powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 10 LAT, 1 października 2000
10 LAT Computerworld nr 10 LAT
Społeczeństwo w ruchu

Bajka o żelaznym wilku

Każde społeczeństwo jest "informacyjne". Bez możliwości jakiegokolwiek

(mową, pismem, gestem, tańcem, rysunkiem, śpiewem itd.) przekazu jakiejkolwiek informacji nie byłoby społeczeństwa: żadne ludzkie współdziałanie nie byłoby możliwe. Cóż zatem mają na myśli ci, którzy powiadają, że w najbliższej przyszłości będziemy żyć (lub już żyjemy) w... Czytaj więcej »

Dlaczego nie ma sztucznego intelektu

W dziejach tzw. sztucznej inteligencji wbrew pozorom nie jest istotna technika, lecz obraz samego siebie tworzony przez człowieka. "Myślące maszyny"to nie są wyłącznie roboty, którymi posługuje się człowiek,

lecz wyalienowana w technikę jego istota. Czytaj więcej »

Świat w zasięgu

Z profesorem Kazimierzem Krzysztofkiem, socjologiem i politologiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Białymstoku i Instytutu Kultury w Warszawie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

CW 10 lat: O kosmologii, teologii i racjonalności

Z księdzem profesorem Michałem Hellerem, filozofem, kosmologiem, teologiem, rozmawia Marek Hetmański. Czytaj więcej »

CW 10 lat: Dylematy technologii

Ze Stanisławem Lemem, o komputerach przyszłości, świadomości sieci, determinizmie genetycznym i cyberdemokracji, rozmawia Jakub Chabik. Czytaj więcej »

CW 10 lat: Kilka tysięcy lat i lat kilkadziesiąt

Lawinowy rozwój cywilizacji informacyjnej to, powiedzmy, ostatnich kilkadziesiąt lat. W porównaniu z całą historią jest to okres śmiesznie krótki. W tym relatywnie niedługim czasie mamy jednak do czynienia ze zmianą cywilizacyjną tak szybką i radykalną, że warto zapytać, jak się ona ma do długofalowych tendencji rozwojowych ludzkości. Czytaj więcej »

Władza i informacja. Zmiana paradygmatu

Informacja to narzędzie władzy. Globalizacja zmieniła radykalnie warunki sterowności państw i gospodarek, a nawet charakter władzy. Powyższe wymusza z kolei poszukiwanie nowego typu danych. Czytaj więcej »

CW 10 lat: Poszukiwanie przyszłości

W świecie informacji błądzimy po omacku. Wpadamy w ślepe zaułki, nurzamy się w internetowym chaosie i śmieciach cywilizacji. Czy specjalne, automatyczne agenty o ludzkim głosie i twarzach wyprowadzą nas z labiryntu? Czy po stokroć pojemniejsze sieci komputerowe zwiększą komfort naszego życia, czy też zasypią nas kolejnymi miliardami bezużytecznych danych? Czytaj więcej »

CW 10 lat: Moralne wyzwania maszyny

Pomyślmy, jak może być dzisiaj w epoce odkrycia komputerów. Patrząc w przeszłość wydaje się, że na początek usprawiedliwione jest "czarne" fantazjowanie. Można przypuszczać, że np. w pierwszej fazie zastosowań komputer przyczynia się do unicestwienia tradycyjnych zdobyczy dawnego świata pracy. Czytaj więcej »

Lekcja o komputerach

Do komputeryzacji i informatyzacji szkół na ogół podchodzi się z entuzjazmem. Entuzjazm jest wręcz obowiązkowy. Krytyka jest traktowana nieomal jako naruszenie dobrychobyczajów, sprzeciw - jak zamach na postęp, wspólną Europę i ogólnie słuszną sprawę. Tam gdzie dozwolony jest jedynie entuzjazm, łatwo o błędy. Bo zamiast życzliwej recepcji uwag, których spokojne rozważenie... Czytaj więcej »

CW 10 lat: Samotny w tłumie

Z profesorem Januszem Czapińskim, psychologiem społecznym z Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawiają Andrzej Gontarz i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Koń, jaki jest każdy widzi

Od kilku lat prowadzę na uczelni wykład "Wiara i rozum", którego przedmiotem jest, jak to ze stosownym intelektualnym zadęciem ujawniam w jego katalogowym opisie, "prezentacja i analiza historycznie zmiennych relacji pomiędzy religią i nauką w kulturowo-porównawczej perspektywie". Za każdym razem z niepokojem oczekuję chwili, kiedy, zwykle pod koniec semestru, któryś z moich studentów... Czytaj więcej »

