powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 14-2002, 8 kwietnia 2002
14-2002 Computerworld nr 14-2002
Wiadomości

Hewlett kontra Hewlett-Packard

Lakoniczna wypowiedź Carly Fioriny o "skromnej, wystarczającej przewadze" uzyskanej podczas głosowania akcjonariuszy zrodziła powszechne przekonanie, że fuzja HP i Compaqa stała się już faktem. Tymczasem Walter Hewlett nie daje za wygraną. Czytaj więcej »

W sieci banków centralnych

Przez najbliższe dwa lata Narodowy Bank Polski będzie prowadził projekty zmierzające do włączenia go w struktury Europejskiego Systemu Banków Centralnych. Priorytetem jest budowa Zintegrowanego Systemu Księgowego Czytaj więcej »

Same błędy i wypaczenia

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli budowa systemu IACS jest kolejnym przykładem tego, że instytucje państwowe są nie przygotowane do prowadzenia projektów informatycznych. Czytaj więcej »

ZUS podsumował koszty budowy nowego systemu IT

W ciągu 6 lat Prokom Software SA otrzymał od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 643 mln zł. Zakup standardowego oprogramowania, w tym licencji baz danych i systemów operacyjnych, pochłonął ok. 245 mln zł. Czytaj więcej »

Pociąg współpracy do Yumy

Wrocławska Yuma, dzięki nawiązaniu współpracy z izraelską firmą TopManage, zostanie partnerem SAP. Czytaj więcej »

Bezprzewodowe zgromadzenie umysłów

Podpisano list intencyjny, dotyczący powołania międzynarodowego programu MOST (Mobile and Open Society through wireless Telecommunications). Plan stworzenia tej organizacji ogłoszono jeszcze podczas targów CeBIT 2001. Czytaj więcej »

Procesory zawsze szybsze, czasem tańsze

AMD i Intel nie ustają w wyścigu. Lada chwila do sprzedaży trafi Pentium 4 o częs-totliwości 2,4 GHz. Procesor ten jest wytwarzany w technologii 0,13 µm i ma o 10% mniejsze wymiary niż dotychczas oferowane układy. Z kolei AMD, największy konkurent Intela na rynku PC, rozszerzył serię Athlon o model XP 2100+ (1,73 GHz, technologia 0,18 µm). Czytaj więcej »

Czas na zysk

Siedmioletnie wysiłki Sun Microsystems, mające na celu popularyzację Javy, przyniosły na razie połowiczny sukces. Technologia zdobyła uznanie wśród programistów, a liczba jej zwolenników stale rośnie. Niemniej na razie na Javie więcej niż Sun zarabia konkurencja. Czytaj więcej »

Technologie

Uwolnieni od bazy

Opracowana przez Prokom technologia P4 umożliwia zmianę bazy danych bez konieczności modyfikowania aplikacji. Czytaj więcej »

Katalogowa kość niezgody

Na nowo rozgorzał spór między Microsoftem a Novellem o usługi katalogowe eDirectory (NDS) i Active Directory. Czytaj więcej »

Serwer blade klasy ekonomicznej

PrimergyBX300 - pierwszy serwer blade Fujitsu Siemens Computers. Czytaj więcej »

Integracja czy inny sposób konstruowania aplikacji?

BizTalk Server 2002 odpowiada za przekazywanie komunikatów między poszczególnymi modułami systemu informatycznego. Czytaj więcej »

Ucyfrowiony papier

Océ oferuje system zarządzania zawartością dokumentów papierowych. Czytaj więcej »

Dla świętego spokoju

Uzależnienie funkcjonowania wielu przedsiębiorstw od infrastruktury informatycznej przyprawia zarządy firm o ból głowy. Problemów można się pozbyć, decydując się na usługi firm serwisowych. Po zapoznaniu się z niektórymi cennikami ból głowy może jednak powrócić... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Wychowany w IBM

Nowy szef IBM, Sam Palmisano, dotąd był w cieniu Lou Gerstnera, który w ciągu 9 lat sprawowania funkcji dyrektora wykonawczego przywrócił znaczenie największej amerykańskiej firmie komputerowej. Następne lata pokażą, czy godny jest swojego poprzednika. Czytaj więcej »

Integracja konsternacja

Wzrost złożoności systemów informatycznych powoduje, że ich integracja nabiera pierwszoplanowego znaczenia. Niestety, w praktyce bywa to tak trudnym zadaniem, że czasem prowadzi do klęsk podczas fuzji przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Konteksty

Sieć partnerskiego biznesu

W internetowym biznesie brakuje modelu współdziałania różnych uczestników gry rynkowej dla osiągania wspólnych korzyści. Rywalizacja bierze górę nad kooperacją. Dopóki dzisiejsi konkurenci nie staną się partnerami, dopóty trudno będzie liczyć na znaczące sukcesy ekonomiczne w sieci. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Pożegnanie ze sobą

Zdarzyło mi się, że dwadzieścia lat temu musiałem poddać się operacji. No cóż, duch był hoży, ale ciało mdłe. Zawsze wierzyłem specjalistom, choć lubiłem im patrzeć na ręce, więc z prawdziwą rozkoszą poddawałem się licznym torturom na tak zwanego wampirka, czyli pobieraniu krwi, która potem była intensywnie badana. Czytaj więcej »

Rozweselacze ze śmietnika

Ściśle odróżniam to, co boskie, od tego, co cesarskie. Dokładniej mówiąc, mam dwie skrzynki pocztowe - służbową, związaną z moją zwykłą pracą na etacie, oraz prywatną. Czytaj więcej »

Wzorem pana Janka

Pan Janek z zawodu jest konserwatorem mechanicznych urządzeń precyzyjnych. Czas na jego usługi przeszedł w niebyt, kiedy w bankach pojawiły się systemy komputerowe. Nikomu nie był potrzebny fachowiec, naprawiający maszyny do pisania i drukujące kalkulatory. Czytaj więcej »

CCCP

W polskich hotelach przez lata nie pobierano opłat za lokalne rozmowy telefoniczne. W tym samym czasie na Zachodzie hotelowe narzuty podwajały stawkę operatora. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...