powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 27-2001, 2 lipca 2001
27-2001 Computerworld nr 27-2001
Wiadomości

Caldera: nie produkujemy, lecz wspieramy produkcję

Z Ransomem H. Love'em, dyrektorem Caldera, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Compaq przechodzi na itanium

Mimo wcześniejszych deklaracji przywiązania do technologii Alpha, Compaq zrezygnuje z jej rozwoju. Czytaj więcej »

Czym ryzykuje saper

Od kilku miesięcy spada zapotrzebowanie na konsultantów SAP R/3. Dzieje się to w takim samym tempie, w jakim kilka lat temu rosło zapotrzebowanie na ich usługi. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Mądrość na sprzedaż

W coraz większej liczbie przedsiębiorstw w Polsce konsultant przestaje być wyrocznią w dziedzinie organizacji i prowadzenia biznesu, a zaczyna być dostawcą produktu: mechanizmu zdobywania i utrzymywania przewagi konkurencyjnej. Czytaj więcej »

Na kłopoty z budżetem

Opóźnienie rozpoczęcia przetargu na budowę systemu CEPiK jest związane z niedostatkami budżetu. Czytaj więcej »

Obywatel w e-urzędzie

Rządowy dokument ''ePolska'' nie odpowiada oczekiwaniom środowisk samorządowych. Domagają się one, by działania na rzecz społeczeństwa informacyjnego stały się priorytetem państwa na najbliższe lata. Czytaj więcej »

Oddane Biprogeo

MCI Management SA odkupił od Enter- prise Investors 75% akcji Biprogeo SA z Wrocławia, która tworzy systemy informacji przestrzennej typu GIS. Wartość transakcji wyniosła 100 tys. USD. Tymczasem w 1998 r. EI zapłaciło za 55% akcji Biprogeo 1,2 mln USD. Później fundusz brał także udział w podwyższeniu kapitału akcyjnego wrocławskiej spółki. Cena, jaką zapłacił MCI, jest co... Czytaj więcej »

Północ - południe

Z Javierem Ossandonem, prezesem ELANET (Europejskiej Inicjatywy Sieci Teleinformatycznej Władz Lokalnych), rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Raz za, raz przeciw

Komisje sejmowe przyjęły projekt ustawy o dostępie do informacji publicznej i odrzuciły projekt ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych. Czytaj więcej »

Singular oferuje w Polsce system Coda Financials

<i>Singular Polska od czerwca br. oferuje system Coda Financials. ''Od kwietnia prowadziliśmy intensywne przygotowania do wprowadzenia systemu na polski rynek. Staraliśmy się stworzyć niewielki, ale dobrze przygotowany zespół konsultantów. Dysponujemy także polską wersją systemu''</i> - mówi Paweł Hajdan, dyrektor działu systemów finansowych w Singular Polska. Mimo że... Czytaj więcej »

Tel-Energo rozważa przejęcie Formus Polska

Poszukiwania inwestora dla Formus Polska, operatora Internetu, na razie nie przyniosły rezultatu. Rozmowy prowadzono z kilkoma polskimi firmami. <i>''Pozostała już tylko jedna firma''</i> - mówi Janusz Sznajder, rzecznik Formusa. Nieoficjalnie mówi się, że w Formusie prowadzony jest audyt finansowy, zlecony przez potencjalnego kupca. Prawdopodobnie jest nim Tel-energo. Czytaj więcej »

Warszawski Park Technologiczny

Wojskowa Akademia Techniczna wraz z gminą Bemowo powołała Fundację Technopolis. Czytaj więcej »

Wyniki finansowe Oracle Polska i Oracle Corporation

Obroty Oracle'a w Polsce w ubiegłym roku finansowym (czerwiec 2000 r. - maj 2001 r.) wyniosły 237 mln zł, z czego 80% przypadło na sprzedaż licencji. Wzrost przychodów - zdaniem przedstawicieli firmy - był związany przede wszystkim ze znacznym wzrostem sprzedaży aplikacji, w tym pakietu E-Business Suite. Sprzedaż modułów tego pakietu wzrosła o 103%. Czytaj więcej »

