powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 43-2001, 19 listopada 2001
43-2001 Computerworld nr 43-2001
Prezentacje firmowe

„Chmura” integralną częścią strategii przechowywania i ochrony Twoich firmowych danych

RiverbedDynamiczny przyrost firmowych danych sprawia, że pojawiły się nowe wyzwania związane z ich przechowywaniem i zarządzaniem. Nadejście zaawansowanych sieciowych technologii umożliwia strukturom IT wykorzystanie potencjału cloud computing bez uszczerbku dla integralności, bezpieczeństwa i wydajności poszczególnych aplikacji. Niniejsze opracowanie pokazuje, w jaki sposób...

Wiadomości

W oczekiwaniu na dobre czasy

Branża informatyczna liczy na lepszą koniunkturę w połowie przyszłego roku. To, czy prognoza ta się spełni, zależy od poprawy sytuacji makroekonomicznej, polepszenia nastrojów konsumentów i inwestorów oraz aktywnej polityki informatycznej rządu. Czytaj więcej »

Inspirujące sąsiedztwo

Sąsiedztwo z krajami skandynawskimi, przodującymi pod względem zastosowań technik informacyjnych i innowacyjności gospodarki, jest szansą dla Polski. Czytaj więcej »

Cisco zwiększy liczbę partnerów i dystrybutorów

Do połowy 2002 r. Cisco Systems Poland zmieni zasady działania na rynku polskim. Firma zamierza bezpośrednio współpracować wyłącznie z partnerami certyfikowanymi. W związku z tym oraz upadkiem wrocławskiej firmy STGroup zmiany dotkną także kanału dystrybucyjnego. Pod koniec listopada br. kolejnym dystrybutorem firmy, po Ingram Micro, Tech Data i Techmex, zostanie RRC Poland. Czytaj więcej »

Zmarł prof. Andrzej Baborski

W ubiegłym tygodniu zmarł profesor Andrzej Baborski, prezes Naukowego Towarzystwa Informatyki Ekonomicznej. Czytaj więcej »

Zmiany prezesów

W ubiegłym tygodniu rezygnację z funkcji prezesa Intentia Polska złożyła Joanna Bańkowska. Czytaj więcej »

Amdocs w Polsce

Szefem polskiego oddziału został Paweł Powada. Amdocs jest producentem systemów CRM, billingowych i zarządzania zamówieniami dla firm telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Licencja na oszczędność

Mimo podpisania umów ramowych z firmami IT, administracja publiczna rzadko z nich korzysta. Czytaj więcej »

Na początku długiej drogi

Z Michałem Borowieckim, prezesem AgroComp sp. z o.o. i dyrektorem generalnym sektora publicznego w ComputerLand SA, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Ingram Polska dystrybutorem Cisco

Ingram Micro utworzył dział Ingram Micro Networking Services (INMS), który ma się zajmować dystrybucją technologii sieciowych i telekomunikacyjnych. Czytaj więcej »

Ericsson Europa Środkowa

Siedem oddziałów Ericssona utworzyło oddział regionalny dla Europy Środkowej. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Kierownictwo dwóch polskich producentów central telefonicznych... Czytaj więcej »

Jestem "IT Spezialist"

Niemieckie ministerstwo pracy planuje udostępnienie kolejnego pakietu 10 tys. zielonych kart dla informatyków z zagranicy. Czytaj więcej »

Porządkowanie Internetu

W TP SA rozpoczęto reformę organizacyjną w zakresie obsługi dostępu do Internetu i sieci teletransmisji danych. Czytaj więcej »

Poczekamy, zobaczymy

W najbliższym czasie nie należy spodziewać się szybkiego wzrostu sprzedaży ubezpieczeń w Internecie. Czytaj więcej »

Fiserv Polska przygotowuje ofertę dla małych banków

Działający od miesiąca polski oddział firmy Fiserv, producenta systemu bankowego ICBS, zamierza zatrudnić w Polsce ok. 50-60 osób. Czytaj więcej »

Nadzieja w zmianach

21-25 listopada br. w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej odbędzie się konferencja, zorganizowana przez Zrzeszenie Studenckich Kół Naukowych (ZSKN), pod nazwą Europejski Kongres Ekonomiczny Opportunities of Change. Czytaj więcej »

