powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 32-2001, 3 września 2001
32-2001 Computerworld nr 32-2001
Wiadomości

IDF - Intel zaprezentował interfejsy nowej generacji

Konferencja Intel Developer Forum (IDF) w San Jose rozpoczęła się prezentacją nowych procesorów Pentium 4, taktowanych zegarem 2 GHz i 1,9 GHz, oraz ogłoszeniem obniżek cen (30-50%) starszych modeli Pentium 4. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kłopoty finansowe zmuszają Cisco do restrukturyzacji

W ostatnim kwartale tego roku finansowego zysk netto Cisco Systems spadł do 7 mln USD (796 mln rok wcześniej). W perspektywie całego roku firma poniosła stratę w wysokości 1 mld USD (w 2000 r. zysk netto wyniósł 2,7 mld USD). Przychody w tym samym okresie kształtowały się na poziomie 22,3 mld USD (18,9 mld USD). Czytaj więcej »

Konta na mainframe

ZUS zdecydował o uruchomieniu Systemu Ewidencji Kont i Funduszy na komputerze mainframe. Czytaj więcej »

Rewolucja w ubezpieczeniach

Grupa PZU zamierza całkowicie zreorganizować dotychczasową infrastrukturę informatyczną. Wiąże się to z wdrożeniem nowych systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Rocznica pingwina

Linux ma już 10 lat. Z akademickiej zabawki przeistoczył się w konkurenta Windows. Czytaj więcej »

Rozwój przez Internet

Bank Światowy finansuje tworzenie portali wspierających rozwój gospodarczy i społeczny w krajach rozwijających się. Czytaj więcej »

Senat wprowadza zmiany do ustawy o e-podpisie

W trakcie ubiegłotygodniowego posiedzenia Senatu, dotyczącego ustawy o podpisie elektronicznym, zgłoszono 30 poprawek, z których część istotnie zmienia podstawowe założenia ustawy. Sejm przyjął ją 27 lipca br. Czytaj więcej »

Twierdza do wynajęcia

Web Inn SA zbudowała w Katowicach centrum danych. Firma wynajmuje infrastrukturę informatyczną i zarządza systemami klientów. Czytaj więcej »

Wrześniowe rozstrzygnięcia

URT wkrótce podejmie decyzję, czy usługi wykorzystujące technologię VoIP są legalne. Czytaj więcej »

XP startuje w śmigłowcach

Microsoft udostępnił kod Windows XP producentom sprzętu OEM, potwierdzając tym samym, że zapowiadana na 25 października br. premiera nie zostanie przesunięta. Czytaj więcej »

Technologie

Crystal reports przystosowano do współpracy z .NET

Producentowi pakietu Crystal Reports (CR) udało się osiągnąć kompromis między bogatą funkcjonalnością a łatwością obsługi. Nowy Crystal Reports 8.5, służący do tworzenia skomplikowanych raportów, udostępnia projektantowi wirtualną kartkę, na której umieszcza się pola, w których są wyświetlane dane. Projektant raportu ustala format, stanowi zasady, wg których określone... Czytaj więcej »

Jaki OLAP i dla kogo?

Narzędzia OLAP nie występują samodzielnie, są implementowane w dużych aplikacjach. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kompilatory C++ i Fortranu dla Linuxa

Intel zapowiedział udostępnienie we wrześniu br. dwóch nowych kompilatorów, umożliwiających programistom optymalizację aplikacji linuxowych do pracy na procesorach Pentium 4 i Itanium. Czytaj więcej »

Lotus udostępnił wersję Beta 3 pakietu Rnext

Zapowiadana na początek przyszłego roku nowa wersja Lotus Notes/Domino o roboczej nazwie Rnext nabiera real-nych kształtów. Udostępniona niedawno wersja testowa Beta 3 wskazuje, że większość wprowadzanych zmian ma na celu usprawnienie tworzenie aplikacji. Czytaj więcej »

Niezmienny element

Wciąż powstają nowe metody tworzenia dynamicznych stron WWW, nowe języki skryptowe czy ''internetowe'' bazy danych. Mimo to rynek od lat zdominowany jest przez kilka najpopularniejszych rozwiązań. Czytaj więcej »

