powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 46-2001, 10 grudnia 2001
46-2001 Computerworld nr 46-2001
Wiadomości

Bo klient nie chciał migrować

IBM podjął decyzję o kontynuowaniu rozwoju baz danych, przejętych od Informix Software. Czytaj więcej »

Fuzja Sekom i Qumak

Z połączenia firm Sekom i Qumak International powstał Qumak-Sekom (docelowo spółka będzie się nazywać Qumak). Czytaj więcej »

Co dalej z Poland.com

Portal Poland.com w ubiegłym tygodniu został sprzedany za 100 tys. zł. Akcje spółki od MCI Management i Elektrimu odkupiła grupa menedżerów Poland.com. Z rozwijania Poland.com wycofało się wydawnictwo Vogel. Czytaj więcej »

Rozpoczyna się projekt Pionier

Szeptel podpisał z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w Poznaniu (PCSS) umowę o wartości 9 mln zł. Czytaj więcej »

URT porządkuje rynek

Kazimierz Ferenc, prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji, określił dwa modele rozliczeń pomiędzy dostawcą usług internetowych a operatorem telekomunikacyjnym oraz wysokość stawek w tych rozliczeniach. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

ŁAP ostatnią szansę

Zainteresowanie rozwiązaniami bazującymi na Wireless Application Protocol spadło niemal do zera. Czytaj więcej »

Dostęp w regionach

Do końca 2002 r. Telia zbuduje w Polsce sześć nowych węzłów dostępowych. Czytaj więcej »

Oddział MCX w Londynie

Warszawski MCX zamierza oferować w Europie Zachodniej swoje rozwiązania do budowy call center. Czytaj więcej »

Na wszystko potrzeba czasu

Z Jackiem Uczkiewiczem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów i generalnym inspektorem informacji finansowej, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Rozpoczęto budowę ASG-PL

Główny Geodeta Kraju podpisał umowę z konsorcjum firm Apexim Śląsk, Information Navigation Systems i Małopolską Grupą Geodezyjno-Projektową na budowę systemu informatycznego: Aktywna Sieć Geodezyjna (ASG-PL). Czytaj więcej »

Z rodziną najlepiej na zdjęciach...

Na drodze największej fuzji rynku IT stanęło dwóch przeciwników - biurokracja i rodziny założycieli HP. Czytaj więcej »

Nowa marka PC Optimusa

Nowosądecka firma zamierza w przyszłym roku wprowadzić nową serię tanich komputerów, dystrybuowanych w dużych sieciach handlowych. Nie będą one jednak sprzedawane pod marką Optimusa, która zostanie zarezerwowana dla rynku klientów korporacyjnych oraz małych i średnich firm. Czytaj więcej »

NASK przed prywatyzacją

Michał Kleiber, minister nauki i przewodniczący Komitetu Badań Naukowych, przedstawił plany działalności podległego mu resortu. Czytaj więcej »

Oracle promuje klastry dla bazy Oracle 9i

OpenWorld, doroczna konferencja Oracle'a, stała pod znakiem prezentacji nowego serwera aplikacyjnego 9i i narzędzi programistycznych. Firma starała się również promować - zdaniem jej przedstawicieli - "nie docenianą funkcjonalność klastrowania" bazy danych Oracle 9i przy użyciu technologii Real Application Clusters. Czytaj więcej »

Technologie

Więcej za mniej

Jak obniżyć koszty działów informatycznych, zachowując poziom ich usług na nie zmienionym poziomie. Czytaj więcej »

Mikroprocesory 2005-2009

Producenci zapowiadają, że prawo Moore'a będzie obowiązywać przez kolejną dekadę. Czytaj więcej »

Novell i palmtopy

Novell przejmie firmę Callisto Software, producenta rozwiązania Orbiter, umożliwiającego scentralizowane zarządzanie komputerami naręcznymi. Czytaj więcej »

Koniec MyPalm.com

Od 10 stycznia przyszłego roku Palm zaprzestanie oferowania w ramach portalu MyPalm.com (dostępnego pod adresem http://my.palm.com) usług elektronicznego terminarza, książki adresowej i notatnika, których zawartość można było dotychczas synchronizować z danymi przechowywanymi w komputerach Palm. Czytaj więcej »

Kolejna generacja Travan

Seagate i Imation zapowiedziały wprowadzenie na początku 2002 r. nowej generacji napędów taśmowych, wykorzystujących kasety o pojemności 20 GB (bez kompresji), zgodne z nową, ulepszoną wersją standardu Travan. Czytaj więcej »

Centralnie, znaczy tanio

Lubelski Bank Regionalny SA powstał w wyniku zrzeszenia 208 banków spółdzielczych. Integracja działalności operacyjnej była o tyle łatwa, że wszystkie korzystały z tego samego systemu transakcyjnego. Czytaj więcej »

Taniej wcale nie musi znaczyć gorzej

Schenker należy do tych firm, które nawet w czasach najlepszej koniunktury rynkowej ostrożnie wydawały pieniądze na informatykę. Ostrożnie, nie oznacza mało, bowiem to dzięki informatyce Schenker stał się w ostatnich latach jedną z czołowych firm logistycznych w Polsce. Czytaj więcej »

Computer Associates porządkuje nazewnictwo produktów

Firma Computer Associates (CA) zreorganizowała swoją ofertę produktów. Do istniejących już czterech linii produktowych, wśród których znajdowało się ok. 1000 produktów firmy, dołączono trzy nowe. Celem zmian ma być łatwiejsza systematyzacja rozwiązań firmy i przedstawienie skonsolidowanej oferty, czego - wg przedstawicieli firmy - domagali się klienci. Czytaj więcej »

Microsoft udostępnił Windows XP Embedded

Microsoft udostępnił ostateczną wersję systemu operacyjnego Windows, przeznaczonego dla kas sklepowych, automatyki przemysłowej i innych urządzeń specjalizowanych. Czytaj więcej »

Lepszy Xeon w garści...