CW 10 lat: Nowoczesność - era intelektu

Nikomu, kto obudził się 1 stycznia roku 1493, nie przyszło do głowy, że przestał już żyć w średniowieczu, a zaczął w nowożytności. Nawet jeśli należał do tych nielicznych, którzy wiedzieli, że w minionym roku Krzysztof Kolumb odkrył nowy ląd, to świadomość, że fakt ten odmieni historię, była dla niego nieosiągalna. Czytaj więcej »

CW 10 lat: Najpierw nauczyciele, potem komputery

Z profesorem Maciejem M. Sysło z Uniwersytetu Wrocławskiego rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Pierwszy nauczyciel, drugi uczeń

Z Feliksem Sapińskim, prezesem firmy Vulcan, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

CW 10 lat: Człowiek szyty na miarę

W 1953 r. James Watson i Francis Crick, gdy zaproponowali model struktury cząsteczki DNA, jako podwójnej spirali, w publikacji, która wkrótce miała im przynieść Nagrodę Nobla, postawili także hipotezę, iż "wydaje się (nam) prawdopodobne, że dokładna sekwencja nukleotydów (stanowiących podstawowe strukturalne elementy makrocząsteczki DNA) stanowi kod, w którym zapisana jest... Czytaj więcej »

Artystyczny nieład cyberprzestrzeni

Pierwszymi twórcami sztuki komputerowej byli w latach 60. ludzie nauki i techniki, informatycy, programiści, matematycy i badacze różnych specjalności, mający dostęp do komputerów w laboratoriach firmowych i na uczelniach. Poszukując nowych możliwości zastosowania maszyn cyfrowych, zainteresowali się także ich "umiejętnościami" artystycznymi. Gdy rezultaty pierwszych prób, czasami... Czytaj więcej »

Historia Marek

"Dopiero sieć to komputer"

U początków Sun Microsystems legła wizja świata, który wtedy istniał tylko w marzeniach założycieli firmy: wszystkie komputery połączone w sieć, otwarty system operacyjny Unix, powszechne użycie standardów przez przemysł informatyczny. Czytaj więcej »

Zakochana para

W historii Cisco jest wszystko, co powinno znaleźć się w dobrym hollywoodzkim scenariuszu - miłość, nienawiść i duże pieniądze. Oczywiście, całość zwieńczona happy endem. Czytaj więcej »

Start w Akademiku

Dell Computer nie przoduje na polu innowacji technicznych. Tajemnicą sukcesu jednej z największych obecnie firm branży informatycznej jest sposób prowadzenia bezpośredniej sprzedaży sprzętu komputerowego setkom tysięcy klientów na całym świecie. Czytaj więcej »

"Witamy w Gdyni"

Wjeżdżając do Gdyni od strony Sopotu, trudno przeoczyć napis: "Witamy w Gdyni. Prokom Software". Kibice drużyny Prokom Trefl Sopotna meczach koszykówki zdzierają gardła krzycząc "Prokom, Prokom". To chyba nieliczni, którym nazwa firmy nie kojarzy się z "czarną legendą" utrudniającą obiektywną ocenę Prokomu i jej prezesa Ryszarda Krauze. Czytaj więcej »

Bez kompleksów

"Zawsze robiłem to, co mnie interesowało, nie zastanawiając się nad tym, czy to się opłaca czy nie. Najczęściej wszyscy pukali się w głowę. Po kilku latach okazywało się, że moje nieopłacalne zajęcie przynosiło,

poza satysfakcją, spore pieniądze" - mówi Jerzy Dryndos, prezes Logotec Engineering SA z Mysłowic. Czytaj więcej »

Koniec świata inżynierów

W roku 1957 na hasło "komputer" inwestorzy reagowali, jak diabeł na święconą wodę. Popularny magazyn Fortune wytykał pionierom przemysłu informatycznego, że na komputerach nikomu nie udało się jeszcze zarobić. Czytaj więcej »

W stronę standardu

W roku 1972 pięciu inżynierów systemowych IBM postanowiło stworzyć własną firmę, zajmującą się tworzeniem standardowego oprogramowania dla przedsiębiorstw. Założyli SAP AG, która dzisiaj jest światowym liderem rynku ERP. Czytaj więcej »

