powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 1997

Wydanie 43-1997, 24 listopada 1997
43-1997 Computerworld nr 43-1997
Prezentacje firmowe

PDF narzędziem pracy zespołowej

AdobeLinia produktów Adobe Acrobat X została wyposażona w wiele mechanizmów ułatwiających zastosowanie dokumentów PDF w realiach coraz bardziej rozproszonego biznesu. Oprogramowanie może być łatwo zintegrowane m.in. ze środowiskiem Microsoft SharePoint w wersji 2007 lub 2010 oraz pakietem Microsoft Office 2003, 2007 i 2010.

Wiadomości

Centralne, ale nie własne

Z Wiesławem Frydrychem, prezesem nowej spółki Elba CSB, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Detal w Handlowym

Nowy system informatyczny Banku Handlowego ma umożliwić prowadzenie usług dla klientów indywidualnych. Czytaj więcej »

Fuzja po dwóch fuzjach

Spółka Elba Computer Systems for Banking powstała z połączenia Elby i części CSBI. Czytaj więcej »

Intrygujące finanse Oracle'a

Połowa przychodów Oracle'a do 2000 r. ma pochodzić ze sprzedaży aplikacji. W Polsce firma sprzedaje prawie wyłącznie bazy danych. Czytaj więcej »

Liczyć z Gartnerem

Gartner Group proponuje standaryzację metod obliczania kosztów utrzymania infrastruktury informatycznej. Czytaj więcej »

Mechaniczna konkurencja

Intergraph i EDS tworzą nową firmę, która ma oferować oprogramowanie CAD/CAM/CAE. Czytaj więcej »

Na trudnym gruncie

Konferencję Euroinfo, towarzyszącą targom Komtel, zdominowała tematyka Internetu. Czytaj więcej »

Od Gliwic po Detroit

Do roku 2002 wszystkie oddziały General Motors będą wykorzystywać system R/3. Czytaj więcej »

Prywatny system Polfy

Do końca 1999 r. w Polfie Tarchomin powinien pracować nowy system informatyczny Czytaj więcej »

Sklepy cynamonowe

7 mln USD, które najprawdopodobniej straci w tym roku Barnes & Noble, jedna z dwóch największych księgarni internetowych, dają pewność, że świat sklepów cynamonowych, ulicy Krokodyli i antykwariatów starego miasta nie odejdzie w zapomnienie. Wciąż czytelnicy będą przesiadywać na wąskich stołkach wielopiętrowych księgarni Nowego Jorku, Londynu i Krakowa lub wspinać się po... Czytaj więcej »

Przyszłość należy do komputerów sieciowych

Rozmowa z Larrym Ellisonem, prezesem Oracle Corporation. Czytaj więcej »

Strażnik Javy

JavaSoft, oddział Sun Microsystems, będzie ciałem standaryzacyjnym, czuwającym nad rozwojem języka Java. Członkowie komitetów międzynarodowej organizacji standaryzacyjnej (ISO) postanowili o tym bezwzględną większością głosów. Czytaj więcej »

Triton na części

Baan postanowił, że kolejne wersje aplikacji będą dostępne w formie komponentów. Czytaj więcej »

Trzy lata Solarisa

Sun próbuje spopularyzować Solarisa zarówno jako rozwiązanie dla centrów danych, jak i system operacyjny dla platformy Intela. Czytaj więcej »

Zakupy sieciowe

Cabletron Systems zamierza przejąć dział sieciowy Digitala. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Przywództwo dla zmian

Rolę przywódcy powierzają menedżerowi jego podwładni, którzy manifestują potrzebę i chęć poddania się jego dominacji. Czytaj więcej »

Sponiewierana idea

Praca zespołowa miała być lekarstwem na problemy, wynikające z potrzeby pospiesznego wywiązywania się z trudnych, złożonych zadań. Czytaj więcej »

Idee i Technologie

Slogany to jest to

Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez reklamy. Reklama jest dźwignią handlu - głosi stare hasło reklamowe … reklamy. Nie zawsze jednak uświadamiamy sobie, do jakich uczuć odwołują się twórcy reklam, aby wzbudzić nasze zainteresowanie firmą lub produktem. Czytaj więcej »

Informatyka w firmie

Hurtownie danych - szanse i wyzwania

Wiele sygnałów wskazuje, iż na polskim rynku informatycznym nadchodzi czas na hurtownie danych.Technologia ta obecna jest już w Polsce od kilku lat - przede wszystkim za sprawą pionierskiej działalności SAS Institute i jego partnerów wdrożeniowych. Czytaj więcej »

