powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1997

Wydanie 34-1997, 22 września 1997
34-1997 Computerworld nr 34-1997
Wiadomości

Czekanie na system

Nowy, zintegrowany system ma pojawić się w Polfie Tarchomin w przyszłym roku. Czytaj więcej »

Czyja Java?

Trwa spór o to, kto ma czuwać nad rozwojem języka Java. Czytaj więcej »

Dział informatyki i jego role

Głównym tematem warszawskiej konferencji Gartner Group było funkcjonowanie działu informatyki w przedsiębiorstwie. Czytaj więcej »

Następca HTML

Język XML zyskuje coraz większe poparcie ze strony twórców oprogramowania Czytaj więcej »

Nauka obcego języka

W Warszawie powstał pierwszy w Polsce ośrodek szkoleniowy dla programistów Javy. Czytaj więcej »

Poczta dla korporacji

Exchange 5.5 oferuje większą skalowalność oraz dostępność. Czytaj więcej »

Polisy Hestii przez sieć

Od października br. Hestia zamierza rozpocząć sprzedaż przez Internet wybranych polis ubezpieczeniowych. Czytaj więcej »

Pomoc przyjdzie z sieci

Optimus SA uruchomił internetowy system pomocy technicznej, rozszerzony o usługi konsultacyjne. Czytaj więcej »

Serwis dla browarów

Lech Browary Wielkopolski powierzyły zewnętrznej firmie serwis infrastruktury informatycznej. Czytaj więcej »

Stacje na drodze integracji

Prezentacja nowych stacji graficznych Hewlett-Packarda wskazuje na zapowiadaną integrację systemów unixowych z Windows NT. Czytaj więcej »

Stanąć na dużym biurku

Microsoft zapowiada użytkownikom systemu operacyjnego Windows 3.x łatwą migrację do NT Workstation 5.0. Czytaj więcej »

W oczekiwaniu na Deschutes

Intel wprowadził do sprzedaży Tillamook - nowe wersje Mobile Pentium MMX o wyższej wydajności i znacznie niższym poborze mocy. Czytaj więcej »

Wróżby analityków

Z Charlsem Whitem, wiceprezesem Gartner Group, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Świadomość aż do bólu

Gdy po burzliwym okresie spokojnie nabieramy błogiego samozadowolenia, jest to nieuchronny znak, że znów nadchodzi czas na zmiany Czytaj więcej »

To nie żarty

Wprowadzanie nowego stylu zarządzania nie może powodować u klientów odczucia chaosu i obniżenia jakości obsługi. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Srebrne słowa

Laserowa rewolucja i rozpowszechnienie dysków optycznych, jako pamięci komputerowej, zmienia sytuację na rynku księgarskim. Kolejnym wyzwaniem jest internetowy hipertekst. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Elektroniczna Wymiana Informacji - EDI (Electronic Data Interchange) TELEPORT

Nowoczesny handel i transport wymaga szybkiego i precyzyjnego współdziałania wszystkich partnerów obrotu lądowo-morskiego obrotu towarowego: przedsiębiorstw portowych, przewoźników lądowych i morskich, spedytorów, załadowców, maklerów, banków, urzędów celnych i wielu innych instytucji. Czytaj więcej »

Kurs na informatykę

Obserwując - od początku lat siedemdziesiątych - makroekonomiczne zmiany modelowe w organizacji i zarządzaniu branżami, zaliczanymi do transportu i gospodarki morskiej, można stwierdzić, że gospodarka ta nie miała szczęścia do dobrych koncepcji organizacyjno-ekonomicznych i do działaczy gospodarczych na miarę Eugeniusza Kwiatkowskiego z lat trzydziestych. Czytaj więcej »

Internet

Co z tą Javą?

Konferencja JIBE uwidoczniła, iż czas poważnych zastosowań Javy dopiero może nadejść. Czytaj więcej »

CompuServe przejęty

Po wielomiesięcznych dyskusjach nad przyszłością CompuServe, jednego z największych amerykańskich dostawców usług on-line, na początku września br. podano do wiadomości, że firma została przejęta przez WorldCom. Czytaj więcej »

Na końcu metajęzyka

Język XML może zrewolucjonizować sposoby wymiany danych, ale nie zastąpi języka HTML. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Miniaturowy notebook

Po sukcesie w Japonii, Thoshiba wprowadziła Libretto na rynek europejski. Czytaj więcej »

Przesyłanie danych przez modem

Raz jeszcze o przyspieszaniu transmisji plików przy połączeniach internetowych. Czytaj więcej »

Słownik, który mówi po niemiecku

WNT i LexLand wzbogacają ofertę multimedialnych słowników na płytach CD-ROM. Czytaj więcej »

Standard Plug & Display

Nowy standard VESA P&D ułatwia podłączanie monitorów i obniża koszt interfejsów Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Zawód: specjalista handlowy

W gospodarce rynkowej problemem nie jest wyprodukowanie towaru, lecz jego sprzedaż. Z tego też względu istotne znaczenie ma w firmie dział handlowy, od którego w dużej mierze zależy istnienie przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Jak to z Informixem było

