powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 45-2001, 3 grudnia 2001
45-2001 Computerworld nr 45-2001
Prezentacje firmowe

Osiąganie biznesowej wartości dzięki poprawie widoczności sieci i aplikacji

RiverbedW niniejszym opracowaniu – opierając się na wywiadach z użytkownikami Riverbed Cascade – IDC analizuje wskaźnik ROI, którego mogą oczekiwać użytkownicy tego rozwiązania. IDC przedstawia również przykład proaktywnego zarządzania osiągami sieci i aplikacji. Pobierz to opracowanie i zyskaj widoczność, której potrzebujesz do realizacji swoich celów IT.

Wiadomości

Wyniki HP Polska

Hewlett-Packard Polska podał wyniki za rok finansowy 2001. Czytaj więcej »

Netia przestanie istnieć?

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Netii Holdings podejmie w połowie grudnia br. decyzję co do dalszego istnienia firmy. Czytaj więcej »

Szef StorageTek Poland

Sławomir Konikiewicz, dotychczasowy szef Lotus Development Polska, został dyrektorem generalnym StorageTek Poland. Czytaj więcej »

Inwestycje w VoIP

Tele2 Polska rozpoczęła świadczenie usługi VoIP w Lublinie i Opolu. Czytaj więcej »

25 mln zł na ratunek

Wyrokiem sądu arbitrażowego Apexim SA otrzyma ponad 26 mln zł od LG Petro Bank SA. Czytaj więcej »

SMS-em o korkach

Firma e-monitoring uruchomiła drugi - po www.korkonet.pl - serwis internetowy dla kierowców warszawskich. Czytaj więcej »

Projekt pod KRUS

Centralny Ośrodek Rozliczeniowy Poczty Polskiej podpisał z Oc`e umowę na rozbudowę systemu przetwarzania i archiwizacji danych o skanery ImageTrac 2048C, serwery, system dysków twardych o pojemności 1 TB, elementy sieciowe, a także oprogramowanie WorkflowManager, RecoStar Professional Plus i bazę danych Oracle. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

PROKOM INTERNET kupił za ok. 2 mln zł 51% udziałów w spółce... Czytaj więcej »

Antypralnia w proszku

Podatek od odsetek bankowych i wprowadzenie euro spowolniły wdrożenia systemów zapobiegających praniu pieniędzy, które mają rejestrować transakcje powyżej 10 tys. euro, realizowane w instytucjach finansowych. Czytaj więcej »

Cyberpolicja na okrągło

Polska podpisała konwencję o zwalczaniu przestępczości w Internecie. Czytaj więcej »

VoIP niedopowiedziany

URT nadal nie przedstawił oficjalnego stanowiska dotyczącego legalności stosowania technologii VoIP. Czytaj więcej »

Forum o systemach IT

IDG Forum organizuje II Konferencję Integracja Systemów Informatycznych pt. Integracja Biznesowa. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Komu podrzucić informatyczne kukułcze jajo?

Do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawie o działach administracji rządowej, który przewiduje utworzenie działu: informatyzacja. Będzie to swoisty megadział, obejmujący dotychczasowe kompetencje ministrów właściwych do spraw gospodarki, edukacji, spraw wewnętrznych i administracji oraz nauki. Czytaj więcej »

Elektroniczna biurokracja

Nie tylko Polska, ale i Europa w rozwoju internetowej administracji mają jeszcze wiele do zrobienia. Czytaj więcej »

Novell daje wiekszą swobodę oddziałom regionalnym

Przedstawiciele Novell Inc. postanowili uniezależnić - w sensie biznesowym - oddziały odpowiedzialne za poszczególne regiony świata. Czytaj więcej »

Polskie biuro LLP

Firma doradcza London Logic Partners otworzyła biuro w Polsce. Czytaj więcej »

Informatyka w wymiarze ponadtechnicznym

Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji wspólnie pracują nad deklaracją programową III Kongresu Informatyki Polskiej. Czytaj więcej »

Reorganizacja na urodziny

Progress dostarcza część produktów za darmo. Liczy na zyski z usług i aplikacji. Czytaj więcej »

