powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 33-2001, 10 września 2001
33-2001 Computerworld nr 33-2001
Wiadomości

Bank handlowy - wkrótce nowy system transakcyjny

W ubiegłym tygodniu Bank Handlowy w Warszawie SA dokonał migracji na nowy system transakcyjny - Flexcube, firmy Citigroup Information Technology Industries z Indii (CITI). Projekt dotyczy tylko części banku, obsługującej klientów korporacyjnych. Czytaj więcej »

CRM o co walczymy, dokąd zmierzamy

Lojalność klientów staje się jednym z najważniejszych elementów przewagi konkurencyjnej firm. CRM w dotychczasowej postaci nie spełnił pokładanych w nim nadziei na zdobycie wiecznej lojalności klientów (prawdopodobnie nigdy ich nie spełni). Kolejnym etapem rozwoju aplikacji CRM, otwierającym nowe możliwości, jest eCRM oraz CRM analityczny. Przełom w zastosowaniach tego rodzaju... Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Listy do redakcji

Ustawa to nie wszystko Czytaj więcej »

Microsoft ponownie pod obstrzałem

Amerykański Departament Sprawiedliwość zwrócił się do Sądu Najwyższego USA, aby ten odrzucił wniosek Microsoftu, w którym firma domaga się unieważnienia niekorzystnego dla siebie werdyktu w prowadzonej od 1999 r. sprawie antymonopolowej. Czytaj więcej »

Narzędzia dla partnerów

IBM będzie wspierał bazy danych Informixa. Kwestia narzędzi Informix 4GL pozostaje otwarta . Czytaj więcej »

NASK stworzył serwis o domenach

Od września br. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa udostępnia bazę danych o zarejestrowanych w Polsce domenach. Czytaj więcej »

Nowa sieć szkieletowa

Internet Partners, dostawca usług internetowych, i firma ProNet Communications, oferująca usługi międzynarodowej transmisji danych, uruchomiły sieć szkieletową w Polsce. Czytaj więcej »

Przegląd prasy

Tożsamość, rodzina i ego Czytaj więcej »

Szkolenia z informatyki obejmą 200 tys. nauczycieli

Nauczyciele mają zostać przygotowani do wykorzystania technik informacyjnych w nauczaniu poszczególnych przedmiotów i posługiwania się nimi w pracy. W ramach finansowanego przez Intela projektu Nauczanie dla przyszłości przeszkolonych zostanie 4 tys. tzw. liderów. Każdy z nich będzie musiał następnie przeszkolić po 20 nauczycieli ze swojego najbliższego otoczenia. Czytaj więcej »

Większy może jeszcze więcej

Hewlett-Packard połączy się z Compaq Computer. Wartość transakcji wyniesie 25 mld USD. Przychody nowej firmy będą porównywalne z wielkością sprzedaży IBM, dotąd największej firmy informatycznej na świecie. Czytaj więcej »

Wzloty i upadki dużego operatora

Formus Polska, kolejna firma, która wyrosła na fali boomu internetowego, prawdopodobnie wkrótce ogłosi upadłość. Czytaj więcej »

Technologie

64-bitowe Windows

Microsoft zakończył pracę nad 64-bitowym Windows Advanced Server Limited Edition. Czytaj więcej »

Agent bezpieczeństwa

ComArch oferuje Protector IDS - system wykrywania włamań w sieciach korporacyjnych. Czytaj więcej »

Drukować więcej i taniej

Zarządzanie wydrukiem i związanymi z nim kosztami należy do rzadkości w polskich firmach. Czytaj więcej »

Graficzna analiza danych dla Microsoft Office XP

Microsoft zapowiedział wprowadzenie na rynek pod koniec br. oprogramowania Microsoft Data Analyzer. Umożliwi ono dokonywanie analiz danych, ich wizualizację oraz konwersję gotowych analiz i raportów do formatów Excela, PowerPointa i HTML. Czytaj więcej »

HP jako pierwszy wprowadził nagrywarki DVD+RW

Hewlett-Packard jako pierwszy wprowadził do sprzedaży nagrywarki DVD-Writer dvd100i, umożliwiające zapis dysków DVD+RW o pojemności 4,7 GB i klasycznych płyt CD-R i CD-RW. Czytaj więcej »

IBM integruje swoje narzędzia i aplikacje

Konferencja Software Solutions w San Francisco stała się okazją do zaprezentowania strategii rozwoju oprogramowania IBM. Zakłada ona integrację aplikacji włas-nych i stworzonych przez niezależnych partnerów w zestawy, wstępnie skonfigurowane na potrzeby określonych grup użytkowników. Kluczowymi elementami większości zestawów są: serwer aplikacyjny WebSphere i baza danych DB2. Czytaj więcej »

Naszpikowany sondami

Serwery IBM Regatta będą wyposażone w ponad 5600 czujników monitorujących ich stan. Czytaj więcej »

Przełamanie kolejnej bariery

Specyfikacja ATA-6 przesuwa barierę pojemności dysków do 144 tys. terabajtów. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kiedy na zapas kiedy wstrzemięźliwie

Źródła sukcesu firmy Impel leżą m.in. w umiejętności harmonizowania strategii biznesowej i tempa rozwoju ze strategią informatyzacji. Czytaj więcej »

Niespodziewany podstęp przeszłości

Nie ma wątpliwości, że największym hamulcem rozwoju handlu elektronicznego jest brak poczucia bezpieczeństwa potencjalnych klientów, ale byłoby wielkim błędem sądzić, że wynika ono z niedoskonałości technologii. Czytaj więcej »

Proszę o uwagę!

