powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 23-2001, 4 czerwca 2001
23-2001 Computerworld nr 23-2001
Prezentacje firmowe

Architektura procesorów AMD Opteron 6100

HPZ czego wynika moc procesorów Opteron 6100 - poznaj ich architekturę i sposób implementacji w serwerach HP ProLiant G7.

Wiadomości

Coraz bliższy koniec epopei

Dobiega końca pilotażowe wdrożenie w szpitalach, finansowane przez Bank Światowy. Czytaj więcej »

Cztery oblicza hakera

W miarę jak informatyka wkracza w coraz więcej dziedzin naszego życia, w mediach coraz częściej pojawiają się informacje o działalności hakerów. Czy haker to - jak chcą tego przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości i często my sami - bezwzględny przestępca, np. włamywacz, tylko operujący nieco innym rodzajem narzędzi? Czy raczej zdolny młodzian, który w poszukiwaniu wiedzy... Czytaj więcej »

Intel wprowadza na rynek pierwszy układ z serii IA-64

Pierwsze wzmianki na temat architektury IA-64 pojawiły się w połowie lat 90. Produkcja protoplasty Itanium - procesora Merced początkowo miała się rozpocząć pod koniec 1998 r. Intel i współuczestniczący w projektowaniu IA-64 Hewlett-Packard wiązały z nim wielkie nadzieje. W zamierzeniach Intela procesory z serii IA-64 miały mu umożliwić podbój lukratywnego rynku wydajnych... Czytaj więcej »

Licencjonowanie od początku

Z Michałem Gołębiewskim, dyrektorem ds. public relations w Microsoft Polska, rozmawia Tomasz Marcinek. Czytaj więcej »

MCI zainwestuje w 5 firm, które wejdą w skład CCS

W czerwcu i lipcu br. fundusz MCI Management SA zainwestuje w 5 spółek z branży informatycznej. Czytaj więcej »

Molex w Tczewie rozbuduje fabrykę

Firma Molex Premise Networks, producent okablowania strukturalnego, zamierza rozbudować zakład produkcyjny, zlokalizowany w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Tczewie. Czytaj więcej »

Nasza droga e-Polska

Powstał dokument e-Polska dotyczący rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce Czytaj więcej »

Nowy sposób licencjonowania serwera aplikacji Sybase

Prawdopodobnie na początku III kwartału br. Sybase Polska przedstawi partnerom nową ofertę licencjonowania swojego flagowego produktu - Enter-prise Application Server (znanego wcześniej pod nazwą Jaguar). Nowość ma polegać na udostępnieniu partnerom serwera aplikacji w wersji OEM za część ceny pełnej wersji. Partnerzy z kolei wliczaliby koszt serwera aplikacji w cenę rozwiązania,... Czytaj więcej »

Po raz trzynasty odbędzie się Górska Szkoła PTI

Czytaj więcej »

Telia zbuduje w polsce sieć transmisji danych

Telia International Carrier (Telia IC) podjęła decyzję o włączeniu Polski do sieci teletransmisji danych Viking. Obejmuje ona Europę (włącznie z europejską częścią Rosji) i USA, a jej długość wynosi 40 tys. km. Jest to jedna z największych sieci IP na świecie. W Pol- sce zostaną zbudowane łącza między Pragą i Warszawą oraz Berlinem i Warszawą. Będą one przechodziły... Czytaj więcej »

VAT bez ograniczeń

Od kilku lat nie jest uregulowana kwestia naliczania podatku VAT od licencji na oprogramowanie. Czytaj więcej »

W otwarte karty

Ministerstwo Finansów i Związek Banków Polskich forsują w Sejmie przepisy, mające wprowadzić bankowy monopol na rynku kart płatniczych i pieniądza elektronicznego. Czytaj więcej »

Technologie

Druk w różowych kolorach

Technologie druku kolorowego stosowane w drukarkach stronicowych należą obecnie do najszybciej rozwijających się i najbardziej różnorodnych technologii drukowania. Podstawowe trzy metody druku to: laserowa, LED (diody laserowe) i stałoatramentowa. Najbardziej powszechne są kolorowe drukarki laserowe, wytwarzane przez co najmniej kilkunastu producentów. Nieco mniej firm oferuje drukarki... Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kurier usług inteligentnych

Zakończono kolejny etap budowy scentralizowanego systemu zarządzania spedycją w Masterlink Express. Czytaj więcej »

Monochromatyczne nowości

Wyrównany poziom technologii utrudnia producentom wyróżnienie swoich produktów. Czytaj więcej »

Najmodniejsza czerń i biel

Monochromatyczne drukarki laserowe wciąż nie mają konkurencji w zastosowaniach biurowych. Czytaj więcej »