Internet

Protokół dla grupy

Jednym z głównych obszarów, na którym koncentrują się działania prowadzone nad rozwojem nowych technologii WWW, jest praca zespołowa. Czytaj więcej »

XML do (prawie) wszystkiego

Rozmowa z Murray'em Melloney'em, jednym z założycieli World Wide Web Consortium (W3C), który obecnie zajmuje się prowadzeniem prac nad standaryzacją i wprowadzeniem języka XML (eXtensible Markup Language). Czytaj więcej »

Zarządzanie pocztą internetową

IProgram firmy Mustang kieruje przepływem listów wysłanych na wspólne konta pocztowe. Czytaj więcej »

Komputer na biurku

Bliżej fotograficznej jakości

Lexmark zaprezentował atramentową drukarkę Jetprinter 7200 Color oferującą 6-kolorowy druk z rozdzielczością 1200 dpi. Czytaj więcej »

Graficzne planowanie

Polska wersja programu PowerProject wspomaga komputerowe planowanie i kontrolę harmonogramów. Czytaj więcej »

Jakość zależy od wielu elementów

Cyfrowa fotografia wymaga współpracy aparatu, drukarki i oprogramowania. Czytaj więcej »

Różne standardy MMX

Niezgodne specyfikacje multimedialnych funkcji MMX mogą w przyszłym roku wywołać duże zamieszanie na rynku. Czytaj więcej »

Współpraca Pentium z AGP

EPoX oferuje płyty główne, umożliwiające instalację procesorów w gnieździe Socket 7 oraz kart graficznych AGP. Czytaj więcej »

Komputery i kariery

Naukowcy w biznesie

Wydawać by się mogło, że ludzie nauki, zamknięci w hermetycznym środowisku wyższych uczelni, nie są zainteresowani - a nawet zdolni - do prowadzenia własnego interesu. Okazuje się jednak, że życie zmusza ich często do szukania nowych rozwiązań i rozpoczęcia kariery w biznesie. Czy jednak możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i zarabiania godziwych pieniędzy, daje im... Czytaj więcej »

Narzędzia i systemy

Partnerstwo dla biznesu

Oracle i Compaq chcą opanować rynek serwerów i baz danych pod Windows NT. Czytaj więcej »

Technika obiektowa

Obecny stan programowania porównuje się do stanu produkcji przed wynalezieniem części zamiennych. Czytaj więcej »

Praca grupowa

Nowy standard taśmowy

Powstało konsorcjum, które opracuje standard umożliwiający podłączanie napędów taśmowych bezpośrednio do sieci komputerowej. Czytaj więcej »

Raport błędów

Błędy w programach i sposoby ich naprawienia. Czytaj więcej »

Sprostowanie

Do artykułu pt. 'Sieciowi drukarze', zamieszczonym w dziale Praca grupowa w nr 32 Computerworlda z br., wkradło się kilka błędów. Szybkość wydruku drukarki Optra S 1650 wynosi nie 18, lecz 16 stron na minutę. Drukarka ta - oprócz wymienionych w artykule protokołów sieciowych - obsługuje także LexLink. Potrafi także obsługiwać polskie czcionki w standardach 852 Latin2, 8859-2... Czytaj więcej »

Sterowanie projektami

Najnowsza wersja pakietu Microsoft Project oferuje łatwiejszą obsługę. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Informatyka nie rozwiązuje problemów organizacyjnych (II)

Przed tygodniem napisałem kilka uwag na temat przebudowy organizacji (reengineeringu) i jej związków z techniką informacyjną. Dziś pora na cztery z życia wzięte przykłady niechęci do zmian lub braku możliwości uzyskiwania korzyści dzięki technice informacyjnej. Czytaj więcej »

Rada gminy w Internecie

Obserwując powolne dojrzewanie życia politycznego w Polsce w jego podstawowych płaszczyznach, trudno na poważnie omawiać zmiany społeczne i polityczne wywołane nowoczesną technologią. Tymczasem w utrwalonych demokracjach problem ten nabiera coraz istotniejszego znaczenia. Jeżeli dziś jest on jeszcze dalece teoretyczny, to jednak na tyle realny, że świat polityki - wyrażając lęk i... Czytaj więcej »

Sieciowy nasłuch

Dawniej, gdy łącza telefoniczne były umiarkowanej jakości, zdarzało się w słuchawce słyszeć rozmowy osób trzecich. Nie był to bynajmniej podsłuch zamierzony, ale przypadkowe chochliki niedoskonałej techniki. Tradycyjne przesyłki pocztowe czasami także trafiają w niewłaściwe ręce, za czym kryje się błąd ludzki - najczęściej listonosza. Znajdując przypadkowo w skrzynce... Czytaj więcej »

