powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 09-2002, 4 marca 2002
09-2002 Computerworld nr 09-2002
Prezentacje firmowe

HP DL980 - serwer do zastosowań krytycznych

HPGłówna zaletą platformy jest unikalna architektura oznaczona nazwą PREMA, wywodząca się z serwerów najwyższej klasy HP Superdome. Zastosowanie komponentów z serwerów klasy Enterprise w serwerach dla szerokiego segmentu rynku spowodowało, że rozwiązanie to bije na głowę rozwiązania konkurencyjne w tej grupie cenowej. Pobierz broszurę i dowiedz się więcej o HP DL980.

Wiadomości

Krowa, która dużo ryczy mało mleka daje

Hewlett-Packard pozostanie wykonawcą systemu IACS dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Gdy po obu stronach opadły emocje, HP - by ratować reputację - zgodził się na drastyczne zmiany warunków umowy. Czytaj więcej »

Sposób na recesję

Przemysł półprzewodników znalazł się w dołku. Intel zamierza pokonać recesję przyspieszając tempo. Czytaj więcej »

Czego jeszcze nie próbował robić Microsoft?

Już wydawało się, że prezesów Microsoftu tym razem zawiodła intuicja. Przed ponad rokiem wydali miliard dolarów na przejęcie Great Plains Software i od tego czasu, ku niezadowoleniu analityków wieszczących rychłe wejście Microsoftu na rynek ERP, zapadła cisza na temat celów i przebiegu fuzji. Czytaj więcej »

SNMP: potężna dziura w Internecie

Komitet CERT, czuwający nad bezpieczeństwem Internetu, poinformował o nowo odkrytych dziurach w najpopularniejszym protokole zarządzania SNMP. Umożliwiają one włamywaczom zakłócenie, unieruchomienie bądź przejęcie kontroli nad urządzeniami i oprogramowaniem korzystającym z SNMP Czytaj więcej »

Mainframe pod strzechy

IBM eServer z800 ma być alternatywą dla wydajnych serwerów unixowych. Czytaj więcej »

Wiele platform kontra wiele języków

Platformy Java i .Net, antagonizowane przez producentów, mają wiele cech wspólnych. Czytaj więcej »

Mali na dobry początek

Oprogramowaniem CRM firmy Siebel Systems dotychczas interesowały się małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Załamana wschodnia ofensywa

Niemiecki producent oprogramowania, Lipro AG, znajduje się w stanie upadłości. Czytaj więcej »

Kable poszły w odstawkę

W tym tygodniu w Łodzi odbędą się XIII Międzynarodowe Targi Łączności Intertelecom 2002. Czytaj więcej »

Technologie

Komunikaty za plecami informatyka

Instant messaging wszedł do firm tylnymi drzwiami. Korzystanie z komunikatorów internetowych, inaczej niż w przypadku poczty elektronicznej, nie zostało odgórnie narzucone przez działy informatyki poszukujące oszczędności i usprawnienia przepływu informacji. Użytkownicy sami odkryli w nich najprostszy sposób komunikacji. Czytaj więcej »

Kompletny .Net

Przed ponad rokiem Microsoft opublikował pierwszą wersję beta nowego środowiska do tworzenia aplikacji .Net. Od połowy stycznia br. jest dostępna ostateczna wersja .Net SDK, pakietu zawierającego wszystkie elementy .Net Framework, pełną dokumentację, kompilatory dostępne z linii poleceń i przykładowe aplikacje. Czytaj więcej »

Aplikacje w .Net

Visual Studio .Net to pierwszy pakiet RAD, który zaciera różnice pomiędzy językami programowania. Czytaj więcej »

Serwer z kart

Jeszcze przed rokiem mało kto słyszał o architekturze blade. Dzisiaj analitycy są przekonani, że do ultracienkich serwerów należy przyszłość rynku. Czytaj więcej »

Konteksty

Kapitał w gminie

Czy nadzieja społeczeństwa informacyjnego nie pryśnie wkrótce, tak jak czar Nowej Gospodarki? Może się tak stać, gdy okażemy się bezradni wobec problemów, dotykających ludzi w nowych realiach cywilizacyjnych. Czytaj więcej »