Technologie

Natłok nowości

HP zaprezentował nowe produkty i rozwiązania, uzupełniające serie OpenView i Netaction. Czytaj więcej »

Dodatkowe licencje dla Windows XP

Zgodnie z zapowiedzią Microsoft rozpoczął oferowanie dodatkowych, "rodzinnych" licencji dla Windows XP. Czytaj więcej »

Cyberprotest na routerach

FBI ostrzegło, że amerykańska infrastruktura komputerowa ma być celem ataków typu DoS, dokonywanych przez hakerów, przeciwnych interwencji w Afganistanie. Czytaj więcej »

Drugi Blue Gene

IBM rozpoczął budowę drugiego komputera Blue Gene. Czytaj więcej »

Szybka migracja do Gigabit Ethernet

W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy Cisco zamierza osiągnąć zwiększone przychody ze sprzedaży rozwiązań Gigabit Ethernet. Czytaj więcej »

Mercury Interactive otwiera biuro w Polsce

Amerykańska firma specjalizuje się w rozwiązaniach do testowania aplikacji i serwisów WWW. Z jej rozwiązań skorzystały m.in. Polkomtel, banki BZ/WBK i BPH oraz grupa ING. Czytaj więcej »

Analiza zanalizowana

Nowoczesne techniki analizy danych nie ograniczają się do przeszłości, pozwalają również tworzyć prognozy. Czytaj więcej »

Statystyczne odlewy

Elbląski ALSTOM Power stosuje narzędzia analizy statystycznej do optymalizacji procesów produkcyjnych. Czytaj więcej »

A narzędzi jest wiele...

Narzędzia przeznaczone do analizy mają ten sam zestaw podstawowych funkcji. Jak wybrać najlepsze? Czytaj więcej »

Szybko, szybciej, najszybciej

Gigabit Ethernet to tylko przystanek na drodze Ethernetu do pozycji dominującej technologii sieciowej. Czytaj więcej »

Eksplozja do roku 2005

Gigabit Ethernet będzie ewoluować od korporacyjnych sieci LAN do operatorskich sieci miejskich i rozległych. Czytaj więcej »

WinProxy: serwer firewall, antywirus i proxy w jednym

Ositis Software wprowadziła na polski rynek WinProxy 4.0, najnowszą wersję zintegrowanego pakietu łączącego funkcje programowej zapory firewall, serwera proxy, programu antywirusowego i obsługi współdzielenia dostępu do Internetu. Czytaj więcej »

Konkurencja dla wyświetlaczy LCD

Producenci stawiają na rozwój EL TFT. Czytaj więcej »

Gorący zapis na dyskach

Seagate we współpracy z organizacją NSIC (National Storage Industry Consortium) oraz kilkoma firmami i uniwersytetami amerykańskimi opracowuje nową technologię zapisu dysków magnetycznych HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording). Czytaj więcej »

Ulepszony DreamSuite

Auto FX Software oferuje aktualizację programu DreamSuite, która 2-krotnie zmniejsza zapotrzebowanie na pamięć, a także przyspiesza rendering (wg producenta nawet 10-krotnie). Czytaj więcej »

Formularze Acrobat

Adobe Systems zaprezentowała aplikację Acrobat Approval 5.0, przeznaczoną do obsługi systemu obiegu dokumentów elektronicznych, wykorzystujących formularze w formacie PDF. Czytaj więcej »

Karty Fibre Channel

Emulex oferuje karty sieciowe Fibre Channel LP952L-F2 o przepustowości 2 Gb/s w trybie duplex. Czytaj więcej »

Polska wersja Inventor 5

Autodesk opracował polską wersję Inventor 5 - oprogramowania do wspomagania 3-wymiarowego projektowania konstrukcji mechanicznych. Czytaj więcej »

DesignJet dla grafików i inżynierów

Hewlett-Packard zaprezentował 5 nowych modeli drukarek wielkoformatowych DesignJet. Są to drukarki: 10ps, 20ps i 50ps, przeznaczone przede wszystkim do zastosowań w pracowniach graficznych, oraz DesignJet 1050c Plus i 1055cm Plus do pracy w systemach CAD/CAM/GIS. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Bank przez SMS

