powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 31-2001, 27 sierpnia 2001
31-2001 Computerworld nr 31-2001
Wiadomości

AMD i Intel idą na wojnę

Advanced Micro Devices obniżył ceny wszystkich procesorów Duron. Analitycy przewidują, że rynek procesorów znajduje się w przededniu wojny cenowej między AMD a Intelem. Pod koniec sierpnia br. Intel także zredukuje ceny procesorów Pentium 4, prawdopodobnie o ponad 50% (pisaliśmy o tym w CW 30/2001). Czytaj więcej »

Dostęp do Internetu ma 20% Polaków i 80% firm

Według najnowszego raportu OBOP z lipca br., 20,5% ankietowanych zadeklarowało, że ma dostęp do Internetu. W czerwcu było to 19%. Z 14 do 16,5% wzrosła także liczba osób, które w tym czasie rzeczywiście korzystały z Internetu. Jednak tylko 15,5% ankietowanych można uznać za internautów, a więc osoby, które przynajmniej raz w miesiącu skorzystały z Internetu. Około 4%... Czytaj więcej »

Dystrybucja na wychodnym

STGroup - ze względu na problemy finansowe - poszukuje inwestora i restrukturyzuje grupę. Czytaj więcej »

Informatycy, wracajcie do Łodzi!

W Łodzi otwarto Ośrodek Rozwoju Oprogramowania amerykańskiej firmy Cerint Technology Group. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kwartały trudnego wzrostu

Coraz większy udział w przychodach polskiego oddziału Hewlett-Packarda mają usługi. Czytaj więcej »

NASK zautomatyzuje rejestrację domen internetowych

Aby zarejestrować domenę, należy wypełnić formularz na witrynie internetowej Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, wydrukować go i podpisać, a następnie wysłać pocztą. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, domena jest rejestrowana, jednak jej uaktywnienie następuje dopiero po potwierdzeniu przelewu ''na papierze''. Czytaj więcej »

Nie przeoczyć obiecujących

Wrocławski Viessmann wdrożył system wspomagający rekrutację. Czytaj więcej »

Palm przejął BeOS

Palm kupił firmę Be Inc., producenta systemu operacyjnego BeOS. O firmie i jej systemie było głośno od połowy lat 90. Zainteresowanych przejęciem dorobku Be Inc. było wówczas kilka znanych firm z branży IT, m.in. Apple Computer. Czytaj więcej »

Patrole na ekranie

Zakończono budowę Systemów Wspomagania Dowodzenia dla policji w Łodzi, Szczecinie i Warszawie. Czytaj więcej »

Praca dla pośredników

Z obecnego kryzysu obronną ręką wyjdą 2, 3 serwisy internetowe z ogłoszeniami o pracę. Największe szanse mają te, które już zaskarbiły sobie zaufanie klientów, pod warunkiem że nie nadwerężą tego zaufania zbytnim rozszerzaniem profilu działalności. Czytaj więcej »

Przegląd prasy

Droga inteligentna inaczej Czytaj więcej »

Technologie

Bluetooth

Pierwsze informacje o przygotowywaniu specyfikacji uniwersalnej technologii krótkozasięgowej łączności radiowej Bluetooth pojawiły się w 1998 r. Według optymistycznych założeń, urządzenia wykorzystujące ten standard miały pojawić się na rynku w 1999 r. Okazało się jednak, że początek masowej implementacji bezprzewodowych interfejsów rozpocznie się prawdopodobnie dopiero pod... Czytaj więcej »

Chipset IBM obsłuży 16 procesorów Intela

IBM opracował chipset Summit, umożliwiający budowę tanich, skalowalnych serwerów intelowskich, wyposażonych maksymalnie w 16 procesorów Xeon MP (w przyszłości będzie obsługiwał także 64-bitowe procesory McKinley). Summit pozwala na budowę fizycznych serwerów zawierających do czterech procesorów. Maksymalnie 4 serwery można połączyć w klaster tworzący jeden 16-procesorowy... Czytaj więcej »

Chipset przed sądem?

VIA wprowadziła nowy chipset, ryzykując proces o naruszenie praw patentowych Intela. Czytaj więcej »

Czas na zmianę monitora?

