powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 37-2001, 8 października 2001
37-2001 Computerworld nr 37-2001
Prezentacje firmowe

IDC – najlepsze praktyki biznesowe w zachowaniu ciągłości pracy i awaryjnym odzyskiwaniu danych

RiverbedZapewnienie ciągłości pracy oraz awaryjne odzyskiwanie danych decydują o płynności prowadzonych działań lub o finansowych stratach firmy. W niniejszym opracowaniu IDC koncentruje się na najlepszych sposobach implementacji takich rozwiązań i wyzwaniach z nimi związanych. Pokazuje również jak optymalizacja sieci WAN pozwala firmom spełnić wymogi dotyczące awaryjnego odzyskiwania danych.

Wiadomości

Informatyka z głowy

EDS Poland będzie świadczył usługi informatyczne polskim oddziałom szwedzkiego koncernu SKF. Czytaj więcej »

Haker jak terrorysta?

Amerykański Kongres prowadzi prace nad stworzeniem nowego prawa antyterrorystycznego. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

URT: bezprzewodowe sieci LAN bez licencji

Urząd Regulacji Telekomunikacji (URT) pracuje nad kilkoma rozporządzeniami do ustawy - Prawo telekomunikacyjne i nową tabelą regulacji wykorzystania częstotliwości. Czytaj więcej »

Między młotem a kowadłem

Niezależnie od tego, czy Unia Europejska zgodzi się na dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników, system IACS musi powstać. Czytaj więcej »

Gartner, wirusy i zdrowy rozsądek

Gartner Group zaleca administratorom WWW rezygnowanie z oprogramowania IIS Microsoftu. Czytaj więcej »

Softbank podtrzymuje prognozy, redukuje zatrudnienie

Zarząd Softbank SA podtrzymał prognozy finansowe na 2001 r. Zysk netto ma wynieść 26 mln zł, przychody - 440 mln zł. Czytaj więcej »

Technologie

Walka na bardzo ostre noże

Sun Fire 15K to najwydajniejszy serwer Suna. Odpowiedzią IBM będzie unixowy serwer Regatta. Czytaj więcej »

Razem czy osobno?

Bazy danych ujawniły zalety systemów klastrowych. Czytaj więcej »

Jaki serwer wybrać?

Serwery aplikacyjne zgodne ze specyfikacją J2EE stają się standardem w dziedzinie tworzenia i osadzania aplikacji dostępnych z Internetu. Australijska organizacja naukowa i badawcza CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization) zleciła przeprowadzenie testu przydatności serwerów J2EE, najpopularniejszych na tamtym rynku. Raport ukazał się we wrześniu br. Czytaj więcej »

Nowe narzędzia pomagają kontrolować bezpieczeństwo IIS

W ciągu miesiąca od pierwszego ataku konia trojańskiego Code Red Microsoft udostępnił kilka nowych narzędzi, które mają ułatwić zabezpieczanie serwerów internetowych, pracujących pod kontrolą oprogramowania IIS. Czytaj więcej »

UML ewoluuje w kierunku języka uniwersalnego

Ivar Jacobson, jeden z twórców Unified Modelling Language (UML), podczas tegorocznej konferencji UML World 2001 prognozował, że ten język modelowania w niedalekiej przyszłości stanie się uniwersalnym językiem programowania. Czytaj więcej »

Powrót do korzeni

Xerox zaprezentował drukarkę, opracowaną za ok. miliard dolarów. Czytaj więcej »

Serwer z centralą PBX

Polski oddział Alcatela wprowadził do sprzedaży urządzenia OmniPCX Office - serwery o modułowej konstrukcji, łączące funkcje komunikacji głosowej, poczty elektronicznej, obsługi sieci VPN, dostępu do Internetu, serwera LAN i Voice over IP. Czytaj więcej »

Profesjonalny manipulator 3D

Logicad3D wprowadziła do sprzedaży nowy model profesjonalnego manipulatora CADMAN. Czytaj więcej »