Zniknie nazwa ICL

Fujitsu zamierza na początku marca 2002 r. wprowadzić na całym świecie jedną markę dla wszystkich firm wchodzących w skład grupy. Oznacza to, że znikną nazwy ICL i DMR Consulting. Większościowym udziałowcem obu firm jest japoński Fujitsu. Czytaj więcej »

Technologie

Analizy firmowe

SAS 8.2 trudno sklasyfikować. Z jednej strony to aplikacja statystyczna, z drugiej, hurtownia danych. Na SAS System można też spojrzeć jako na wyrafinowane środowisko do tworzenia rozwiązań dla dużych przedsiębiorstw. Czytaj więcej »

Hurtownia w cieniu budżetu

Z Leszkiem Maśniakiem, kierownikiem projektów hurtowni danych w Agora SA, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

Rzemiosło i przemysł

Rynek rozwiązań przeznaczonych do budowy i wykorzystania hurtowni danych ewoluuje w stronę predefiniowanych rozwiązań wolniej niż oczekiwano. Czytaj więcej »

T.U. Ergo Hestia wdrożyło pakiet Brio.Enterprise

Grupa Ergo Hestia SA w Sopocie wdrożyła hurtownię danych, wykorzystując oprogramowanie firmy Brio Technology. Zrealizowany system integruje rozwiązania znane z hurtowni danych, systemów informowania kierownictwa oraz portali korporacyjnych. Wdrożenie to firma realizowała ze spółką Atena Usługi Informatyczne i Finansowe sp. z o.o., która już od kilku lat obsługuje towarzystwo... Czytaj więcej »

Toshiba wprowadza notebooki w cenie do 1000 USD

Toshiba i Hewlett-Packard wprowadzają na polski rynek nowe modele notebooków. Toshibie po raz pierwszy udało się pokonać barierę ceny 1000 USD w przypadku nowego komputera Toshiba Satellite 1700-200 (w Polsce kosztuje on 3999 zł brutto). HP oferuje zaś komputery Omnibook XE3 dostępne w kilkunastu wariantach i wyposażone we wszystkie akcesoria niezbędne użytkownikowi mobilnemu. Czytaj więcej »

WLAN: Punkt dostępowy Enterasys obsłuży 54 mb/s

Firma Enterasys Networks oferuje punkt dostępowy RoamAbout R2, umożliwiający budowę sieci bezprzewodowych działających nawet z prędkością 54 Mb/s. Urządzenie obecnie można stosować w sieciach 802.11b, pracujących z szybkością 11 Mb/s. Po wymianie w nim nadajnika radiowego na działający w standardzie 802.11a w paśmie 5 GHz możliwa jest przepustowość 54 Mb/s. Moduły radiowe... Czytaj więcej »

Xerox będzie sprzedawał drukarki pod nazwą Phaser

Xerox ujednolici nazwy swoich drukarek. Będzie je sprzedawał pod nazwą Phaser, wypromowaną przez Tektronix. Dotyczy to drukarek monochromatycznych i kolorowych wykorzystujących różne technologie druku - laserową, LED i stałoatramentową. Zmiana nazewnictwa ma się odbywać stopniowo wraz z pojawianiem się nowych modeli sprzętu. Obecnie firma wprowadza na rynek dwa nowe urządzenia:... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Honorowa propozycja

Niektórzy dostawcy rozwiązań informatycznych chcą uzależnić część zapłaty za swoje usługi od efektów osiągniętych w wyniku wdrożenia. Czytaj więcej »

Internetowe nawrócenie ABB

Koncern ABB dotąd nie przywiązywał dużej wagi do swojej strategii internetowej, kładąc raczej nacisk na solidność rozwiązań informatycznych do obsługi wewnętrznych procesów. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Adam Węgrzyn: Benchmarking. Nowoczesna metoda doskonalenia przedsiębiorstw, Oficyna Wydawnicza Antykwa, Kluczbork - Wrocław, 2000 Czytaj więcej »

