powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 15-2002, 15 kwietnia 2002
15-2002 Computerworld nr 15-2002
Wiadomości

Nowe rozdanie

Spowolnienie gospodarki i mniejsze inwestycje informatyczne polskich przedsiębiorstw sprzyjają umocnieniu pozycji liderów rynku systemów ERP. Czytaj więcej »

W stronę ERP II

Opublikowane niedawno raporty Gartner Research przedstawiają przewidywane w 2002 r. trendy rozwoju technologii i architektury systemów ERP i ERP II. Czytaj więcej »

Czwórka zamiast piątki

Ernst & Young Polska i Andersen Polska, do końca czerwca, połączą się. Czytaj więcej »

Drukarki wasze, notebooki nasze

Hewlett-Packard i Compaq wybrały grupę menedżerów odpowiedzialnych za integrację produktów obu firm. Czytaj więcej »

Bank w przebudowie

Bank Gospodarki Żywnościowej SA zakończył pierwszy etap wdrożenia systemu scentralizowanego. Równolegle prowadzone są kolejne projekty, w tym wdrożenia hurtowni danych. Czytaj więcej »

Warto inwestować w czasach spowolnienia

VI Kongres SAP Polska - zorganizowany pod hasłem Właśnie teraz. Działać i wygrywać - miał przede wszystkim, zgodnie z hasłem przewodnim, zaszczepić w uczestnikach przekonanie, że spowolnienie gospodarcze jest dobrym okresem na inwestycje i poprawę efektywności działania przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Agroinformatyka przed akredytacją

Agencja Rynku Rolnego po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej będzie odpowiedzialna za skuteczne stosowanie mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej. Musi spełnić kryteria unijnej akredytacji, m.in. właściwie przygotować systemy informatyczne. Czytaj więcej »

Czy VIES, kto płaci VAT?

Czy kontrahent jest płatnikiem podatku VAT? Ile wynosi akcyza np. na papierosy? Czy fundusze strukturalne są właściwie wydatkowane? Na te pytania - zgodnie z wymogami Unii Europejskiej - mają odpowiadać systemy informatyczne, do których stworzenia zobligowano Ministerstwo Finansów. Czytaj więcej »

Technologie

Moskiewskie know-how

Pierwsze wdrożenia systemów ERP były prowadzone w polskich firmach przy udziale specjalistów z Niemiec, Wlk. Brytanii i innych państw zachodnich. Maxmedia jest prawdopodobnie jedyną polską firmą, w której nad wdrożeniem czuwają Rosjanie. Czytaj więcej »

Okna w innej ramie

Lindows OS nie jest i jeszcze długo nie będzie alternatywą dla prawdziwych Windows. Czytaj więcej »

Cegły i belki drewna

Dell, wprowadzając PowerEdge, dołączy do producentów oferujących serwery blade. Czytaj więcej »

Walki kotów z okrętami

IBM i Sun Microsystems wprowadzają nowe, unixowe serwery klasy średniej. Czytaj więcej »

Ze stacją roboczą pod pachą

IBM ThinkPad A31p jest promowany przez producenta jako przenośna stacja robocza. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Wirtualny kręgosłup

Dziesięć lat trwała realizacja programu informatyzacji polskich szpitali z funduszy Banku Światowego. Zakrojony na dużą skalę projekt żył własnym życiem, w oderwaniu od inicjatyw związanych ze zmianami systemowymi w służbie zdrowia. Czytaj więcej »

Z myszką do pacjenta

Z doktorem nauk medycznych Jerzym Pejczem, ordynatorem Oddziału Dziecięcego i koordynatorem programu informatyzacji Szpitala Powiatowego im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Konteksty

Internet nieobywatelski

Rozwój Internetu nie przynosi niczego naprawdę nowego w sferze budowy społeczeństwa obywatelskiego. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

5:1 po przerwie

W całym moim długim życiu tylko raz byłem na stadionie oglądać mecz piłkarski. Za samowolkę dziesięciolatka dostałem tydzień zakazu opuszczania koszar, tfu, to jest chciałem napisać mieszkania i jakoś już mnie więcej nie ciągnęło na trybuny. Szczególnie jak widziałem watahy szalikowców, demolujące co się da na drodze ze stadionu Legii. Czytaj więcej »

Dziewięćdziesiąt trzy procent

Po wielu latach wreszcie doczekaliśmy się, że gazety popularne piszą o komputerach w miarę kompetentnie, a przynajmniej bez rażących przekłamań. Wiele osób z wykształceniem humanistycznym w tej chwili dość biegle porusza się w tematyce komputerów, informatyki i telekomunikacji. Chodzą nawet słuchy, że jedna z prywatnych uczelni chce otwierać kierunek "dziennikarstwo... Czytaj więcej »

Telefon zaufania

W odzewie na mój poprzedni felieton zadzwonił szef. Była to reakcja typowo telepatyczna, albowiem inaczej nie mogę uzasadnić tego zjawiska, gdyż szef nie czytuje prasy informatycznej, a moich felietonów w szczególności. Czytaj więcej »

Jan Amos Komensky

Kunèice to spora wioska w Beskidach Czeskich. Jej najwyżej położony budynek to leżący na wysokości nieco ponad tysiąca metrów dom wypoczynkowy Huty Vitkovice z Ostrawy. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...