powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 25-2001, 18 czerwca 2001
25-2001 Computerworld nr 25-2001
Wiadomości

7-proc. VAT tylko za dostęp do Internetu

Do uchwalonej przez Sejm w maju br. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) i o podatku akcyzowym w ostatniej chwili wprowadzono zapis o preferencyjnym opodatkowaniu usług teleinformatycznych w wysokości 7%. Obecnie stawki VAT na usługi telekomunikacyjne w Polsce należą do najwyższych w porównaniu ze stawkami w krajach Unii Europejskiej (tylko w dwóch krajach... Czytaj więcej »

Cała wiedza w mapie

Czy można zarządzać regionem bez informacji o sieci dróg, strefach ochrony przyrody czy przebiegu gazociągów? Czytaj więcej »

Handlowcy: oskarżamy banki o zmowę kartelową

Z Arturem Socikiem, kontrolerem finansowym w G?ant Polska i członkiem Komitetu Finansowego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji - Związku Pracodawców, rozmawia Czytaj więcej »

Informatyka nietrafiona

Na informatykę wydajemy zbyt dużo - to zaskakujące zdanie było jednym z tematów przewodnich warsztatów prowadzonych przez Paula Strassmanna. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Małe inwestycje dużych miast

Procedury administracyjne są identyczne w małej i dużej gminie, biednym i bogatym powiecie lub województwie. Mimo to nie ma jednego sposobu na informatyzację administracji samorządowej ani też nie można policzyć, ile naprawdę samorządy mają pieniędzy na inwestycje informatyczne. Czytaj więcej »

Mobilny Microsoft - konferencja Developer Days

Kolejna edycja największej polskiej konferencji przeznaczonej dla programistów - Microsoft Developer Days - była poświęcona Visual Studio.NET i technologii XML oraz rozwiązaniom bezprzewodowym. Odbyła się ona w dniach 5-6 czerwca br. na warszawskim Torwarze i zgromadziła ponad 2400 osób. Czytaj więcej »

Nie ma jak w banku

Z Andrzejem Topińskim, prezesem Związku Banków Polskich, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Peoplesoft wprowadza nową wersję systemu CRM

Nową wersję systemu CRM rozszerzono m.in. o funkcje zaprojektowane przez specjalistów z przejętej prawie przed dwoma laty firmy Vantive Enterprise. Najważniejszą nowością jest wykorzystanie rozwiązań internetowych. Czytaj więcej »

Plan Kopernika

Z Krzysztofem Głombem, dyrektorem programowym V Konferencji ''Miasta w Internecie'', rozmawiają Andrzej Gontarz i Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Przegląd prasy

Nie istnieje substytut doświadczenia Czytaj więcej »

Rewolucja poza anteną

W TVN zostaną wymienione systemy wspierające zarządzanie stacją i infrastruktura sieciowa. Czytaj więcej »

Rząd zmodernizowany

Tony Blair będzie nadal premierem Wielkiej Brytanii. Kampanię wyborczą prowadził posiłkując się w dużym stopniu hasłami zapisanymi w programie Modernising Government, sformułowanym przed 2 laty. Czytaj więcej »

Softbank rozpoczął reorganizację grupy kapitałowej

Powodem restrukturyzacji Grupy Softbank jest wzrost kosztów działalności operacyjnej, problemy z pozyskaniem nowych kontraktów i ogólny zastój na rynku informatycznym. Po przeprowadzonym niedawno audycie wartość zysku operacyjnego w 2000 r. spadła o 6 mln zł do 45 mln zł (51 mln zł rok wcześniej). Jednocześnie w I kwartale 2001 r. firma poniosła - po raz pierwszy w historii -... Czytaj więcej »

Trwają prace nad ustawą o handlu elektronicznym

Ustawa o świadczeniu usług teleinformacyjnych i handlu elektronicznym ma być przeniesieniem na grunt polskiego prawa i regulacji cywilnoprawnych dyrektyw Unii Europejskiej. W zamierzeniu będzie to rozwiązanie legislacyjne komplementarne względem przepisów o podpisie elektronicznym i o elektronicznych środkach płatniczych. Projekt tego aktu prawnego znajduje się na etapie uzgodnień. Do... Czytaj więcej »