Spór o JVM Spór o JVM

Microsoft zdecydował, że nowy system operacyjny Windows XP i przeglądarka Internet Explorer 6 nie będą standardowo wyposażone we wbudowany moduł maszyny wirtualnej Javy (Java Virtual Machine). Czytaj więcej »

Zarządzanie

Informatyka na gorąco

Przedsiębiorstwa ciepłownicze, elektrociepłownie i cały rynek energetyczny są jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się pod względem informatyki sektorów przemysłu i nadzieją dostawców zintegrowanych systemów informatycznych w czasach recesji. Czytaj więcej »

Kadry

Jacek Myrcha, wieloletni dyrektor ds. marketingu w Microsoft Polska, został dyrektorem marketingu w IBM Polska. Absolwent Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej z koncernem Microsoft był związany od 1993 r. Karierę w Microsofcie zaczynał od stanowiska inżyniera systemowego oraz handlowca odpowiedzialnego za współpracę z partnerami firmy. Czytaj więcej »

Kiedy brzemię, kiedy interes

Gdy szef informatyki zaczyna myśleć o pracy swojego działu jak o biznesie, w którym trzeba dbać o koszty, rentowność inwestycji, perspektywy rozwoju, ścieżki kariery itd., to jego przełożeni mają powody zarówno do radości, jak i niepokoju. Czytaj więcej »

Konteksty

Kultura dialogu

Rozwój komunikatorów Instant Messaging sprawia, że za sprawą elektroniki wzbogaca się kultura dialogu. To oprogramowanie będzie zyskiwać na znaczeniu również w zastosowaniach biznesowych. Czytaj więcej »

Podział rynku metodą liny

Zipolite to niewielka wioska położona w Meksyku nad wybrzeżem Pacyfiku. Wzdłuż dwukilometrowej plaży leżą malutkie hoteliki i bungalowy. Podobnie jak Czytaj więcej »

Zdzisław

Mam na imię Zdzisław. Zastanawiałem się w co by tu zainwestować. Zebrałem w ostatnim czasie trochę grosza, zarabiając na udanych inwestycjach informatycznych, a także na nabijaniu w butelkę naiwnych klientów. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dwudziestolatek i Czerwony Robak

Pomijając akademicką dyskusję, czy dwudziestolecie powstania, w firmie IBM, komputera osobistego przypadło 12 czy 13 sierpnia, to rocznica ta nie wzbudziła większego zainteresowania. Nieco więcej emocji towarzyszyło temu, ile wersji ma kolejny wirus, siejący spustoszenie na całym świecie. Nazywając to coś wirusem, nie chciałbym powodować kolejnej dyskusji o tym, czy jest to wirus,... Czytaj więcej »

Miejsca, do których zaglądam

Tego lata zajrzałem m.in. do pracy magisterskiej absolwenta informatyki na wydziale zarządzania. Skusił mnie tytuł, wyniośle oznajmiający, iż rzecz traktuje o sieciach komputerowych. Będąc osobnikiem od lat mającym styczność jedynie z utylitarnymi aspektami komputeryzacji, zapragnąłem nagle - jak wampir żądny świeżej krwi - wchłonąć nieco nowinek w sposób naukowy... Czytaj więcej »

Puste koperty

Czasami wydaje mi się, że jestem wrednym człowiekiem. Lubię bowiem wykonywać na najbliższych oraz na przyjaciołach różnego rodzaju eksperymenty socjologiczne, na ogół zresztą bez sensu, bo statystyka jest za mała. Czytaj więcej »

Tisze jediesz...

Przyznaję się bez bicia: uczestniczyłem w demonstracji. Nie w demonstracji jakiegoś programu ani nawet nie w demonstracji możliwości nowych technologii. Uczestniczyłem w demonstracji politycznej. Pod siedzibą spółki cukrowej protestowałem przeciwko ''czemuś tam'', za bardzo nie wiem czemu, ale protestowałem z wielką energią. Dwa razy, mówiąc dokładniej. Raz protestowałem tam, a... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...