Windows XP po polsku

Nowy system Microsoftu w polskiej wersji pojawi się w sklepach i u producentów OEM na początku grudnia br. Czytaj więcej »

Przegląd prasy

Czytaj więcej »

Technologie

e3000 odchodzi na emeryturę

Hewlett-Packard wycofuje serwery e3000 i obniża cenę serwera unixowego Superdome. Czytaj więcej »

Alpha w dobrych rękach

Seria IA-64 ma być naturalnym przedłużeniem linii procesorów Alpha - Compaqa i Intela. Czytaj więcej »

Nadal źle, ale lepiej

Dell'Oro Group poinformowała, że nadal spada sprzedaż przełączników ethernetowych. Czytaj więcej »

Biurowy producent

Microsoft udostępnił bezpłatne narzędzie Producer for PowerPoint 2002, które ułatwia tworzenie strumieniowych prezentacji multimedialnych. Czytaj więcej »

Błękitny lider relacyjnych baz danych

Według Dataquest, w 2000 r. największy udział w rynku relacyjnych baz danych pod względem sprzedaży nowych licencji zyskał IBM (37,9%). Czytaj więcej »

Promocyjne aplikacje

Do 21 grudnia br. Sybase oferuje licencje na serwer aplikacyjny Enterprise Application Server 4.0 oraz PowerDesigner ObjectArchitect 8.0 z 50-proc. zniżką. Czytaj więcej »

Zmiany personalne w Novellu

Były dyrektor wykonawczy Novell Eric Schmidt zrezygnował ze stanowiska prezesa firmy. Czytaj więcej »

Wojna na liczby

Sun Fire V880 są kontrpropozycją dla 64-bitowych serwerów z Itanium. Czytaj więcej »

Wydajność za niższą cenę

Konkurencyjny przełącznik 3Com. Czytaj więcej »

Przeprowadzka z Visual Basica do Delphi i Kylixa

Trudno jest namówić programistę do zmiany narzędzi, zwłaszcza gdy chodzi o pakiet RAD. Czytaj więcej »

Na styku dwóch światów

Budowa wewnętrznego działu wsparcia technicznego to zadanie o charakterze organizacyjnym, które często napotyka opór zarówno ze strony użytkowników systemów, jak i informatyków. Czytaj więcej »

Zmierzyć aplikację

Narzędzia Introscope pozwalają monitorować i mierzyć wydajność aplikacji działających w sieci Web. Czytaj więcej »

Nemetschek dla budownictwa

Nemetschek oferuje Allplan i Allplot: nowe pakiety oprogramowania CAD dla budownictwa. Czytaj więcej »

Płaskie monitory Sharp

Sharp Electronics oferuje na rynku polskim serię monitorów LCD o przekątnej ekranu 15-19,6". Czytaj więcej »

Notebooki i PC z Pentium 4

Eurocom zapowiada sprzedaż notebooków Eurocom 4600 i 5600 oraz komputerów PC - Eurocom LP300 o konstrukcji zintegrowanej z 17-18" wyświetlaczami TFT. Czytaj więcej »

Optyczna mysz dla grafików

Logitech wprowadza przewodowe myszy MouseMan Optical, wyposażone w 2 sensory optyczne o rozdzielczości 830 dpi każdy. Czytaj więcej »

ScanMaker 4800

Microtek rozszerzył ofertę o ScanMaker 4800 i 4800 Plus - płaskie modele skanerów dla małych lub średnich firm. Czytaj więcej »

Skaner do filmów

Minolta przygotowała skaner do filmów DiMAGE Scan Elite II, przeznaczony także do zastosowań profesjonalnych. Czytaj więcej »

Bezprzewodowe karty SMC

SMC Networks oferuje bezprzewodowe karty sieciowe SMC2662W, wyposażone w interfejs USB. Czytaj więcej »

Kontroler Ultra ATA/133

Promise wprowadziła Ultra133 TX2 - kontroler dysków z interfejsem Ultra ATA/133, który zapewnia maksymalną szybkość transmisji danych 133 MB/s. Czytaj więcej »

Ricoh z 4 mln pikseli

Ricoh oferuje aparaty cyfrowe Caplio RR-1 o rozdzielczości ponad 4 mln pikseli. Czytaj więcej »

