powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 24-2001, 11 czerwca 2001
24-2001 Computerworld nr 24-2001
Wiadomości

Baan ponownie otwiera przedstawicielstwo w Polsce

W najbliższych miesiącach zostanie skompletowany zespół tworzący przedstawicielstwo Baana w Polsce. Warszawskim oddziałem będzie kierował Aleksander Lubomirski, pracujący w Baanie od 9 lat. Zatrudnieni zostaną także m.in. specjaliści ds. przedsprzedaży i klientów kluczowych. <i>''Polski oddział będzie przede wszystkim odpowiedzialny za edukacyjne i marketingowe wsparcie... Czytaj więcej »

Dane pod parasolem

Projekt ustawy o ochronie baz danych przygotowano bez konsultacji ze środowiskiem informatycznym. Czytaj więcej »

Emax na parkiet

Jeszcze w tym roku poznański Emax SA zamierza zadebiutować na rynku podstawowym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Piotr Kardach, prezes zarządu Emax SA, spodziewa się, że ze sprzedaży akcji firma uzyska kilkadziesiąt mln zł. Środki zostaną przeznaczone na wdrożenie systemu klasy ERP i dokapitalizowanie spółek należących do grupy. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Lewy przycisk myszy

Ile głosów w wyborach parlamentarnych da politykom mówienie o rozwoju informatyki i społeczeństwa informacyjnego? Oby jak najmniej. W innym przypadku partie polityczne mogą uznać, że wystarczy rzucić hasło: ''Komputer dla wszystkich'', by zdobyć elektorat. Przykładem takiego instrumentalnego podejścia do problemów społeczeństwa informacyjnego jest program SLD. Czytaj więcej »

Lucent Technologies i Alcatel jednak oddzielnie

Nie będzie fuzji Alcatela i Lucent Technologies, mimo że koncerny wyraziły wstępną zgodę na warunki finansowe umowy - wartość transakcji miała wynieść 23 mld USD. Firmy nie porozumiały się jednak w kwestii obsadzenia kluczowych stanowisk w zarządzie nowej firmy. Kwestią sporną pozostał również udział Lucenta w firmie, jaka miała powstać w wyniku fuzji. Rozmowy zerwano, gdy... Czytaj więcej »

Nie wierzę politykom

Jeśli politycy nagle zaczynają się interesować informatyką i problemami rozwoju społeczeństwa informacyjnego, to znak, że jesteśmy u progu kampanii wyborczej. Czytaj więcej »

NieRUCHliwa informatyzacja

Przez dziewięć lat Ruch SA nie dopracował się strategii informatyzacji, ale wydał na nią 86 mln zł. Czytaj więcej »

Pojazd i kierowca w jednej bazie?

MSWiA rozpoczyna budowę systemu CEPiK. Czytaj więcej »

Powstaje Grupa Artal Investments

Spółka Artal Investments zamierza stworzyć w Polsce grupę kapitałową, składa- jącą się z firm, zajmujących się rozwiązaniami internetowymi. Do końca 2001 r. przejmie lub założy 8-10 firm. Pierwszą, która wejdzie w skład Artal, ma być BPS, produkująca systemy zasilania. Czytaj więcej »

Swobodny pieniądz elektroniczny

Posłowie opowiedzieli się przeciwko monopolizacji polskiego rynku pieniądza elektronicznego. Czytaj więcej »

Zaakceptowano nowe zasady podziału Optimusa

Rada Nadzorcza Optimus SA zaakceptowała nową koncepcję podziału spółki. Plan podziału przewiduje, że w części portalowej zostanie 28 mln zł gotówki, 10 mln zł długu portalu, 75% akcji Onetu i 85% udziałów DRQ. Ponadto do Onet.pl zostanie przekazanych 2,5 mln akcji spółki technologicznej. W listopadzie br. na giełdzie będą notowane zarówno akcje Onet.pl, jak i Optimus... Czytaj więcej »

Technologie

Jakość obsługi na dwa głosy

Internetowy Volkswagen Bank direct zdecydował, że będzie korzystać z dwóch call center. Czytaj więcej »

Mocna polska reprezentacja

80 polskich użytkowników i partnerów SAS Institute uczestniczyło w międzynarodowej konferencji SEUGI. Czytaj więcej »

