powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 10-2002, 11 marca 2002
10-2002 Computerworld nr 10-2002
Wiadomości

Polska do spisania

W spisie powszechnym kluczową rolę odegrają rozwiązania OCR i narzędzia automatycznej poprawy jakości danych. Czytaj więcej »

Niedźwiedzia przysługa

Fundusz venture capital powinien wspierać spółkę zarówno kapitałowo, jak i w zakresie menedżerskiego know-how. Nie zawsze model ten udaje się realizować w praktyce. Czytaj więcej »

SAP kieruje uwagę na średnie firmy

Kierownictwo SAP prognozuje, że rynek oprogramowania dla średnich przedsiębiorstw w najbliższym czasie będzie charakteryzował się największym wzrostem. Czytaj więcej »

Powtórka z Btrieve

Pervasive Software otworzyła w Polsce regionalne biuro sprzedaży o statusie przedstawicielstwa. Czytaj więcej »

Cło po przejściach, skarbówka z przeszłością

Czy technologia baz danych będzie miała znaczenie w procesie integracji obu służb - celnych i podatkowych? W pierwszym przypadku są stosowane rozwiązania Sybase, w drugim - Oracle. Czytaj więcej »

Ciąg do Internetu

Jerzy Kalinowski został prezesem zarządu AMG.net, łódzkiej firmy, specjalizującej się w projektowaniu rozwiązań internetowych. Czytaj więcej »

Lew przeciw fuzji

Czy Lew Platt ma szansę wrócić na fotel prezesa Hewlett-Packarda? Czytaj więcej »

Polsoft szuka klientów poza sektorem bankowym

Projekty Bankowe Polsoft, firma od ponad dziesięciu lat związana z obsługą informatyczną sektora finansowego, liczy, że uda jej się namówić do współpracy przedsiębiorstwa z innych branż. Czytaj więcej »

Dobre, bo polskie

Jak co roku na targach CeBIT polską branżę IT będzie reprezentować kilkanaście firm. Większość, mimo złych doświadczeń z lat ubiegłych, wystawia się na wspólnym, polskim stoisku. Czytaj więcej »

Technologie

Kilo-osobo-pecety

W zakładach Thomson multimedia Polska jeden administrator opiekuje się ponad 220 komputerami. Oszczędności na obsłudze serwisowej uzyskano dzięki wdrożeniu oprogramowania do zarządzania infrastrukturą IT. Czytaj więcej »

Sun wspiera Linuxa, ale nie rezygnuje z Solarisa

Na początku lutego br. Sun Microsystems poinformował: "System operacyjny Linux będzie bardziej widoczny w naszej ofercie; będziemy dystrybuować Linuxa, instalować go na naszych serwerach; w połowie roku wprowadzimy całkiem nową linię serwerów intelowskich przeznaczonych do pracy pod kontrolą tego systemu". Czytaj więcej »

SAN po prawej NAS po lewej

Słuszność idei oddzielenia pamięci dyskowych od serwerów i tym samym zapewnienia wielu urządzeniom równoległego dostępu do danych wydaje się bezdyskusyjna. Pozostaje tylko wybrać właściwą technologię... Czytaj więcej »

Oszukane programy

Największą zmianą w architekturze nowej generacji procesorów Xeon, pierwszych układów dla serwerów opartych na Pentium 4, jest zastosowanie technologii Hyper-Threading. Czytaj więcej »

Z papieru na płyty

Dokumenty papierowe wciąż jeszcze stanowią niezbędny element w funkcjonowaniu wielu firm. Gdy ich liczba wyrażana jest

w tysiącach, wdrożenie systemu informatycznego do zarządzania dokumentami jest usprawnieniem przynoszącym znaczące korzyści. Czytaj więcej »

Platforma porozumienia

EntireX to serwer integracyjny łączący różne platformy, aplikacje, systemy bazodanowe itp. Czytaj więcej »

Od kabli do usług

Większość wystawców na łódzkich targach Intertelecom postawiła na prezentację usług i pełnych rozwiązań telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Konteksty

