powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 42-2001, 12 listopada 2001
42-2001 Computerworld nr 42-2001
Wiadomości

Sieć została zarzucona

Najbliższe lata będą dla partnerów Microsoftu czasem wielkich zmian. Jeżeli powiedzie się plan producenta, zmieni się nie tylko ich warsztat technologiczny, ale i sposób prowadzenia biznesu. Czytaj więcej »

Sprzeciw rodziny założycieli HP

Walter Hewlett, syn Williama Hewletta, jego dwie siostry i przedstawiciele fundacji założonej przez rodzinę Hewlettów - łącznie są oni w posiadaniu 5% akcji HP - zamierzają głosować przeciwko połączeniu z Compaq Computer. Czytaj więcej »

Walne o przyszłości Netii

Aby prowadzić dalszą działalność, Netia Holdings potrzebuje do września 2002 r. 70 mln zł. Czytaj więcej »

Spór nie o system, lecz o dopłaty

Kto chce, a kto nie chce, aby powstał Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli w rolnictwie? Czytaj więcej »

O Javie i konkurencji

Konferencja Sun Tech Days była poświęcona głównie architekturze SunOne i usługom Web. Czytaj więcej »

Wzrost na trudnym rynku

Compaq Computer wstrzymał inwestycję w Xtrade. Firma zamierza rozpocząć produkcję serwerów intelowskich w szczecińskiej fabryce. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Microsoft podpisze ugodę z amerykańskim rządem

Zgodnie z warunkami ugody, Microsoft miałby udzielać producentom komputerów licencji na swoje systemy operacyjne na jednakowych warunkach. Czytaj więcej »

Jak inwestować, to z rozmachem

W ciągu trzech lat TP SA zainwestuje w rozwiązania teleinformatyczne 2,5-3 mld zł. Firma wybuduje m.in. dwa ogólnopolskie centra przetwarzania danych. Czytaj więcej »

System Profile w kolejnym banku

System Profile firmy Sanchez Computer zostanie wdrożony w Górnośląskim Banku Gospodarczym z Katowic (GBG). Czytaj więcej »

ASPA w outsourcingu

Grupa kapitałowa ASPA podpisała z Polskim Centrum Teleinformatyki (PCT), należącym do Zakładów Chemicznych Rokita, umowę na świadczenie usług outsourcingowych. Czytaj więcej »

Telia w Europie Środkowej

Telia International Carrier utworzyła w Warszawie biuro koordynujące działania firmy w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Czytaj więcej »

Kolejny e-bank

Nordea Bank (dawniej Bank Komunalny) uruchomił system bankowości internetowej - Nordea Solo. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Najtrudniej zmienić mentalność ludzi

Z Andrzejem Kwitowskim, ekspertem holenderskiej firmy DHV Consultans, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

MA(n)TRA o systemie informacji katastralnej

W Lubrańcu, 10-tysięcznym miasteczku na Kujawach, gminni urzędnicy, gdy chcą sprawdzić, kto jest właścicielem działki, nie muszą dzwonić do Starostwa Powiatowego we Włocławku. Korzystają ze specjalnej usługi: zdalnego dostępu do powiatowych danych katastralnych. Czytaj więcej »

Technologie

Klaster na Infiniband

Firma Fujitsu poinformowała, że udało się jej zbudować klaster serwerów linuxowych z wykorzystaniem magistrali Infiniband i uruchomić na nim aplikację. Czytaj więcej »

Software zamiast Linuxa

Firma VA Linux zamierza zmienić swoją nazwę na VA Software. Czytaj więcej »

Niebezpieczny IIS

Jak donosi firma Netcraft, zajmująca się badaniami dotyczącymi platform serwerowych stosowanych w Internecie, na co dziewiątym serwerze pracującym pod kontrolą Microsoft IIS jest zainstalowane oprogramowanie, umożliwiające włamywaczom przejęcie pełnej kontroli nad serwerem. Czytaj więcej »

Bardziej restrykcyjny Hotmail

Serwis Hotmail, należący do Microsoftu, zmienił zasady obsługi darmowych kont poczty elektronicznej. Czytaj więcej »

Więcej na liczniku

FSC oferuje serwery z nowymi procesorami SPARC o wydajności zwiększonej o 20%. Czytaj więcej »

Dragon 5 - sieciowy detektyw

Enterasys Networks wprowadziła na rynek nową wersję systemu do wykrywania włamań. Czytaj więcej »

Otwarty kod źródłowy dla każdego

Idea open source zmieniła model rynku aplikacji. Czytaj więcej »

Pingwin przejmuje stery

Batek Poland przenosi swoje systemy na Linuxa. Czytaj więcej »

Najlepsze z najtańszych pakietów open source

Na rynku dostępne są rozwiązania open source, które mogą pomóc obniżyć koszty budowy infrastruktury informatycznej. Czytaj więcej »

Zarządzanie kontaktami w CRM21

Geac Polska wprowadza system do wspomagania współpracy z klientami. Czytaj więcej »

IDS 9.3: lepsza replikacja

Na rynku pojawiła się najnowsza wersja serwera baz danych Informix Dynamic Server 9.3. Jest to pierwsza aktualizacja tego produktu po przejęciu Informix Software przez IBM. Czytaj więcej »

Kontrakt na poprawność

Praktyka Design by Contract ułatwia dokumentowanie pisanego kodu. Czytaj więcej »

