powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 30-2001, 20 sierpnia 2001
30-2001 Computerworld nr 30-2001
Wiadomości

Akcjonariusze CA mają podjąć decyzję o podziale firmy

Pod koniec sierpnia br. odbędzie się jedno z najważniejszych walnych zgromadzeń akcjonariuszy Computer Associates. Mają na nim zapaść decyzje o ewentualnym podziale firmy i strategii działania. Od dłuższego czasu trwa bowiem konflikt części akcjonariuszy z obecnym zarządem CA. Jego inicja- torem jest Sam Wyly, były właściciel firm - University Computing i Sterling Software, które... Czytaj więcej »

Computerland rozbudowuje grupę kapitałową

ComputerLand SA utworzył trzy nowe spółki zależne: Web Inn SA (odpowiedzialną za outsourcing), AgroComp SA (zajmującą się projektami informatycznymi dla rolnictwa) i StalPortal SA (zarządzającą elektroniczną giełdą metali). Jednocześnie kierownictwo firmy zdecydowało o wchłonięciu przez ComputerLand dwóch działających dotąd niezależnie spółek - Positive SA i ComputerLand... Czytaj więcej »

Dziura w budżecie wpływa na rządową informatykę

Mimo kolejnych obietnic, nadal nie ma pewności, czy przetarg na system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zostanie rozpisany w tym roku. Początkowo miał się odbyć wiosną br., następnie w czerwcu. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Ku racjonalizacji kosztów IT

InfoViDE została partnerem Gartner Group w międzynarodowym programie TCO Alliance. Czytaj więcej »

Nowe jest piękniejsze?

Czy dwukrotnie tańsze procesory Pentium 4 i nowy system Windows XP zdołają pobudzić słabnący popyt na komputery PC? Czytaj więcej »

Początki pełnej centralizacji

Przed wdrożeniem nowego systemu PKO BP rozpoczął projekt odmiejscowienia rachunków. Czytaj więcej »

Przegląd prasy

Czytaj więcej »

Stagnacja na rynku PC

W pierwszym półroczu br. sprzedaż komputerów, w porównaniu z 2000 r., wzrosła o mniej niż 2%. Czytaj więcej »

Ustawa to nie wszystko

Uchwalenie ustawy o podpisie elektronicznym jest jednym z warunków rozwoju e-biznesu w Polsce. Można jednak odnieść wrażenie, że w obecnym stadium rola tej ustawy jest przeceniana. Nie mniej ważne są: przygotowanie aktów wykonawczych, rozwój rynku usług oraz - być może najważniejsze - budowa społecznego zaufania do tej formy podpisu. Czytaj więcej »

Technologie

Aplikacja NAS zamiast dedykowanego serwera

Pod koniec sierpnia br. w sprzedaży bę-dzie dostępny pierwszy w pełni programowy produkt, umożliwiający stworzenie pamięci masowej NAS. Novell zapowiedział premierę oprogramowania NetDevice NAS - pierwszego pakietu z nowej serii aplikacji NetDevice, które mają umożliwić użytkownikom samodzielne tworzenie dedykowanych urządzeń sieciowych z wykorzystaniem oprogramowania Novella i... Czytaj więcej »

Baza danych dla korespondencji seryjnej

Power AdressManager 2001 firmy G DATA Software to podręczna baza danych. Jest ona szczególnie przydatna tam, gdzie na co dzień korzysta się z adresowych baz danych w celu przechowywania informacji o kontrahentach, klientach, dostawcach itp. Czytaj więcej »

Dell będzie konkurował na rynku centrów danych

Dell zamierza oferować systemy dla dużych centrów obliczeniowych. Ta lukratywna nisza od dawna jest zajęta przez gigantów: IBM, Sun Microsystems i Hewlett-Packarda. I nic dziwnego - kontrakt na dostawy dużych serwerów zazwyczaj wiąże się z zakupami kilku serwerów pomocniczych, pamięci masowych i usług. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Orężem w wirusy i konie

Programy antywirusowe stają się pakietami do kompleksowej ochrony przed włamaniami. Czytaj więcej »