Gigabitowe karty sieciowe

Czytaj więcej »

Fotograficzna minidrukarka HP

Hewlett-Packard zapowiada wprowadzenie do sprzedaży miniaturowych drukarek atramentowych HP PhotoSmart 100, przeznaczonych do bezpośredniej współpracy z cyfrowymi aparatami fotograficznymi. Czytaj więcej »

Liniowa drukarka Printronix

Printronix udostępnił liniową drukarkę P5220 o szybkości 1800 linii/minutę. Czytaj więcej »

Procesor VIA C3 866 MHz

VIA Technologies zaprezentowała nowy model procesora C3 866 MHz. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Mizerna wartość kontroli

Idea systemów CRM wspomagających kontakty z klientami została w dużym stopniu wypaczona przez doraźną potrzebę zwiększenia sprzedaży, realizowaną poprzez wzmożoną kontrolę handlowców. Czytaj więcej »

Procesy podskórne

Wiele wskazuje na to, że dzisiejsza zapaść Nowej Gospodarki jest jak najbardziej naturalnym etapem budowania jej fundamentów. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Jon R. Katzenbach, Douglas K. Smith: Siła zespołów. Wpływ pracy zespołowej na efektywność organizacji. Tłum. Iwona Sochacka. Oficyna Ekonomiczna, Oddział Polskich Wydawnictw Profesjonalnych, Kraków, 2001. Czytaj więcej »

Kadry

Czytaj więcej »

Konteksty

Informacja - dobro powszechne

Czy bibliotekarze będą musieli łamać prawo, aby wypełniać statutowe zadania bibliotek? Technologia informatyczna zmienia nie tylko sposób gromadzenia i przechowywania informacji, ale też prawne i ekonomiczne aspekty jej funkcjonowania. Czytaj więcej »

Internet z prądem

Między naszymi komputerami a zasobami Internetu znajdują się łącza należące do, często państwowych, monopolistów. Czy tak musi być zawsze? Nowe technologie telekomunikacyjne pozwalają na budowę sieci informatycznych bez oglądania się na przestarzałą infrastrukturę i nieelastyczne przepisy prawne. Czytaj więcej »

Beztroska, naiwność i wiara

Ostatnie dni pobytu w USA spędzamy na rozmowach z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi o tym, czym jest Ameryka i kim są Amerykanie. Czytaj więcej »

Wiesiek

Mam na imię Wiesław. Jestem menedżerem informatyki w bibliotece uczelnianej. Mam za sobą długi staż pracy na różnych stanowiskach informatycznych, stąd moje bogate doświadczenie w technologiach komputerowych. Czytaj więcej »

Życie rodzinne online?

W całej rozciągłości zgadzam się z opinią Charlesa Jonschera, że "niemal wszystkie przepowiednie na temat przyszłych możliwości samej technologii należy uważać za zbyt wstrzemięźliwe, a niemal każdą przepowiednię na temat jej roli w naszym codziennym życiu należy uważać za przesadną". Jako antropolog kultury przywykłem zaś do tego, że człowiek może żyć na wiele... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Samotny bogaty człowiek

Im mniej zależy nam na opinii najbliższego środowiska, tym bardziej zależy nam na karierze, awansie materialnym, zewnętrznych oznakach sukcesu. Czytaj więcej »

Literka a-polityczna

Dwudziesty wiek wśród wielu innych epitetów powinien być określany jako czas wynalazków i nadziei. Co i rusz ludzie coś wymyślali z nadzieją, że dzięki ulepszeniom świat będzie lepszy. Średnio rzeczywiście żyje nam się lepiej, na pewno dłużej, ale czy szczęśliwiej? Czytaj więcej »

Dwa razy samotność

Sieć staje się coraz częściej tematem kultury. Mieliśmy już film sensacyjny, dziejący się w cyberprzestrzeni, mieliśmy książkę z gatunku political fiction z Internetem w roli głównej, czas więc na historie miłosne. Czytaj więcej »

