powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1997

Wydanie 36-1997, 6 października 1997
36-1997 Computerworld nr 36-1997
Wiadomości

CORBA rozszerza specyfikację

Konsorcjum Object Management Group (OMG) zamierza w nowej wersji specyfikacji CORBA zaadaptować jednolity język modelowania UML (Unified Modelling Language). Ma on być wspólnym językiem dla wielu narzędzi analizy i projektowania aplikacji oraz wprowadzić tzw. metamodele aplikacji (MetaObjects Facility - MOF), definiujące jednolity format danych i plików do przechowywania i wymiany... Czytaj więcej »

Dla każdego klienta

W tym tygodniu odbędzie się premiera pakietu serwera pocztowego Sun Intranet Messaging Server 3.1 Czytaj więcej »

DNA systemu operacyjnego

Podczas dorocznej konferencji programistów Microsoft poinformował o dwóch nowych technologiach - Windows DNA i COM+. Czytaj więcej »

Dystrybucja na mainframe

Firma dystrybucyjna Computer 2000 Polska będzie korzystać z aplikacji SAP R/2. Czytaj więcej »

Intel pod lupą

Do niedawna tradycyjnym obiektem zainteresowania amerykańskich władz federalnych czuwających nad przestrzeganiem zasad zdrowej konkurencji był Microsoft. Tymczasem w ubiegłym tygodniu inny potentat rynku komputerowego - Intel - potwierdził, że federalna komisja ds. handlu (FTC Federal Trade Commission) prowadzi śledztwo w jego sprawie. Firmie zarzuca się prowadzenie praktyk... Czytaj więcej »

Internet z kablówki

Warszawska sieć telewizji kablowej Aster City obiecuje, że jeszcze w tym roku zacznie podłączać do Internetu swoich klientów instytucjonalnych. Czytaj więcej »

Konkurent aktywnego pulpitu

Technologia Aurora umożliwi wykorzystanie przeglądarki w dostępie do plików różnych systemów. Czytaj więcej »

Kontrolowanie informatyki

Z Agnieszką Boboli, informatykiem z Ministerstwa Sprawiedliwości, i Witoldem Staniszkisem, prezesem firmy Rodan System, uczestniczącymi w pracach nad powołaniem polskiego oddziału towarzystawa Information Systems Audit and Control Association (ISACA), rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Miedź, nie aluminium

IBM Microelectronics będzie wykorzystywał miedź w układach mikroprocesorowych do budowy elementów przewodzących. Dotychczas stosowane było aluminium. Technologia IBM umożliwia zmniejszenie wymiarów tranzystorów i ścieżek przewodzących do 0,16 mm. Aluminium ma zbyt dużą oporność, by wykorzystać je w procesach poniżej 0,25 mm. Czytaj więcej »

Przez kolej do banków

Sektor finansowy ma być głównym odbiorcą oprogramowania amerykańskiej firmy Computron. Czytaj więcej »

Vimex zainwestuje w ludzi

Szwedzka Intentia przejęła większościowe udziały w swojej firmie partnerskiej VimeX. Czytaj więcej »

Znaleźć system dla huty

Do roku 2001 Huta Batorego dokona całkowitej modernizacji systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kosztowne rachunki

Polskie przedsiębiorstwa mogą bronić się przed bardziej doświadczoną zagraniczną konkurencją, stosując techniki i metody pomiaru jakości, będące wspólnym mianownikiem dla działań menedżerów, projektantów, wykonawców i konsumentów. Czytaj więcej »

Zaszyfrowane złotówki

Paradoks kosztów jakości polega na tym, że powstają one praktycznie w każdym dziale przedsiębiorstwa, ale tradycyjne systemy finansowe - oprócz nielicznych wyjątków - niemal całkowicie je ignorują. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Konwersja systemów

Historyczne uwarunkowania komputeryzacji i ciągły rozwój technologii informatycznej zachęcają użytkowników do wymiany systemów informatycznych na produkty nowocześniejsze i dogłębnie traktujące implementowane funkcje. Ale wprowadzenie nowego systemu wymaga konwersji. Czytaj więcej »

Internet

Cała sztuka, jak zarobić

Internetowa komercja coraz bardziej koncentrować się na transakcjach wewnątrzbiznesowych. Czytaj więcej »

Ewolucja edytorów stron

Oferta rynkowa narzędzi służących do tworzenia zawartości serwerów WWW staje się coraz bardziej różnorodna. Za najlepsze z nich Network World uznał NetObject Fusion i HoTMetaL Pro. Czytaj więcej »

Przeglądarka z komponentów

Netscape pracuje obecnie nad najbardziej „ubogą” wersją swojej przeglądarki. Będzie ona pełniła funkcję pojemnika dla komponentów JavaBeans. Program pozwoli na wyświetlanie obrazów i zawartości przetwarzanych danych, zależnie od ich typu. Jeden z komponentów JavaBean, który można będzie umieścić w tym pojemniku-przeglądarce, może służyć do wyświetlania stron HTML.... Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Cyfrowe fotografie Panasonic

Nowe cyfrowe aparaty Panasonica umożliwiają wykonanie zdjęć już z odległości 3 cm. Czytaj więcej »

