powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1997

Wydanie 33-1997, 15 września 1997
33-1997 Computerworld nr 33-1997
Wiadomości

BSA a kwestia smaku

Informatycy z polskich przedsiębiorstw są przeciwni piractwu komputerowemu. Straszenie ich więzieniem uważają – mówiąc eufemistycznie – za nieeleganckie. Czytaj więcej »

Drugie studio

Firma Powersoft zapowiedziała wprowadzenie na rynek pakietu narzędzi programistycznych, który ma być odpowiedzią na Visual Studio Microsoftu. Czytaj więcej »

Gospodarka elektroniczna

Z Pawłem Łysakowskim, kierownikiem zespołu wykonawczego Komitetu Organizacyjnego ds. Wspólnej Sieci Bankowości Elektronicznej przy Związku Banków Polskich, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Internauci bez licznika

Możliwość wprowadzenia ryczałtowej opłaty za korzystanie z Internetu rozważa Centrum Systemów Teleinformatycznych Telekomunikacji Polskiej SA. Abonent, który skorzystałby z tej opcji, wnosiłby stałą miesięczną opłatę, nie naliczano by natomiast czasu trwania połączenia z numerem dostępowym do Internetu. Czytaj więcej »

Komu zaufać: NT czy Unix?

Administratorzy w małych firmach, jak też projektanci systemów informatycznych w dużych przedsiębiorstwach odpowiedzialni za wybór platformy systemowej dla sieci korporacyjnej i uruchamianych w niej aplikacji stają przed trudnym zadaniem. Popełniony błąd w nieodległej przyszłości może doprowadzić do załamania całego wdrożenia i w istotny sposób zaważyć na karierze zawodowej... Czytaj więcej »

Mało inwestujemy

''Inwestycje w Polsce na informatykę są zbyt małe, aby polskie przedsiębiorstwa mogły w przyszłości skutecznie konkurować z firmami zachodnimi'' - stwierdził Hans Geyer, wiceprezes i dyrektor generalny na Europę Środkowowschodnią, Afrykę i Bliski Wschód w Intel Corporation, który w ubiegłym tygodniu przebywał w Polsce. Jego zdaniem, informatyka pełni kluczową rolę, zwłaszcza... Czytaj więcej »

Przeglądanie z błędami

Producenci przeglądarek internetowych zdążyli przyzwyczaić użytkowników, że nie ma miesiąca, by nie został ujawniony nowy błąd w tych aplikacjach. Czytaj więcej »

Sympozjum OKI

Laserowa drukarka kolorowa OkiPage 8c jest obecnie promowana przez japoński koncern na sympozjum z udziałem prezesa firmy Masataki Yamamoto. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Ryzykować, nie ryzykować?

Firma nie wie, czy projekt jest udany aż do czasu, gdy okaże się, że zakończył się niepowodzeniem. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Sacrum i profanum w Internecie

Gdyby Luter nie skorzystał z wynalazku druku, jego słynne tezy miałyby najprawdopodobniej jedynie zasięg lokalny. Ówczesna nowa technika przyczyniła się do rozpowszechnienia poglądów teologa z Wittenbergi. Dziś podobną rolę pełni Internet: jest nośnikiem informacji, dotyczącej także religii. Czytaj więcej »

Skrybowie Mateusza

Z Krzysztofem Jurkiem i Andrzejem Rozkrutem, twórcami serwera WWW Mateusz, rozmawia Olo Sawa i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Las i informatyka

Z Ryszardem Laskowskim, naczelnikiem Wydziału Informatyki w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Myśląc o zyskach dla potomnych

Z Januszem Dawidziukiem, dyrektorem Lasów Państwowych, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

System Informatyczny Lasów Państwowych - SILP Polowanie wśród komputerów

System Informatyczny Lasów Państwowych można zaliczyć do największych przedsięwzięć informatycznych, realizowanych obecnie w Polsce. Ma on funkcjonować w skomplikowanym organizmie prawno–gospodarczym – Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, które w imieniu Skarbu Państwa zarządza lasami, zajmującymi 28% powierzchni kraju. Poza tym nie ma w Polsce drugiej takiej... Czytaj więcej »

Internet

Prenumerata informacji

BackWeb to zaawansowane oprogramowanie służące do dystrybucji informacji w Internecie. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Atramenty i głowice PMS

Ponowne napełnianie głowic drukarek atramentowych obniża koszt eksploatacji. Czytaj więcej »

CD-RW z interfejsem IDE

Urządzenia nowej generacji do wielokrotnego zapisu dysków optycznych są już dostępne w Polsce. Czytaj więcej »

Płaskie monitory CRT

Pierwsze monitory stosujące technologię flat panel trafią na rynek już w przyszłym roku. Czytaj więcej »

Przyspieszyć łączność z Internetem

Zmiana parametrów domyślnych w Win 95 zwiększa szybkość ładowania plików przez modem. Czytaj więcej »

Taniej czy oryginalniej?