Konteksty

Interfejs do przemyślenia

Nawet najlepsze urządzenie, jeśli wyposażone jest w interfejs, w oczach użytkownika będzie warte tylko tyle, na ile zostanie oceniony sam interfejs. Tymczasem konstruktorzy poświęcają interfejsowi zazwyczaj marginalną część uwagi - widoczne jest to szczególnie w przypadku komputerów. Czytaj więcej »

Interfejs przyszłości

Jak za kilka lat będzie wyglądała nasza komunikacja z komputerami? Wiele wskazuje na to, że w nieodległej przyszłości podstawowym mechanizmem tej komunikacji będzie trójwymiarowa, uniwersalna przeglądarka. Czytaj więcej »

Mów do mnie

W nie tak znowu odległej przyszłości urządzenia elektroniczne powszechnego użytku będzie można obsługiwać za pomocą głosu. Dzięki udziałowi Polski w projekcie Speecon będziemy mogli porozumiewać się z lodówką, telewizorem czy odkurzaczem w naszym języku. Czytaj więcej »

Profile Andrzej

Mam na imię Andrzej. Właśnie skończyłem studia i rozglądam się za robótką jakąś. Jestem absolwentem uniwersytetu, specjalność: Materiałoznawstwo i Informatyka. Studia były strasznie ciężkie! Mam nadzieję, że włożony trud zaprocentuje dobrze płatną pracą. Pokrótce scharakteryzuję moje umiejętności zawodowe. Czytaj więcej »

Śmierć GUI

Rozmowa z Jefem Raskinem, współtwórcą interfejsu graficznego (GUI). Czytaj więcej »

W powietrzu i na ziemi

Stereotyp podróży lotniczej to dla mnie dwa skojarzenia. Pierwsze, to oczywiście dobre jedzenie. I picie. Czytaj więcej »

Online

Nie przyjmuję żadnych papierów

Z Kajetanem Wojsykiem, informatykiem miejskim, kierownikiem referatu informatyzacji w Urzędzie Miasta Częstochowy, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Złota małp(k)a

Jakże tu być felietonistą w Polsce, kiedy oficjalna, państwowa agencja prasowa podaje takie oto wiadomości w swoim Dzienniku Internetowym (13/06/2001): "SZCZECIN - ''ZŁOTA MAŁPA'' ZA SERWIS INTERNETOWY. Czytaj więcej »

Mała czarna na licencji

Dochodzą mnie słuchy, że miłościwie nam panujące organy skarbowe nie mogą dojść do porządku z naliczeniem odpowiedniej stawki VAT od licencji na oprogramowanie. Proponuję obciążyć je stawką maksymalną, a na dodatek jeszcze akcyzą - wiadomo, sam komputer to już luksus, a oprogramowanie do niego to wręcz orgia konsumpcji. Czytaj więcej »

Nowy Hyde Park?

Do wakacyjnej przerwy dwa numery, a tematów bez liku. Ot, chociażby kolejna awaria systemu informatycznego na giełdzie, i to nowojorskiej. Azja zagraża dominacji USA w produkcji sprzętu komputerowego, a America OnLine inwestuje 100 mln USD w chińskie sieci komputerowe. Czytaj więcej »

Ostatnia droga w Internecie

Od pewnego już czasu podejrzewałem, że coś jest nie tak. Podejrzenia nie pojawiły się ot tak bezpodstawnie ani też nie były wynikiem mrocznych odczuć czy domniemań. Sprawa wygląda bowiem dosyć klarownie - każdy powinien znać i widzieć nie tylko czubek własnego nosa, ale także skrawek innej technologii. Chyba dlatego właśnie kobiety masowo kupują teraz maszynki do golenia. No i... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...