Powołanie

Moja znajoma mogłaby zostać liderem informatyki w szkole, gdzie wykonuje swą powinność zawodową. Jest po temu czas i miejsce, zgodnie z ogólnym planem wprowadzania nauki posługiwania się komputerami już w szkołach podstawowych. W zasadzie nie widzę większych przeszkód w tym względzie, poza kilkoma drobnymi. Czytaj więcej »

Człowiek do maszyny, maszyna do człowieka

Przysłowiowy dziad wiódł swój monolog z obrazem, na co ten ostatni jakoś nie reagował. Dziś tenże dziad, zasiadając przed monitorem komputera podłączonego do Internetu, mógłby chociaż mieć złudzenie, ale tylko złudzenie, reakcji. Czyli - dziad swoje i komputer swoje. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Oswajanie przewrotnego CRM-u

Systemy CRM są dzisiaj bodaj jedynymi, którym nie grozi redukcja budżetów. Wykorzystanie wiedzy o kliencie - w myśleniu menedżerów - jest warunkiem koniecznym do przetrwania okresu nie najlepszej koniunktury gospodarczej. Czytaj więcej »

Klient poznany, klient zdobyty

Wykorzystanie narzędzi pozwalających na analizowanie danych o klientach jest w wielu firmach naturalną drogą dojścia do systemów CRM analitycznego. Czytaj więcej »

Moda na CRM

Brak spójnej strategii rynkowej przedsiębiorstwa sprawi, że wdrożenie nawet najlepszego systemu CRM nie przyniesie większych korzyści. Czytaj więcej »

Dla każdego co innego

Systemy CRM od dłuższego czasu znajdują się w polu zainteresowania specjalistów IT i handlowców rozpowszechniających oprogramowanie. Owo oprogramowanie stanowi tylko niewielką część oprzyrządowania wspierającego obsługę klientów. Czytaj więcej »

Nie zrazić handlowca

Toruński Metron zakończył pilotażowe wdrożenie systemu Siebel MidMarket Edition. Wyjątkowość projektu polega na tym, że etap uczenia się własnych potrzeb i krystalizacji wymagań trwał aż półtora roku, zaś wdrożenie tylko dwa tygodnie. Czytaj więcej »

Miejsce dla CRM

Firma telekomunikacyjna jest dobrym przykładem - bo organizmem wystarczająco skomplikowanym - zobrazowania problemu wdrożenia systemu CRM i jego integracji z istniejącym środowiskiem informatycznym. Czytaj więcej »

Wspólna baza

System CRM porządkuje kontakty nie tylko z klientami, ale także z partnerami. Z takiego założenia wyszedł Elektrim-Megadex. Czytaj więcej »

Wiedza reglamentowana

Praktycznie jedynymi dostępnymi w Polsce źródłami wiedzy na temat technik analitycznych są szkolenia organizowane przez dostawców rozwiązań informatycznych oraz rozliczne seminaria i konferencje. Tematyką tą zaczynają się także interesować wyższe uczelnie. Czytaj więcej »

Relacja z odwiedzającym

Serwis internetowy jest miejscem zastosowania specjalizowanych systemów CRM, które pozwalają zmienić internautę nawigującego po stronach w stałego klienta lub użytkownika. Czytaj więcej »

Informatyk nie powinien

Systemy CRM nie podlegają tym samym kryteriom wyboru co inne rozwiązania informatyczne. Czytaj więcej »

Temat tygodnia

ABC Lustratora informatyki

W swoim programie wyborczym SLD zapowiedział, że gdy stworzy rząd, przeprowadzi przegląd systemów informatycznych, działających w sektorze publicznym. Oto podręczny leksykon informatyki w administracji, a jednocześnie podsumowanie dokonań poprzednich rządów. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki BYOD w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...