Weteran informatyki

"Nie przepracowałem ani jednego dnia poza informatyką" - mówi o sobie Aleksander Lesz, prezes Softbank SA. Gdy zaczynał przygodę z komputerami, jego dzisiejsza konkurencja bawiła się w piaskownicy albo nie było jej jeszcze na świecie. Czytaj więcej »

Znaczy sieć

Podupadającego producenta terminali udało się przekształcić w firmę, która od 20 lat nadaje ton rozwojowi sieci komputerowych. Oprócz oprogramowania, jednym z największych osiągnięć Novella jest stworzenie podwalin nowoczesnego systemu szkoleń dla informatyków. Czytaj więcej »

Ojcowie informatyki wobec dylematów mechanizacji myślenia

Czym się różni wirtuoz od pozytywki? Czym się różni rozumujący matematyk od rozumującego komputera? Te pytania obrazują sedno sporu między dwiema wizjami informatycznymi. Obie uznają fakt, że analogowy zapis utworu w pozytywce i formalny dowód matematyczny dają się zapisać cyfrowo. Czy dotyczy to również muzyka improwizującego utwór według partytury rozwijającej się w jego... Czytaj więcej »

Dobre relacje

Ambicje Larry'ego Ellisona radykalnie zmieniły obraz informatyki i rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Na trampolinie wiedzy

W Polsce rzadko zdarza się, aby kariera naukowa była odskocznią do wielkiego biznesu, czyli wielkich pieniędzy. Prof. Janusz Filipiak, prezes ComArch SA, jest wyjątkiem. Czytaj więcej »

Siedmiu niepokornych

Przed ponad 12 laty siedmioosobowa grupa pracowników naukowych Politechniki Wrocławskiej postanowiłastworzyć firmę. Na ich decyzję miały wpływ ograniczenia w realizacji własnych projektów, jakie napotykali na uczelni. Czytaj więcej »

Alchemia biznesu

Alchemik z czasów cesarza Rudolfa II budził podziw i zarazem strach, bo posiadał wiedzę tajemną i ponoć znał przepis jak przemienić rtęć w złoto. W Bielsku-Białej taki przepis znał prezes Techmexu. Trzynaście lat temu założył firmę za pożyczone 3 tys. USD, by dzisiaj, tuż przed debiutem giełdowym, była ona wyceniana na 435 mln zł. Czytaj więcej »

Taki pomysł

Obecna pozycja MacroSoft SA to skutek podjętej przed wielu laty decyzji, by nie tak jak wszyscy zajmować się importem komputerów, lecz tworzyć dla nich polskie oprogramowanie. Dzisiaj firma jest notowana na giełdzie. Czytaj więcej »

Korzystać z młodości

Firmy, które dzisiaj dominują na rynku, uczyły się dystrybucji na doświadczeniach Wiesława Osowieckiego i Mirosława Lampke. Założony przez nich Soft-tronik jest notowany na giełdzie jako STGroup. Dzisiaj uczniowie przerośli mistrza, choć STGroup jest nadal w czołówce dystrybutorów. Czytaj więcej »

Abecadło handlu

Do Bonn po drukarki sprzedawane przez ABC Data jeździł Włodzimierz Łuksza, prezes Hector SA, a także Jacek Studencki, późniejszy prezes Techmexu. Pierwszą umowę serwisową firma podpisała z Ryszardem Krauze. Aż się nie chce wierzyć, że wszystko zaczęło się od przywożenia w bagażnikach samochodów sprzętu komputerowego z Niemiec. Czytaj więcej »

Szczęśliwy rzut monetą

Historia Billa Hewletta i Davida Packarda przypomina losy wielu założycieli współczesnych firm internetowych. Hewlett-Packard był pierwszą firmą w słynnej Krzemowej Dolinie. Czytaj więcej »

Z giełdy na giełdę

10 lat temu na wrocławskiej giełdzie sprzedawali komputery Commodore. Przed pięcioma laty ich spółka była już drugą co do wielkości firmą komputerową w Polsce. Za rok JTT Computer - bo o niej mowa - po połączeniu z TCH, zamierza wejść na warszawską GPW. Czytaj więcej »

Wyścig z czasem

Gordon Moore, współzałożyciel Intela, zauważył, że co półtora roku podwaja się wydajność procesorów. Dzięki temu, że to tzw. prawo Moore'a sprawdza się już od ponad 20 lat, Intel nadaje tempo rozwojowi rynku. Czytaj więcej »

Historia bez końca

Zanim IBM stał się największym dostawcą usług informatycznych, przez wiele lat produkował wagi przemysłowe i maszyny księgujące. Firmie udało się szczęśliwie pokonać wszystkie pojawiające się w jej długiej historii niebezpieczne zakręty. Czytaj więcej »