25 lat Oracle Corporation - firma najbarwniejszego prezesa

Nie sposób opowiedzieć o Oracle'u, nie wspominająco Larrym Ellisonie. I to nie tylko dlatego że - będąc jego założycielem - wciąż jest w posiadaniu 27% akcji firmy. Czytaj więcej »

Szczęśliwe, młode małżeństwo

Z Janet Perna, dyrektorem działu Database Management w IBM, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Rządowy internat

Przeczytałem był sobie w naszym tygodniku felieton mego sąsiada, Bogdana Pilawskiego, pod tytułem Raport o braku próżni i zrobiło mi się miło. Wreszcie mamy rząd, który już na początku swojej kadencji w raporcie otwarcia otwarcie pisze "o informatyce i dziedzinach pokrewnych, takich jak telekomunikacja, zarządzanie, badania i rozwój oraz edukacja... nadspodziewanie dużo" (cyt. CW... Czytaj więcej »

Otwarte, choć zamknięte

Nie ma chyba większego nieporozumienia między informatykami a zarządami niż kwestia otwartości systemów. Na słowa "system otwarty" wszyscy znani mi menedżerowie dostają palpitacji serca. Czytaj więcej »

Od kuchni

Gdy byłem w okresie wczesnoszkolnym, zastanawiałem się nad światem przyszłości. Bardzo imponowała mi wówczas technika i widziałem w wyobraźni, jak za kilkadziesiąt lat wszystko będzie zautomatyzowane, zmechanizowane i zelektronizowane. Czytaj więcej »

Gdzie jest limit?

Biuro, w którym zaczynałem pierwszą w życiu stałą pracę, przypominało nieco to, które znamy z, uchodzącego już za klasyczny, filmu Zezowate szczęście: duże pomieszczenie, w nim coś ponad dwadzieścia osób, w dwóch rzędach za stołami. Właśnie - za stołami, bo biurka nie miał nawet siedzący nieco z boku, ale frontem do reszty, szef. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Maniera czy logika?

Szklane drzwi, równe rzędy szaf przemysłowych, w których pracują serwery, i urządzenia sieciowe, równo upięte kable, niska temperatura, jednostajny szum szaf i systemów wentylacyjnych, czystość i porządek - to widzę w serwerowniach nowoczesnych firm. Czytaj więcej »

Przestrzeń dobrze wymierzona

Projektowania centrum danych bądź nowoczesnej serwerowni nie należy rozpoczynać od wyboru urządzeń, lecz od zapewnienia właściwych warunków do ich pracy. Podstawowym zadaniem jest jednak zaprojektowanie pomieszczenia, rozstawienia w nim szaf przemysłowych i prowadzenia okablowania. Czytaj więcej »

Dysza zamiast prysznica

Zabezpieczenie centrów danych przed pożarem wymaga użycia systemów opartych na gazowych środkach gaśniczych. Jakie są korzyści i zagrożenia związane z zastosowaniem różnych gazów w centrach danych? Co należy wziąć pod uwagę podczas projektowania gazowych systemów gaśniczych? Czytaj więcej »

Ubezpieczanie napięcia

Na nic zdadzą się grube mury i wielkie zamki chroniące serwerownię, jeśli nie będzie ona wyposażona w system zasilania awaryjnego, gwarantujący czasową lub stałą dostawę energii w przypadku awarii. Zanim jednak system taki zostanie wybrany, konieczne są przeprowadzenie analizy i obliczenie zapotrzebowania energetycznego. Czytaj więcej »

Klimat do przetwarzania

Budowa systemu klimatyzacyjnego dla centrum danych wymaga podejścia systemowego. Wiąże się zazwyczaj z kompromisem między wydajnością cieplną urządzeń, ich trwałością, a także wielkością zajmowanej przez nie powierzchni. Czynników komplikujących proces optymalizacji rozwiązania jest jednak znacznie więcej. Czytaj więcej »

Dostęp kontrolowany

Pomieszczenia, w których odbywa się przetwarzanie danych, powinny być zabezpieczone przed ingerencją nieupoważnionych osób. Najpopularniejsze obecnie systemy fizycznej kontroli dostępu są oparte na kartach magnetycznych i zbliżeniowych. Technologie biometryczne nadal są uważane za kosztowne ciekawostki. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...