Wirtualną Polską będzie zarządzać tp.internet

Negocjacje dotyczące przejęcia większościowych udziałów w Wirtualnej Polsce przez Telekomunikację Polską SA są bliskie zakończenia. TP SA ma przejąć większościowy pakiet w ramach nowej emisji akcji. Transakcja zostanie sfinalizowana jeszcze w tym miesiącu. Głównymi akcjonariuszami Wirtualnej Polski są: Centrum Nowych Technologii i Prokom Internet. Podjęto już decyzję, że... Czytaj więcej »

Współpraca polskich biur Compaqa, Intela i Microsoftu

W warszawskiej siedzibie Compaqa powstaje wspólne Centrum Rozwiązań Informatycznych. Czytaj więcej »

Technologie

Athlon MP dla wieloprocesorowych komputerów

AMD po raz pierwszy udostępniła rozwiązania, umożliwiające budowanie wieloprocesorowych komputerów. Wprowadziła na rynek specjalną wersję procesorów Athlon oraz obsługujący je chipset. Są to modele Athlon MP 1 GHz i 1,2 GHz oraz zestaw układów wspomagających - AMD 760MP, przeznaczonych do instalacji w 2-procesorowych stacjach roboczych lub serwerach, które mają być konkurencją... Czytaj więcej »

HP wprowadził dedykowane serwery internetowe

Serwery Hewlett-Packarda opracowano z wykorzystaniem licencjonowanej od Intela technologii NetStructure (Intel wycofał się z samodzielnego oferowania tych rozwiązań, patrz: CW 47/2000) oraz rozwiązań buforujących firmy Inktomi. Oferta obejmuje zarówno proste serwery WWW, jak i urządzenia buforujące, serwery VPN, akceleratory SSL i XML oraz urządzenia umożliwiające monitorowanie i... Czytaj więcej »

Jedna sieć

One Net to nie nowy sposób pisania aplikacji czy zbiór usług systemowych. One Net to kilkanaście aplikacji, które pozwalają integrować heterogeniczne rozwiązania LAN/WAN, tak by z punktu widzenia użytkownika były widziane jak jedna sieć. Czytaj więcej »

Nowe przełączniki 3Com drugiej i trzeciej warstwy

3Com wprowadza na polski rynek modularny przełącznik Switch 4005, umożliwiający przełączanie w drugiej i trzeciej warstwie, oraz nowe wieloportowe przełączniki drugiej warstwy 3Com SuperStack 3 Switch 4300 i 4400. Czytaj więcej »

Pojawiły się tanie rozwiązania sieci bezprzewodowych

Firmy Allied Telesyn i LG Electronics niemal jednocześnie wprowadziły do sprzedaży na polskim rynku urządzenia, umożliwiające budowę bezprzewodowych sieci Ethernet, działających w technologii IEEE 802.11b. Ich zaletą jest niższa cena w porównaniu z dostępnymi na rynku rozwiązaniami bezprzewodowymi takich firm, jak 3Com i Cisco. Czytaj więcej »

Przełączniki Cisco obsługują miedziany Gigabit Ethernet

Cisco Systems dołączyła do firm, które wprowadziły w ostatnim czasie na rynek tanie urządzenia Gigabit Ethernet, działające przy wykorzystaniu okablowania miedzianego kategorii 5e. Firma oferuje gamę urządzeń, począwszy od przełączników Catalyst 3550, serię czterech przełączników Catalyst 2950, gigabitowe moduły GBIC oraz 24-portową kartę Gigabit Ethernet dla przełączników... Czytaj więcej »