Ceny drukarek atramentowych spadły w ostatnich latach do bardzo niskiego poziomu - najtańsze modele kosztują obecnie mniej niż 200 USD. Jest to wynik zarówno silnej konkurencji, jak i rozwoju masowego rynku. Jednocześnie ulepszane są technologie, drukarki atramentowe oferują coraz lepszą jakość wydruków. Wielu znanych producentów sprzętu inwestuje również w badania nad opracowaniem... Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Kulturowe bariery komputeryzacji

Na brak wizjonerów chyba nie możemy się uskarżać. Wprawdzie przygniatającą ich liczbę stanowią różnego autoramentu jasnowidze, roztaczający przedziwne wizje końca świata, szczęśliwie ciągle bardzo odległe od prawdy. Oprócz tychże enigmatycznych postaci istnieje typ wizjonera technologicznego, co z jasnowidztwem nic wspólnego nie ma, opierający się raczej na logicznym... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Nadchodzi XXI wiek

Analitycy zapowiadają radykalne zmiany w infrastrukturze informatycznej przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Domino 4.6 bardziej internetowy

Nowa wersja sztandarowego produkt Lotusa oferuje obsługę większej liczby protokołów internetowych i lepsze narzędzia programistyczne. Czytaj więcej »

Przegląd prasy zagranicznej

Jak nas widzą

Czytanie poważnych zagranicznych czasopism przez właścicieli firm i menedżerów jest dla nich niezwykle pouczające, ale z innego powodu niż można byłoby sądzić. Nie należy się po tej lekturze spodziewać cennych, użytecznych w Polsce wskazówek do prowadzenia biznesu. Mimo globalizacji, biznes w rozwiniętych krajach ma czasem zdecydowanie innych charakter niż w Europie Wschodniej.... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czy warto straszyć więzieniem?

List otwarty do prezesów firm: Autodesk, IPS, Microsoft, Novell, Optimus Czytaj więcej »

Krajowy problem rezerwacji

Dostało się firmie PKP w numerze 30/97 CW za sprawą jakości usług w zakresie sprzedaży biletów. I słusznie - systemy informatyczne dopuszczające do pomyłek przy rezerwacji miejsc i nie naliczające należności za przejazd, to horror naszej codzienności. Czytaj więcej »

Lekarze, naukowcy, informatycy, czyli o zmianach

Lekarze najlepiej wiedzą, jaki system opieki zdrowotnej najlepiej będzie wypełniał swoją misję. Naukowcy i nauczyciele najlepiej wiedzą, jaki system badań i edukacji będzie najlepiej służył społeczeństwu i gospodarce. Jaki system informatyczny najlepiej „obsłuży” użytkowników, wiedzą najlepiej informatycy. Pracownicy administracji państwowej i lokalnej są jedynym... Czytaj więcej »

Piszczę, więc jestem

Pstryk! Włączony komputer zastanowił się chwilę, zamigotał diodą, zaszumiał, zapiszczał, błysnął ekranem, po czym spokojnie i monotonnie powiedział: Czytaj więcej »

Rynek

Transfer bez rewolucji

Z Konradem Makomaskim, pełniącym od września br. funkcję dyrektora generalnego polskiego oddziału Informix Software, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz.

W przemyśle informatycznym dość rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy jedna z kluczowych postaci firmy trafia do konkurencji. Jeżeli już tak się dzieje, zwykle towarzyszą temu spekulacje, wzmożone zainteresowanie rynkiem. Do... Czytaj więcej »

Sieci

Atak na intelowców

Sun wprowadził na rynek serwery Enterprise 450, stanowiące konkurencję dla rynku serwerów z procesorami Intela, pracującymi pod kontrolą Windows NT. Czytaj więcej »

Solaris dla serwerów NCR

System Solaris firmy Sun Microsystems będzie instalowany na serwerach WorldMark. Czytaj więcej »

Zasilacze przez WWW

APC wprowadziła nową wersję oprogramowania do zarządzania pracą zasilaczy awaryjnych. Czytaj więcej »

Zasilacze przez WWW

APC wprowadziła nową wersję oprogramowania do zarządzania pracą zasilaczy awaryjnych. Czytaj więcej »

Listy

Wakacje z(a) PROGiem

Kolejny sezon urlopowych wojaży w zasadzie dobiegł końca. W tym roku rozpoczął się on pod znakiem katastrofalnych powodzi, a zakończył skandalicznym zachowaniem niektórych biur podróży. (…) Ten rok chyba należy uznać za szczególnie obfity pod tym względem. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...