powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 34-2001, 17 września 2001
34-2001 Computerworld nr 34-2001
Wiadomości

Gdzie się podziali antyglobaliści?

Europa Środkowa i Wschodnia nie boi się globalizacji - deklarowali uczestnicy XI Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wspomoże ona przekształcenie gospodarki tego regionu w gospodarkę opartą na wiedzy, co zostało uznane przez premierów państw Grupy Wyszehradzkiej za cel strategiczny do 2010 r. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Mniej wolności, więcej bezpieczeństwa

Atak na Pentagon i World Trade Center może pociągnąć cenzurę Internetu i inwigilację wszystkich mediów elektronicznych. Czytaj więcej »

Oficjalna premiera systemu Novell NetWare 6

W ubiegłym tygodniu na konferencji NetWorld+Interop 2001 Novell oficjalnie przedstawił najnowszą wersję systemu operacyjnego - NetWare 6. Wraz z nią ogłoszono premierę systemu przezna-czonego dla małych firm - Small Business Suite 6. NetWare 6 będzie dostępny w Polsce na początku października br., a Small Business Suite 6 na początku listopada. Trzy miesiące później powinna się... Czytaj więcej »

Optimus podzielony na części: technologiczną i portalową

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Optimus SA zatwierdziło plan podziału spółki. Powstaną dwie firmy: Grupa Onet.pl i Optimus Technolo- gie SA. W skład pierwszej z nich wejdą Onet.pl i krakowska spółka DRQ. Największym jej udziałowcem zostanie ITI Holding. Natomiast produkcją i dystrybucją komputerów zajmie się spółka Optimus Technologie, która przejmie prawo do marki... Czytaj więcej »

Przegląd prasy

Intranet: więcej niż oczekiwałeś Czytaj więcej »

Przyklęknąć, by zwyciężyć

W procesie antymonopolowym przeciwko Microsoftowi nastąpił nieoczekiwany zwrot. Czytaj więcej »

Przyszedł wrzesień, czas do szkoły

Jesień, najlepszy okres dla ośrodków szkoleniowych, w tym roku będzie dla nich czasem sprawdzianu. Czytaj więcej »

STGroup ma inwestora strategicznego

Czytaj więcej »

Zmusił nas do tego rynek

Przedstawiciele Compaq Computer i Hewlett-Packard twierdzą, że gdyby nie obecna sytuacja na rynku, prawdopodobnie nie doszłoby do połączenia firm. Czytaj więcej »

Technologie

Listy do redakcji

Szczepionka z centrali Czytaj więcej »

Nowe procesory dla komputerów przenośnych

Intel zaprezentował prototypowe procesory Pentium 4 o częstotliwości 1,5 GHz, przeznaczone dla notebooków. Na rynku pojawią się one dopiero w I połowie 2002 r. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli jednocześnie, że przed końcem przyszłego roku będą dostępne komputery z Pentium 4 Mobile 2 GHz. Czytaj więcej »

Płacić czy brać za darmo

Przed zakupem serwera aplikacyjnego warto zapoznać się z bogatą ofertą produktów open source. Czytaj więcej »

Poczta głosowa w centralach Voice over IP

Cisco Systems coraz bardziej interesuje się rynkiem rozwiązań z zakresu zunifikowanej komunikacji. Firma wprowadziła nową wersję oprogramowania Cisco Unity 3.0, realizującego funkcję serwera poczty głosowej dla użytkowników central telefonicznych, opartych na oprogramowaniu CallManager. Czytaj więcej »

Portal do użytku wewnętrznego

W korporacyjnych systemach informatycznych znajduje się olbrzymia ilość danych. Dotarcie do właściwej informacji mogą ułatwić portale informacyjne. Dzięki nim każdy pracownik ma ''własną'' stronę portalu, na której zawarte są potrzebne mu dane. Prezentujemy rozwiązania Novella, Microsoftu i SAS. Czytaj więcej »

Portal z pudełka

T-Systems oferuje Portal Manager - system do budowy serwisów tematycznych. Czytaj więcej »

Sprzedać i kupić przez Internet

Navision oferuje oprogramowanie do współpracy z klientami przez Internet. Czytaj więcej »

Symantec aktualizuje programy na potrzeby Windows XP

Symantec wprowadza do sprzedaży nowe wersje pakietów oprogramowania narzędziowego i antywirusowego, działające również pod kontrolą Windows XP. Użytkownicy aplikacji Symanteca, którzy planują uaktualnienie do najnowszego systemu Microsoftu, który w sprzedaży pojawi się 25 października, nie będą więc mieli problemu z zapewnieniem ochrony komputerów przed wirusami i włamywaczami. Czytaj więcej »

Taniejące przenośne gigaherce

Na rynku są już notebooki z Pentium III 1 GHz. Czytaj więcej »

Większość bez aktywacji

Zmiany wprowadzone w Windows XP będą dostępne jedynie poprzez Windows Update. Czytaj więcej »

