powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 26-2001, 25 czerwca 2001
26-2001 Computerworld nr 26-2001
Wiadomości

Ze świata

Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Jesteśmy otwarci

Na konferencji TechEd w Atlancie Microsoft udostępnił drugą wersję beta .NET Framework. Czytaj więcej »

Koniec i początek

Powszechny Bank Kredytowy zakończył po 5 latach wdrożenie systemu zintegrowanego. Czytaj więcej »

Koniec porządków w grupie

Optimus SA przejmie polskiego integratora. Czytaj więcej »

Logistyka wsparta informatyką

Gist będzie oferować systemy wspomagające zarządzanie zintegrowanym łańcuchem dostaw. Czytaj więcej »

Poczekamy na Unię

Wbrew wcześniejszym zapewnieniom, w najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się przedstawienia przez Prokom i Softbank planów współpracy. Czytaj więcej »

Polski oddział Veritas Software

Dotychczas polscy partnerzy Veritas Software współpracowali z europejską centralą firmy w Wlk. Brytanii. Teraz kontakty te przejmie oddział warszawski. Jego szefem został Marcin Motel, zarządzający dotychczas kanałem sprzedaży firmy EMC na Europę Środkową i Wschodnią. W polskim biurze ma pracować 7-8 osób. Czytaj więcej »

Rośnie liczba partnerów PeopleSoft i Noblestar

Ostatnia umowa z Emax jest piątą dotyczącą wdrożeń pakietu PeopleSoft/Vantive CRM, podpisaną przez Noblestar. Dotychczas firma, będąca wyłącznym dystrybutorem produktów PeopleSoft w Polsce, podpisała porozumienia z firmami: 2Si, Alcatel, ComputerLand i NCR. W Polsce obowiązują także ogólnoświatowe alianse PeopleSoft z firmami konsultingowymi: KPMG, Deloitte Consulting,... Czytaj więcej »

SAP: od ERP w stronę Internetu

Przyszła działalność SAP ma koncentrować się na oprogramowaniu dla portali korporacyjnych, rynków elektronicznych oraz na systemach: CRM (Customer Relationship Management), SCM (Supply Chain Management) i PLM (Product Lifecycle Management). Czytaj więcej »

Stracone złudzenia

W lipcu br. zostanie prawdopodobnie ogłoszona upadłość krakowskiej firmy internetowej Bot. Czytaj więcej »

Wojna na bazy, wojna na słowa

Oracle rezygnuje z modelu ustalania cen baz danych na podstawie tzw. uniwersalnych jednostek mocy. Czytaj więcej »

Wychodzenie na prostą

Polski oddział Fujitsu Siemens Computers rozpoczął montaż komputerów w fabryce JTT Computer. Czytaj więcej »

Xerox rezygnuje z produkcji urządzeń na rynek SOHO

Xerox całkowicie wycofuje się z produkcji drukarek atramentowych, a także sprzętu laserowego przeznaczonego na tzw. rynek SOHO. Ośrodki Xeroxa w USA, zajmujące się wytwarzaniem drukarek atramentowych i małych kopiarko-drukarek, zaprzestały działalności już w czerwcu br. "W sprawie restrukturyzacji naszych europejskich oddziałów m.in. fabryki drukarek atramentowych w Irlandii wkrótce... Czytaj więcej »

Z systemu na system

Ciech zrezygnował z IFS Applications i wrócił do koncepcji wdrożenia Oracle Applications. Czytaj więcej »

Ze świata

Czytaj więcej »

Technologie

Acrobat 5.0 - zespołowa praca nad dokumentami PDF

Podobnie jak dotychczas, Adobe oferuje dwie wersje aplikacji: bezpłatną przeglądarkę dokumentów PDF Adobe Acrobat Reader i rozbudowany program do ich tworzenia i edytowania - Adobe Acrobat. Czytaj więcej »

Drukarka o wielu twarzach

Lexmark wprowadza na rynek serię urządzeń wielofunkcyjnych Optra X. Czytaj więcej »

Efbud i MIS wprowadzają rozwiązanie mis-Inwestycje

Katowicka firma Efbud we współpracy z wrocławskim MIS opracowała nową wersję systemu wspierającego zarządzanie procesami inwestycyjnymi. Obejmuje on realizację zadań ze sfery organizacyjnej procesu, a także zagadnienia ewidencyjno-rozliczeniowe. Według przedstawicieli Efbud, mis-Inwestycje jest przeznaczony dla dużych i średnich organizacji, w szczególności z sektorów... Czytaj więcej »

Java im starsza, tym lepsza

Sun wprowadza ostatnie poprawki do obszernego zestawu funkcji Java 2. Czytaj więcej »

Karty 3Com Bluetooth z antenami

3Com wprowadził na rynek pierwsze karty PC Card, umożliwiające łączność w technologii Bluetooth zarówno z in- nymi komputerami, jak i urządzeniami bezprzewodowymi, takimi jak telefony, komputery naręczne itp. Firma zawarła również porozumienie z Hewlett-Packardem, dotyczące integracji tego rozwiązania z HP Omnibook i HP Pavilion. 3Com wprowadził również na rynek nowe... Czytaj więcej »

Listy do redakcji

Czytaj więcej »

Sygnalizacja na łączach

Firmy budujące sieci Voice over IP muszą wybrać jeden z protokołów sygnalizacyjnych: H.323, MGCP lub SIP. Czytaj więcej »

