powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2002

Wydanie 02-2002, 14 stycznia 2002
02-2002 Computerworld nr 02-2002
Prezentacje firmowe

Global CIO Study 2011

IBMPrezentacja wyników badania jakie IBM przeprowadził z 3000 (trzema tysiącami!) dyrektorów IT rożnej wielkości przedsiębiorstw z 18 branż i 71 krajów na świecie. Pobierz ten raport jeśli chcesz dowiedzieć się jak zmienia się rola szefa IT oraz jakie są obecnie oczekiwania biznesu wobec informatyki. Wnioski zawarte w tym opracowaniu mogą być pomocne w Twojej codziennej pracy.

Wiadomości

Zrównane licencje i programy

Od 1 lutego br. klienci firm programistycznych będą płacić 22- proc. podatek VAT od licencji na oprogramowanie. Dzięki temu do budżetu wpłynie 150-200 mln zł. Czytaj więcej »

Prokuratura oskarża Alota

"Niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień" zarzuciła prokuratura Stanisławowi Alotowi, byłemu prezesowi ZUS, w śledztwie dotyczącym komputeryzacji ZUS. Czytaj więcej »

Fujitsu bez superkomputerów

Według doniesień japońskiej prasy, Fujitsu zamierza wycofać się z rynku superkomputerów. Czytaj więcej »

Działania BSA w 2001 r.

Business Software Alliance, dzięki współpracy z policją, zabezpieczyła w 2001 r. ponad 36 tys. nielegalnie skopiowanych CD. Czytaj więcej »

Przyspieszenie w łączności

Resort infrastruktury przyspieszy wydawanie rozporządzeń do Prawa telekomunikacyjnego. Czytaj więcej »

Pańskie oko konia tuczy

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy 2001 r. w MacroSofcie dokonała się mała rewolucja. Czytaj więcej »

Nadzieje i wyzwania

Softbank liczy na lepszy rok w bankowości i duże kontrakty w administracji. Fuzja z Prokom Software jest coraz mniej prawdopodobna. Czytaj więcej »

HP-Compaq: gra na słowa, liczby i sentymenty

Prezes HP cierpliwie znosiła publiczne ataki członków rodzin: Hewlett i Packard oraz szeroką krytykę analityków podważających sens połączenia z Compaqiem. Czytaj więcej »

Zmiany zgodnie z planem

Banki zdążą z uaktualnieniem systemów IT w związku z wprowadzeniem podatku od oszczędności. Czytaj więcej »

Technologia od serca

Po raz kolejny odbyła się licytacja złotych serduszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. System na jej potrzeby dostarczył Sun Microsystems Poland. Czytaj więcej »

Technologie

Serwer w kawałkach

HP Blade Server - 16 jednoprocesorowych serwerów w obudowie o wysokości 13U. Czytaj więcej »

Uaktualnienia Windows XP w drodze

Microsoft zapowiedział udostępnienie aktualizacji dla użytkowników Windows XP, umożliwiających obsługę standardów USB 2.0 i Bluetooth. Czytaj więcej »

Zdalny test poczty

GFI Software udostępniła pod adresem http://www.gfi.com/emailsecuritytest zestaw testów do sprawdzania poprawności zabezpieczeń programu Outlook XP. Czytaj więcej »

Linux nie rządzi

Linux, cieszący się coraz większą popularnością jako system serwerowy, zdobył znikome udziały rynkowe jako system działający na komputerach PC i stacjach roboczych. Czytaj więcej »

Rośnie sprzedaż Bluetooth

Cahners In-Stat Group szacuje, że w 2001 r. sprzedano ok. 13 mln urządzeń wyposażonych w interfejs Bluetooth - to dwukrotnie więcej niż urządzeń z chipsetem sieci bezprzewodowych 802.11b. Czytaj więcej »

Microsoft C# standardem

Organizacja standaryzacyjna ECMA (European Computer Manufacturers Association) ratyfikowała język Microsoft C# oraz środowisko wykonywalne CLI (Common Language Infrastructure) jako oficjalne standardy. Czytaj więcej »