Xerox Phaser 7700 - liniowy laser w kolorze

Nowy kolorowy model Xerox Phaser 7700 jest wyposażony w jednoprzebiegowy mechanizm drukujący. Zarówno w kolorze, jak i przy wydrukach monochromatycznych pracuje z prędkością 22 str./min. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Lektury prawie obowiązkowe

Budowanie zysku, Perry J. Ludy, tłum. Jarosław Teodorowicz, Wydawnictwo Studio EMKA, Warszawa, 2001. Czytaj więcej »

Tajemna nić porozumienia

Dobra współpraca przychodzi nam z taką trudnością, ponieważ jest ona możliwa tylko tam, gdzie formalnemu przyporządkowaniu wspólnej pracy towarzyszy entuzjazm dla współtowarzyszy tej pracy. Czytaj więcej »

Umożliwić interesującą konwersację

"Bez stworzenia kultury sprzyjającej dzieleniu się wiedzą cała inwestycja technologiczna nie staje się niczym więcej niż zbiorem danych, repozytoriów, konferencji i audycji''. Z Agnieszką Romańczuk, menedżerem ds. zarządzania personelem w Xerox Polska, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Współpraca potrzebna od zaraz

W portach morskich do osiągnięcia korzyści biznesowych z realizowanych projektów informatycznych konieczne jest szerokie porozumienie między różnymi podmiotami, działającymi na jednym terenie. Niestety, nie ma zbyt wielu przykładów takiej współpracy. Jednym z nielicznych jest Port Gdański. Czytaj więcej »

Konteksty

Emil

Mam na imię Emil. Jestem informatykiem na wyższej uczelni. Od razu chciałbym wyjaśnić, że nie jestem dydaktykiem, lecz administratorem systemów komputerowych. Czytaj więcej »

Kogo człowiek spotka w sieci ?

Inteligencja otwarta jest książką pełną interesujących obserwacji, dotyczących skutków rozwoju nowych mediów i wszechobecności usieciowionych komputerów. Jej autor nie uniknął jednak pułapki zafascynowania techniką. Czytaj więcej »

Nie poszanowana wiedza, lekceważona mądrość

Z prof. Józefem Lubaczem, kierownikiem Zakładu Teleinformatyki i Telekomutacji Instytutu Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej, dyrektorem Ośrodka Zagadnień Społeczeństwa Informacyjnego w międzyuczelnianym Instytucie Problemów Współczesnej Cywilizacji w Warszawie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Znak czasów

Steve prowadzi firmę detektywistyczną. Opowiada nam historyjki z życia wzięte. Z życia Idaho. Pustynia i góry, z dala od Krzemowej Doliny i zaludnionego Czytaj więcej »

Ekspert - czytaj lobbysta, lobbysta - czytaj amator

Sejmowe debaty nad kolejnymi projektami ustaw, istotnymi dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego, obnażyły amatorszczyznę polskiego lobbingu. Na palcach jednej ręki można policzyć profesjonalnych lobbystów, znających dziedzinę, w której działają, skutecznych. Niestety, to samo można powiedzieć o posłach i przedstawicielach strony rządowej. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Co by tu jeszcze połączyć?

Jeszcze niedawno liczni teoretycy przedsiębiorczości głosili hasło ''małe jest piękne', które, jeśli wzbudzało zastrzeżenia, to głównie z zakresu skojarzeń określanych mianem frywolnych. Małe przedsiębiorstwa miały być bardziej elastyczne w reagowaniu na ilościowe i asortymentowe zmiany popytu niż wielkie, bezwładne i zbiurokratyzowane molochy. Czytaj więcej »

Cuda, wianki

Przecierałem oczy ze zdumienia, oglądając zawartość bazy danych, utworzonej za pomocą MS Access w wersji 97. Interweniowali użytkownicy, twierdząc, iż wprowadzone przez nich rekordy znikają z pola widzenia, i oczywiście mieli rację. Wszakże sytuacja nie była na pierwszy rzut oka zbyt klarowna nawet dla mnie, jako autora rozwiązania. Czytaj więcej »

EbeBanking alla Polacca

Przeczytałem w Gazecie Wyborczej http://wyborcza.gazeta.pl/info/artykul.jsp?xx=380402&dzial=011102, że w Polsce kwitnie bankowość internetowa. Nie trzeba mnie do niej przekonywać, bo gdzie moje pieniądze mogą być pewniejsze niż pod własną kontrolą,... Czytaj więcej »

Józef w szczegółach

W arcyciekawej i mądrej książce Grek Zorba autorstwa Nikosa Kazantzakisa jest taka scena: Zorba proponuje napotkanemu mnichowi papierosa, ten odmawia, ale Zorba widzi, że miałby on ochotę. Od słowa do słowa zakonnik przyznaje, że nosi w sobie diabła imieniem Józef. I choć mnich gardzi tytoniem, to ów diabeł, Józef, chętnie by zapalił. ''Hola, hola, nie oblizuj się, ojcze... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...