powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 39-2001, 22 października 2001
39-2001 Computerworld nr 39-2001
Prezentacje firmowe

Przechowywanie danych w „chmurze” – czy można z tego nie skorzystać?

RiverbedUrządzenia Whitewater firmy Riverbed Technology to akceleratory dostępu do danych w „chmurze”. Dla wielu działów IT stanowią one rozwiązanie poważnego problemu, jakim jest zarządzanie ogromną, stale rosnącą ilością danych, które muszą być chronione. Whitewater rozwiewa obawy związane z bezpieczeństwem danych, ich przesyłem i dostępnością, zapewniając jednocześnie...

Wiadomości

Spód góry lodowej

Oprogramowanie wbudowane (Embedded Software) staje się coraz większą i coraz ciekawszą dziedziną informatyki. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Dużo nas do pieczenia chleba

W słowniku informatycznym pojawiły się nowe wyrażenia - "redukcja etatów" i "racjonalizacja zasobów ludzkich". Po latach prosperity na rynku pracy także informatycy zaczęli miewać kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia. Czytaj więcej »

Bezterminowy certyfikat MCSE dla Windows NT 4.0

Utrzymanie tytułu Microsoft Certified System Engineer (MCSE) w kolejnych latach zawsze wymagało zdawania egzaminów ze znajomości najnowszych produktów Microsoftu. Zdecydowaną większość obecnych certyfikatów MCSE wydano m.in. na podstawie egzaminów z Windows NT 4.0. Każdy z inżynierów, pretendujących do uzys-kania tytułu, musi zdać 5 egzaminów podstawowych i 2 opcjonalne. Do... Czytaj więcej »

Nowy Athlon - ofensywa czy defensywa AMD

Tydzień po premierze nowej serii Athlon XP, AMD zaprezentowała kolejną linię układów Athlon MP, przeznaczonych do instalowania w wieloprocesorowych stacjach roboczych i serwerach. Czytaj więcej »

Czterech chętnych do certyfikatów w Polsce

Podpisanie ustawy o podpisie elektronicznym zaktywizowało firmy zainteresowane świadczeniem usług wystawiania cyfrowych certyfikatów, będących fundamentem systemu podpisu elektronicznego. Czytaj więcej »

STGroup ogłasza upadłość

W ocenie zarządu STGroup, firma utraciła możliwość regulowania zobowiązań, a wartość majątku po dokonaniu dodatkowych rezerw nie wystarczy na pokrycie zobowiązań. Czytaj więcej »

Cisco - konkurs na aplikację XML dla telefonów IP

Cisco Systems ogłosiło konkurs dla programistów z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, którego celem jest wyłonienie twórców najbardziej nowatorskiego oprogramowania wykorzystującego XML, przeznaczonego do pracy na telefonach IP tej firmy. Polski finał konkursu zorganizuje Cisco wspólnie z firmą Techmex. Czytaj więcej »

Pierwsze spotkanie użytkowników MFG/PRO

Podczas pierwszej konferencji użytkowników i partnerów QAD Polska doszło do zawiązania Stowarzyszenia Użytkowników MFG/PRO w Polsce. Ponad połowę spośród 100 uczestników spot-kania stanowili przedstawiciele firm, które wdrożyły bądź wdrażają system. Czytaj więcej »

Głęboko we wnętrzu

Tylko te pomysły mają szansę na realizację, które zostaną ujawnione publicznie albo chociaż drugiej osobie. Czytaj więcej »

Technologie

Sun kusi

Sun Microsystems obniżył o 37% cenę oprogramowania iPlanet Web Server dla klientów migrujących z pakietów konkurencyjnych. Czytaj więcej »

Zagrożenie pożarowe

Compaq Computer oferuje klientom bezpłatną wymianę zasilaczy w niektórych modelach komputerów przenośnych. Czytaj więcej »

Zjednoczone usługi

Hewlett-Packard oraz Sun Microsystems będą współpracować w zakresie oferowania produktów i usług firmom uruchamiającym i utrzymującym centra danych. Czytaj więcej »

Microsoft zrezygnował

Ericsson potwierdził, że Microsoft wycofał się ze wspólnego przedsięwzięcia, dotyczącego rozwoju technologii przenośnych. Czytaj więcej »

Rozszerzanie bezpieczeństwa

Przejęcie firmy Axent przynosi już efekty w postaci nowych produktów Symanteca z zakresu bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Pierwsza odsłona Solaris 9

