powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 48-2001, 24 grudnia 2001
48-2001 Computerworld nr 48-2001
Zarządzanie

Cudze chwalicie...

W czasach kryzysu tak enigmatyczna oferta, jak intranetowy system zarządzania wiedzą raczej nie będzie wzbudzać zainteresowania. A może wcale nie trzeba go kupować, tylko dostrzec jego istnienie w przedsiębiorstwie? Czytaj więcej »

Administracja

Inicjatywy i programy

Najważniejszym zadaniem w zakresie informatyzacji administracji publicznej w naszym kraju jest wypracowanie programu przekształcenia oderwanych od siebie inicjatyw i pomysłów w spójny system usług publicznych i zarządzania państwem. W zrealizowanych dotychczas projektach tkwi duży potencjał rozwojowy. Musi on jednak zostać uzupełniony akceptowaną społecznie wizją państwa. Czytaj więcej »

e-biznes

Nieznośny brak koncepcji

Rok 2001 pokazał, że jedynym pomysłem twórców e-biznesu na zmniejszenie strat jest stopniowe ograniczanie działalności. Pomysłów na zyski i zadowolonych klientów ciągle niewiele. Czytaj więcej »

Finanse i Internet

Pierwsze koty za płoty

Mijający rok można uznać za wyjątkowo dobry dla banków internetowych, które otworzyły ok. 400 tys. nowych rachunków. Czy następne lata będą równie dobre? Czytaj więcej »

Integracja europejska

Unijny interfejs

Wbrew pozorom nie można oddzielić procesu integracji europejskiej od tworzenia nowoczesnych systemów teleinformatycznych dla administracji publicznej. Przed 2004 r. - coraz bardziej prawdopodobnym terminem naszego przystąpienia do UE - musimy włączyć się do prac nad systemem wymiany danych między administracjami (IDA), zakończyć implementację Systemu Informacji Schengen oraz systemu... Czytaj więcej »

Inwestycje

Wzrost dla pokornych

Mimo pogorszenia koniunktury, perspektywy sprzedaży rozwiązań informatycznych w przyszłym roku wyglądają zupełnie nieźle. Warto też zauważyć, że rynek IT - choć powoli - ma szansę stać się wreszcie rynkiem klienta i dostawcy, a nie tylko tego ostatniego. Czytaj więcej »

Opłacalność IT

Liczyć trzeba będzie

Wyznaczanie wymiernej efektywności inwestowania w informatykę jest zadaniem, którego do tej pory polskie firmy unikały. Decydował o tym przede wszystkim brak wiedzy. Czas, by sytuacja ta się zmieniła. Czytaj więcej »

Polska a świat

Ziarnko do ziarnka, aż zbierze się miarka

Ruch skrzydeł motyla lecącego nad Pekinem może po miesiącu spowodować tajfun na Florydzie. Iluż potrzeba lat, by wyniki finansowe polskich oddziałów międzynarodowych korporacji miały znaczący wpływ na giełdy w Nowym Jorku, Frankfurcie czy Londynie. Czytaj więcej »

Prawo

Prawo jeszcze nie dopisane

W trakcie obecnej kadencji nie ujawnili się jeszcze parlamentarzyści, którzy ze szczególną uwagą traktowaliby prawne potrzeby sektora informatycznego. Tym większa zatem jest rola rządu w kształtowaniu prawa, dotyczącego rozwoju branży IT i społeczeństwa informacyjnego. Czytaj więcej »

Programowanie

Krawcy, wirtuozi i kramarze

Jeszcze niedawno określenie "programista" było na tyle pojemne, że mogło obejmować znaczną część kadry przedsiębiorstw informatycznych. Każdy, kto zajmował się tworzeniem programów komputerowych, mógł określić siebie w ten sposób. W miarę dojrzewania inżynierii programowania Świat ten dzieli się na wyraźne grupy. Spróbujmy je zidentyfikować, nazwać i scharakteryzować,... Czytaj więcej »