Zasilacze Powerware

Invensys Powerware zaprezentował skalowalne systemy zasilania awaryjnego Powerware 5125, przeznaczone dla serwerów lub stacji roboczych o poborze mocy 1-3 kVA. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Złe dobrego początki

Fakt, że informatyzacja powoduje wiele zwolnień, świadczy nie o jej destrukcyjnej roli w społecznościach pracowniczych, lecz o nieprawidłowych strategiach rozwoju realizowanych przez przedsiębiorstwa. Czytaj więcej »

Pensja z drugiej ręki

Obecnie z usług firm zajmujących się rachubą płac korzystają przede wszystkim małe firmy i polskie oddziały zagranicznych koncernów. Mimo recesji, sprzyjającej poszukiwaniu oszczędności, trudno w najbliższym czasie oczekiwać spektakularnych zmian w tym zakresie. Czytaj więcej »

Bezpieczny dostęp do leków

Wdrożenie zintegrowanego z modułem SAP HR systemu rejestracji czasu pracy (RCP), zrealizowane w poznańskich zakładach GlaxoSmithKline, pozwoliło na decentralizację procesu rejestracji czasu pracy w tym zatrudniającym prawie 2000 pracowników przedsiębiorstwie. Czytaj więcej »

W stronę samoobsługi

Zmiany wprowadzane w modułach HR systemów ERP mają umożliwić pracownikom samodzielne wprowadzanie do systemów niektórych danych. Czytaj więcej »

Improwizacja przed sądem

W Computerworld nr 38/2001 ukazał się artykuł "Sąd nad systemem", przedstawiający prawne aspekty wdrażania systemów komputerowych w Polsce na tle sporu pomiędzy ComArch SA a BRE Leasing SA. Trudno nie odnieść się do kilku tez w nim przedstawionych. Czytaj więcej »

Brama czy fasada

Elektroniczne urzędy w Polsce budowane są na opak. To, co powinno być zwieńczeniem procesu tworzenia nowoczesnej administracji, jest traktowane jako cel sam w sobie. Czytaj więcej »

Prawo i obyczaj

Z Marią Gintowt-Jankowicz, dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Podwójna szybka

Niedawno minęło pięć lat, odkąd mieszkam w Bostonie. Myśląc o upływie czasu, który jest nieubłagany, zastanawiałem się głośno w gronie przyjaciół, co mi najbardziej przeszkadza w tutejszym stylu życia. Nie wyliczyłem telewizji oraz szybkiego jedzenia, bo tych "przyjemności" można uniknąć. Czytaj więcej »

Ostatni taki komputer

Pewnie większość z Państwa ma domowe komputery. Czy zrobili im Państwo zdjęcie? Chodzi o zwykłe zdjęcie, takie na pamiątkę. Nie szkodzi, jeśli obudowa AT czy ATX nie jest zbyt urodziwa, należy pstryknąć komputerowi fotkę. Czytaj więcej »

Zarabianie

Coroczna lektura raportu Computerworld o zarobkach w branży wyzwala we mnie różne uczucia. W zależności od przeglądanej rubryki i prezentowanej przez nią zawartości wyczuwam rozrzewnienie, złość, radość lub targa mną pusty śmiech. Czytaj więcej »

Chomik dyskowy

Czasownik "chomikować" ma znaczenie ujemne, jest synonimem tworzenia zbytecznych zapasów i przesadnej zapobiegliwości. W rzeczywistości zwierzątko zwane chomikiem pracowicie zbiera pojedyncze ziarenka zboża, wypełniając nimi policzki, które sięgają mu aż na plecy. Gdy nazbiera tyle, że już trudno mu to dźwigać, biegnie do swej kryjówki, gdzie zostawia, co uzbierało, tworząc w... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Jasna sprawa

Pilski Philips Lighting Poland jest przykładem, jak elastyczne i szybkie dostosowywanie systemów informatycznych powinno odpowiadać na wymagania zarówno firmy, jak i rynku. Czytaj więcej »

O boskim pochodzeniu wody i jej ziemskich dostawcach

Bielska Aqua SA jest pionierem w branży wodociągowej. Jako pierwsza przekształciła się w spółkę komunalną, pierwsza zdecydowała się na poszukiwanie funduszy na rozwój za granicą. Również jako pierwsza wprowadziła gruntowną informatyzację należących do firmy zakładów. Czytaj więcej »