Trzecia warstwa bez tajemnic

Wybór przełączników do budowy sieci korporacyjnej, mimo stałego rozwoju technologii, wcale nie staje się łatwiejszy. Funkcje przełączników wykroczyły już poza przesyłanie pakietów wg informacji zapisanych w drugiej warstwie sieciowej. Coraz częściej urządzenia te oferują przełączanie w warstwie trzeciej i czwartej. Czytaj więcej »

Wideokonferencje pod zmienionym szyldem

PictureTel, jeden z najbardziej znanych producentów systemów wideokonferencyjnych, zostanie przejęty przez firmę Polycom za sumę 362 mln USD. Transakcja ta została już zatwierdzona przez zarządy obu firm. Polycom, który w Europie jest reprezentowany przez należącą do niego firmę Polyspan, również specjalizuje się w dostarczaniu sprzętu i oprogramowania wideokonferencyjnego i jest... Czytaj więcej »

Windows Messenger: zła wiadomość dla AOL

Microsoft udostępnił wersję beta oprogramowania instant messaging Windows Messenger, które będzie integralną częścią Windows XP. Rozwiązanie to zastąpi pakiet MSN Messenger, integrując niektóre funkcje programu NetMeeting. Umożliwi prowadzenie dyskusji w czasie rzeczywistym (tekstowych, głosowych i wideo), sprawdzanie dostępności innych użytkowników (podobnie jak w ICQ czy... Czytaj więcej »

Wzór obiektu w bazie relacyjnej

Standardem w programowaniu nowych aplikacji jest obiektowość, ale obiektów nie da się łatwo zapisać w relacyjnej bazie danych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Informacja jak podanie ręki

Internet Partners wdrożyła Clientele, system CRM, uzyskując w ten sposób nowoczesne narzędzie do komunikacji z klientami. Czytaj więcej »

Kadry

Ove Dahlberg został nowym prezesem Cap Gemini Ernst & Young sp. z o.o. Czytaj więcej »

Kiedy informacje stają się wiedzą

W organizacjach jest gromadzona różnorodna wiedza - zdobywana dzięki własnym doświadczeniom, kontaktom z klientami i partnerami, wnoszona przez nowych pracowników, konsultantów i szkoleniowców. Także jako efekt badań zleconych na zewnątrz lub pracy własnego działu badań i rozwoju. Wiedza ta jest bezcennym zasobem organizacji, która rzadko jednak potrafi z niego korzystać. Utrwalona... Czytaj więcej »

Milionerzy

O fortunach Billa Gatesa, Paula Allena czy Larry'ego Ellisona krążą legendy. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak wysokie są zarobki amerykańskich szefów działów informatyki. Czytaj więcej »

Na ratunek projektowi

Kiedy zmienia się zarząd w firmie, to wdrożenie systemu informatycznego bywa poważnie zagrożone, ponieważ jest utożsamiane z odchodzącym kierownictwem. Czytaj więcej »

Pływanie na głębokiej wodzie

Pomyślne zakończenie rekrutacji nie oznacza końca problemów związanych z pozyskaniem nowego pracownika. Trzeba bowiem zadbać, by osoba ta jak najszybciej wdrożyła się do pracy. Czytaj więcej »

Rewolucja w handlu danymi

Decyzja Wal-Martu, największej sieci detalicznej na świecie, o zaprzestaniu sprzedaży danych ze swoich systemów kasowych wywołała panikę nie tylko wśród agencji badających rynek. Czytaj więcej »

Konteksty

Bajki o technice

Idealny handlowiec to taki, który potrafi sprzedać ratlerka jako psa obronnego. Od takiego sposobu myślenia o handlu nie jest także wolna branża IT. Czytaj więcej »

Dwa światy

Trudno dziś mówić o barierach komunikacyjnych między informatykami a innymi grupami zawodowymi, by nie zostać posądzonym o lekceważenie którejś ze stron. Bariery te są jednak trwałym elementem współczesnej rzeczywistości społeczno-kulturowej. Czytaj więcej »

