powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 18-2002, 6 maja 2002
18-2002 Computerworld nr 18-2002
Wiadomości

Branża w zalotach

48 samolotów wielozadaniowych, które chce kupić Polska, nie tylko umożliwi wojsku spełnienie zobowiązań wobec NATO, ale również zmieni oblicze polskiej gospodarki i... pobudzi rynek teleinformatyczny. Wygrają ci, którzy zainteresują swoją ofertą producentów F-16, Gripena i Mirage. Kluczem do sukcesu jest tzw. zobowiązanie offsetowe. Czytaj więcej »

Nieporozumień z VAT ciąg dalszy

Niejasności powstałe wraz z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzającą opłaty za licencje, mogą jeszcze komplikować życie producentom oprogramowania i ich klientom. Czytaj więcej »

Pani Inspektor jeszcze raz

Urząd Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych do tej pory przeprowadził blisko 400 kontroli. Czytaj więcej »

Koronny świadek obrony

Bill Gates ponownie został powołany na świadka w antymonopolowym procesie Microsoftu Czytaj więcej »

Pesymizm średniego szczebla

Już nic nie powstrzyma fuzji Compaqa i HP. Oficjalne połączenie zaplanowano na 7 maja br. Czytaj więcej »

Podpis wciąż nieczytelny

Konflikty, jakie towarzyszyły powstaniu ustawy o podpisie elektronicznym, nie wygasły w trakcie prac nad przygotowaniem towarzyszących jej rozporządzeń. Czytaj więcej »

Jeden za wszystkich

AMD uzyskał wsparcie Microsoftu dla architektury x86-64. Firma zrezygnuje z wytwarzania procesorów 32-bitowych. Czytaj więcej »

Mniej palmtopów

Kryzys na rynku palmtopów jest jeszcze bardziej widoczny niż na rynku PC. Czytaj więcej »

Powinno być trochę lepiej

IDC potwierdza prognozy dotyczące poprawy na światowym rynku IT. W tym roku wartość sprzedaży wzrośnie o 5%, w przyszłym o 10%. Czytaj więcej »

HP Polska oferuje usługi outsourcingu druku

"Do 2003 r. 50% drukarek sieciowych, wykorzystywanych w dużych korporacjach, będzie działało na zasadach outsourcingu. Firmy zamiast kupować sprzęt, będą wynajmowały usługę i płaciły za każdą wydrukowaną stronę" - prognozują przedstawiciele Gartner Group. Czytaj więcej »

Brakuje nam wizjonerów

Z Grzegorzem Kaletą, wiceprezesem Impaq Polska, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Co złego, to nie CA

Koniec z przejęciami! Odtąd Computer Associates będzie samodzielnie opracowywać produkty. Czytaj więcej »

Technologie

Linux szyty na miarę

Reebok Poland zbudował internetowy system obsługi zamówień na sezonowe kolekcje odzieży. Fundamentem systemu jest Linux. Czytaj więcej »

Odmłodzony wojownik www

Po dwóch latach prac internetowy serwer Apache doczekał się oficjalnej wersji 2.0. Czytaj więcej »

Dzielić to nie znaczy zawsze to samo

Podstawowe różnice między partycjonowaniem sprzętowym a programowym związane są z elastycznością podziału oraz niezależnością funkcjonowania poszczególnych partycji. Czytaj więcej »

Najnowszy AS z rękawa

IBM wprowadza na rynek serwer iSeries 890. Czytaj więcej »

Samoobsługa

Dzięki wdrożeniu systemu Teta Personel z interfejsem intranetowym pracownicy spółki BOC Gazy uzyskali bezpośredni dostęp do niektórych informacji kadrowych. Czytaj więcej »

Więcej uwagi dla średniaków

Wszyscy liczący się dostawcy modułów HR pracują nad ofertą, skierowaną na rynek średnich przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Okna na pilota

Dzięki uproszczeniu interfejsu Windows komputery osobiste mają przeistoczyć się w centra domowej rozrywki. Podczas konferencji WinHEC Microsoft przedstawił plany rozwoju systemu operacyjnego w wersjach "rozrywkowej" i korporacyjnej. Czytaj więcej »

Boso ale w ostrogach

Kto pamięta Infosystem w najlepszych dla tej imprezy czasach, z tegorocznych targów na pewno wrócił rozczarowany. Czytaj więcej »

Przyszedł czas na porządki

Wprowadzenie nowego Tivoli Storage Manager inicjuje zmiany w serii produktów IBM. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Po schodach do gwiazd

Informatycy z reguły są przeciwni procedurom postępowania. Ich praca - argumentują - ma charakter twórczy i wszelka biurokracja (a tak postrzegane są procedury działania) zabija jej twórczą atmosferę. Kiedy jednak uda się takie procedury wdrożyć, ci sami ludzie równie gorąco będą ich bronić, ponieważ wraz z nimi pojawi się nowa wartość - porządek w zarządzaniu. Czytaj więcej »

Nie kupuj sam

Z Andy Kyte'em, wiceprezesem ds. procesów biznesowych w Gartner Group, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Konteksty

Pośrednicy idei

W Polsce brakuje efektywnych metod wykorzystywania wyników badań naukowych w praktyce gospodarczej. Podążać w tym kierunku próbują twórcy uczelnianych centrów transferu technologii. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Obserwacje świata i ludzi

Wiele do tej pory zostało powiedziane o zjawisku alienacji jednostek ze społeczeństwa za sprawą komputerów i telewizji. Rzeczywiście, odmienne od używanych do tej pory, techniki komunikacyjne przeniosły istotnie środek ciężkości, pozwalając na przekaz informacyjny bez konieczności bezpośredniego udziału w nim obu stron jednocześnie. Czytaj więcej »

Rogatki w sieci?

Mam sentyment do miasta Kalisza, mimo że nigdy nie byłem tam dłużej niż kilka godzin. Było nie było jest to miasto polskie, wymieniane w najwcześniejszych kronikach, co wynikło przede wszystkim z położenia na skrzyżowaniu szlaków handlowych, a to z kolei było źródłem sporych dochodów z myta pobieranego od licznych wędrownych kupców. Czytaj więcej »

Stylowa forma treści

Przeglądając prasę podczas ostatniego, niestety krótkiego pobytu w Polsce, zauważyłem, że sprawa odejścia naczelnej miesięcznika Twój Styl wzbudziła szeroki rezonans, szczególnie w mediach. Czytaj więcej »

Dałoby się zrobić

Po dłuższej przerwie stałem się znowu klientem komunikacji miejskiej. Bynajmniej nie sprawiła tego recesja, a po prostu choróbsko, które każe mi przyjmować leki osłabiające uwagę i uniemożliwiające jeżdżenie samochodem. Stałem się użytkownikiem publicznego transportu miasta Poznania i fakt ten skłania mnie do rozmaitych refleksji. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...