejskiej Unii Walutowej. Jest to tak samo proste, jak utrzymanie wody w zamkniętej dłoni. Czytaj więcej »

Internet

Narzędzia certyfikacji przesyłek

Gdy wysyłamy poufne dane przez Internet, nie chcemy, by było to elektronicznym odpowiednikiem „randki w ciemno”, gdzie nie można określić, kto jest po drugiej stronie. Korzystamy więc z usług "swata", dzięki któremu możemy mieć pewność, że łączymy się z odpowiednimi ludźmi. Czytaj więcej »

W stronę wydajniejszego HTTP

Konsorcjum firm aktywnie działających na rynku WWW zaproponowało własną specyfikację rozszerzenia protokołu HTTP. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Domowy antywirus

HomeGuard oferuje możliwość automatycznej ochrony komputera PC przed wirusami. Czytaj więcej »

Dyktando z komputerem

ViaVoice jest pierwszym popularnym programem do rozpoznawania ciągłej mowy. Niestety w najbliższym czasie nie będzie polskiej wersji tego pakietu. Czytaj więcej »

Narzędzia po polsku

Symantec wprowadził na rynek zlokalizowaną wersję Norton Utilities 2.0 dla Windows 95. Czytaj więcej »

Nierealistyczne założenia?

Intel proponuje MPMI - plan mający na celu istotne ulepszenie pracy systemów przenośnych. Czytaj więcej »

Ulepszona wersja Windows CE

Nowy system operacyjny dla komputerów naręcznych oferuje wsparcie dla procesorów x86 i wyświetlania kolorowej grafiki. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Paragrafy dla informatyków

Znajomość przepisów regulujących warunki zatrudnienia chroni pracodawców i pracowników przed wzajemnym wykorzystywaniem. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

JBuilder 1.0 kontra PowerJ 2.0

Borland i Sybase wprowadziły na rynek pakiety programistyczne do szybkiego tworzenia aplikacji w języku Java. Czytaj więcej »

Niezależny Uniface

Uniface 7 to pakiet narzędziowy do budowy aplikacji niezależnych od platformy sprzętowej i systemowej. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Polowanie na chore listy

Nowy produkt firmy Symantec umożliwia usuwanie wirusów przesyłanych pocztą. Czytaj więcej »

Przyszłość Exchange’a

Na Exchange Conference ujawniono cechy nowych wersji serwera komunikacyjnego Microsoftu. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Nie wykorzystywana szansa

Technika informacyjna przyszła do nas z krajów, w których rozwój gospodarki natrafił na bariery. Żeby je przezwyciężyć, trzeba było nakładów na badania, a następnie inwestowania w zmiany organizacyjne w firmach. Czytaj więcej »

Rewiry Informatyki Résumé

Zorientowałem się właśnie, że minęło 20 lat mojej pracy zawodowej. Niezła więc okazja do pewnych uogólnień obserwowanych z perspektywy lat i okiem informatyka poczynionych - wiernemu swemu fachowi przez cały ten okres, aczkolwiek czasami szukającemu odskoczni od nudnej codzienności. Ze względu na rozmiar felietonu, podsumowanie jest wybiórcze i bardzo tendencyjne - Czytelników z... Czytaj więcej »

Warholstwo

Szperając ostatnio w księgarni MIT, obok półki z książkami

komputerowymi, zauważyłem mały stojak z płytami CD-ROM. Zaciekawiło

mnie, co takiego mogą znaleźć pasjonaci komputerów w tej typowo

technicznej księgarni. Pierwszą pozycją, którą wziąłem do ręki,

okazał się "Maus"! Czytaj więcej »

Zabawa w wynalazki

Pani Moda ma swoje kaprysy, którym piękna pani musi ulegać. Dostałem swego czasu od swojego szefa pewne małe urządzonko, przypominające wyglądem zamykany kalkulatorek. Czytaj więcej »

Rynek

SAP przed pięćdziesiątką

Dla SAP Polska bieżący rok ma zakończyć się podpisaniem umowy z pięćdziesiątym, działającym w Polsce, przedsiębiorstwem. Na dwa i pół miesiąca przed końcem roku realizacja tych założeń wydaje się trudna. Czytaj więcej »

Sieci

Compaq bardziej sieciowy

Rozmowa z Williamem Johnsonem, kierującym w Compaqu działem produktów sieciowych. Czytaj więcej »

Rozwiązanie dla małych firm

Microsoft wprowadza zintegrowany serwer obsługujący do 25 użytkowników. Czytaj więcej »

Zbliżenia

Echosondą po Bałtyku

Kapitanom floty handlowej i rybackiej do żeglugi z powodzeniem wystarczy informacja o głębokości pod stępką. Ich koledzy z Marynarki Wojennej muszą wiedzieć znacznie więcej. Dowódca okrętu podwodnego jest zobligowany wiedzieć nie tylko, na jakiej przebywa głębokości, lecz również, ile ma wody nad kioskiem i jaki jest rodzaj dna. Każdy okręt Marynarki Wojennej, aby zastosować... Czytaj więcej »

Informatyk w mundurze

Firmy cywilne chętnie zatrudniają informatyków i specjalistów od telekomunikacji ze szlifami oficerskimi. Są nawet skłonne ponieść zwrot kosztów nauki swojego przyszłego pracownika, jeśli ten tuż po studiach zamierza zrezygnować z kariery wojskowej. Poziom i dokonania najstarszego wydziału informatycznego na polskich uczelniach wojskowych – Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii... Czytaj więcej »

Informatyk w mundurze Symulowani żołnierze

Symulatory stanowią dziś zwykłe wyposażenie wojsk NATO. Wykorzystuje się je do ćwiczeń i doskonalenia umiejętności żołnierzy. Do niedawna prawie wszystkie miały za zadanie wizualizację i przedstawienie funkcjonowania różnego rodzaju sprzętu i pojazdów. Czytaj więcej »

Informatyka w Siłach Zbrojnych RP

Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (Conventional Forces Europe – CFE) z 1990 roku szczegółowo ustalił dla każdego z sygnatariuszy - w tym Polski - dopuszczalną liczbę czołgów, bojowych wozów piechoty, artylerii kalibru 100 mm, samolotów bojowych i śmigłowców uderzeniowych. Czytaj więcej »

RADARY, MIGI I F-16

Wojska Lotnicze i Obrony Powietrznej wspólnie ze specjalistami amerykańskimi pracują nad Narodowym Systemem Wspomagania Operacji Powietrznych (ASOC – Air Support Operations Center). Ma on powstać do końca 1999 r. W jego skład wejdzie Jednolity System Obrony Powietrznej oraz cywilno–wojskowa służba kontroli ruchu lotniczego. Czytaj więcej »

Sprzedać komputer wojsku

Firmy informatyczne postrzegają Wojsko Polskie jako ważnego klienta. Jednak wzajemne kontakty owiane są mgiełką tajemnicy. Czytaj więcej »

Walka o informacje

Z gen. bryg. dr inż. Wojciechem Wojciechowskim, Szefem Zarządu Wojsk Łączności i Informatyki Sztabu Generalnego WP, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Listy

Informatyka w lesie

W nr 301 Computerworlda z dnia 15 września 1997 r. pojawiło się wiele artykułów o komputeryzacji Lasów Państwowych pt. „Informatyka w lesie”, ukazujące „PasCom” w głębokim cieniu tej tematyki. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...