Fałszywka

Coś mi się wydaje, że na tym najlepszym ze światów zaczęła się Sodoma i Gomora. Otóż, przyzwoite serwery sieciowe, oferujące usługę zapisania się na listę dyskusyjną lub subskrybowania wiadomości codziennych, wymagają potwierdzenia woli zapisu przez wysyłanie listu zwrotnego, na który należy odpowiedzieć w ciągu kilku dni. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Siły na zamiary

Strategia korporacyjna ABB w dziedzinie informatyki tworzy ramy, które informatycy, inżynierowie i menedżerowie Zamechu napełniają treścią użyteczną do wykorzystania pojawiających się szans biznesowych. Czytaj więcej »

Pieniądz w sieci

O rynkowym sukcesie Banku Rozwoju Eksportu zadecydowały odważne i umiejętne inwestycje w nowoczesne technologie informatyczne. Czytaj więcej »

Szczęśliwe bity

Państwowe Przedsiębiorstwo "Totalizator Sportowy" jest przykładem firmy, która dzięki wdrożeniu systemu informatycznego była zdolna do kilkakrotnego podniesienia realnej wysokości obrotów. Kluczem do sukcesu okazało się umiejętne wykorzystanie outsourcingu. Czytaj więcej »

Rekord z pacjentami

Jeszcze kilka lat temu w Centrum Onkologii na warszawskim Ursynowie zdarzały się cuda. Nierzadko okazywało się, że trzeba wypisać pacjenta, który w ogóle nie był wcześniej przyjęty do szpitala, albo w laboratorium wykonywano znacznie więcej analiz, niżby wynikało to z rzeczywistego obłożenia szpitalnych łóżek. Wszystkie te zjawiska zniknęły jak za dotknięciem czarodziejskiej... Czytaj więcej »

W sukurs urzędnikowi

Informatyzacja w administracji może odnieść sukces tylko wtedy gdy odpowiedzialny za nią informatyk swoją wiedzę techniczną wzbogaci w umiejętności kalkulowania i talent do przewodzenia ludziom. Czytaj więcej »

Z dziejów informatyzacji w Polsce

Od czego zależy powodzenie projektów informatycznych realizowanych w gospodarce i administracji? Jakie są postawy osób zaangażowanych w informatyzację? Czy branża informatyczna jest w Polsce wiarygodna? Dyskusja członków jury konkursu "Lider informatyki 1997", w której udział biorą: Marian Kuraś, Ludwik Maciejec, Wiesław Paluszyński, Wojciech Raducha i Krzysztof Stańczuk. Rozmowę... Czytaj więcej »

Sieci

Jesienna ofensywa Compaqa

Firma zaprezentowała kilkanaście nowych produktów spośród których najważniejsze to serwery Czytaj więcej »

Oczekiwanie na poprawne zarządzanie

Inicjatywa WBEM obiecuje łatwiejsze i tańsze zarządzanie sieciami korporacyjnymi. Czytaj więcej »

Listy

Listy

Czytuję od czasu do czasu pańskie felietony, żeby sprawdzić, czy może odstąpił Pan choć odrobinę od skrajnego pesymizmu. Ma Pan jednak stabilny punkt widzenia. Jednakże w ostatnim felietonie nieco Pan przesadził z interpretacją faktów. Czytaj więcej »

Czy informatyka może rozwijać się szybciej

Trudno jest w kilku zdaniach odnieść się do interesującego i poruszającego wiele istotnych problemów artykułu Jarosława Badurka 'Wąskie gardła - czy informatyka może rozwijać się szybciej' CW nr 41 z 10 listopada 1997 r. Czytaj więcej »

Czy warto być szefem?

Autor artykułu nie udziela na to pytanie odpowiedzi (Czy warto być szefem?, CW nr 42 z 17 listopada 1997 r.), bo rzeczywiście na pytanie to musi odpowiedzieć sobie konkretny człowiek. Czytaj więcej »

Notatnik i ołówek

Chciałbym podzielić się kilkoma uwagami w sprawie rozwiązań praktycznych, które nasunęły mi się po lekturze felietonu Kuby Tatarkiewicza 'Notatnik i ołówek' CW nr 41 z 10 listopada 1997 r. Czytaj więcej »

Problem rozpowszechniania czasu

Uprzejmie proszę o zamieszczenie w jednym z najbliższych numerów tygodnika Computerworld sprostowania dotyczącego zauważonych przeze mnie błędów drukarskich w moim artykule pt. 'Problem rozpowszechniania czasu' (CW nr 39 z dnia 27 października 1997 r.). Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...