Procesor Alpha przekroczył barierę częstotliwości 1 GHz

Compaq Computer zaprezentował pierwsze serwery serii AlphaServer GS, zbudowane z wykorzystaniem 64-bitowego procesora taktowanego zegarem o częstotliwości 1 GHz. Dotychczas komputery należące do tej linii były wyposażone w procesory EV6 Alpha 730 MHz. Czytaj więcej »

RED HAT wprowadza Linuxa dla Itanium

Firma Red Hat wprowadziła na rynek wersję systemu operacyjnego Linux, przeznaczoną do pracy na komputerach wyposażonych w 64-bitowe procesory Itanium Intela. Red Hat Linux 7.1 dla Itanium, którego pojawienie się zapowiadano od końca maja br., zbudowano z wykorzystaniem jądra w wersji 2.4. System zapewnia wsparcie maksymalnie 64 GB fizycznej pamięci operacyjnej i może być efektywnie... Czytaj więcej »

Serwery: przyszłość należy do cienkich

Mimo spowolnienia tempa wzrostu rynku serwerów, analitycy przewidują, że trend spadkowy zostanie przezwyciężony. Duży udział mają w tym mieć supercienkie serwery nazywane "blade". Dotychczas tylko jedna firma oferuje blade, czyli modularne serwery dostępne w postaci kart, charakteryzujące się dużym stopniem upakowania komponentów (ultradense). Czytaj więcej »

Sparc 900 mhz w paždzierniku

Sun Microsystems zapowiada, że w październiku br. wprowadzi na rynek szybszą, 64-bitową wersję procesora UltraSPARC III taktowaną zegarem 900 MHz, w którym wewnętrzne połączenia są wykonane z miedzi. Wprowadzone we wrześniu ub.r. na rynek procesory UltraSPARC III 750 MHz wykorzystywały połączenia aluminiowe. Dzięki zmianie technologii konstrukcji procesora wydajniejszy UltraSPARC... Czytaj więcej »

Surfowanie na małym ekranie

Cisco wprowadza urządzenie, które umożliwia konwersję ''w locie'' stron WWW na format przystający do ekranów telefonów i palmtopów. Dzięki Cisco CTE 1400 (Content Transformation Engine) zbędne staje się tworzenie kopii serwisów WWW zoptymalizowanych do wyświetlania na małych ekranach. CTE automatycznie rozpoznaje typ urządzenia, które się z nim łączy w celu pobrania strony... Czytaj więcej »

Szczepionka z centrali

W PKO BP SA powstał największy w Polsce, scentralizowany system ochrony antywirusowej. Czytaj więcej »

Teched 2001 europe: małe i duże Windows

Uczestnikom tegorocznej konferencji Microsoft Teched wypożyczono naręczny komputer iPAQ z bezprzewodową kartą sieciową. Udostępniono im też specjalną aplikację - kalendarz pozwalający zaplanować, na które z wielu odbywających się równocześnie sesji pójść. Co pewien czas do posiadaczy komputerów były wysyłane uaktualnienia np. wtedy, gdy zmieniała się godzina rozpoczęcia... Czytaj więcej »

Wirus atakuje pliki pdf

Pojawienie się wirusa zarażającego pliki formatu PDF (Portable Document Format) zostało potwierdzone przez dwie firmy zajmujące się systemami zabezpieczeń: HispaSec Sistemas i Privacy Foundation. Czytaj więcej »

Unisys instalujeIitanium w serwerach ES7000

Wprowadzając do produkcji 64-bitowy procesor Itanium, przedstawiciele Intela informowali, że co najmniej 25 producentów niebawem rozpocznie dostawy sprzętu z tym procesorem. Compaq, Dell, HP i IBM (pisaliśmy o tym w CW 28/2001) zapowiedziały nowe serwery, ale najszybszy był Unisys - serwery ES7000 obsługują aż 32 procesory Itanium. Elastyczna architektura serwera CMP (Cellular... Czytaj więcej »