Ekran w oku

Elektroniczne podzespoły stają się coraz mniejsze i coraz szybsze. Tymczasem monitory pozostają wciąż mniej więcej takie same. Być może przyszłość mają wielkie obrazy z małych wyświetlaczy. Czytaj więcej »

Profile Kasia

Mam na imię Kasia. Jestem studentką czwartego roku zarządzania i marketingu. Fajnie było na studiach. Wcale nie trzeba było się uczyć. No i przeleciało. Wesoło było, dużo imprez. Teraz muszę rozejrzeć się za jakąś pracą. Nie chce mi się iść do roboty. Myślałam, że na studiach złapię jakiegoś dzianego faceta. Najlepiej szczupłego i wysportowanego bruneta. I żeby miał... Czytaj więcej »

Życie turysty

W Polsce już lato. Sezon urlopowy na półkuli północnej znowu rzuci miliony turystów w najdziwniejsze zakątki świata. Turysta to ktoś, na kim z definicji zarabia się pieniądze. Czytaj więcej »

Online

Informatycy czytają coraz więcej

Z Witoldem Sikorskim, prezesem zarządu Wydawnictwa MIKOM, rozmawia Andrzej Gontarz Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czekając na jabłko

Newton siedział niedaleko jabłoni, albowiem wiedział, że jabłko pada niedaleko od niej. Usłyszał o tym zapewne od swych rodziców lub dziadków, lub - nie daj Boże - od kolegów z podwórka, jeśli rodzice nie mieli czasu bądź odwagi na przeprowadzanie z nim zasadniczych rozmów. Czemu uparł się akurat na jabłko, a nie na gruszkę - nie wiadomo. Prawdopodobnie brak doniesień o... Czytaj więcej »

Jednorazy, czyli rocznica

Być może niektórzy Czytelnicy pamiętają, że wyżej podpisany zawsze miewał kłopoty ze sprzętem. Wystarczy wspomnieć perypetie z zasilaczem i wyłącznikiem w Macintoshu G4 oraz z dyskiem Compaqa (felieton Czarne nieszczęście, czyli Jonasz) albo też dawniejsze i bardzo dotkliwe próby zakupu nowego, działającego komputera (felieton Orgia w pudełkach). Ale od jesieni ub.r. jakoś... Czytaj więcej »

Koci, koci łapci...

Już po raz dziesiąty, pod koniec roku na Uniwersytecie Harvarda odbyło się wręczenie nagród, które po polsku można nazwać ''anty-noblami'', chociaż jak utrzymuje komitet przyznający te nagrody, jego naczelną zasadą jest lekarskie ''po pierwsze, nie szkodzić''. Komitet ten podkreśla, że w swej ocenie dokonań i dzieł nie kieruje się względnym podziałem na dobre i złe, lecz... Czytaj więcej »

Skoszarowani

Właśnie wróciłem z pewnej największej konferencji informatycznej w Polsce. Do Warszawy zjechało co najmniej kilka tysięcy osób zawodowo zajmujących się tworzeniem aplikacji za pomocą narzędzi koncernu z Redmond. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Automat prawdę ci powie

Użytkownicy modułów HR systemów ERP są w sytuacji kierowcy malucha, który nagle przesiadł się do luksusowego auta. Czytaj więcej »

Brakujące ogniwo

Z Dariuszem Wiatrem, partnerem w firmie McKinsey & Company Poland, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Czuć humory klientek

Hurtownia danych, zbudowana przez Polską Telefonię Cyfrową (Era), mieści dziś blisko 950 GB. Na co dzień korzysta z niej ok. 450 pracowników firmy. Chociaż hurtownia funkcjonowała już w Erze przed 3 laty, to od tamtego czasu przeszła znaczącą ewolucję. Dzięki zbudowanym w oparciu o nią aplikacjom biznesowym możliwe jest prognozowanie wartości klienta w czasie, obliczanie jego... Czytaj więcej »

Dokument > informacja > wiedza

Wielu producentów dostarczających tradycyjne narzędzia do zarządzania dokumentami posuwa się obecnie krok dalej - opracowuje rozwiązania umożliwiające zarządzanie wiedzą (knowledge management) - w szczególności tą wiedzą, która nie została spisana w konkretnych dokumentach. Czytaj więcej »

ERP i co po nadto?