Regiony

Strategie bez wizji

Żadne z polskich województw nie zdecydowało się na uznanie sfery technologii cyfrowych za najważniejszy, podstawowy filar rozwoju społeczno-ekonomicznego. Mimo problemów z tradycyjnymi dziedzinami gospodarki, samorządy nie szukają szans dla regionów w rozwoju sektora IT. Czytaj więcej »

Rynek

Lepiej znaczy się, będzie

Dekoniunktura obnażyła strukturalne słabości uczestników rynku IT i zweryfikowała ich strategie biznesowe. Dla wielu z nich przyszły rok będzie okresem często bolesnego korygowania błędów i odnajdywania na nowo swojego miejsca na rynku. Czytaj więcej »

Społeczeństwo

Siła informacji

Co uczynić z rosnącymi zasobami informacji? Co z nami mogą zrobić wytworzone przez nas informacje? To znacznie ważniejsze pytania niż kwestia sposobu wykorzystania technik informacyjnych. Czytaj więcej »

Strategie

Innowacyjność na smyczy

Rynek technologii i rozwiązań informatycznych wpadł w swego rodzaju pętlę, w której prawdziwa innowacja została zastąpiona szybszym lub wolniejszym wprowadzaniem usprawnień do istniejących produktów. Czytaj więcej »

Telekomunikacja

W oczekiwaniu na przełom

Ani ten rok, ani następny nie zasłużą na miano przełomowego dla telekomunikacji. Należy raczej mówić o obronie z góry upatrzonych pozycji: zmiany na lepsze odczuje klient biznesowy, klient indywidualny zaś będzie mógł trochę więcej pogrymasić. Czytaj więcej »

Open source

Wszystko zależy od pomysłowości

Oprogramowanie open source przestało być tylko przedmiotem zainteresowań hobbystów. Dzięki wsparciu największych koncernów informatycznych można liczyć na jego stabilny rozwój. Czytaj więcej »

Outsourcing

Oddać system w dobre ręce

Zawieszenie działalności przez Gravity i bankructwo eCenter każą się zastanowić nad przyszłością outsourcingu w Polsce. Czytaj więcej »

Opinie

Prawo, lewo, zasada, kwas

Na tym najlepszym ze światów jest wiele rzeczy niepewnych, nie sprawdzonych, niejasnych. Szczególnie w nauce bywa się ostrożnym, czasami aż do przesady. Mówimy więc o trzech zasadach Newtona, o prawie Archimedesa, ale pomimo upływu ponad stu lat i setek udanych eksperymentów, ciągle jeszcze mamy Teorię Względności. A przecież powinno być Prawo Einsteina albo Zasada Względności. Czytaj więcej »

Kurz, swąd, krzyki

Przed miesiącem miałem przyjemność uczestniczyć w dyskusji panelowej, poświęconej realnemu człowiekowi w wirtualnym świecie. Jeden z panelistów, pisarz i publicysta prasy katolickiej, postawił tezę, którą słyszałem już z kilku innych źródeł. Jego zdaniem, większość ludzi, bezkrytycznych "zjadaczy informacji", żyje w świecie sztucznym, tworzonym przez kolorowe tygodniki,... Czytaj więcej »

Internetem w głąb historii

Czy komuś z Państwa udało się odnaleźć swoich krewnych dzięki sieciom komputerowym? Mnie, owszem, powiodło się i, co może zabrzmieć dziwnie, uważam to za swój największy sukces odkąd param się komputerami. Wszystko zaczęło się stosunkowo niedawno, a powodowane było zwykłą ciekawością historii. Czytaj więcej »

Długopis i drukarka

Ostatnio nieczęsto zdarza mi się zabierać do prac technicznych. Nie ten już wzrok i nie ta precyzja ruchów, a poza tym wszystko dziś takie małe, że ani tam coś dokręcić czy dolutować. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...