Wap Forum udostępnił specyfikację WAP 2.0

WAP Forum poinformował o udostępnieniu ostatecznej wersji nowej specyfikacji protokołu WAP - Wireless Application Protocol 2.0. Nowa specyfikacja zawiera wiele nowości funkcjonalnych, które teoretycznie pozwalają na zaoferowanie zaawansowanych usług. Z pewnością powinny one zainteresować firmy tworzące oprogramowanie i usługi dla sieci bezprzewodowych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Bez gotowych recept

Z tego, że e-learning nie jest panaceum na wszystkie kłopoty szkoleniowe zdali już sobie sprawę menedżerowie odpowiedzialni za szkolenie kadr. Czas, by uświadomili to sobie również dostawcy technologii i usług, którzy często widzą w nim kurę znoszącą złote jajka. Czytaj więcej »

Koszty świętego spokoju

Trudno zgodzić się z główną tezą artykułu "Kosztowny święty spokójÓ (CW 28/2001), stwierdzającą, że "koszty outsourcingu IT w Polsce nie są niższe niż koszty utrzymania własnego działu informatyki''. Czytaj więcej »

Na krawędzi niepewności

Czy narzędzia analizy ekonomicznej, zastosowane w inżynierii oprogramowania, pozwalają na uniknięcie niepewności, błędnych decyzji i rozczarowań? Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników odpowiada Dariusz Kraszewski, partner w dziale Business Consulting Arthur Andersen. Czytaj więcej »

Konteksty

Bronek

Mam na imię Bronek. Jestem dyrektorem handlowym w firmie komputerowej. Zajmujemy się sprzedażą sprzętu, okablowaniem i szeroko pojętą integracją systemów. Czytaj więcej »

Forma i treść

Ruiny dawnych budowli najlepiej zwiedzać o poranku. Nie dość, że unika się prażącego niesamowicie słońca,to jest szansa na ominięcie tłumu Czytaj więcej »

Komu bliżej do E-świata?

Czy globalne społeczeństwo informacyjne będzie sumą społeczeństw narodowych, regionalnych, lokalnych czy nową jakością? Czy w tych rozważaniach w wystarczającym stopniu uwzględniamy taki czynnik, jak kultura? Czytaj więcej »

Wioska bez pamięci

Dynamika internetowego oceanu informacji rodzi pytania o jego trwałość. Czy pamięć ludzkości, redukowana często jedynie do przekazu, staje się coraz bardziej ulotna? Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Do kandydatów

Dzieci dorastają - nasze i naszych znajomych. Przychodzi czas pokierowania ich karierą w życiu. Preludium do tego stanowi wybór kierunku studiów. Nader często więc nagabują mnie znajomi, prosząc o radę w tej materii. Czytaj więcej »

Na powszechne życzenie

Dziesięć lat temu, w roku uznanym wówczas za rok Zjednoczonej Europy, uczestniczyłem w pewnej konferencji, która symbolicznie rozpoczęła się w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, by następnie obradować na statku płynącym z biegiem Renu. W jej trakcie wystąpił m.in. wiceprezes japońskiego koncernu Fujitsu, który dowodził, jak wielką wartość ma dla nich nazwa i... Czytaj więcej »

NIC, czyli coś

Dziesięć lat temu, gdy w sprzedaży pojawiły się napędy CD-ROM, miałem wizję komputera wyposażonego w system na płytce, bez napędu dyskietek i dysku stałego. W tamtych czasach najtańszy Macintosh, którymi wyposażaliśmy redakcje, kosztował dobrze ponad tysiąc dolarów. Czytaj więcej »

Świat z drewna, płótna i bitów

Wiosła poruszają się równo, a zza tarcz na burtach wystają zarośnięte, ogorzałe twarze wikingów w charakterystycznych hełmach. Za chwilę przybiją do brzegu, rozlegnie się okrzyk bitewny i skandynawscy wojownicy ruszą do ataku na położoną niedaleko wioskę. Mieszkańcy już spostrzegli zbliżającego się wroga, pośpiesznie wyciągają miecze i topory, a kobiety i dzieci już... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...