Ceny monitorów LCD gwałtownie spadają. Czytaj więcej »

Druga beta małego Windows

Microsoft udostępnił drugą wersję beta Windows CE 4.0, znanego jako Talisker. Czytaj więcej »

Honeypot - słodka przynęta dla hakerów

Honeypot (dosł. garnek miodu) jest angielskim określeniem, które w żargonie szpiegowskim oznacza pułapkę. Ostatnio weszło ono do słownika informatycznego jako określenie serwerów, urządzeń sieciowych i oprogramowania symulującego słabo zabezpieczoną sieć komputerową. Czytaj więcej »

Mail Essentials filtruje niechcianą korespondencję

Każda firma korzystająca z Internetu jest dotknięta zjawiskiem ''zaśmiecania'' poczty elektronicznej. Systemy pocztowe w coraz większym stopniu zajmują się usuwaniem niechcianych reklam lub wirusów przesyłanych w załącznikach listów. Korespondencję można filtrować na poziomie stacji roboczej lub serwera. Czytaj więcej »

Motory reguł dla e-biznesu

Motory reguł pozwalają na automatyzację procesów tworzenia obiektów biznesowych. Czytaj więcej »

Terabajty danych na taśmach

Napędy SDLT i LTO Ultrium oferują obecnie najlepszą wydajność tworzenia kopii bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Wideo i TV w notebookach

Procesory graficzne Mobility Radeon, opracowane przez ATI Technologies, przeznaczone do instalowania w notebookach, znalazły zastosowanie w nowych modelach komputerów przenośnych, oferowanych przez Compaqa i Hewlett-Packarda. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Zapanować nad komunikacją

Główną korzyścią wynikającą z wdrożenia systemu CRM EBI w Avon Cosmetics jest usprawnienie komunikacji z kierowniczkami sprzedaży, koordynującymi pracę ponad 160 tys. konsultantek oferujących klientom produkty firmy. Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników dotyczące logistyki odpowiada prof. Halina Brdulak, kierownik Zakładu Transportu Międzynarodowego i Logistyki w SGH w Warszawie. Czytaj więcej »

Konteksty

Dwa łyki biometryki

Biometryczne metody identyfikacji są coraz tańsze. W powszechnym odczuciu wciąż jednak pozostają zbyt drogie, by myśleć o ich praktycznym wykorzystaniu na szerszą skalę. Czytaj więcej »

Stare i nowe obyczaje

Jest to miasteczko wąskich, brukowanych uliczek, parterowych domów o pastelowych ścianach i małych, zielonych placykach. Czytaj więcej »

Waldek

Mam na imię Waldek. Jestem informatykiem z bardzo dużym doświadczeniem, przez co należy rozumieć nie pięć lat stażu, lecz lat trzydzieści. Czytaj więcej »

Zmiany czasu

Poprawny pomiar czasu bywa często niedocenianym elementem właściwego funkcjonowania systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czakram nauki polskiej

W czasie tzw. sezonu ogórkowego pewnie nie śledzili Państwo mediów zbyt intensywnie. Mniemam więc, że umknęła nam wszystkim jedna z najważniejszych wiadomości, wskazująca na odrodzenie się nauki w Polsce. Przez ostatnie dziesięciolecie nic tylko słuchaliśmy biadań uczonych, że mają za mało pieniędzy, aparatury, komputerów. Tymczasem w Krakowie pokazali, że nawet w takich... Czytaj więcej »

Nowe na stare

Mimo że waluta o nazwie obiegowej ''stary złoty'' dawno już nie funkcjonuje, znam wiele osób dokonujących nie wiadomo w imię czego komplikujących życie przeliczeń z obecnej wartości złotowej na poprzednią. Jak się jednak okazuje, w pewnych sytuacjach ma to swoje dobre strony. W lipcu np. rozdmuchano sprawę z jakimś tam prezesem firmy ubezpieczeniowej, którego uwolniono za... Czytaj więcej »

Operator operatorowi...

Pisząc niedawno w większym opracowaniu na temat tzw. bankowości elektronicznej, pozwoliłem sobie na stwierdzenie, że operatorzy telekomunikacyjni stanowią, pod pewnym względem, istotne zagrożenie dla banków, gdyż - dysponując najbardziej elastycznymi systemami informatycznymi, jakimi są programy billingowe - najłatwiej mogą je przystosować do obsługi tzw. mikropłatności. Czytaj więcej »

RND Consult - postscriptum

Jak może część z Państwa pamięta, w połowie czerwca powołałem do życia RND Consult. Pod nazwą tą krył się serwis internetowy, który za darmo i w trybie online dokonywał analizy przedsiębiorstwa w trakcie zmiany organizacyjnej. Ponieważ widzę z logów, że wiele osób odwiedziło RND Consult, pragnę odpowiedzieć na wątpliwości i pytania, które na pewno część z Państwa... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...