powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 47-2001, 17 grudnia 2001
47-2001 Computerworld nr 47-2001
Wiadomości

Fantazja a realizm informatyczny

Skończył się czas dyskusji, pora na działanie - oświadczyli przedstawiciele rządu na spotkaniu, poświęconym roli administracji w tworzeniu społeczeństwa informacyjnego, zorganizowanym przez naszą redakcję. Jak rozumieć tę optymistyczną zapowiedź, jeśli w budżecie przewidziano niezwykle skromne środki na ten cel? Czytaj więcej »

Na fali fuzji i przejęć

Przemiany na rynku finansowym zmuszają działy IT w polskich bankach do poszukiwania skuteczniejszych rozwiązań zarządzania kosztami. Czytaj więcej »

Najlepsza aplikacja dla telefonu IP

Zwycięzcą polskiej edycji konkursu Cisco Systems na najlepszą aplikację XML dla telefonów IP została firma T-Systems, która opracowała aplikację Account Checker. Czytaj więcej »

Obligacje na zakupy

Prokom Software SA przeprowadził niepubliczną emisję obligacji zamiennych o wartości 200 mln zł. Czytaj więcej »

Billing bez ograniczeń

Telekomunikacja Polska SA podpisała z Oracle Polska umowę o wartości 30 mln zł. Czytaj więcej »

Córki Packarda przeciwko fuzji

Większość członków Fundacji Davida i Lucile Packardów - posiadającej 10% akcji Hewlett-Packard - sprzeciwia się fuzji z Compaq Computer. Czytaj więcej »

Polska Panda

Panda Software, hiszpański producent oprogramowania antywirusowego, otworzył oddział w Polsce. Czytaj więcej »

Epson nad Wisłą

Epson Deutschland GmbH otworzył w Polsce biuro. Czytaj więcej »

Licencje zostaną obłożone 22-proc. podatkiem VAT

Rada Ministrów przyjęła projekt objęcia 22-proc. podatkiem VAT usług polegających na udzieleniu licencji i sublicencji. Czytaj więcej »

Programowanie kredą na tablicy

W opasłym, liczącym przeszło 400 stron, nowym katalogu centrum edukacyjnego Altkom Akademii oferta konsultacji z technologii Oracle zajmuje ponad 20 stron. Słowo "konsultacje" nie pojawia się w tym kontekście przypadkowo. Czytaj więcej »

Koniec eCenter

Krakowska firma eCenter, prowadząca internetowe centrum danych, zakończy działalność z końcem 2001 r. Czytaj więcej »

IDC o systemach ERP

Według IDC, sprzedaż systemów wspomagających zarządzanie w Europie Środkowej i Wschodniej w 2001 r. wyniesie 219 mln USD (192 mln USD rok wcześniej). Czytaj więcej »

Navision z Damgaard

Od początku grudnia br. Navision Software Polska poszerzył ofertę o dwa nowe systemy - Axapta i Concorde XAL. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Nadszedł czas, by obalić mity

Z Pawłem Paneckim, kierownikiem działu oprogramowania IBM Polska, rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

JTT i Enterasys razem od przyszłego roku

JTT Computer ma przejąć w 2002 r. całą sprzedaż produktów Enterasys Networks w Polsce. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

United Pan-European Communications (UPC) sfinalizował połączenie ... Czytaj więcej »

Nauki informacyjne

Z prof. Piotrem Dembińskim, dyrektorem Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Energetyka i informatyka

Blisko rok trwało tworzenie Krajowego Centrum Technologii Informatycznych dla grupy pięciu zakładów Alstom w Polsce. Czytaj więcej »

Telepraca szansą

III seminarium Internet dla Niepełnosprawnych stało się okazją do dyskusji o możliwościach wykorzystania telepracy i teleedukacji w Polsce i na świecie wśród osób niepełnosprawnych. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Technologie

Biznes na trzech nogach

StorageTek, oferujący pamięci taśmowe, systemy dyskowe oraz urządzenia SAN, zapowiada ekspansję na rynku polskim. Czytaj więcej »

Compaq nowym królem

ACSI White firmy IBM nie jest już najwydajniejszym superkomputerem świata. Czytaj więcej »

Kolejny SQL Server

Na początku przyszłego roku Microsoft powinien udostępnić pierwszą wersję beta kolejnej wersji oprogramowania SQL Server, znanej pod roboczą nazwą Yukon. Czytaj więcej »

Chipset i845 dla DDR266 SDRAM

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami Intel wprowadził do oferty nową wersję chipsetu i845, obsługującą pamięci DDR SDRAM. Czytaj więcej »

5 razy wydajniejsze baterie GigaEnergy

Toshiba opracowała nowego typu baterie niklowo-cynkowe GigaEnergy, które mają 5-krotnie większą pojemność i czas pracy od obecnie stosowanych baterii alkalicznych. Czytaj więcej »