Symfonia na małe skrzypce

Pakiet księgowy dla małych firm. Czytaj więcej »

Nowe modele Inkjet

Hewlett-Packard oferuje nowe drukarki atramentowe HP Color Inkjet cp1700 i cp1160 (A4), przeznaczone do wykorzystania w firmach. Pierwsza z nich umożliwia wydruk w formacie A3+, druga - A4. Czytaj więcej »

5 GB dyski PC Card

Kingston Technology wprowadził do sprzedaży DataPak 5 GB - miniaturowe dyski o pojemności 5 GB umieszczone w obudowie PC Card Type II o wymiarach 85,6 x 54 x 5 mm. Czytaj więcej »

TransNote na rynku polskim

IBM zdecydował się wprowadzić do sprzedaży w Polsce ThinkPad TransNote - notebooki o oryginalnej konstrukcji, łączącej funkcje komputera przenośnego i papierowego notatnika do wprowadzania odręcznych notatek. Czytaj więcej »

SeaTools dla Linuxa

Seagate Technology przygotowała wersję pakietu narzędziowego SeaTools, przeznaczoną dla systemu Linux. Czytaj więcej »

Nagrywarka i odtwarzacz DVD

LG Electronics wprowadziła do sprzedaży napędy LG Combo GCC-4120B ATAPI z funkcjami nagrywarki CD-RW i odtwarzacza dysków DVD. Czytaj więcej »

Optymalizacja GPRS

Tektronix opracowała system NET-GPRS przeznaczony dla operatorów telekomunikacyjnych, umożliwiający centralne monitorowanie pracy, optymalizację i wykrywanie usterek w sieciach GPRS. Czytaj więcej »

J2EE 1.3 już dostępna

Sun Microsystems opublikował od dawna oczekiwaną specyfikację J2EE 1.3 (Java 2 Enterprise Edition). Czytaj więcej »

Zarządzanie

Wróżenie z prądu

Liberalizacja rynku energii zmusza zakłady energetyczne do przemyślenia strategii biznesowych, a co za tym idzie - także informatycznych. Barierą wejścia na ten potencjalnie duży rynek są często nie tyle ograniczone budżety zakładów, ile mała wiedza dostawców na temat ich potrzeb. A potrzeb jest wiele. Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników odpowiada Ludwik Maciejec, konsultant w zakresie systemów MRP II/ERP. Czytaj więcej »

Konteksty

Kierunek 128 bitów

W informatycznym sprzęcie nadal można znaleźć mikroprocesory. Ich rozwój podlega ilościowo działającemu prawu Moore'a, przechodzącego od czasu do czasu skokowo w nową jakość, objawiającą się wzrostem długości mikroprocesorowego słowa. Czytaj więcej »

Bajki i hipotezy

Nie tak dawno mój przyjaciel uświadomił mi, na czym polega jeden z jego głównych problemów w pracy. Jest biologiem. Z grubsza rzecz ujmując, "grzebie" w DNA. Czytaj więcej »

Rafał

Mam na imię Rafał. Jestem informatykiem w pewnej firmie średniej wielkości - takie sobie kilka serwerków i lekko ponad 100 stacji roboczych. Czytaj więcej »

Manifest człowieka sieciowego

Musimy przygotować się na wydarzenia nie dające się przewidzieć. Nie chodzi bynajmniej o powstanie nowych technologii, ale o to, w jaki sposób ludzie będą je wykorzystywali - tak Ricardo Dominiguez rozpoczął swój elektroniczny artykuł Niemożliwości postmedialne. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Lodówka Vikingów, czyli kądziel

Ogłosiłem swego czasu, że trzechsetny felieton będzie poruszał temat nadany przez Czytelników. Tak się złożyło, że najciekawszą propozycję przysłała mi... moja szwagierka! Wprawdzie zawsze byłem przeciwko nepotyzmowi oraz kumoterstwu (w tym przypadku chyba "szwagierstwu"), ale nie widzę powodu, dlaczego nie mógłbym wykorzystać więzi rodzinnych, szczególnie po kądzieli, gdy... Czytaj więcej »

Oktobertest

Dwudziestego piątego października br. Microsoft oficjalnie ogłosił premierę Windows XP. Firma reklamuje nowy produkt jako przełomowy, a premierę jako "najważniejszą w historii premierę produktu", ale trudno oprzeć się wrażeniu, że gigantowi z Redmond w gruncie rzeczy mało zależy na efekcie. Czytaj więcej »

Ile waży zmienna?

Zastanówmy się, czy zmienne rzeczywiście istnieją. Na wstępie - pragnąc poglądy ujednolicić, a osobom nie parającym się programowaniem pomóc - przypomnę, że zmienna jest deklaracją w programie komputerowym, bo o takich tworach będą dalsze dywagacje. Czytaj więcej »

Męski garnitur, muszka i Suzanne

Kiedyś po wyjściu z pracy, wstąpiłem do niewielkiego sklepu z odzieżą, na jednej z uliczek w pobliżu Starego Rynku w Poznaniu. Zainteresował mnie garnitur. Producent był znany, cena niska, a z metki wynikało, że powinien pasować. Był wieczór, do zamknięcia sklepu kilka minut, więc przymierzyłem tylko marynarkę. Pasowała nawet dość dobrze. Na propozycję odłożenia sprawy do... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...