IBM wprowadzi na rynek intelowskie serwery, pracujące w konfiguracji 16-procesorowej. Czytaj więcej »

Nowy UPS i PowerChute

APC wprowadziła do oferty macierzowe zasilacze awaryjne APC Symmetra Power Array RM o mocy do 16 kVA oraz nowe wersje oprogramowania PowerChute Czytaj więcej »

Ulepszony monitor Philipsa

Philips oferuje 17" monitory CRT 107B30, które zastępują dotychczas sprzedawane modele 107B20. Czytaj więcej »

19" LCD ViewSonic

ViewSonic wprowadził do sprzedaży 19" monitory LCD VG191 o bardzo wysokim kontraście obrazu wynoszącym 500:1. Czytaj więcej »

Monitor CRT o wysokiej jasności

Mitsubishi opracowała technologię Diamondtron M2, która umożliwia wytwarzanie płaskich lamp kineskopowych, tworzących obrazy o jasności do 300 cd/m2 przy standardowych wartościach napięć dział elektronowych. Czytaj więcej »

Dziesiąty Illustrator

Adobe Systems wprowadza do sprzedaży Adobe Ilustrator 10 - nową wersję pakietu do edycji grafiki wektorowej, przystosowaną do pracy m.in. pod kontrolą systemów Mac OS X i Windows XP. Czytaj więcej »

Więcej zabezpieczeń w pcAnywhere

Symantec oferuje pcAnywhere 10.5 - nową wersję programu do obsługi zdalnego dostępu oraz zdalnej kontroli i diagnozy komputerów. Czytaj więcej »

Zewnętrzny CyClone

TDK zaprezentowała zewnętrzne nagrywarki CD-RW CyClone 24/10/40 o 24-krotnej prędkości zapisu płyt CD-R (10x dla CD-RW i 40x - szybkość odczytu CD). Czytaj więcej »

Backup z NetVault

BakBone oferuje NetVault 6.5 - oprogramowanie do tworzenia zapasowych kopii plików, które może pracować w środowiskach mieszanych, m.in. Windows, NetWare, Solaris, Linux, Free BSD i Unixware. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Wyboista droga do sukcesu

Zaproponowaliśmy podzielenie się doświadczeniami z projektów wdrożeń systemów zarządzania zintegrowanym łańcuchem dostaw (SCM) i zaprosiliśmy do redakcyjnej dyskusji pracowników poznańskiego Instytutu Logistyki i Magazynowania, będącego jednocześnie Krajową Organizacją EAN-Polska: Ireneusza Fechnera, kierownika Centrum Wiedzy Logistycznej i prezesa Klubu ECR Polska, Jerzego... Czytaj więcej »

Konteksty

Elektroniczna i samorządna

Przemiany społeczno-ekonomiczne i cywilizacyjne związane z upowszechnianiem się technik komputerowych mają w Polsce dodatkowy wymiar, nie występujący już w Europie Zachodniej: nakładają się na przebiegającą równolegle transformację ustrojową i gospodarczą. Czytaj więcej »

Sylwetki XI muzy

Integracja filmów z technologiami informatycznymi postępuje już tak daleko, że niedługo uzasadnione stanie się pytanie, czy nadal mamy do czynienia z kinem, czy z zupełnie czymś nowym. Czytaj więcej »

E-domokrążcy

Trudno jest przejść kilkaset metrów i nie być zaczepionym przez tutejszego sprzedawcę lub naganiacza. Gdy człowiek wda się w pogawędkę, od razu usłyszy melodyjne "yeah mon", czyli w wolnym tłumaczeniu "tak brachu". Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Wykopaliska komputerowe

Być może niektórzy Czytelnicy zauważyli, że moje felietony pojawiają się na łamach CW od jakiegoś czasu pod innym nadtytułem. W trakcie siedmiu lat zmieniałem te minihasła kilkakrotnie. Na początku nie było nic, w odcinku czwartym dodałem słowa "Wyznania anarchisty". Trwały one aż do odcinka 63., gdy zostały zamienione na "Z drugiej strony" - odbyło się to po mojej... Czytaj więcej »

Paląca potrzeba norm

Okazja przyszła pocztą elektroniczną rano: "200 hoteli w Polsce, Czechach i Słowacji powiedziało: (...) Każdemu internaucie, który przekaże swoim 7 znajomym wieść o naszych ośrodkach, przyznamy 14 bezpłatnych noclegów dla niego i dla osoby towarzyszącej. Wyślij tę wiadomość do 7 swoich znajomych, a kopie prześlij na zgłoszenia@pewien.adres, a już za kilka sekund przekonasz... Czytaj więcej »

Parametry do roboty

Pracując z dużymi systemami komputerowymi, nabrałem pewnych przyzwyczajeń, z których dzisiaj, w środowisku mikrokomputerów, trudno mi zrezygnować, tym bardziej że nawyki owe zaliczyć należy w poczet pozytywnych. Mam tutaj na myśli np. rozdzielanie kodu programu od zewnętrznych zasobów. Czytaj więcej »

Co by tu jeszcze skomplikować?

Gdzieś na początku lat siedemdziesiątych jeden z niedużych zakładów produkcyjnych w Poznaniu otrzymał jakieś wyróżnienie, z której to okazji miało się tam odbyć uroczyste zebranie załogi. Mnie poproszono o wystąpienie w drugiej części zebrania i powiedzenie "czegoś o komputerach, ale dla ludzi". Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...