Przyszłość Internetu

Bezpieczna wymiana danych XML, modularność i łatwa integracja z aplikacjami biznesowymi to najważniejsze zalety usług Web. Wiele wskazuje na to, że niedługo Web Services staną się jedną z najpopularniejszych metod tworzenia rozwiązań informatycznych. Czytaj więcej »

Przyszłość aplikacji to usługi Web

Nadchodzi zmierzch ery tworzenia aplikacji opartych na komponentach i mechanizmach komunikacji, związanych z konkretnym dostawcą i określonym, wypromowanym przez niego, środowiskiem programistycznym. Czytaj więcej »

Aplikacja PimVox czyta pocztę przez telefon

Opracowany przez Wind Telecom z Bielska-Białej system Contactis PimVox umożliwia telefoniczny dostęp do poczty elektronicznej, kalendarza i osobistej bazy kontaktowej. Czytaj więcej »

Kontrolery Adaptec RAID

Adaptec opracował nowe kontrolery RAID SCSI - bezkanałowe 2000S i 2005S oraz jednokanałowe 2110S. Czytaj więcej »

LCD z boczną projekcją

Sony oferuje projektor LCD Cineza VPL-HS1, umożliwiający boczną projekcję obrazu o wymiarach do 3 x 2,2 m. Czytaj więcej »

Zewnętrzny modem V.92

Asmax wprowadził zewnętrzne modemy Neo, zgodne ze standardem V.92, wyposażone w interfejs USB, przez który są zasilane. Czytaj więcej »

Przenośne projektory

Sharp oferuje przenośne projektory PG-M15S i PG-M15X. Czytaj więcej »

Ulepszone plotery Falcon

Mutoh opracował nowe oprogramowanie sterujące pracą ploterów drukujących Falcon, które umożliwia m.in. dostęp do zwiększonej liczby parametrów z panelu urządzenia, zwiększenie szerokości druku do 1160 mm (model RJ-6100), przesuw papieru/folii w obu kierunkach i określenie niestandardowych marginesów. Czytaj więcej »

Skaner Microtek z USB

Microtek przygotował płaskie skanery ScanMaker 3800 z interfejsem USB. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Logo i wizja

Z Bogdanem Dąbrowskim, konsultantem zarządzającym firmy GFMP Management Consultants, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Konteksty

Intuicja racjonalna

Menedżerowie i politycy bardzo niechętnie odnoszą się do komputerowego wspomagania decyzji i wolą posługiwać się intuicją. Być może w pewnej mierze mają rację. Intuicja to silny i często nie doceniany mechanizm, w który wyposażyła nas natura. Czytaj więcej »

Od Studenckiego Miasteczka Internetowego, po społeczeństwo informacyjne

Infrastruktura techniczna jest warunkiem niezbędnym, acz niewystarczającym do jakościowej zmiany sposobów komunikacji społecznej i przekształcenia zbiorowości w społeczność informacyjną. Czytaj więcej »

Epilog. Słoneczne krajobrazy

Nie da się tego ukryć. Polska o tej porze roku jest szara. Do tego jest zimno i szybko robi się ciemno. W ten nastrój doskonale wkomponowują się smutne kasjerki i mrukliwe urzędniczki. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Monolog

Dla pana wszystko jest takie nieskomplikowane. Powinien pan wobec tego pisać programy. Zobaczylibyśmy, czy nadal obstawałby pan przy twierdzeniu o prostocie wszystkiego. Mnie się wydaje, że łatwiej na coś spoglądać z zewnątrz, z pozycji obserwatora, niż siedzieć w czymś po uszy. Czytaj więcej »

Zmartwienia Świętego Mikołaja

Pewnego razu Święty Mikołaj siedział w swoim domu i ciężko wzdychał. Trwająca na rynku recesja i jemu dała się we znaki. Firma, która miała dostarczyć mu farmę serwerów internetowych zdolnych wytrzymać temperatury panujące na biegunie północnym, niespodziewanie zbankrutowała. Czytaj więcej »

Ariergarda awangardy

Myślę, że zdecydowana większość Czytelników CW należy do szeroko rozumianej branży telecom. Od dobrych kilku lat mamy wszyscy świadomość, że to nasza branża jest motorem postępu i nadzwyczajnego rozwoju cywilizacji, przenikając powoli, acz nieustępliwie do wszystkich dziedzin życia i wywierając na ludzi olbrzymi wpływ. Czytaj więcej »

Europa

Pewnych rzeczy poznanych w dzieciństwie i wczesnej młodości człowiek nie wyzbywa się nigdy. Moja Babcia do końca swych dni posługiwała się nazwami ulic Poznania z czasów Cesarza Wilhelma. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...