W ING Bank Śląski zakończyło się wdrożenie systemu obsługi klientów za pośrednictwem komunikatów SMS. Czytaj więcej »

Cięcie ma wzięcie

Do niedawna wydawało się, że w czasach kryzysu oszczędności trzeba poszukiwać przede wszystkim w obszarze informatyki. Dziś widać, że informatyka stała się równie krytyczną wartością przedsiębiorstwa, jak produkcja czy sprzedaż. Czytaj więcej »

Konteksty

Pamięć absolutna

Wielkość pamięci operacyjnej jest podstawową cechą każdej konfiguracji komputera. Przyzwyczajeni do obowiązujących w tej mierze standardów technologicznych zazwyczaj zwracamy uwagę tylko na jeden parametr: jej rozmiar. Czy słusznie? Czytaj więcej »

Agent w sieci

Wzrastająca liczba serwisów online sprawia, że coraz łatwiej jest znaleźć w Internecie produkt lub usługę z interesującej nas dziedziny, coraz trudniej natomiast znaleźć taką, o którą dokładnie nam chodziło. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Darmowa darmocha

Wszyscy usiłują bronić się przed recesją. Biedni sprzedawcy komputerów znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji. Czytaj więcej »

Domowe wypieki

Lubię szarlotkę. Lubię - to niewłaściwe słowo. Uwielbiam szarlotkę. Nie, nie uwielbiam, to za mało powiedziane - ja za nią przepadam! Czytaj więcej »

Dusza automatu

Jako informatyk znam się nieźle na automatach, automatyce i zasadach tam panujących. Dzięki temu nie wierzę w krasnoludki i latające talerze... może raczej powiem, że nie wierzę w skutki ingerencji wcześniej wymienionych w nasze życie codzienne. Czytaj więcej »

Razem czy osobno?

Znałem kiedyś fachowca, który potrafił skutecznie naprawić każdą mechaniczną maszynę do liczenia, bez względu na markę, zasadę działania i stopień komplikacji. Powierzano mu najtrudniejsze przypadki, z którymi inni nie dawali sobie rady. Wszyscy, łącznie z jego szefami, uważali go za złotą rączkę i wysoko cenili. Człowiek ten miał jednak jedną, poważną wadę: nie... Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Pieścić nie nas, ale my

Kiedy cztery lata temu po raz pierwszy zająłem się przygotowaniem raportu Najlepsze miejsca pracy, moje zadanie było bajecznie proste i miłe. Branża IT rozwijała się w błyskawicznym tempie. W każdej gazecie krzyczały wielkie ogłoszenia: "informatyków od zaraz zatrudnię", a firmy prześcigały się w ofertach dla osób znających nowoczesne technologie. Czytaj więcej »

Koniec balu

Mimo recesji na rynku pracy znalezienie dobrego fachowca nie stało się ani trochę łatwiejsze. Czytaj więcej »

Historia, która lubi się powtarzać

Wyraźnie widać, że recesja na rynku pracy sięgnęła także działów informatyki. Czytaj więcej »

Ucierpią absolwenci

Analiza wyników tegorocznego badania wynagrodzeń informatyków pokazuje zasadniczą zmianę w tym segmencie rynku pracy. Można zaobserwować wyhamowanie dużej dynamiki wzrostu wynagrodzeń. Czytaj więcej »

Optymizm pilnie poszukiwany

Wyniki corocznych badań rynku przeprowadzanych przez naszą redakcję nie pozostawiają żadnych wątpliwości - od co najmniej trzech lat odnotowujemy systematyczny spadek liczby ofert pracy dla informatyków. O ile jeszcze w roku 1998 o zatrudnieniu nowych specjalistów myślał co trzeci z ankietowanych menedżerów, o tyle od tego czasu zapotrzebowanie na informatyków wyraźnie spada. Czytaj więcej »

Byleby sprzęt nie przeszkadzał

Z Beatą Bukowską i Maciejem Rybczyńskim, konsultantami z firmy HRK SA, rozmawia Antoni Bielewicz. Czytaj więcej »

Minimum odpowiedzialności

Efektywność szkolenia zależy w dużej mierze od zaangażowania jego uczestników. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...