powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 03-2002, 21 stycznia 2002
03-2002 Computerworld nr 03-2002
Wiadomości

Tu na razie jest ściernisko...

... i nie wiadomo czy będzie San Francisco, jeśli - po pierwsze - rynek oceni, że nie warto inwestować właśnie w Polsce w zaawansowane technologie, po drugie - rząd będzie notorycznie zaskakiwał przedsiębiorców zmianami w prawie. Czytaj więcej »

Prokom przejmuje katowicki Spin

Zarząd Prokom Software SA rozważa połączenie firmy Spin, producenta systemów billingowych, z inną spółką wchodzącą w skład grupy kapitałowej. Czytaj więcej »

Oracle Polska plus 21%

W 2001 r. polski oddział Oracle'a osiągnął obroty w wysokości 270 mln zł (223 mln zł w 2000 r.). Czytaj więcej »

Nieoczekiwana zmiana miejsc

W połowie stycznia dokonano zmiany na stanowisku prezesa polskiego oddziału Compaq Computer. Czytaj więcej »

Compaq liderem polskiego rynku PC w 2001 r.

Rok 2001 był wyjątkowy dla rynku PC. Przede wszystkim, po raz pierwszy sprzedano aż milion komputerów! Rok wcześniej było to ok. 900 tys. szt. Czytaj więcej »

Biuro przenośne i bezprzewodowe

W tym tygodniu odbędą się w Warszawie XVII Międzynarodowe Targi Komputer Expo. Czytaj więcej »

Technologie

Sieć w cieniu bambusa

Specjaliści Agory SA sami zaprojektowali i zbudowali sieć lokalną w nowej siedzibie firmy. Rozwiązanie to można uznać za wręcz modelowe. Czytaj więcej »

"The best of Novell" w dziedzinie bezpieczeństwa

Novell ma w ofercie kilka produktów do ochrony sieci, sprzedawanych oddzielnie i promowanych pod własnymi markami. Wprowadzone właśnie na rynek rozwiązanie SecureAccess stanowi ukoronowanie dorobku firmy w zakresie bezpieczeństwa sieciowego. Czytaj więcej »

Problemy z terminalami

Najczęstsze problemy z wdrożeniem technologii terminalowej to zapewnienie wydajności pracy aplikacji. Czytaj więcej »

Molex RealTime monitoruje warstwę fizyczną sieci

Standardowe systemy okablowania strukturalnego nie mają możliwości samokontroli na poziomie połączeń fizycznych. Dopiero niedawno producenci na dobre zainteresowali się rozwijaniem systemów w tym kierunku. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Zasługi bez awansu

W nowoczesnych polskich organizacjach coraz częściej pojawia się dyrektor ds. informatycznych w randze członka zarządu, jednak nie jest to powód do radości dla dotychczasowych szefów działów informatyki. Czytaj więcej »

Konteksty

Niepotrzebne rozróżnienie

O etyce komputerowej mówi się z nie mniejszym zapałem niż o etyce biznesu czy bioetyce. Widoczny wpływ technik informatycznych na ludzkie zachowania dał asumpt do przypuszczeń, że zmieniły one również moralność i to w tak dużym stopniu, iż rzekomo potrzebna jest nowa etyczna teoria, która miałaby te zmiany nazwać i unormować Ń etyka komputerowa. Czytaj więcej »

Nie tylko reguły

Dla niektórych etyka komputerowa jest dowodem, że filozofia i etyka mogą zajmować się sprawami istotnymi i bliskimi życia. Inni mają wątpliwości, czy jest to w ogóle kwestia poważna, czy nie doszło tu do jakiegoś pomieszania pojęć. Czytaj więcej »

Droga do etyki komputerowej

Termin "etyka komputerowa" wrósł już w krajobraz akademicki i trudno byłoby go obecnie zmienić, mimo dość powszechnie panującej zgody co do tego, że jest on - łagodnie mówiąc - niezbyt adekwatny do problemów, jakie obejmuje ta dziedzina. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dziesięciolecie plecie

Wspomniałem w poprzednim felietonie, że to już dziesięć lat, od kiedy istnieje zlokalizowany system operacyjny dla Macintosha. Przepraszam, "dla komputera Macintosh", bo jedna z zasad Apple zabrania odmiany nazwy własnej Macintosh (tm)* i musieliśmy zastosować wybieg, aby w ogóle można zrobić wersję w języku polskim, który uwielbia przypadki rzeczowników. Czytaj więcej »

Internet, pryszcze i świstaki

Pamiętam doskonale, kiedy w roku 1993 z trybuny sejmowej kierownictwo NASK przekonywało, że nieakademicki Internet to gniazdo anarchistów, a zaledwie rok później Gazeta Wyborcza pisała, że w całej tej sieci najciekawsze są gołe baby. Czytaj więcej »

Wskaźnik PH

Są takie okresy, gdy nieszczęścia pojawiają się już nie parami, a wręcz stadami. Nieszczęścia, co należy zaznaczyć, nie zawsze są wielkiego kalibru, aczkolwiek każde niepowodzenie, nawet najdrobniejsze, w naszym subiektywnym odbiorze może pretendować niemal do rangi tragedii. Czytaj więcej »

Nie sądź drugiego po minie...

Kłopoty, o jakich za chwilę, towarzyszyły mi od zawsze. Już we wczesnych latach szkolnych rodzice musieli wysłuchiwać skarg sąsiadów, że idzie taki (czyli ja) ulicą i ludzi nie poznaje. Dziś w jakimś stopniu chroni mnie przed tym samym córka, wychwytując znajomych w mijanym tłumie i zawczasu mnie ostrzegając. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...