Jak zarządzać najbardziej deficytowym zasobem przedsiębiorstwa? Fragmenty książki ''The Attention Economy'', która w lipcu 2001 r. ukazała się nakładem Harvard Business School Press w Bostonie. Czytaj więcej »

Skala nie bez znaczenia

Ruszający do walki z problemami bez zrozumienia uwarunkowań związanych ze skalą zjawisk skazują się na niechybną porażkę. Czytaj więcej »

Konteksty

Bogdan

Mam na imię Bogdan, dla znajomych Bodzio. Jestem odpowiedzialny w pracy za sektor tzw. public relations. Czytaj więcej »

Spryt i wygoda

Wydawać by się mogło, że kupno biletu lotniczego to prosta sprawa. chcę lecieć z miejsca a do b w dniu d, o godzinie g. ile kosztuje najtańszy bilet? Czytaj więcej »

Zdalny informator

Dziedziną gospodarki, która w pełni docenia znaczenie informacji w działaniach rynkowych, są media elektroniczne. Dane o odbiorcach programów telewizyjnych i radiowych przekładają się na konkretny budżet kampanii reklamowych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bank myje

Nie zamierzam dołączać niniejszym do licznych ostatnio i popularnych tekstów o korupcji (''... ręka rękę myje...'') czy odgrzewać wracającego od czasu do czasu tematu tzw. prania brudnych pieniędzy. Temat będzie jednak w jakiś sposób odgrzewany, gdyż zamierzam wrócić do perypetii banku, który tak liczne i długotrwałe kłopoty sprowadził na swych klientów na przełomie kwietnia... Czytaj więcej »

Od podstaw

Już tylu ludzi zrobiło karierę dzięki komputerom. Często jednak w pogoni za sukcesem nie byli w stanie, mimo szczerych chęci, posiąść należytej wiedzy o zasadach działania tych urządzeń. Czytaj więcej »

Szary jak życie, czyli negapoz

Zawsze wydawało mi się, że daltonizm jest czymś strasznie rzadkim. Aż tu któregoś dnia jechałem ze znajomym samochodem i dowiedziałem się, że cierpi on na tę przypadłość. Staliśmy na światłach, więc specjalnie nie przejąłem się jego wyznaniem - widać jakoś orientował się, że jest czerwone. Czytaj więcej »

Witaj kujonie

Początek roku szkolnego zawsze skłania mnie do wspomnień na temat lat nauki. Będąc w wieku, w którym już nie chodzi się do szkoły (choć informatyk zawsze chodzi do jakiejś szkoły...), a jeszcze nie ma się dzieci w wieku szkolnym, mogę sobie pozwolić na dystans do tej instytucji. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Alpha: życie po życiu

Pod koniec czerwca br. świat informatyki korporacyjnej obiegła sensacyjna wiadomość: Compaq wstrzymuje rozwój technologii Alpha. Przedstawiciele firmy twierdzą, że nie oznacza to końca Alphy. Ich zdaniem, technologia ta będzie nadal żyła... w nowym, 64-bitowym procesorze Intela. Czytaj więcej »

Architektura Intela w każdym segmencie

Masowy rynek rozwiązań serwerowych jest skazany na technologię Intela. W nowej sytuacji, jaką jest wprowadzenie na rynek 64-bitowego Itanium, coraz trudniej będzie konkurować z Intelem tym producentom serwerów, którzy samodzielnie rozwijają procesory. Czytaj więcej »

Biedniejsi klienci, biedniejsi sprzedawcy

Kiedy wrócą dobre czasy dla firm telekomunikacyjnych? - zastanawiają się prezesi firm i analitycy rynku. Producenci sprzętu co rusz informują o kolejnych zmianach prognoz wyników finansowych i redukcjach zatrudnienia. Czytaj więcej »

Czego dusza zapragnie

Od kilku miesięcy oferta Fujitsu Siemens Computers Polska w zakresie serwerów jest wzbogacona w unixowe maszyny linii Primepower. W ofercie znajduje się już serwer z procesorem Itanium. Czytaj więcej »

Feniks z dobrym systemem

Złośliwi twierdzą, że firma Novell powinna zmienić nazwę na Feniks. Podobnie jak ten mitologiczny ptak, pomimo niepowodzeń odradza się ona z każdą nową, wprowadzaną na rynek wersją systemu operacyjnego NetWare. Czytaj więcej »