Sun Microsystems udostępnił wersję beta systemu Solaris 9. Czytaj więcej »

Microsoft udostępnia narzędzie Java dla platformy .NET

Microsoft zaoferuje producentom oprogramowania pakiet narzędziowy Visual J#.NET, służący do tworzenia i uruchamiania aplikacji Java na platformie .NET. Czytaj więcej »

Nareszcie dwa w jednym

Windows XP integruje systemy domowe i korporacyjne. Czytaj więcej »

Coraz bliżej .NET

Windows .NET Server pojawi się w maju 2002 r. Czytaj więcej »

Katastrofa, jakiej nie było

Ogromne szkody, jakie spowodował atak terrorystyczny na Nowy Jork i Waszyngton, postawiły pod znakiem zapytania większość praktyk związanych z zabezpieczaniem ciągłości pracy przedsiębiorstw i odtwarzaniem utraconych danych. Według specjalistów, podstawowym warunkiem skuteczności tego typu działań jest rozproszenie geograficzne centrów przetwarzania przy wykorzystaniu sieci IP. Czytaj więcej »

Na miarę możliwości

Poziom przygotowania polskich przedsiębiorstw na wypadek awarii czy katastrofy trudno nazwać doskonałym, jednak w ciągu kilku ostatnich lat zaszło wiele pozytywnych zmian. Głównie za sprawą problemu roku 2000. Czytaj więcej »

Compaq wprowadza nową generację palmtopów iPAQ

Compaq Computer zaprezentował dwie nowe linie palmtopów: iPAQ Pocket PC H3700 i H3800. Czytaj więcej »

Optimus z Celeron 1,2 GHz

Podczas premiery procesorów Celeron 1,2 GHz, Optimus zaprezentował komputer Prestige XC 1200, wyposażony w ten układ, płytę z chipsetem i815EP, 256 MB SDRAM i dysk o pojemności 40 GB. Czytaj więcej »

Acrobat Reader dla Pocket PC

Adobe Systems udostępniła wersję beta Acrobat Reader for Pocket PC - programu, umożliwiającego przeglądanie plików formatu PDF na komputerach naręcznych, działających pod kontrolą systemu Microsoft Pocket PC. Czytaj więcej »

Pinnacle dla amatorów wideo

Pinnacle Systems oferuje program Express do obróbki filmów na komputerze. Czytaj więcej »

Nowe monitory StudioWorks

LG Electronics wprowadza nową serię monitorów CRT StudioWorks. Czytaj więcej »

Zewnętrzna nagrywarka z interfejsem USB

Hewlett-Packard zaprezentował zewnętrzne nagrywarki HP CD-Writer cd4re wyposażone w interfejs USB. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kamieniste ścieżki wiedzy

Koncepcja systemów zarządzania wiedzą, opartych na technologiach informatycznych, powstała w połowie lat 90., ale rozwój technologii internetowych przyspieszył i na nowo ukierunkował ich ewolucję. Czytaj więcej »

Firma to miejsce, w którym przechadza się wiedza

Z Amirem Fazlagčiem, adiunktem w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Historia widziana od tyłu

System zarządzania wiedzą w firmie konsultingowej KPMG jest oparty na intranetowym portalu KWorld, będącym z jednej strony serwisem informacyjnym, z drugiej, platformą współpracy konsultantów i klientów zaangażowanych w duże, międzynarodowe projekty. Czytaj więcej »

Złotówki pod lupą

SGL ANGRAPH sp. z o.o. z Nowego Sącza zamierza wykorzystać zintegrowany system informatyczny do prześwietlania procesów produkcyjnych pod kątem powstawania kosztów. Czytaj więcej »

Dyktator w ukryciu

Jeszcze nie wiemy, jaka grupa zawodowa czy społeczna zbuduje imperium dzięki wynalazkowi Internetu. Czytaj więcej »

Konteksty

Zawód "tubylec"

Andreas jedzie do La Paz, by zdać swój kolejny egzamin. Chce być nauczycielem. Tak jak jego dziadek. Opowiada, jak wiele problemów ma jego rodzina z budową nowego domu i hotelu. Kiedyś mieli trzy łodzie, którymi wozili turystów z lądu na wyspę. Czytaj więcej »

Leszek

Mam na imię Leszek. Nie będę ukrywał, że jestem i czuję się laikiem, jeśli chodzi o informatykę. Nie oznacza to jednak, że komputera unikam jak diabła. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Ostatni hALS

