powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 08-2002, 25 lutego 2002
08-2002 Computerworld nr 08-2002
Wiadomości

Informatyka bez granic

Za niespełna dwa lata, jeśli przystąpimy do Unii Europejskiej, 90% pobranych ceł będzie trafiać do unijnego budżetu. Zarazem nasza wschodnia granica stanie się zewnętrzną granicą Unii. Nic dziwnego, że Komisja Europejska żąda, by przynajmniej na rok przed uzyskaniem przez Polskę członkostwa zaczęły współdziałać polskie i wspólnotowe celne systemy informatyczne. Czytaj więcej »

Nielegalne przeszukiwanie

W świetle przepisów prawa przeszukiwanie zasobów informatycznych w firmie pod kątem nielegalnego oprogramowania jest bezpodstawne. Czytaj więcej »

Przechodzimy na własne

Po rozwiązaniu umowy z Baanem, grecki Singular postanowił rozpocząć sprzedaż własnych aplikacji. Czytaj więcej »

I ty możesz zostać biznesmenem

Czy będziesz takim jak Roman Kluska, który po sprzedaży pakietu kontrolnego Optimusa, zajął się działalnością charytatywną, zależy tylko od ciebie. Czytaj więcej »

Rząd kontra HP

Potraktowanie nas jako firmy wyłudzającej nienależne środki z budżetu państwa nie mieści się w żadnych akceptowalnych standardach publicznej dyskusji. Podobnie jak zapowiedzi skarg na zarząd HP Polska do władz firmy w USA i ambasadora USA w Polsce. Czytaj więcej »

Techmex za długi i 1 mln zł przejmie Karen Notebook

Techmex SA przejmie 51,5% akcji Karen Notebook SA. Firma podpisała warunkową umowę w tej sprawie z głównymi udziałowcami Karenu - spółkami Keratsu z Wysp Bahama i Higuera z Panamy. Czytaj więcej »

Polskie biuro NAI

Network Associates (NAI) obecna jest w Polsce od 1997 r. Dotychczas NAI prowadziła sprzedaż za pośrednictwem partnerów, których działanie koordynuje biuro w Niemczech. Firma zastanawia się nad otwarciem przedstawicielstwa w Polsce. Decyzja ma być podjęta w połowie tego roku. Czytaj więcej »

Sędzia mówi: sprawdźmy

Microsoft będzie musiał ujawnić niezależnym ekspertom kod źródłowy Windows 2000 i XP. Czytaj więcej »

Technologie

Zajmowanie pola

Co drugi projekt realizowany w Polsce przez SAP obejmuje wdrożenie rozwiązań typu business intelligence, zawartych w pakiecie mySAP.com. Popularności narzędzi analitycznych i raportujących SAP sprzyjają m.in. pozycja rynkowa firmy i polityka licencyjna. Czytaj więcej »

Pułapka za ścianą

Firewall zazwyczaj nie wystarcza do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa sieci. Linię obrony można wzmocnić stosując systemy wykrywania włamań - IDS. Czytaj więcej »

Od pomysłu do serwisu

Jednym z najważniejszych elementów nowego etapu rozwoju Internetu jest budowa tzw. serwisów sieciowych (Web services). Już nie statyczne strony WWW ani nawet strony o zmiennej zawartości, ale złożone, oparte na komponentach i komunikujące się z sobą serwisy są przyszłością Internetu. Niniejszy artykuł prezentuje problem budowy takiego serwisu na prostym przykładzie. Jest skierowany... Czytaj więcej »

Linux do zadań specjalnych

PKO BP SA wykorzystuje Linuxa, działającego na serwerze mainframe, jako platformę dla aplikacji. Czytaj więcej »

HP i Cisco będą razem dzwonić do klientów

Hewlett-Packard Polska wprowadził do oferty rozwiązanie IP Contact Center (IPCC) firmy Cisco. Czytaj więcej »

Poszukiwanie następcy dyskietki

Wśród różnorodnych typów pamięci przenośnych brakuje takiego, który mógłby zastąpić dyskietkę w roli uniwersalnego standardu. Nadzieję na uniwersalność daje nie tyle nośnik, ile rodzaj interfejsu - USB. Czytaj więcej »

