powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 28-2001, 9 lipca 2001
28-2001 Computerworld nr 28-2001
Wiadomości

Chociaż komputer przyśpieszy

PKO BP uruchomił system informatyczny wypłat odszkodowań za pracę przymusową w III Rzeszy. Czytaj więcej »

E-podpis rzutem na taśmę

Trwa wyścig z czasem, aby Sejm obecnej kadencji zdążył uchwalić ustawę o podpisie elektronicznym. Czytaj więcej »

Kosztowny święty spokój

Koszty outsourcingu w Polsce nie są niższe niż koszty utrzymania własnego działu informatyki. Nie zwalnia on bowiem od zajmowania się strategią informatyzacji własnej firmy, chyba że chce się realizować strategię dostawcy usług. Czytaj więcej »

Pierwsi klienci na systemy Lotusa zarządzania wiedzą

Potencjalnymi klientami Lotusa na systemy zarządzania wiedzą są duże polskie przedsiębiorstwa. Zdaniem przedstawicieli firmy, niewykluczone że jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze pełne wdrożenia narzędzi Lotus Discovery Server, umożliwiających indeksację danych zawartych w systemach informatycznych firmy, a także identyfikację osób posiadających określoną wiedzę. Czytaj więcej »

Rafineria Jasło: matka i córki

Samodzielna firma informatyczna świadczy usługi na rzecz wszystkich spółek rafinerii. Czytaj więcej »

Resort finansów kontroluje producentów oprogramowania

Do końca lipca br. Ministerstwo Finansów otrzyma raport z serii kontroli skarbowych w zakresie prawidłowego naliczania podatku VAT od licencji na oprogramowanie. Zostały one przeprowadzone wśród 24 polskich producentów oprogramowania. Sześć spośród nich wytypowało ministerstwo, nie wiadomo według jakiego klucza. O początku tych kontroli, koordynowanych przez białostocki Urząd... Czytaj więcej »

Schenker-BTLl: pod okiem kuratora

Poziom usług i przebieg współpracy z outsourcerem w Schenker-BTL nadzoruje tylko jedna osoba. Czytaj więcej »

Servisco: byle nie padało...

Firma kurierska zdecydowała się na outsourcing, zanim wdrożono system SAP R/3. Czytaj więcej »

Szacowanie nieokreślonego

Nieco sarkastyczne hasło ''praca rzeczywista, efekty urojone'' stało się nieoczekiwanie mottem tegorocznej XIII Górskiej Szkoły PTI. Czytaj więcej »

Top 200

Wyjaśnienia Czytaj więcej »

Uniwersytety potrzebują zmian

Z prof. Augustem Scheerem, założycielem firmy IDS Scheer, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Technologie

Cd-r w 3 minuty

TDK wprowadziła do sprzedaży w Polsce wewnętrzne nagrywarki CD-RW - CyClone 24/10/40 o rekordowej, 24-krotnej prędkości zapisu dysków CD-R. Oznacza to, że płytę (przy wykorzystaniu odpowiednich dysków CD-R) można nagrać w 3 min 15 s. Czytaj więcej »

CDN rozbudowała system zarządzania firmą

Krakowska firma Compact Disc Novelty (CDN) SA wprowadziła na rynek drugą wersję pakietu CDN XL, który rozszerzono m.in. o moduły: CRM, Produkcja i Controlling. Nowe moduły zwiększają możliwości systemu o zarządzanie kontaktami z klientem (CRM) - zarówno w zakresie działań przedsprzedażnych, jak i późniejszych, wielowymiarową analizę zdarzeń gospodarczych (Controlling) oraz... Czytaj więcej »

Dla analityka i projektanta

Rational Suite to zintegrowane środowisko do tworzenia złożonych systemów informatycznych. Zawiera narzędzia wspomagające pracę głównych członków zespołu - analityka, programisty, testera. Czytaj więcej »

Siedziba dla cennych danych

Centrum danych Energis Polska projektowano z myślą o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Czytaj więcej »

Większa liczba bitów

Itanium zastąpi w wydajnych serwerach procesory Pentium. Na jesień premierę zapowiadają najwięksi producenci. Czytaj więcej »