Device Bay pod znakiem zapytania

Producenci nie mogą uzgodnić jednolitej charakterystyki standardu Device Bay. Czytaj więcej »

LifeBook 635T: dwa w jednym

Fujitsu oferuje nowy model notebooka wraz ze standardowo dołączoną stacją dokowania. Czytaj więcej »

OptiPlex z Pentium II

Po premierze układów 440LX, również Dell wprowadza na rynek komputery z najnowszym procesorem Intela. Czytaj więcej »

Rozłam w DVD Forum

Nie ma zgody na jednolitą specyfikację zapisywalnych napędów DVD-RAM. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Praca od do

Zakres obowiązków zapewnia pracodawcy i pracownikowi jednoznaczne określenie najważniejszych, merytorycznych wymagań i wzajemnych zależności. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Współczesne ramy aplikacji

Ramy aplikacji (framework) to próba rozwiązania wielu problemów małych i średnich przedsiębiorstw oraz uczynienia pracy programisty lżejszą i wydajniejszą. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Obrona przed Internetem

Oprogramowanie Symanteca ogranicza dostęp do danych przechowywanych na komputerach podłączonych do Internetu. Czytaj więcej »

Usprawniony Exchange

Microsoft Exchange 5.5 skoryguje wiele spośród wad poprzednich wersji. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Śmierć odległości

Hasło społeczeństwa informacyjnego stało się sloganem, na którym największy kapitał zbijają do tej pory politycy i publicyści. Trudno określić, co ono w rzeczywistości oznacza. Toteż cenna jest każda rzetelna i wyważona analiza globalnych zjawisk końca wieku. Do tej kategorii opracowań należy raport specjalny brytyjskiego tygodnika The Economist, poświęcony telekomunikacji.... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Od redaktora Działanie i myślenie

Za szkolenie menedżerów coraz częściej biorą się psychologowie. Dyrektorzy - zawsze poważnych, dużych firm, często z długim stażem - jeżdżą setki kilometrów, płacą grube tysiące dolarów, żeby dowiedzieć się, jak rozmawiać z podwładnymi i partnerami, jak mówić jednym „tak”, innym „nie”, jak przetrwać reorganizację i nie zwariować. Przeglądam programy takich... Czytaj więcej »

Ole, Ole Obiektowe wiraże i miraże

W ciągu ostatnich 20 lat w technologii budowania aplikacji komputerowych zmieniało się niewiele. Czytaj więcej »

Pusta baza

Postanowiłem odnaleźć artykuł, który kiedyś przeczytałem w lokalnej

gazecie. Artykuł o artyście, który kuje litery w kamieniu - bardzo chciałbym wiedzieć o nim coś więcej, może napisać list. Niestety, nie wyciąłem strony ani nie zapamiętałem nazwiska rzeźbiarza. Czytaj więcej »

Rewiry informatyki Wirtualizacja handlu

Niechęć drobnego handlu do inwestowania w masę towarową zaczyna przybierać przesadne rozmiary. Zaobserwowałem, że niektóre sklepy specjalizują się w prowadzeniu sprzedaży na zamówienie. Brzmi to bardzo światowo - w efekcie jednak okazuje się aż nadto prowincjonalne, a co gorsza sprawia wrażenie skrajnego ubóstwa właścicieli sklepów. Aby nie być gołosłownym, podam kilka... Czytaj więcej »

Rynek

Lubimy mniejsze

Quantum Corp. szybko powiększa swój udział w polskim rynku dysków. Czytaj więcej »

Pięciolecie dystrybutora

Przychody Computer 2000 Polska w roku finansowym 1997 wyniosły ok. 290 mln zł. Czytaj więcej »

Sieci

Kwestia bezproblemowej administracji

Microsoft udostępnił pierwsze wersje pakietów Zero Administration Kit. Czytaj więcej »

Systemy inżynierskie

GIS nie tylko dla ekologów

Siemens Nixdorf oferuje systemy ewidencji drzew i terenów zielonych oraz moduł geograficzny dla bazy Informix. Czytaj więcej »

Mały program o dużych możliwościach

MiniCad 7 to nowy program dla inżynierów i projektantów, wyposażony w liczne biblioteki narzędzi i przydatny dla wielu branż. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Rok zaniechania

Im bliżej końca roku, tym częściej można spotkać się z opiniami, że bieżący rok nie przyniesie większości dużych firm komputerowych takiego wzrostu obrotów, jak w latach ubiegłych. Narzekający na słaby rok 1997 podzielili się na dwie zasadnicze frakcje. Jedna uważa, że za niezadowalającymi rezultatami finansowymi większości firm teleinformatycznych stoi wiele czynników... Czytaj więcej »

Listy

Komu zaufać: NT czy Unixowi

Prawdę powiedziawszy nie zasiadłbym nawet do klawiatury, gdyby nie ostatnie zdanie artykułu („Komu zaufać: NT czy Unixowi”, CW 33/97), którego teza, że pozycja Microsoftu jest wynikiem wyłącznie marketingu i reklamy doprowadza mnie do załamania rąk. Jeśli jest prawdziwa, to oznacza, że traktujemy odbiorców informatyki w korporacjach jak gospodynie domowe, które po przedstawieniu... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...