Społeczeństwo i rynek

Coraz częściej podejmowane są dzisiaj próby zdefiniowania na nowo pojęcia rynku i zakresu jego oddziaływania na społeczeństwo. Czytaj więcej »

Siodła innowacji

Wielu z nas dało się przekonać, że żyjemy w epoce gwałtownego rozwoju nauki i techniki, który w zawrotnym tempie zmienia oblicze świata i każdego dnia otwiera nowe możliwości - tak wspaniałe, że wręcz unieważniające doświadczenia poprzednich pokoleń. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wyznanie grzesznika

Zbliżające się Święta Wielkiejnocy, czyli Odkupienia, sprowokowały mnie do zastanowienia się nad samym sobą, tym, co robię, a w szczególności nad tym, co piszę. Te rozmyślania brutalnie przerwały mi doniesienia mediów z okazji XXXVI Dnia Środków Przekazu. Brutalnie, gdyż dowiedziałem się, że grzeszę. I to ciężko. Czytaj więcej »

Każdy przecież wie...

Każdy wie, że Warszawa leży na Mazowszu, Katowice na Śląsku, a Poznań w Wielkopolsce. Na północy jest morze, na południu góry, a w górach leży Wisła. Tak samo nazywa się rzeka, która płynie i płynie po polskiej krainie, zobaczyła Kraków, pewnie go nie minie. Opasała więc Kraków wstęgą, ale łatwiej to zobaczyć, podróżując z Kielc niż z Bydgoszczy - no a ze Szczecina to... Czytaj więcej »

Stany zerowe

W kilku gniazdkach elektrycznych przestał płynąć prąd. Mogłem przewidzieć, że tak się stanie, gdyż od kilku dni dawały znać o sobie jakieś dziwne migotania odbiorników energii, wprawdzie bardzo enigmatycznie, ale jednak sygnalizujące nadchodzącą awarię. Czytaj więcej »

Asynchroniczny list miłosny

Nie mam nic przeciw zwyczajom, które chociażby nie wiem skąd pochodziły, to dowodzą istnienia w nas jeszcze jakichś śladów najzwyklejszego człowieczeństwa, wbrew temu, o czym świadczy otaczająca nas rzeczywistość, a którą zafundowaliśmy sobie podobno na własne życzenie. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Triumf zdrowego rozsądku nad technologią

Czy można zbudować analityczny CRM w banku detalicznym? Oczywiście, można. Należy jednak wcześniej zadać sobie pytanie: po co? Czytaj więcej »

Potrzebna znajomość prawa i technologii

Z Bernardem Smyklą, doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Rozporządzenia do podpisania

Do czerwca br. mają powstać rozporządzenia do ustawy o podpisie elektronicznym, która wchodzi w życie 16 sierpnia. Prace nad nimi, które koordynują przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, są jednak opóźnione. Czytaj więcej »

e-podpis nieczytelny

Ustawa o podpisie elektronicznym zmusza banki do zastanowienia się nad strategią wprowadzania podpisu cyfrowego do oferowanych klientom produktów, a w dalszej perspektywie także do procedur wewnętrznych. W obu przypadkach nie będzie to łatwe. Czytaj więcej »

W jedności nasza siła

W roku 2001 banki spółdzielcze rozwijały się najszybciej w całym polskim sektorze bankowym. Trwająca od kilku lat konsolidacja sprzyja inwestycjom informatycznym. Czytaj więcej »

Poczta bliżej niż Internet

Po 1,5 roku doświadczeń serwis BillBird.pl postanowił zrezygnować z oferowania usług regulowania stałych rachunków przez Internet. Tymczasem jego konkurent - BillNet.pl - podpisał dotychczas umowę z jednym tylko wystawcą rachunków. Czytaj więcej »

Konkurencja zachęca do inwestycji

Mimo spowolnienia gospodarczego widocznego w 2001 r., a także konsolidacji sektora bankowego, konkurencja na tym rynku wymusza na bankach zwiększanie co roku budżetów działów IT. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...