Rozmowa po polsku z maszyną

Mimo że systemy rozpoznawania mowy i sterowania funkcjami komputerów za pomocą głosu są rozwijane od co najmniej kilkunastu lat, dopiero ostatnio zaczynają znajdować praktyczne zastosowania - zarówno jako głosowe interfejsy użytkownika aplikacji biurowych, jak i zautomatyzowane systemy odpowiedzi w call center. Czytaj więcej »

Spłaszczony punkt widzenia

Poprzednia rewolucja na rynku monitorów zaczęła się ponad 10 lat temu, gdy urządzenia monochromatyczne były zastępowane kolorowymi. Obecnie rozpoczyna się kolejna transformacja - monitory kineskopowe CRT ustąpią miejsca płaskim, energooszczędnym monitorom LCD. Czytaj więcej »

Terabajty do wynajęcia

Alternatywą dla własnych systemów przechowywania danych jest zewnętrzny ''magazyn danych'' Czytaj więcej »

WebQL - język do przeszukiwania zasobów Internetu

Poszukiwanie określonej informacji w Internecie przypomina raczej szukanie igły w stogu siana niż materiałów w dobrze opracowanej bibliotece. Publicznie dostępne motory wyszukiwawcze - Yahoo!, AltaVista czy Wirtualna Polska - mają wprawdzie w swoich zasobach miliony zindeksowanych stron, ale w odpowiedzi na dowolne zapytanie dostajemy listę setek lub tysięcy stron, mało powiązanych z... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Biznes to rozmowa

Podstawą współczesnego biznesu powinna być relacja pomiędzy pracownikiem a klientem, którzy wspólnie wypracują rozwiązanie problemów tego ostatniego. Czytaj więcej »

Moje zwątpienie

Nie znam firm dobrze zarządzanych, znam wiele firm, które wkładają wielki wysiłek w dobre zarządzanie. Kiedyś, kilka lat temu, kiedy zainteresowałam się zarządzaniem, mówiono mi, że nie warto. Jedni argumentowali, że to nie jest żadna dyscyplina naukowa, że to uboga krewna prawdziwej wiedzy. Czytaj więcej »

Wielka debata: informatyka i produktywność

W poniedziałkowy ranek trzeba stawić czoło dyrektorowi finansowemu i obronić własny budżet. Dlaczego w tym roku budżet na informatykę powinien być wyższy niż w roku ubiegłym? Czytaj więcej »

Wspólny mianownik wiedzy

Analiza raportu Computerworld TOP 200 pokazuje, że istotą udanej strategii biznesowej w branży informatycznej jest zarządzanie wiedzą: we własnej firmie, u swoich partnerów i klientów. Czytaj więcej »

Konteksty

Nadzieje i rozczarowania

Gil Gordon, jeden z pionierów telepracy, uważa, że ma ona dwie strony: dobrą i złą. Dobra to ta, że można pracować w każdym miejscu i o każdej porze. Zła - że można pracować w każdym miejscu i o każdej porze. Czytaj więcej »

Profile Adam

Mam na imię Adam. Jestem studentem ostatniego roku politechniki na kierunku informatyka, do obrania którego skłoniły mnie tylko i wyłącznie zainteresowania oraz predyspozycje. Czytaj więcej »

Świat znowu taki sam

Indonezja - szósty pod względem liczby ludności kraj świata. Najliczniejszy muzułmański kraj na ziemi, a jednocześnie miejsce, gdzie istnieją obok siebie dziesiątki innych religii, wyznań i obrzędów, rozsianych po wyspach i wysepkach. Czytaj więcej »

Teledom i praca

Z Martą Dubrzyńską van der Haagen, webmasterem, mieszkanką Amsterdamu, pracownikiem Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, rozmawia Andrzej Gontarz Czytaj więcej »

Telepraca dla wszystkich

Największy pożytek z telepracy mogą odnieść osoby niepełnosprawne. Dotychczas mogły one liczyć jedynie na aktywność organizacji społecznych. Czytaj więcej »

Zmienić kodeks

Z Pawłem Rzepką, prezesem Telekomunikacji Polskiej SA, rozmawia Sławomir Kosieliński. Czytaj więcej »

Online

Czy inwestycje w informatykę są opłacalne?

