powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 29-2001, 13 sierpnia 2001
29-2001 Computerworld nr 29-2001
Wiadomości

Dla wymagających i nowoczesnych

Agregacja wielu kont bankowych przez niezależne serwisy internetowe, dokonywanie przelewów przez e-mail, bezpieczne płatności w okołobankowych pasażach handlowych, kredyty przyznawane na podstawie wniosków sygnowanych podpisem elektronicznym, prezentacja i płatność rachunków w formie elektronicznej, elektroniczne faktury w transakcjach B2B - usługi te są już dostępne w USA,... Czytaj więcej »

E-podpis w drodze do Senatu

Sejm przyjął ustawę o podpisie elektronicznym, która zacznie obowiązywać w drugiej połowie 2002 r. Czytaj więcej »

Fiasko programu niemieckich ''zielonych kart''

Minął rok od wprowadzenia w życie ułatwień wizowych dla informatyków planujących pracę w Niemczech. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez federalny urząd pracy, do tej pory z udogodnień skorzystało ok. 8700 spec-jalistów, przede wszystkim z Indii (ok. 1800 osób) i krajów dawnej Wspólnoty Niepodległych Państw (1200). Liczba polskich informatyków, którzy zgłosili chęć... Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kłopotów z podatkiem ciąg dalszy

Resort finansów utajnił odpowiedź na interpelację poselską, dotyczącą kontroli naliczania VAT od licencji na oprogramowanie. Czytaj więcej »

Migracja na starszą wersję

PBK, po połączeniu, będzie korzystać z wersji systemu Profile działającej w banku BPH. Czytaj więcej »

Sejm przygotował kilka ustaw istotnych dla rynku IT

Ustawa o dostępie do informacji publicznej, choć nie dotyczy bezpośrednio informatyki, to jej przedmiotem jest wykorzystanie narzędzi teleinformatycznych, a w szczególności Internetu. Określa ona prawa obywateli do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne, a także jawności procedur decyzyjnych i grup interesów. Czytaj więcej »

TCH Systems z Optimusem

Optimus SA podpisał umowę dotyczącą przejęcia za ok. 4 mln zł TCH Systems SA. Ma ona zostać sfinalizowana pod koniec sierpnia br. Na bazie TCH Systems powstanie firma Optimus Enterprise SA, która będzie się zaj mować realizacją projektów informatycznych. Jej partnerami zostaną Compaq Computer i Oracle Polska. Czytaj więcej »

Znieść wewnętrzne hamulce

Obsługą informatyczną STOEN SA zajmuje się na zasadach outsourcingu STOEN INFO. Czytaj więcej »

Technologie

Bezpieczeństwo za pieniądze

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna? Polskie e-banki stosują różne metody zabezpieczenia przed niepowołanym dostępem do rachunku. Czytaj więcej »

Computer Associates prezentuje system Unicenter 3.0

Computer Associates nadał bardziej modularną budowę najnowszej wersji systemu do zarządzania infrastrukturą informatyczną przedsiębiorstwa. Unicenter 3.0.

Bliższe spojrzenie na problemy Czytaj więcej »

Czerwona flaga w Internecie

Code Red, samorozprzestrzeniające się oprogramowanie typu worm, atakuje serwery IIS. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Niebezpieczeństwo w powietrzu

Wykorzystywany w sieciach bezprzewodowych protokół WEP nie gwarantuje bezpieczeństwa. Czytaj więcej »

Palm z wydzielonym systemem

Palm wydzielił spółkę, która będzie się zajmować licencjonowaniem i rozwojem systemu Palm OS. Czytaj więcej »

Wirtualne serwery Windows

VMware, firma dostarczająca oprogramowanie o tej samej nazwie, umożliwiające uruchamianie na jednym komputerze kilku instancji systemu operacyjnego, wprowadziła na rynek pakiet VMware GSX Server w wersji dla systemów Windows 2000 Server, Advanced Server i Windows NT Server 4.0. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Do ostatniego kamienia