Spełniona wizja

Microsoft jest najbardziej podziwianą, ale jednocześnie najbardziej znienawidzoną firmą informatyczną na świecie. W obu przypadkach chodzi o łatwość, z jaką firma zdobywa kolejne obszary rynku oprogramowania Czytaj więcej »

Myślący inaczej

Jak wyglądałby komputer osobisty, gdyby nie było firmy Apple? Nie wiadomo. Bezsprzecznie jednak komputer w takiej postaci, w jakiej mamy go na naszych biurkach, zawdzięczamy dwóm ludziom - Steve'owi Wozniakowi i Steve'owi Jobsowi. Czytaj więcej »

Na drodze do integracji

Przykładem firmy, która ze sprzedawcy sprzętu i rozwiązań sieciowych przekształciła się w jednego z największych integratorów, jest ComputerLand SA. Jej klientami są banki i instytucje finansowe, sektor publiczny, przemysł, usługi, telekomunikacja. Czytaj więcej »

Wygrany zakład

Roman Kluska uwielbia przedstawiać historię Optimusa w konwencji mitu o amerykańskim pucybucie. Po sprzedaży pakietu kontrolnego akcji spółki i ogłoszeniu zamiaru budowy domów spokojnej starości jest o krok od ziszczenia innego amerykańskiego snu: zostania Rockefellerem. Czytaj więcej »

Z naukowca kupiec

W latach 80. stateczni obywatele raz w miesiącu przemieniali się w obrotnych kupców. Wyruszali na "wycieczkę" do Turcji. Ci, bez smykałki do handlu, otwierali "biznesy". Tak zaczęła się przygoda z kapitalizmem trzech naukowców, których dzieło - Computer 2000 - od kilku lat znajduje się w pierwszej dziesiątce firm IT w Polsce. Czytaj więcej »

Z gwiazd na ziemię

Tomasz Chlebowski, zapalony astrofizyk, nie chciał być biznesmenem; na sprzedaży części komputerowych i usługach informatycznych zamierzał tylko dorobić do pensji naukowca, żeby spokojnie obserwować gwiazdy i

przestrzenie międzygwiazdowe. Czytaj więcej »

Technologia Jutro

Spór o przyszłość baz danych

W dziedzinie baz danych prognozowanie nie jest łatwe. Na niezbyt szybką ewolucję istniejących technologii nakładają się coraz to nowe rewolucyjne wynalazki w zakresie architektury systemów, struktur danych, interfejsów, języków i zupełnie nowych zastosowań. Czytaj więcej »

Hurtownie danych dla przyszłości

Fundamentem hurtowni danych jest przekonanie, że na podstawie zachowań z przeszłości można przewidzieć przyszłość. Czytaj więcej »

Żywy komputer - biochemiczne układy elektroniczne

Nanotechnologia, genetyka i robotyka uchodzą za trzy kluczowe dziedziny przyszłości. Być może przy wielkoszlemowym stoliku rozwojowej rozgrywki nowego stulecia znajdzie się też miejsce dla czwartej damy: informatyki biochemicznej. Czytaj więcej »

Wyprawa do wnętrza materii

Nanotechnologia, obok robotyki i genetyki, urasta do rangi kluczowej technologii XXI w. Informatyka, będąca spoiwem dla tych trzech dziedzin, zyskuje na znaczeniu. Czytaj więcej »

Spirala chaosu

Spróbujmy poszukać odpowiedzi na pytanie, czy rozwój informatyki dokonuje się według logicznego schematu, nawet jeżeli wyłania się on samoistnie dopiero w trakcie tego rozwoju, czy też odbywa się chaotycznie, będąc wynikiem przypadków i zbiegów okoliczności. Czytaj więcej »

Integracja aplikacji to konieczność

Właściwe wykorzystanie posiadanych zasobów informacyjnych to poważne wyzwanie dla każdej rozwijającej się organizacji. Ale też " być albo nie być"w świecie gospodarki internetowej. Czytaj więcej »

Ewolucja rynku systemów planowania zasobów gospodarczych ERP

Krajowy rynek systemów ERP (Enterprise Resource Planning) jest widownią zmagania się dwóch trendów: malejącej sprzedaży zintegrowanych systemów i szybko rosnącej oferty rozwiązań wspomagających decyzje nadbudowanych na systemach ERP. Czytaj więcej »