Każda tragedia, która wydarza się na oczach opinii publicznej, powoduje szok i zmusza do zastanowienia się nad sensem życia. Dbają o to media, w tym także Internet, ale przede wszystkim telewizja. Czytaj więcej »

Drzwi w soczewce

Ostatnio spotykam się z osobami, które zajmują stanowiska kierownicze średniego szczebla w swoich firmach, a pragną zajmować wyższe. Są to ludzie w moim wieku, nieco starsi, szybko więc łapiemy kontakt, zaczynamy rozmawiać o swoich firmach i... szybko wchodzimy w ostrą polemikę. Z pozoru chodzi o coś błahego - drzwi. Zwykłe, drewniane drzwi. A konkretnie o pytanie, czy drzwi... Czytaj więcej »

Dobry wybór

Do tej pory byłem przekonany o słabej kondycji finansowej pracowników zatrudnionych w sferach budżetowo-upadających. Musiałem skorygować swoje błędne poglądy. Czytaj więcej »

Tylko dla bardzo dorosłych

Autorstwo powiedzenia, że rewolucjoniści niemieccy przed szturmem na dworzec kolejowy zaopatrzyliby się w bilety peronowe, niektórzy przypisują Leninowi. Inni to samo mówią o Poznaniakach, ci zaś twierdzą, że Szkoci pochodzą z Krakowa, skąd dawno temu wyrzucono ich za rozrzutność. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Co w łączach piszczy?

Rynek usług transmisji danych w Polsce staje się coraz bardziej dojrzały. Mimo spowolnionego tempa wzrostu gospodarczego, operatorzy wciąż inwestują, a konkurencja coraz częściej dotyczy jakości usług niż cen. Czytaj więcej »

Droga do szóstego IP

W dyskusjach o wyższości protokołu IP w wersji 6 nad obecnie wykorzystywaną wersją ścierają się dwa poglądy. Zwolennicy nowego protokołu twierdzą, że wdrożenie IPv6 jest koniecznością, gdyż wkrótce skończą się dostępne adresy IPv4. Czytaj więcej »

Klastrowanie na granicy

Straż Graniczna buduje platformę sieciową, umożliwiającą natychmiastowy dostęp do informacji o osobach przekraczających granicę RP. Czytaj więcej »

Linux - sieciowa alternatywa

Linux jest często wskazywany jako alternatywa dla komercyjnych sieciowych systemów operacyjnych. Odpowiednie jego wykorzystanie pozwala na obniżenie kosztów budowy serwera internetowego. Nie bez znaczenia jest ogromna ilość oprogramowania serwerowego dostępnego nieodpłatnie. Czytaj więcej »

Naprawdę warto

Nie mam wątpliwości, że minęły już czasy, gdy wydajność sieci korporacyjnej zależała od tego, czy szkielet będzie budowany wg technologii Ethernet czy Fast Ethernet. Nie sądzę również, że rozwiązaniem problemu wydajnej transmisji danych są technologie Gigabit Ethernet, a nawet opracowywany obecnie Ethernet 10 Gb/s. Owszem, pomogą one udrożnić szkielety sieci lokalnych, ale nie... Czytaj więcej »

Nieprzyjazny eter

Budowa lokalnych sieci bezprzewodowych z pozoru jest łatwa. Praktyka jednak znacznie odbiega od teorii, a działanie dostępnych na rynku rozwiązań trzeba dokładnie przetestować, zanim powierzy się im obsługę sieci. W przeciwnym razie kłopoty gwarantowane... Czytaj więcej »

Poszukiwania mocnego szkieletu

Wydajność sieci lokalnej zależy przede wszystkim od właściwego zaplanowania dostępnej przepustowości w różnych jej fragmentach. Chociaż sformułowanie: ''sieć funkcjonuje, tak jak jej najsłabsze ogniwo'' - traci aktualność ze względu na stosowanie przełączania pakietów, to faktem jest, że instalacja zbyt wolnego łącza blisko szkieletu sieci może znacząco spowolnić... Czytaj więcej »

W gąszczu kablowych parametrów

Na rynku jest oferowanych wiele porównywalnych systemów miedzianego okablowania strukturalnego. W gąszczu parametrów gubią się czasem nawet eksperci. Wybór okablowania przyprawia klientów o ból głowy. Na szczęście decyzję podejmuje się zazwyczaj raz na kilkanaście lat. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...