Tylko dla inżynierów

Kent Beck, Wydajne Programowanie. Extreme Programming. Tłum. Stefan Uss, MIKOM, Warszawa, 2001 Czytaj więcej »

VIA szybsza od konkurencji

VIA Technologies, jako pierwsza, wprowadza procesory wytwarzane w technologii 0,13 µm. Czytaj więcej »

Wielofunkcyjność w domu

Fotograficzna jakość druku, kopiowanie, faksowanie i przepływowy lub płaski skaner to funkcje nowych modeli urządzeń wielofunkcyjnych Hewlett-Packarda. Firma wprowadziła do sprzedaży 2 nowe modele atramentowych urządzeń OfficeJet V40 i PSC 750. Są one przeznaczone dla użytkowników indywidualnych lub małych biur. Umożliwiają druk w kolorze o jakości fotograficznej. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Koniec zawodu informatyka

Bez wątpienia zarówno w bliższej, jak i dalszej przyszłości zapotrzebowanie na specjalistów IT będzie duże. Informatyka stała się jednak tak rozbudowaną dziedziną, że warto doprecyzować, jacy specjaliści będą poszukiwani. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Wojciech Haman, Jerzy Gut: Handlowanie to gra. Od namawiania i żebrania do zaspokojenia potrzeb klienta, Wydawnictwo Kontrakt, Warszawa, 2000 r. Czytaj więcej »

Silniejszy wątek biznesowy

W przedsiębiorstwach, gdzie wykorzystanie Internetu jest niezbędnym elementem procesów biznesowych, zmienia się rola szefa informatyki. Czytaj więcej »

Technologia na talerzu

Od setek lat w produkcji porcelany prawie nic się nie zmieniło. Tradycyjne metody wytwarzania, w których człowiek nadal zajmuje ważne miejsce, i gdzie nie wszystko jest mierzalne, są wyzwaniem dla współczesnej informatyki. Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników, dotyczące zintegrowanych systemów MRP II/ERP, odpowiada Ludwik Maciejec. Czytaj więcej »

Konteksty

Czas i pieniądz

''Przyjadę po Was o dziewiątej'' - obwieszcza nam lokalny przewodnik. Po prawie godzinie negocjowania ceny za oprowadzenie nas po lokalnych wioskach, dajemy w końcu za wygraną. Niżej z ceną już nie zejdziemy. Czytaj więcej »

Opowiadanie w cyberprzestrzeni

Dzięki przeniesieniu w cyberprzestrzeń, tekst i inne formy przekazu wyzwoliły się spod dyktatury twórcy. To nowy rozdział ''konsumowania'' mediów - odbiorca staje się współtwórcą przekazu. Czytaj więcej »

Profile Zbyszek

Mam na imię Zbyszek. Jestem pracownikiem bardzo poważnej firmy prywatnej. Na moim odcinku jestem odpowiedzialny za inwestycje, związane z siedzibą naszej firmy. Oznacza to, że zajmuję się nadzorowaniem wszelkich prac remontowo-budowlanych, elektrycznych, centralnego ogrzewania i tak dalej. Niedawno ukończyłem zaocznie studia na wydziale zarządzania. Bardzo mi to w pracy pomogło. Czytaj więcej »

Wirtualna mozaika

Czy cyberkultura to jedna z wielu dziedzin współczesnej kultury czy też może docelowy punkt jej rozwoju, system określający charakter relacji kulturowych we współczesnym świecie? Czy rola cyfrowych środków komunikacji polega tylko na poszerzaniu obszaru współczesnej ekspresji kulturowej czy też na tworzeniu nowych zasad uczestnictwa w kulturze? Czytaj więcej »

Online

3

Rozmowa z Rafałem Styczniem, przedsiębiorcą internetowym, prezesem Internet Investment Fund. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Kocham wielkiego brata

Takie wyznanie, jak pewnie Państwo pamiętają, kończy ''Rok 1984''. Winston Smith, bohater powieści, dochodzi do wniosku, że kocha Wielkiego Brata wtedy, kiedy wreszcie jego koszmar się kończy. Podobnie i ja, zdałem sobie sprawę, że kocham Wielkiego Brata dopiero teraz, gdy program ma się skończyć. Czytaj więcej »

Piksele na (złote) wesele

Podobno starość zaczyna się wtedy, gdy człowiek nie chce już żadnych zmian w swoim życiu. W tym sensie nie jestem jeszcze staruszkiem, bo ciągle lubię nowe. Na przykład nowe komputery. Tak się jednak złożyło, że postęp dotyczył ostatnio tylko zegara taktującego oraz kształtu obudów, więc nie było impulsu do zmian. Natomiast spadek cen na panele LCD spowodował, że mogłem... Czytaj więcej »

Widziałem przeszłość

Przyzwyczailiśmy się, że o historii możemy poczytać, posłuchać, a także od ponad półtora wieku obejrzeć na fotografii, że nie wspomnę o historii współczesnej, którą możemy wręcz sfilmować. Nie mamy szans obejrzenia tego, co działo się przed tysiącleciami, a szkoda. W zasadzie nie jest prawdą do końca, że nie możemy z obecnej pozycji śledzić okresu historycznego.... Czytaj więcej »

Wojna czy pokój

Osłabianie ducha i woli walki od dawien dawna było ważnym orężem wojennym. Z historycznych już dziś przekazów wynika, że uzbrojenie wojsk podczas II wojny światowej obejmowało również drukarnie gazet i nadawcze stacje radiowe. Wśród żołnierzy zaś byli także tłumacze, dziennikarze i spikerzy radiowi. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...