Trzeba być na czasie

Z Jackiem Purzyckim, zastępcą dyrektora ds. administracji i informatyki w Aqua SA, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

W grupie raźniej

ING Bank Śląski - nie bez przyczyny właśnie katowicki bank - tworzy centrum przetwarzania danych na potrzeby Grupy ING w Polsce. Większość projektów IT firm należących do ING ma być prowadzona wspólnie. Czytaj więcej »

To właśnie dzięki rozwiązaniom IT

Z Ludomirem Parfianowiczem, dyrektorem Departamentu Eksploatacji Systemów w ING Bank Śląski SA w Katowicach, rozmawia Adam Jadczak. Czytaj więcej »

Informacje jak lekarstwa

Po raz pierwszy tytuł Lidera Informatyki przyznano za projekt nie służący wspomaganiu pracy konkretnej firmy czy instytucji. Portal Telezdrowie stworzono z myślą o pełnieniu funkcji publicznej. Dzięki niemu każdy może sprawdzić stan swojego słuchu. Czytaj więcej »

Badania są bardziej opłacalne

Z prof. Henrykiem Skarżyńskim, dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Przykład idzie z góry

... ale czy tak się stanie w przypadku Sądu Najwyższego, który w organizacji pracy, opartej na technologiach informatycznych, góruje samotnie nad manufakturą sądów powszechnych? Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Duzi mówią taniej

Bramki GSM, tańsze abonamenty, zniżki na rozmowy, a nawet bezpłatne połączenia między pracownikami firmy to już stałe elementy oferty operatorów GSM dla użytkowników korporacyjnych. Czytaj więcej »

Wideokonferencje na czasie

Atak terrorystyczny 11 września br. spowodował m.in. kłopoty finansowe linii lotniczych. Jest jednak co najmniej jedna branża, która nie poniosła strat w związku z tragicznymi wydarzeniami w USA. Czytaj więcej »

Prąd na łasce telefonu

Zakład Energetyczny Płock SA wykorzystuje Telefoniczne Centrum Zgłoszeniowe, zbudowane przez spółkę zależną ZEP-Info. Czytaj więcej »

Radio na bazie GSM

Polska Telefonia Cyfrowa (Era GSM) zakupiła od Ericssona system łączności grupowej GSM Pro. Czytaj więcej »

Produkt z usługą

Firmy Avaya i IBM zawarły porozumienie, dotyczące współpracy w zakresie wdrażania nowych rozwiązań zarządzania łącznością, kontaktami z klientami i centrów kontaktowych. Czytaj więcej »

Siedem w jeden

W ramach programu oszczędnościowego Ericsson połączył siedem lokalnych europejskich oddziałów (m.in. w Polsce, Czechach, na Węgrzech i w Słowenii) w jeden, obejmujący swoim działaniem cały region Europy Środkowej. Czytaj więcej »

Router w standardzie

Alcatel Speed Touch 570, bezprzewodowy router/modem ADSL uzyskał certyfikat Wi-Fi, przyznawany przez Wireless Ethernet Compatibility Alliance (WECA). Czytaj więcej »

Najwięksi klienci VoIP

Według firmy TeleGeography, ok. 6% wszystkich międzynarodowych połączeń telefonicznych odbywa się poprzez sieci pakietowe. Czytaj więcej »

Infolinia po polsku

Większość polskich firm dopiero zaczyna zdawać sobie sprawę jak wielką rolę w ich biznesie może odegrać telefon - narzędzie znane od dawna. Sezon poszukiwań nowych zastosowań telefonu trwa i mimo spowolnienia całej gospodarki, perspektywy rynku rozwiązań typu call center są optymistyczne. Czytaj więcej »

Przyszłość dla call center

Umożliwienie zdalnej pracy operatorom telefonicznym, możliwość realizacji zintegrowanego dostępu do informacji za pośrednictwem telefonu i Internetu, a także automatyzacja dostępu telefonicznego z wykorzystaniem mechanizmów rozpoznawania głosu to najważniejsze nowości w dziedzinie call center. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...