Zarządzanie

O dziekanacie... bezboleśnie

Ostatnie, styczniowe egzaminy były już trzecią sesją w rzeszowskiej Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, podczas której wykładowcy przy sprawdzaniu wiedzy studentów korzystali ze wsparcia technologii informatycznych. Czytaj więcej »

Konteksty

Potęga sieci

Miliony PC połączonych w globalną sieć to potęga obliczeniowa, z którą nie mogą się równać nawet największe superkomputery. Czy potrafimy obudzić te uśpione moce? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

PC o PC

Muszę powtórzyć na łamach CW twierdzenie, którego ani nie wymyśliłem, ani początkowo w ogóle nie rozumiałem. Otóż kilka razy zdarzyło mi się usłyszeć opinię, że poprawność polityczna (political correctness, czyli PC) zabija myślenie. Czytaj więcej »

Kryzys świata myśliwych i zbieraczy

Po szaleństwach karnawału przyszedł czas postu. Zresztą, dla przedsiębiorstw z branży informatycznej karnawał skończył się już dawno, a post trwa w zasadzie od roku. Czytaj więcej »

Dokumentacyjny kit

Gdy byłem dzieckiem, każde wakacje spędzałem u swojej babci. Babcia miała działkę dosyć dużą i obfitującą w najsmaczniejsze pod słońcem owoce, od przepysznych, ogromnych czereśni począwszy, poprzez różne odmiany śliwek, gruszek, na morelach i porzeczkach skończywszy. Czytaj więcej »

28 lutego

Kiedyś w pracy, naprzeciw naszych okien, po drugiej stronie ulicy mieliśmy salę urządzeń do wprowadzania danych, gdzie kilkanaście dziewczyn pracowicie odczytywało dane z dokumentów i wstukiwało je na klawiaturach terminali. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Idzie góra do Mahometa

Bardzo chciałem w to wierzyć, ale nigdy nie wierzyłem do końca. Nie wierzyłem, że duży, hermetyczny rynek rozwiązań telekomunikacyjnych będzie mocno uzależniony od rozwiązań informatycznych, a tradycyjni operatorzy będą zmuszeni migrować swoje sieci telefoniczne do w pełni multimedialnych sieci teleinformatycznych. Czytaj więcej »

Mocne plecy to podstawa

Operatorzy nie są zainteresowani wspomaganiem niezależnych firm w opracowywaniu usług dla sieci GSM i jej następców. Z pomocą twórcom aplikacji dla urządzeń mobilnych przychodzą dostawcy sprzętu, którzy w ten sposób chcą stymulować rozwój nowych zastosowań technologii telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Billing po przejściach

Większość działających w Polsce systemów billingowych będzie wkrótce wymagać wymiany na systemy nowej generacji. Operatorzy, nauczeni doświadczeniami ostatnich lat, będą przede wszystkim zwracać uwagę na elastyczność rozwiązań. Na rynku znajdzie się miejsce zarówno dla rozwiązań dużych, jak i małych, wyspecjalizowanych w obsłudze specyficznych usług. Czytaj więcej »

Droga do wielomedialnej centrali

Zmiana sposobu wykorzystywania sieci telefonicznych przez użytkowników, rosnąca lawinowo liczba transmitowanych danych i słabe przystosowanie istniejących sieci operatorów telekomunikacyjnych do świadczenia innych usług niż zestawianie i obsługa połączeń głosowych powodują konieczność znaczącej rozbudowy bądź wymiany istniejącej infrastruktury na tzw. sieci telekomunikacyjne... Czytaj więcej »

Pocztówki zamiast krótkich wiadomości

Zarówno producenci, jak i operatorzy telekomunikacyjni szukają sposobu na przeniesienie popularności systemu SMS na inne nowe usługi sieci kolejnej generacji. Mają w tym pomóc technologie EMS i MMS. Czytaj więcej »

Na fali VoIP

Obserwatorzy rynku telekomunikacyjnego przewidują rychły pogrzeb telefonii komutowanej. Realnym jej zagrożeniem staje się telefonia IP, która m.in. znacząco obniża koszt zdobycia klienta przez operatorów telekomunikacyjnych. Przewiduje się, że ci z nich, którzy będą się bronić przed wykorzystaniem VoIP, znikną z rynku. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...