powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 17-2002, 29 kwietnia 2002
17-2002 Computerworld nr 17-2002
Wiadomości

Komunikacja bez słów

Operatorzy telefonii komórkowej w Polsce starają się zaoferować firmom kompleksowe rozwiązania, wykraczające poza połączenia głosowe. Czytaj więcej »

Oligopol GSM

Z dr. Leszkiem Morawskim z Katedry Statystyki i Ekonometrii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Nienazwanych tylko żal...

Klienci Oracle'a krytykują politykę licencyjną koncernu, opartą na koncepcji tzw. użytkowników nazwanych. Czytaj więcej »

Duże programy dla małych firm

IBM Polska proponuje WebSphere małym i średnim przedsiębiorstwom. Czytaj więcej »

Rzymskie otwarcie Baana

Podczas kongresu inForum Baan udowadniał, że istnieje i będzie starał się odzyskać rynek. Czytaj więcej »

Razem będzie bezpieczniej

Do końca roku powstanie krajowy system ochrony krytycznej infrastruktury teleinformatycznej. Czytaj więcej »

Polskie drogi sprzedam tanio

Informatyka przeobraża PPWK w nowoczesną firmę geoinformacyjną. Czytaj więcej »

Pamięć za pamięć, ząb za ząb

Hitachi współpracuje, EMC protestuje. Czytaj więcej »

Zmiany w zarządzie CDN

Nowym szefem krakowskiej firmy CDN SA zostanie Zbigniew Rymarczyk, poprzednio pełniący funkcję dyrektora finansowego i wiceprezesa ComArch Internet Ventures SA. Czytaj więcej »

Niepewne życie po życiu

Majątek Formus Polska prawdopodobnie przejmie WestDeutsche Landesbank. Czytaj więcej »

Przejrzyste Mazowsze

Program "Otwarty urząd" ma ułatwić realizację zadań wynikających z Ustawy o dostępie do informacji publicznej. Czytaj więcej »

Integracja między systemami

Scala Polska wprowadzi nową wersję spolonizowanego systemu ERP. Czytaj więcej »

Technologie

Ewolucja Javy

Chociaż Sun przekonuje, że J2EE jest idealnym rozwiązaniem do tworzenia usług sieciowych, to firma nie udostępniła jeszcze narzędzi i specyfikacji, pozwalającej w standardowy sposób tworzyć takie usługi. Coraz częściej firmę wyręczają inni producenci. Czytaj więcej »

Nowe wrogiem stabilnego

Z Michałem Małeckim, kierującym Autoryzowanym Centrum Javy w zielonogórskiej firmie Max Elektronik, rozmawia Rafał Jakubowski. Czytaj więcej »

Notes w Atlasie

Przez trzy lata w spółkach należących do Grupy Atlas wdrożono kilkanaście systemów zbudowanych na bazie technologii Lotusa. Czytaj więcej »

100 000 notebooków

Optimus i JTT dołączyły do grona producentów komputerów przenośnych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kto wie, ile to naprawdę kosztuje

Pytanie, komu techniki obliczeniowe przynoszą większe korzyści - producentom czy użytkownikom - stawiane jest od dawna i do dziś nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Czytaj więcej »

Serwery, samochody i ekspres do kawy

Dział informatyki British American Tobacco Polska odpowiada nie tylko za sprawne funkcjonowanie systemu SAP R/3, systemów automatyki przemysłowej i organizację wspartych informatyką badań marketingowych, ale też za uzupełnianie zapasów kawy, naprawy samochodów czy zakup usług medycznych dla pracowników. Czytaj więcej »

Konteksty

Oprogramować potwora

Twórcy polskich gier komputerowych są zgodni, że w pracy, którą wykonują, realizują poważne projekty informatyczne. I trudno im zaprzeczyć. Czytaj więcej »

Inteligentne bestie

Do tworzenia gier komputerowych zaczyna się stosować algorytmy genetyczne, logikę rozmytą i inne osiągnięcia sztucznej inteligencji. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Co tyka fanatyka

Na świecie dzieją się rzeczy straszne. Tak już do tego przywykliśmy, że nie reagujemy na kolejne mordy i wysiedlenia. Ot, gazety muszą o czymś pisać, a telewizje muszą pokazywać efektowne obrazki. A jednak jak się dobrze przyjrzeć, to w tle wszystkich okropnych wydarzeń znajdziemy fanatyzm. Czytaj więcej »

Dobrze czy źle, ale i tak porno

Tytułowa antonimia może sprawiać wrażenie grubego nadużycia, bo albo to ordynarnie ściągnięte z Majakowskiego, albo próba łatwej eksploatacji odwiecznego dylematu. Przyznaję się od razu: i jedno, i drugie. Czytaj więcej »

U diabła rogatego

Drodzy Państwo! Proszę jedną ręką puścić gazetę, przytknąć ją sobie do głowy nad skronią i mocno przycisnąć palec. Wyczuli Państwo coś pod spodem? Coś ostrego i zakrzywionego albo przynajmniej lekkie zgrubienie. Nie? A to dziwne! Czytaj więcej »

Ja znać twojego języka

Denerwuje mnie nieco pisanie polskich znaków diakrytycznych. Zawsze gdzieś mi się palec obsunie i zamiast litery z ogonkiem czy kropką, pojawia się czysty znak alfabetu łacińskiego, który muszę następnie skorygować. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Solidna deska ostatniego ratunku

Przerzucenie na działy IT obowiązku opracowania i wdrożenia planów postępowania w sytuacjach kryzysowych (BCP oraz DR) jest błędem. Warunkiem stworzenia dobrego planu awaryjnego jest uzyskanie poparcia kadry kierowniczej i zaangażowanie do projektu przedstawicieli wszystkich działów przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Egzamin z wyobraźni

Czy wymiana starych okien może sparaliżować firmę i jej system informatyczny? Okazuje się, że tak! Brak przygotowania na nadejście sytuacji kryzysowej może zostać obnażony nawet w najbardziej nieprawdopodobny sposób. Czytaj więcej »

Realne ryzyko utraty kontroli

Atak na WTC brutalnie obnażył niedoskonałość planów awaryjnych firm doświadczonych tragedią. Czytaj więcej »

Błąd na błędzie błędem pogania

Nawet firmy mające plany awaryjne są narażone na to, że nie uda im się sprawnie przywrócić działalności po wystąpieniu awarii. Trudno bowiem przewidzieć wszystkie rodzaje sytuacji przypadkowych i celowych działań sabotażystów i właściwie się do nich przygotować. Plany awaryjne też mogą być pełne luk... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...