Wiele danych na jednym talerzu

Dyski twarde do komputerów PC osiągnęły już pojemność 100 GB. Kosztują mniej niż 300 USD. Czytaj więcej »

Zmasowana pamięć

IBM jest kolejnym producentem komputerów, który próbuje podbić rynek rozwiązań NAS. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Internet dla siebie i klientów

Z Sergio Giacoletto, prezesem regionu EMEA Oracle, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Eliyahu M. Goldratt: Critical Chain, The North River Press, Great Barrington, USA, 1997 Czytaj więcej »

Pouczający eksport

Warszawski IMPAQ realizuje na zamówienie NCR projekt przystosowania jego systemu kasowego do wymagań rynku anglosaskiego. Czytaj więcej »

Zrozumiałe formuły

Prof. David L. Parnas jest uznawany za twórcę modułowej struktury oprogramowania. Wiele lat pracował jako konsultant Departamentu Obrony USA, gdzie określił procedury tworzenia programów o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa działania systemów. Współpracował również z wieloma firmami, m.in. Bell Labs, Lucent i IBM. W ostatnich latach pracował nad koncepcją nowego systemu... Czytaj więcej »

Konteksty

Biznes wśród zbiorów

Na potrzeby bibliotek, archiwów i muzeów w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej pracuje wiele firm komputerowych. Z gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów związany jest spory segment przemysłu elektronicznego i informatycznego. Czy instytucje te staną się znaczącym klientem branży IT również w Polsce? Czytaj więcej »

Jerzy

Mam na imię Jerzy, dla znajomych - Jurek, dla rodziny - Jerzyk. Wykonuję pracę informatyka zakładowego. Przychodzę do pracy każdego ranka. Nie powiem, że wpadam, gdyż nie czynię tego w pośpiechu ani też nie goszczę w pracy zbyt krótko, aby nazywać tę czynność wpadaniem. Czytaj więcej »

Znowu w szkole

Miasto Gwatemala. Tutaj znajomość angielskiego nie na wiele się przydaje. Zaraz po wyjściu z samolotu Czytaj więcej »

Online

Wspólnota interesów

Z Marcinem Gorazdą, adwokatem kancelarii Kurek, Wątroba i Partnerzy, specjalizującym się w obsłudze kontraktów z dziedziny informatyki, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Gorzki smak problemów

Lat temu ze dwadzieścia życie było na swój sposób znacznie prostsze. Prostota wynikała z braku wyboru, co niejako determinowało i upraszczało wiele spraw. Gdy porównam moje dylematy dnia dzisiejszego, to aż wierzyć się nie chce, że teraz człowiek zrobił się taki wybredny i niezdecydowany. Czytaj więcej »

Niedoszły wypad do...

Obiecuję postarać się, aby w tym ostatnim przed wakacjami felietonie nie było nic w związku ze słowami na k... oraz na i..., mimo że macierzyste pismo ma w nazwie... - no właśnie - miało nie być słów na k... Czytaj więcej »

Szklana niedziela, czyli patyczek

Swego czasu, kilka lat temu w felietonie (Wy)znać komputer(owi), zauważyłem aprobująco, że lepiej siedzieć przed monitorem niż przed telewizorem. Oj, dostało mi się od Czytelników, a raczej Czytelniczek, dostało! Chciałbym więc przypomnieć słowa Steva Jobsa, tego od Apple i myślenia inaczejszego, jak tłumaczę niepoprawny gramatycznie slogan firmowy Think Different. Otóż,... Czytaj więcej »

W głębi, na krawędzi

Nie ma chyba nikogo, kto oparłby się pięknu morskiego dna tuż przy brzegu. Gdy pierwszy raz zanurkowałem w przejrzystych wodach Adriatyku, a moim oczom ukazał się podwodny świat w całej swojej krasie - ławice ryb skrzących się w słońcu, kraby zwinnie przemykające między kamieniami, jeżowce groźnie prezentujące swoje kolce z kruchych muszli, ślimaki leniwie obserwujące świat z... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...