Telefon nie do rozmowy

Konkurs na aplikacje XML Cisco Systems miał pokazać możliwości zastosowania telefonów IP. Czytaj więcej »

Otwartość w cenie

Nawet niewielkie firmy mogą korzystać ze zniżek wynikających z zakupów większej liczby licencji na oprogramowanie. Microsoft umożliwia skorzystanie z nich posiadaczom nawet 5 licencji. Czytaj więcej »

Nie tylko szybkość i rozdzielczość

Druk w trybie duplex, wewnętrzne dyski, serwery WWW i funkcje ułatwiające obsługę to podstawowe cechy różniące drukarki laserowe. Czytaj więcej »

Swobodnie między bazami

System Emigo umożliwia przydzielanie zadań i kontrolowanie pracowników w terenie. Czytaj więcej »

Paczka z NetWare 6 dla małych i średnich firm

W żadnym kraju zestaw Small Business Suite nie cieszy się taką popularnością, jak w Polsce. Czytaj więcej »

WinZip 8.1 w sprzedaży

WinZip Computing wprowadził na rynek WinZip 8.1, nową wersję popularnego programu do kompresji plików. Czytaj więcej »

Bezprzewodowy most 3Com

3Com zapowiada wprowadzenie do sprzedaży 3Com 11 Mb/s Wireless LAN Workgroup Bridge - mostów umożliwiających rozszerzenie sieci lokalnej o bezprzewodowy segment zawierający do 4 dodatkowych urządzeń: komputerów, drukarek lub telefonów. Czytaj więcej »

Podróżny zasilacz dla notebooków

American Power Conversion (APC) oferuje Travel Power - przenośny przemiennik prądu stałego na zmienny o mocy 75 W, przeznaczony do zasilania notebooków ze źródeł napięcia stałego, np. w samochodzie lub samolocie. Czytaj więcej »

Macierz RAID 2 TB

Raidtec oferuje zewnętrzne macierze dyskowe FlexArray HI 6 o pojemności do 2 TB. Czytaj więcej »

Aplikacje dla MaxAttach NAS

Maxtor wprowadziła na rynek dwa pakiety: MaxAttach EMS do zarządzania systemem poczty elektronicznej i MaxAttach SVS do tworzenia wirtualnych systemów pamięci masowych. Czytaj więcej »

Migracja do XP z Ghost 7.5

Symantec oferuje nową wersję pakietu do obsługi instalacji i aktualizacji oprogramowania - Symantec Ghost 7.5 Corporate Edition. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Słów kilka na temat konsultanta i rzeczywistości

Przez wiele lat klienci oczekiwali wizji i strategii działania od niedoświadczonych konsultantów. Teraz konsultanci mają już niezbędne doświadczenie do nakreślenia owej wizji, ale zmieniły się oczekiwania klientów, nie mówiąc o zasobności ich portfeli. Czytaj więcej »

W przededniu wielkiej zmiany

W ostatnich dniach listopada rozpoczęło się wdrażanie systemu ICBS w pilotażowych oddziałach Banku Zachodniego WBK SA. To drugi, obok fuzji, ogromny projekt zrealizowany w ciągu dwóch ostatnich lat przez pracowników obu od niedawna połączonych banków. Czytaj więcej »

Zasada dysharmonii

Niektóre firmy zauważają, że choćby nie wiem jak ulepszały swój produkt - już i tak dobry i potrzebny - to wcale nie wzrasta zainteresowanie nim na rynku. Czytaj więcej »

Konteksty

Wieczni programiści

Bycie programistą to zajęcie dla osób o szczególnym typie osobowości i umysłu czy raczej początkowy etap w karierze informatyka? Czytaj więcej »

Na głębokiej wodzie

Awansowanie programisty na szefa projektu informatycznego nie jest rzadkim przypadkiem. W jaki sposób awansowany może odnaleźć się w nowej sytuacji? Czytaj więcej »