Z Borysem Stokalskim, prezesem firmy InfoVIDE, rozmawia Dorota Konowrocka. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

23 000 laptopów

Gdy tylko rozpoczęła się emigracja z ziem polskich do Stanów Zjednoczonych, nastał u nas kult tego państwa, jako krainy, gdzie każdy jest bogaty, gdy tylko ma ochotę, a ci, którzy nie są, widocznie taki mają kaprys. Czytaj więcej »

ISO-coś-tam

Dostałem ostatnio ciekawy list. Otóż, odwiedzający moją stronę (http://www.apple.com.pl/kuba) napisał: "Właśnie kupiłem pierwszego Maczka - PB G4. Kupiłem, bo uwiodły mnie opisy nowego systemu - BSD od środka, Mac na wierzchu - marzenie. Pod tym względem nie zawiodłem się - jest cudowny. Steve... Czytaj więcej »

RND Consult - pomoc na zakręcie

Szanowni Państwo! Informuję, że w Internecie została uruchomiona testowa wersja nowego serwisu, który już wkrótce może stać się konkurencją dla wiodących firm konsultingowych. Czytaj więcej »

Śmiech to zdrowie

Rzadko korzystam z obcych źródeł pisanych, tym razem jednak nie mogłem się opanować. Zachowując oryginalną pisownię, przytaczam dwa z listów opublikowanych w grupie dyskusyjnej: ''pl.rec.humor.najlepsze'', w której można znaleźć te oraz inne wielodyscyplinarne ciekawostki. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Czy mnie widzisz, czy mnie słyszysz?

Wideokonferencje są coraz tańsze. Dzieje się tak za sprawą rozwoju rynku kamer do komputerów PC, a przede wszystkim ogromnego postępu w dziedzinie kompresji dźwięku i obrazu w czasie rzeczywistym. Czytaj więcej »

GPRS wciąż przed nami

Wszyscy działający w Polsce operatorzy telefonii komórkowej oferują usługi pakietowej transmisji danych. Cóż z tego, skoro na rynku dostępny jest tylko jeden model telefonu obsługującego GPRS. Czytaj więcej »

Import wiedzy z Maryland

System wideokonferencyjny połączony siecią IP umożliwia amerykańskim wykładowcom prowadzenie zajęć ze studentami w Łodzi. Czytaj więcej »

Nie łączy nas coraz więcej

Wysokość comiesięcznego rachunku telefonicznego, jaki każda firma posiadająca własną centralę telefoniczną musi płacić TP SA, można znacząco zmniejszyć. Wystarczy ominąć sieć Telekomunikacji, instalując rozwiązanie zapewniające bezpośrednią łączność centrali z sieciami operatorów GSM. Czytaj więcej »

Praca dla fanów matrixa

Z Piotrem Wieczorkiem, dyrektorem Departamentu Zarządzania Systemami Informatycznymi, i Andrzejem Zielińskim, kierownikiem Sekcji Rekrutacji w Polskiej Telefonii Cyfrowej sp. z o.o., operatorze sieci telefonii komórkowej - Era, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Ścieżka dobrych połączeń

W naukowej sieci POL-34/155 prowadzone są testy komunikacji głosowej Voice over IP. Czytaj więcej »

Szkodliwy marketing

Technologia WAP powszechnie uważana jest za niewypał. Protokół ten, mimo szumnych reklamowych deklaracji, nie nadaje się do żeglowania po Internecie. Prawda jest taka, że nie do tego został stworzony. Czytaj więcej »

Szósta wersja systemu billingowego Tytan

Nieprzypadkowo ComArch wybrał Orlando na miejsce premiery systemu billingowego Tytan 6.0. Pod koniec czerwca br. na Florydzie odbędą się bowiem międzynarodowe targi telekomunikacyjne Billing World 2001. Krakowska firma nie ukrywa, że wiąże z nową wersją Tytana duże nadzieje - zamierza oferować go operatorom na całym świecie. Czytaj więcej »

Wideospotkanie przez Internet?

Rozwiązania wideokonferencyjne wykorzystujące sieci IP mogą zastąpić bardzo popularne, ale drogie w eksploatacji systemy, oparte na ISDN. Czytaj więcej »

Zdalna konferencja z wymianą dokumentów

PictureTel to firma najczęściej kojarzona z rozwiązaniami wideokonferencyjnymi. Oferuje urządzenia przeznaczone dla każdej grupy klientów, a najbardziej wszechstronnymi i jednocześnie przenośnymi rozwiązaniami są systemy PictureTel 900 oraz PictureTel 600. Zastosowano w nich wiele technologii, które mają ułatwić wspólne redagowanie dokumentów bez względu na odległość dzielącą... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...