powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Networld

Zobacz cały rocznik Networld: 2001

Wydanie 8/2001, 1 października 2001
8/2001
Infrastruktura

Ethernet na długim dystansie

IEEE kończy powoli prace nad standardem Ethernet 10 Gb/s. Oznacza to, że pakiety będą teraz przesyłane 10 razy szybciej. Ale to nie wszystko. Nowość polega też na tym, że Ethernet nie będzie się już kojarzyć wyłącznie z sieciami LAN, znajdując swoje miejsce w świecie sieci rozległych. Czytaj więcej »

Systemy i narzędzia

Aplikacje biznesowe w dobie Internetu: ERP i CRM

Rozwój technologii teleinformatycznych, a zwłaszcza Internetu, globalizacja gospodarki i rosnąca konkurencja, konieczność gromadzenia i analiz coraz większej liczby danych to czynniki wpływające na rozwój systemów zarządzania przedsiębiorstwem. Dwie klasy systemów z tego obszaru - ERP i CRM - w szczególny sposób mogą wykorzystać nowe możliwości komunikacyjne do zwiększenia... Czytaj więcej »

Testy i porównania

Przez miedź z szybkością 1 Gb/s

Testowane karty sieciowe Gigabit Ethernet, obsługujące okablowanie miedziane, pracują bardzo wydajnie, ale na największe słowa uznania zasługuje karta Intel Pro1000T. Czytaj więcej »

Internet intranet

Internetowe centra danych

Minęły bezpowrotnie czasy, w których chlubą każdego przedsiębiorstwa było posiadanie własnego ośrodka obliczeniowego, a w regionie błyszczało centrum elektronicznego przetwarzania danych - ZETO. Dzisiaj - aby efektywnie prowadzić swoją działalność - nawet największe korporacje stopniowo przechodzą na dzierżawienie on-line potrzebnej im infrastruktury informatycznej lub wybranych... Czytaj więcej »

Akceleratory webowe

Satysfakcja z usług ośrodka webowego w dużej mierze zależy od szybkości reakcji na zlecenia wysyłane z przeglądarki. Jeżeli strony nie są ładowane dostatecznie szybko, to sfrustrowani użytkownicy porzucają często taki ośrodek, zostawiając np. nie zrealizowane koszyki zakupowe. Potem bardzo trudno przyciągnąć ich z powrotem. Czytaj więcej »

Nowe technologie

Następca DWDM?

Oferująca ogromne zwiększenie szybkości przesyłania danych przy stosunkowo niskich kosztach technologia DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) staje się bardzo popularna w sieciach. Prace rozwojowe koncentrują się na przekształceniu tej technologii w coś całkowicie odmiennego i lepszego. Propozycje udoskonaleń są tak daleko idące, że opisuje się je jako zupełnie nową... Czytaj więcej »

Telekomunikacja

Platformy DWDM

Nowoczesne platformy światłowodowe, oparte na technologiach zwielokrotnienia falowego DWDM, coraz częściej zastępują wysłużone rozwiązania stosowane do tej pory w korporacyjnych, miejskich i długodystansowych sieciach synchronicznych SDH. Nadal jednak brak jednoznacznych kryteriów umożliwiających porównanie platfor różnych producentów. Jeden z pierwszych testów, obejmującyc... Czytaj więcej »

Liberalizacja na niby?

Do powyższego (tytułowego) wniosku można dojść po przysłuchiwaniu się panelowi dyskusyjnemu, zorganizowanemu podczas <i>Krajowego Sympozjum Telekomunikacji </i>2001 (Bydgoszcz 12-14.09) przez redakcję "Infotela" i firmę Netia, pt. <i>Współpraca międzyoperatorska w świetle Prawa telekomunikacyjnego</i> z cyklu <i>Przyszłość telekomunikacji w... Czytaj więcej »

Świat w sieci

Simon, Visia i Tessa

Obrazek znany z niektórych programów polskiej telewizji: w rogu ekranu figurka prezentera zwracającego się w języku migowym do niesłyszącej części widowni. Ten sposób komunikowania się jest oczywiście stosowany również w wielu innych krajach. Rozwiązanie ma swoje zalety, ale i wady. Osobom pozbawionym słuchu umożliwia odbiór informacji, ale często irytuje pozostałych... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...