Przez wiele lat operatorzy pływających koparek w Kopalni Surowców Mineralnych w Mietkowie po omacku wydobywali piasek i żwir spod dna jeziora. Wskutek tego pozostawało nietknięte ok. 30% złoża, co obniżało rentowność produkcji. Z pomocą przyszła informatyka. Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników odpowiada Dariusz Kraszewski, partner w dziale Business Consulting Arthur Andersen. Czytaj więcej »

Konteksty

Etyka pragmatyczna

Politechnika Gdańska pod koniec czerwca br. była gospodarzem międzynarodowej konferencji ETHICOMP 2001, poświęconej etyce komputerowej. Czytaj więcej »

Jacek

Mam na imię Jacek. Jestem informatykiem w średniej wielkości firmie, która z informatyką ma tyle wspólnego, że z niej korzysta. Wolałbym co prawda pracować w firmie wytwarzającej oprogramowanie, lecz względy finansowe zadecydowały, iż tracę godność zawodową pomiędzy profanami. Czytaj więcej »

Kolejny towar na sprzedaż

Opuszczamy Belize. Jak wszyscy turyści, ustawiamy się grzecznie w kolejce, by zapłacić departure fee. Złości nas to trochę, bo nie dalej jak tydzień temu, wjeżdżając do Belize musieliśmy kupić wizę, więc wydawałoby się, że swoje już zapłaciliśmy. Podchodzę do okienka i oczom nie wierzę - 10 USD. Przed tygodniem na granicy czytałem, iż jedynie 3,75. No, ale co człowiek... Czytaj więcej »

Od źródła do pliku

Badania naukowe dotyczące cyfrowej obróbki obrazu prowadzone na Politechnice Śląskiej są działaniami na rzecz społeczności lokalnej, służąc również upowszechnianiu polskiego dziedzictwa kulturowego. Czytaj więcej »

Online

Bankowość internetowa - jaka będzie jej przyszłość?

Rozmowa ze Sławomirem Lachowskim, wiceprezesem BRE Banku S.A., odpowiedzialnym za mBank. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Era brokera

Zadzwoniła do mnie koleżanka z nietypową prośbą. Chciała, abym powiedział jej coś o ośrodkach i warunkach pobytu na półwyspie Gargano we Włoszech. Nigdy nie byliśmy na Gargano, zacząłem więc dociekać, skąd koleżance przyszło do głowy, że mógłbym jej pomóc. "A bo ty się znasz na Internecie, a tam na pewno jest dużo informacji na ten temat" - powiedziała wprost znajoma.... Czytaj więcej »

''Pat, czyli remake'

Jest kilka szkół wychodzenia z kryzysu. Jedna z nich twierdzi, że do żadnych błędów przyznawać się nie należy, bo to oznaka słabości, a słabych pożerają. Inna - wręcz przeciwnie - uważa, że za każdy błąd należy przepraszać do trzeciego pokolenia włącznie, stosując wory pokutne oraz popiół. Osobiście jestem za umiarkowaniem, ale i za przyzwoitością. Jak się... Czytaj więcej »

Poranne obrządki

Zauważyłem, że w ciągu ostatnich dwóch lat moje życie zawodowe uległo niesamowitej stabilizacji. Niemal jak koń w zaprzęgu trafiam prawie po omacku na stanowisko pracy i wykonuję każdego dnia te same rutynowe czynności. Część obligatoryjna obrządku informatycznego trwa niespełna pół godziny, po czym zaczyna brać górę obudzona do życia fantazja artysty - programisty. Jak... Czytaj więcej »

Squillo

Już na samym początku chciałbym zaoszczędzić rozczarowań tym, którzy - sądząc po tytule - spodziewają się tu czegoś na temat języka SQL. Nie będzie nic ani o tym, ani o żadnym innym języku programowania. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...