powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 36-2001, 1 października 2001
36-2001 Computerworld nr 36-2001
Wiadomości

Apexim przejął łódzką firmę programistyczną Wonlok

Zarząd Apexim SA podpisał z BRE Bank SA przedwstępną umowę zakupu 100% akcji łódzkiej spółki programistycznej Wonlok SA. Transakcja ma zostać zakończona najpóźniej w kwietniu przyszłego roku. Wartość umowy wynosi 21 mln zł. Czytaj więcej »

Błękitna dekada

W październiku mija 10 lat istnienia polskiego oddziału IBM. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Firma analityczna COMPUTER ECONOMICS przygotowała raport, z którego wynika, że firmy instytucje dotknięte niedawnym atakiem terrorystycznym na World Trade Center będą musiały przeznaczyć na odbudowę swojej struktury IT prawie 16 mld USD... Czytaj więcej »

Klub dyskusyjny Polska

Choć wielu wyda się to zaskakujące, usługa news odniosła w Polsce wielki sukces. Mimo różnych opinii na temat polskiego Usenetu, mimo narzekań na kulturę wypowiedzi tam panującą, mimo kłopotów technicznych z serwerami - jedno jest pewne: polskie grupy dyskusyjne należą do najaktywniejszych na świecie. Czytaj więcej »

Siódme spotkanie użytkowników produktów Oracle

Uczestnictwo w konferencjach użytkowników określonego produktu ma - w zamyśle organizatorów - pokazać tendencje rozwojowe w danej dziedzinie, wskazać kierunki działania, wymienić doświadczenia i zapewnić uczestnikom kontakt z kolegami z branży. Czytaj więcej »

Użyczone bezpieczeństwo

W tegorocznych wyborach do Sejmu zastosowano urządzenia do zapobiegania atakom sieciowym. Czytaj więcej »

Więcej niż tylko Internet

Powstał już trzynasty wirtualny bank w Polsce - LGnet, internetowy oddział LG Petro Banku SA. Czytaj więcej »

Technologie

Biznes wokół integracji

Iona Technologies jest jednym z pierwszych producentów brokerów obiektowych CORBA. Na konferencji DAIS 2001 wiceprezes i główny architekt platformy rozproszonej Iona prezentował nowe produkty firmy do tworzenia takich systemów. Ze Steve'em Vinoskim rozmawia Marian Łakomy. Czytaj więcej »

FCS wprowadza cztery nowe serwery Primergy

Fujitsu Siemens Computers (FSC) wprowadza na rynek cztery nowe modele serwerów linii Primergy. Trzy z nich - L100, L200 i P200 - są przystosowane do pracy w szafach przemysłowych (rack). Serwer F200 jest dostępny zarówno w obudowie tradycyjnej, jak i rack. Czytaj więcej »

Metamorfoza baz danych

W ostatnich latach na rynku baz danych zmieniło się wszystko - od teorii, przez narzędzia, aż po rozkład sił między producentami. Czytaj więcej »

Systemy rozproszone w Krakowie

Wiele systemów informacyjnych prezentowanych na konferencji DAIS ma szansę w niedługim czasie doczekać się komercyjnych zastosowań. Czytaj więcej »

Tłok w pamięciach

Nasila się konkurencja na rynku pamięci masowych. EMC i Network Appliance przedstawiły nowości. Czytaj więcej »

Więcej pamięci w palmtopach Visor

Handspring zaprezentował 2 nowe modele palmtopów Visor Neo i Visor Pro, które mają zastąpić dotychczas oferowane wersje odpowiednio: Visor i Visor Deluxe. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Co za dużo to niezdrowo

Certyfikaty powinny ułatwiać firmom definiowanie oczekiwań wobec pracowników. Niestety, duża liczba różnego rodzaju tytułów zawodowych utrudnia orientację i ocenę programów certyfikacyjnych. Nie pozwala pracodawcom na rzetelną ocenę kwalifikacji kandydatów do pracy. Czytaj więcej »

Efekty bez pośpiechu

Każda innowacja, nawet najbardziej użyteczna, musi być wprowadzana stopniowo. Pracownicy działu organizacji i zarządzania Philip Morris Polska od kilku miesięcy konsekwentnie budują podwaliny systemu wspomagającego nauczanie na odległość. Czytaj więcej »

Konteksty

Astronomia wirtualna

Projekt NVO wprowadzi rewolucję w astronomii. Zamiast teleskopu, astronomowie będą korzystać z gigantycznej hurtowni danych. Czytaj więcej »

Dwa procent kontra dziewięćdziesiąt osiem

Całe południowe Utah mogłoby z powodzeniem zostać zamienione w jeden wielki park narodowy. Czytaj więcej »

Internet w pamięci

Jaki jest status ontologiczny pamięci w sieciach i jej trwałość? To pytanie, nad którym głowią się nieliczni jeszcze filozofowie Internetu. Czytaj więcej »

Przeciwpożarowe algorytmy

Nowoczesne budynki są naszpikowane systemami informatycznymi, których zadaniem jest zintegrowane sterowanie wszystkimi instalacjami i urządzeniami technicznymi w obiekcie. Strażacy nie wierzą jednak w niezawodność komputerów. Wolą, by systemy ochrony przeciwpożarowej były wydzielone z reszty instalacji. Czytaj więcej »

Przeciwpożarowe algorytmy

Nowoczesne budynki są naszpikowane systemami informatycznymi, których zadaniem jest zintegrowane sterowanie wszystkimi instalacjami i urządzeniami technicznymi w obiekcie. Strażacy nie wierzą jednak w niezawodność komputerów. Wolą, by systemy ochrony przeciwpożarowej były wydzielone z reszty instalacji. Czytaj więcej »

Rozmowa z Neilem de Grasse Tysonem, dyrektorem Hayden Planetarium.

Czy demokratyzacja nauki jest najważniejszym z powodów, dla których podjęto projekt NVO? Czytaj więcej »

Profile

Wacław

Mam na imię Wacław. Jestem dyrektorem firmy średniej wielkości. Uważam, iż jestem człowiekiem takiego formatu, że mógłbym zarządzać znacznie większym przedsiębiorstwem. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czerwony Linux, czyli Niderlandy

Jestem w tej komfortowej sytuacji, że gdy piszę te słowa nie znam wyników wyborów. Powiem więcej - specjalnie się nimi nie przejmuję, bo jako stary anarchista uważam, że każdy rząd jest bez sensu. Czytaj więcej »

Drugie pół decentralizacji

Byłem bardzo zaskoczony, gdy w kilka godzin po atakach na World Trade Center otrzymałem kilka przesyłek z listy dyskusyjnej, która jest rozpowszechniana z serwisu Yahoo! Groups. Listy, dotyczące nieistotnych drobiazgów, były dla mnie bardzo ważne - dowodziły, że Internet w USA działa. Czytaj więcej »

Kto wiedział, kto nie powiedział?

Kisiel napisał kiedyś, że herbata nie robi się słodsza od samego mieszania. Niekiedy jednak, w okolicznościach szczególnych, i czynność mieszania może mieć sens: idzie wtedy o to, by coś robić, zająć się czymkolwiek, by odwrócić myśli. Czytaj więcej »

Rachunek umiejętności

Wydaje mi się, że niektórzy ludzie są przekonani, iż informatyk z tym się urodził. Pogląd ten opieram na obserwacjach relacji pomiędzy użytkownikami a zawodowcami lub między pracodawcami a informatykami. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...