Głos dobrze zmierzony

Mier Communications opublikowała kolejne wyniki badań, dotyczące rynku rozwiązań Voice over IP. Czytaj więcej »

Głos pod kontrolą

Cisco Systems wprowadziła na rynek oprogramowanie CiscoWorks VoIP Health Monitor, umożliwiające monitorowa- nie pracy całej infrastruktury, odpowiedzialnej za realizację rozmów telefonicznych w technologii Voice over IP. Czytaj więcej »

Konwergencja dla średniaków

Ericsson oferuje Engine Multimedia - wersję dla małych i średnich operatorów. Czytaj więcej »

Mniej liter, więcej treści

Hewlett-Packard unifikuje swoje linie serwerów unixowych i przygotowuje się do zmiany ich nazewnictwa. Czytaj więcej »

Nie ze mną te numery

... 1044, 1055, 1066... Telekomunikacja Polska SA stawia sprawę jasno. Na wszelkie sposoby próbuje przekonać swoich abonentów, że w połączeniach międzymiastowych należy korzystać wyłącznie z prefiksu 1033. Czytaj więcej »

Obiecująca platforma

Strategia Microsoft .NET po jej dokładnym zgłębieniu wygląda bardzo interesująco i atrakcyjnie zarówno dla programistów, administratorów, jak i zwykłych użytkowników. Zanim jednak nabierze realnych kształtów, Microsoft musi wprowadzić na rynek pełną gamę nowych produktów: serwerów, systemów operacyjnych, narzędzi programistycznych i gotowych do wykorzystania usług XML. Czytaj więcej »

Odpoczynek dla systemów billingowych

To będzie gorąca jesień dla giełdowych firm telekomunikacyjnych. Powodem jest sytuacja krajowej gospodarki, ale przede wszystkim wolniejszy niż oczekiwano przyrost liczby nowych abonentów. Trzeba będzie przyspieszyć restrukturyzację i odważniej obniżać koszty. Czytaj więcej »

Portmonetka w komórce

Przy drobnych opłatach gotówkę i karty może zastąpić karta SIM w telefonie komórkowym. Czytaj więcej »

Przepowiednie z serwera

Raport ''Serwery'' ukazuje się w prze-łomowym momencie dla rynku roz-wiązań informatycznych. Lada chwila nastąpi poważne zderzenie 64-bitowych serwerów o ugruntowanej po- zycji z wchodzącymi dopiero na rynek, pierwszymi i względnie tanimi serwerami, wyposażonymi w 64-bitowe procesory Intela. Trudno przewidywać, na ile premiera układów Itanium i kolejnych procesorów z tej serii... Czytaj więcej »

Serwery IBM dla biznesu

Własne linie procesorów zapewniają serwerom IBM wysoką wydajność, a klientom - ciągłość aplikacji i zachowanie inwestycji dzięki zgodności nowych systemów z dawnymi. Czytaj więcej »

Spis z natury

Netia uruchomiła system paszportyzacji sieci, zbudowany za pomocą narzędzi firmy GE SmallWorld. Czytaj więcej »

Sprzęt na torturach

Przedsiębiorstwa telekomunikacyjne wypracowały własne standardy, które muszą spełniać wszelkie urządzenia elektroniczne, mające znaleźć się na wyposażeniu ich centrali. Jednym z najbardziej znanych jest amerykański NEBS. Czytaj więcej »

Superkomputer na życzenie

Za ideą Grid Computing kryje się zestaw technologii pozwalających na tworzenie i wykorzystanie mocy obliczeniowej rozproszonych superkomputerów w celu rozwiązywania problemów wymagających dużych zasobów obliczeniowych. Czytaj więcej »

Szafa pełna dylematów

Wybór platformy serwerowej dla centrum danych nie ogranicza się do kwestii technicznych. Jak w praktyce poradzić sobie z takim wyzwaniem? Na co zwrócić uwagę? Czytaj więcej »

Telefon zamiast komputera

Technologie CTI umożliwiają przekształcenie telefonu w wygodny interfejs dostępu do zasobów informacyjnych firmy. Czytaj więcej »

Trzymać pewną ręką

Łatwość zarządzania pracą central Voice over IP to równie istotne kryterium ich wyboru, jak ich dostępność, jakość połączeń oraz liczba realizowanych usług. Czytaj więcej »

Ulepszony Bluetooth

Bluetooth 1.1 poprawia poprzednie wersje specyfikacji, które przede wszystkim definiowały docelową funkcjonalność urządzeń. Czytaj więcej »

Vademecum e-podpisu

Zasady podpisu elektronicznego są trudne do zrozumienia dla laika. W końcu to implementacja złożonych algorytmów matematycznych. Czytaj więcej »

Z 32 na 64 bity

BEA, IBM i HP przenoszą swoje serwery aplikacyjne na Itanium. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...