O jakości na koniec wieku

Początek XXI wieku niesie nowe wyzwania i zagrożenia dla ludzkości. Nikt dzisiaj nie potrafi przewidzieć, jaki wpływ na społeczeństwa będą miały globalizacja i otwarcie rynków, dokąd doprowadzi nas modna obecnie gospodarka elektroniczna, co zmieni w systemach produkcji wymaganie większej elastyczności i szybszej reakcji na komunikaty rynku, czym zakończy się agresywna walka... Czytaj więcej »

Świat w Sieci

Najwyższa pora, aby przestać postrzegać sieci komputerowe jako niezależne medium. Nie są one bytem samym w sobie i w rzeczywistości istnieją tylko i wyłącznie po to, by pełnić usługową rolę wobec aplikacji, z których korzystają

użytkownicy. Czytaj więcej »

Metamorfoza Firm

Informatyka w służbie

Nie da się sensownie zastosować informatyki w administracji bez świata polityki. To udowodniło życie, szczególnie w ostatnich 10 latach. Jeśli się nie da, to trzeba się publicznie porozumieć. Porozumieć się nie w kręgach znajomych i interesów, lecz porozumieć publicznie, w światłach reflektorów i na oczach społeczeństwa. Czytaj więcej »

Z rodowodem, ale bez herbu

Na dobrą kondycję polskiej branży informatycznej nie pracuje jej przeszłość. Ciągle od nowa uczy się ona, jak tworzyć wartość dla klienta. I jak to w życiu, czasem odnosi sukcesy. Czytaj więcej »

Ogniwa w trakcie tworzenia

Różnorodność firm internetowych i burzliwy, acz krótki przebieg ich biznesowej kariery, świadczą bardziej o ważnym przełomie w stosunkach pracy niż o narodzinach nowego modelu gospodarowania. Czytaj więcej »

E-narzędzia w samą porę

To nie Internet nagle otworzył przed gospodarką nowe perspektywy. Już od dawna rozwija się ona w takim kierunku, że służebne jej rozwiązania sieciowe musiały się pojawić. Czytaj więcej »

Informatyka - Ludzka rzecz

Czy polskim przedsiębiorstwom i instytucjom udało się w dziedzinie informatyki dobrze zagospodarować ostatnie 10 lat i wykorzystać szanse stwarzane przez nowoczesne technologie? Myślę, że w szkolnej skali ocen właściwe byłoby cztery z minusem. "Z nadzieją na poprawę w następnym semestrze" - jak mawiają pedagodzy. Czytaj więcej »

cdn...

Ludzka sprawa - błąd

Technika coraz skuteczniej chroni nas przed zagrożeniami, ułatwia życie

i zwiększa możliwości samorealizacji, ale też obarcza nas coraz większą

odpowiedzialnością za los innych ludzi, za losy całych zbiorowości. Czytaj więcej »

Przygoda Informatyków

Wzloty i upadki

Wykonywanie zawodu informatyka to nie tylko udział w ciekawych projektach, wysokie zarobki i rosnący prestiż. Zawód informatyka to przede wszystkim konieczność ciągłego uczenia się. Czytaj więcej »

Konto informatyka

Informatycy mogą być pewni, że ich portfele będą coraz grubsze. Czytaj więcej »

Patologia codzienności informatycznej

Lat temu dziesięć, a więc w okresie historycznie nieodległym i dostępnym dla pamięci naszej, byliśmy świadkami niespotykanego zwrotu w technologii przetwarzania informacji. Mnożyć się bowiem poczęły zastosowania sieci lokalnych opartych na mikrokomputerach, a niewiele później z rozmachem wkroczył Internet. Czytaj więcej »

Moralność informatyka

Kiedy środowiska zawodowe zaczynają mówić o etyce swojego zawodu, oznacza to, że proces dojrzewania dyscypliny, którą reprezentują, osiągnął stan samoświadomości. Czytaj więcej »

Ile odwagi, ile intuicji - tyle sukcesów

Ze Stanisławem Kucharskim, dyrektorem ABB InfoSupport, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Elita, inżynier, czarodziej czy asystent

W roku 2000 padł rekord. Na kierunek Informatyka na Politechnice Warszawskiej o jedno miejsce ubiegało się 11 kandydatów. To więcej niż na kierunki prawnicze, ekonomiczne, filologie obce; więcej nawet niż na psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, która zawsze była najbardziej obleganym kierunkiem studiów. Czy to okresowa moda,czy wieloletni trend? Czy oznacza to, że zawód... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...