Bomba E

Wojskowym przybył nowy teatr działań wojennych: cyberprzestrzeń. W wojnie informacyjnej najważniejsze jest opanowanie przestrzeni medialnej przy jednoczesnym niszczeniu infrastruktury informatycznej przeciwnika. Nowe cele to również nowa broń: bomby elektromagnetyczne. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Szybki(e) czas(y), czyli w kieracie

Redaktor Naczelny co roku prosił mnie o podkreślanie, co też takiego uważam za ważne w minionym czasie. A w tym roku jakoś zapomniał i nie poprosił. Ale jak ten koń w kieracie chodzący zawsze w jedną stronę, sam z siebie i bez poganiania batem napiszę, co myślę. Przede wszystkim chciałbym zapytać Czytelników, ilu z nich pamięta kieraty?! Czytaj więcej »

Nowa faza zwoju

Stoję w kolejce do wyciągu narciarskiego. Czekania jest na jakieś dwadzieścia minut, ale co chwilę widzę jak z przodu kolejki bezwstydnie wpychają się znajomi kolegów znajomych osób, stojących w kolejce. Czytaj więcej »

Na dwoje babka wróżyła

Mamy rok symetryczny. Ostatni tego typu przypadek wystąpił w roku 1991, a wcześniejsze miały miejsce w odstępach studziesięcioletnich, z wyjątkiem pierwszego wieku. Ten rok jest o tyle wyjątkowy, że jako pierwszy w naszej erze czterocyfrowy jest podzielny przez dwa. Czyżby miał być symbolem dzielenia się z drugimi, a może symbolem nowych podziałów? Zobaczymy, ile warte są... Czytaj więcej »

i-mperializm

Tradycyjny imperializm specjalizował się w zawłaszczaniu efektów pracy podbitych ludów i eksploatowaniu bogactw zdobytych terytoriów. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Przenośne poczucie bezpieczeństwa

Od zawsze byłem fanem różnego rodzaju urządzeń służących do przechowywania informacji, a często, chcąc nie chcąc, byłem skazany na wypełnianie ich tymi samymi danymi. Brakowało bowiem mechanizmów i interfejsów, które pozwalałyby szybko i sprawnie skopiować dane z jednego urządzenia do drugiego. Czytaj więcej »

Aby dobrze w dłoni leżeć...

Wybór klienta mobilnego jest ściśle uzależniony od zakresu zadań, jakie ma on realizować. Prawdziwą sztuką jest osiągnięcie optymalnego kompromisu między mobilnością urządzenia a wymaganą funkcjonalnością. Czytaj więcej »

Pogoda dla biegaczy

Rynek rozwiązań mobilnych szybko się rozwija. W Polsce są już dostępne rozwiązania zarówno dla dużych korporacji, jak i niewielkich firm. Prezentujemy najciekawsze z nich. Czytaj więcej »

Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?

Rynek rozwiązań do zarządzania systemami mobilnymi dopiero się kształtuje. Warto jednak go obserwować, aby - gdy przyjdzie odpowiedni moment - wybrać rozwiązanie najlepiej pasujące do potrzeb firmy. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo słabego ogniwa

Standardowe funkcje zabezpieczania danych, oferowane przez komputery naręczne, są bardzo ubogie. Urządzenia te stają się słabym ogniwem w systemie bezpieczeństwa danych korporacyjnych. Czytaj więcej »

Powrót do przeszłości

Ograniczone zasoby systemowe urządzeń to podstawowy problem twórców aplikacji dla komputerów naręcznych. Konieczność minimalizacji objętości aplikacji, optymalizacji jej interfejsu i wydajności przypomina sytuację programistów komputerów PC sprzed 10, 20 lat. Czytaj więcej »

Telefon bardzo inteligentny

W ciągu najbliższych kilku lat liderami na rynku producentów komputerów mogą stać się dostawcy największej liczby telefonów, które będą oferować funkcje komputerów naręcznych. Walkę o ten segment rynku rozpoczął już również Microsoft. Czytaj więcej »

Przegląd oferty komputerów naręcznych

Na rynku jest dostępnych wiele modeli komputerów naręcznych, pracujących pod kontrolą różnych systemów operacyjnych. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...