Zarządzanie łańcuchem dostaw SCM (Supply Chain Management) może stanowić czynnik przewagi konkurencyjnej lub przyczynę niesprawności firmy. Czytaj więcej »

Hegemon informacyjnej dżungli

XML staje się coraz bardziej uniwersalnym narzędziem do wymiany informacji między systemami informatycznymi. Dzięki temu, że jest językiem, w którym można opisać niemal dowolny typ informacji w dokumencie o określonej strukturze, zaczyna konkurować z innymi standardami służącymi do wymiany danych. Ma różnorodne zastosowanie: jako sposób zapisu dokumentów, format przekazywania... Czytaj więcej »

Inteligencja w biznesie

Cenionymi alchemikami XXI wieku nie będą osoby umiejące zamienić ołów w złoto, ale specjaliści potrafiący zamienić dostępne dane w użyteczną wiedzę. Czytaj więcej »

Lekarstwo na nadmiar informacji

NQL to język pomocny w ujednoliceniu informacji pochodzących z wielu źródeł elektronicznych. Czytaj więcej »

My marzymy o mercedesie, mercedes o nas

DaimlerChrysler Automotive Polska buduje system CRM, który będzie zintegrowany z systemem SAP R/3 i własnymi logistycznymi systemami informatycznymi. Czytaj więcej »

Najważniejszy element: człowiek

Data mining, data warehousing, business intelligence, knowledge management to tylko niektóre spośród wielu pojęć, które mają ułatwić zrozumienie dziedziny, jaką jest zarządzanie informacjami i kryjącą się za nimi wiedzą. Wiedzą o tym, co z jednej strony wydaje się oczywiste, z drugiej, stanowi często nieodgadnioną zagadkę: kim jest pracownik firmy, co wie i jak najlepiej można... Czytaj więcej »

Narzędzie do przedsiębiorczości

W STAKO w Słupsku zintegrowany system informatyczny pomaga zarządowi zapanować nad szybkim rozwojem firmy. Czytaj więcej »

Odpowiedzi zamiast pytań

W świecie nauki w dziedzinie data mining dzieje się wiele, ale nie znajduje to prostego przełożenia na zastosowania biznesowe. Czytaj więcej »

Pomysły na produkcję

W Manuli Auto Polska trwa wdrożenie systemu Impuls, stworzonego przez Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych. Mimo że projekt nie jest duży, w jego ramach udało się zrealizować wiele ciekawych koncepcji. Czytaj więcej »

Portal korporacyjny wersja 2.0

Nowa generacja portali korporacyjnych obiecuje sukces tam, gdzie nie sprawdziła się poprzednia generacja - w ujednoliconym dostarczaniu informacji i aplikacji biznesowych. Czytaj więcej »

Uroki skanowania

Budowa systemów informatycznych Powszechnych Towarzystw Emerytalnych odbywała się w zawrotnym tempie przygotowań do reformy emerytalnej. Aby działalność stała się opłacalna, w ciągu kilku miesięcy PTE musiały podpisać umowy na papierze z co najmniej kilkuset tysiącami klientów. Jednym z nielicznych towarzystw, które zdążyły na czas przygotować się do przetwarzania ton... Czytaj więcej »

Życzę powodzenia

Nie sprawdziły się nasze przewidywania sprzed dwóch, trzech lat, że na rynku pozostanie tylko kilku dostawców systemów MRP II/ERP, a pozostali wykruszą się pod naporem konkurencji najsilniejszych i najdynamiczniej działających. Systemów w naszych prezentacjach wcale nie ubywa - chyba że ktoś się spóźnił - a wręcz przeciwnie - ciągle przybywają nowe. Gdyby wziąć pod uwagę... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...