Czy po problemach związanych z Uniwersalnym Serwerem Infomixa firma ta należy jeszcze do czołówki producentów systemów zarządzania bazami danych? Czytaj więcej »

Praca grupowa

Faks prosto z komputera

System TopCall zapewnia dużą wydajność i integrację z wieloma platformami komunikacyjnymi. Czytaj więcej »

Szybciej, więcej, dokładniej

Digital oferuje nowe rozwiązania pamięci masowych w technologii Ultra SCSI RAID. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Smart Cut, czyli odsiecz telefonii komórkowej

Bez elektrycznego przewodnictwa krzemu, dzięki któremu na powierzchni plastrów krzemowych można tworzyć wymyślne układy elektroniczne, nie byłoby mikroelektroniki. Niemniej jest ono przyczyną wielu kłopotów w procesach projektowania obwodów scalonych, gdyż – mówiąc obrazowo – minerał ten przewodzi we wszystkich kierunkach, a nie tylko w tych, których wymaga technologia.... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Myszka-kolanko

Niewielu ludzi pamięta te dawne czasy, gdy nie było komputerów. W każdym razie, gdy nie było ich w każdym biurze, fabryce, redakcji. Szczególnie w redakcji. W Polsce gazety skomputeryzowały się stosunkowo najpóźniej, gdyż dopiero około roku 1990 uzyskały samodzielność. Miałem przyjemność oglądać pojawienie się pierwszego komputera w „Rzeczpospolitej". Obecny naczelny, wtedy... Czytaj więcej »

Nie system, a człowiek

Wybór systemu informatycznego jest zadaniem jedynym w swoim rodzaju. Coraz liczniejsza grupa oferentów, proponujących częstokroć skrajnie różne warunki zakupu, do tego reorganizowane procesy w firmie, które właśnie wybierany system ma wzbogacić, albo – patrząc z innej strony - mające umożliwić mu funkcjonowanie. Liczne burzliwe dyskusje wewnątrz firmy. Czytaj więcej »

Świat jest informacją

O zasadności tytułu chyba nie muszę nikogo z Czytelników przekonywać, zważywszy że teza znalazła uzasadnienie w badaniach naukowych, potwierdzających, że wszelka materia emituje swoistą informację rozchodzącą się równomiernie we wszechświecie. Informacja w znaczeniu komercyjnym, polegająca na przekazywaniu treści podmiotowo zorientowanych na odniesienie określonych korzyści,... Czytaj więcej »

Rynek

Dell numer jeden

Po raz pierwszy od 3 lat Dell Computer sprzedał w USA więcej komputerów PC niż jego konkurent Compaq. Czytaj więcej »

JTT i drukarki HP

JTT Computer został dystrybutorem drukarek HP. Czytaj więcej »

Sklonowani na dobre

Wycofanie się Motoroli i IBM z licencjonowania systemu operacyjnego Macintosh może zaważyć na przyszłości platformy PowerPC. Czytaj więcej »

Sieci

Sposób na włamywaczy

Cisco wprowadził na rynek oprogramowanie firewall dla systemu Windows NT. Czytaj więcej »

Systemy inżynierskie

Catena do baz danych

CatenaFM zapewnia skomputeryzowany nadzór, ewidencję i zarządzanie obiektami przechowywanymi w bazach danych. Czytaj więcej »

Superwydajna grafika HP

Hewlett-Packard opracowuje skalowalny system do wyświetlania grafiki trójwymiarowej. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

Daleko czy blisko?

Unowocześnienie Internetu, tak, aby był naprawdę szybki i niezawodny, wymaga ogromnych nakładów finansowych. Nie widać jednak zainteresowanych jego finansowaniem. Emocje wciąż budzi internetowa telefonia, której rozwój jest niezgodny z obecnymi regulacjami prawnymi, co budzi obawy firm telekomunikacyjnych. Nie rozwinie się jednak ona bez istotnej poprawy infrastruktury sieciowej... Czytaj więcej »

Listy

Konkurs prac magisterskich

Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej (NTIE) wraz z Andersen Consulting ogłasza I Ogólnopolski Konkurs na najlepsze prace magisterskie z dziedziny informatyki ekonomicznej. Do konkursu zapraszamy absolwentów polskich wyższych uczelni, których prace magisterskie dotyczą informatyki ekonomicznej, tj. szeroko pojętych zagadnień teorii i zastosowań informatyki w gospodarce. Prace te... Czytaj więcej »

Kto jest winny

Szanowny Panie Redaktorze

Do napisania listu skłonił mnie pana felieton o perypetiach z podwójnymi biletami na trasie Gdańsk-Warszawa z niedwuznacznym wskazaniem na polskich informatyków, jako winnych. Ja zrewanżuję się panu zagadką kryminalną. Czytaj więcej »

Young Electronic Arts `97

Już po raz szósty odbędzie się konkurs Young Electronic Arts - YEA `97. Od roku 1990 w kolejnych edycjach konkursu bierze udział ok. 200 uczestników w wieku od 6 do 26 lat, przedstawiając swoje prace w kategoriach artystycznej i użytkowej grafiki komputerowej, animacji komputerowej oraz multimedialnych i interaktywnych produktów techniki komputerowej. Nowością tegorocznej edycji jest... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...