Rekord wywalczony na Linuxie

W teście TPC-H pierwsze miejsce zajęła baza danych IBM DB2 EEE v7.2 działająca na Linuxie. Czytaj więcej »

Starcie gigantów

Bazy danych Oracle i IBM to produkty typu ''wszystko w jednym''. Nowe wersje obu zostaną wprowadzone na rynek w tym miesiącu. Czytaj więcej »

Systemy kontroli akumulatorów w zasilaczach UPS

W zasilaczach UPS są obecnie wykorzystywane kwasowo-ołowiowe akumulatory typu bezobsługowego tzw. VRLA (Valve Regulated Lead Acid). Określenie ''bezobsługowe'' jest związane z brakiem konieczności uzupełniania wodą poziomu elektrolitu, jak w starszych wersjach tych urządzeń. Czytaj więcej »

Tylko jedna sieć

Intel ogłosił inicjatywę NGN - sieci integrujących przesyłanie głosu i danych w jednym systemie. Czytaj więcej »

Windows i Itanium idą w parze

Microsoft zapowiedział, że wkrótce wprowadzi na rynek dwie 64-bitowe wersje systemu operacyjnego Windows: limitowaną wersję Windows Advanced Server 2002 i 64-bitową edycję Windows XP. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Fala mobilnej nowej gospodarki

Zdaniem wielu analityków ekonomicznych rozwój telefonii komórkowej spowoduje prawdziwy rozkwit gospodarki opartej na Internecie. Czytaj więcej »

Rezultaty, rezultaty, jeszcze raz rezultaty

Z Jimem Highsmithem, prezesem firmy Information Architects i dyrektorem e-Project Management Practice w The Cuttter Consortium, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Równaj w dół

Idea pracy zespołowej służy niektórym do realizacji następującej zasady: jak nie można być od kogoś lepszym, to należy go zniszczyć. Czytaj więcej »

Konteksty

Animowane miasta

Coraz większy stopień komplikacji przestrzeni urbanistycznej i rosnąca złożoność miejskiej infrastruktury technicznej wymagają stosowania nowych, skuteczniejszych metod zarządzania. Coraz częściej władzom miejskim przychodzą z pomocą techniki komputerowe. Czytaj więcej »

Cyfrowy nos

Komputer potrafi już widzieć i słyszeć. Dane mogą być zapisem dźwięku i ruchu. Pora na kolejne zmysły. Synteza i analiza wrażeń zapachowych już dziś znajdują zastosowania przemysłowe. Czytaj więcej »

Dokończyć rewolucję

Rozmowa z Michaelem L. Dertouzosem o futurystycznej wizji rozwoju systemów komputerowych. Czytaj więcej »

Niedozwolone strony

O tym, czym jest Singapur, krąży wiele mitów. Jeden z nich mówi, że to najczystsze miasto świata. Generalizując, trzeba przyznać, że miasta południowo-wschodniej Azji Czytaj więcej »

Polska telewioska

W większości dużych miast USA można natknąć się na punkty usługowe firmy Kinko. Są to czynne często przez całą dobę, publicznie dostępne biura, w których można wykonać ksero, połączyć się z Internetem, skorzystać z drukarki i biurowego oprogramowania. Można też przygotować dowolny dokument i oprawić go lub tylko sprawdzić pocztę. I choć odpłatnie, to w cenach... Czytaj więcej »

Profile Witold

Mam na imię Witold. Jestem prezesem firmy. Uprzednio byłem dyrektorem ekonomicznym w dużym przedsiębiorstwie eksportowym, gdzie karierę zakończyłem przy okazji wymiany ekipy rządzącej. Czytaj więcej »

Kariery

Wirtualni inżynierowie

Politechnika Warszawska otwiera zaoczne, inżynierskie studia ''na odległość''. Już w październiku naukę na wydziale elektroniki i technik informacyjnych, a także na wydziałach elektrycznym i mechatroniki rozpocznie ponad 180 studentów. W najbliższych dniach warszawska uczelnia rozpocznie także rekrutację na podyplomowe studia z e-biznesu. Czytaj więcej »

Zdalne doskonalenie

Jednym z nielicznych przykładów rozwiązań wspomagających szkolenie pracowników jest system oparty na IBM Learning Space, wdrożony w Centrum Doskonalenia Kadr Telekomunikacji Polskiej SA. Czytaj więcej »

Online

Dystrybucja spolaryzowana

Z Adamem Rudowskim, prezesem zarządu Veracomp SA, rozmawia Rafał Jakubowski. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Czwartkowy syndrom

Różne dni tygodnia mają swoiste konotacje. Z całym szacunkiem dla zasłużonych pracowników sektora usług obuwniczych, tzw. szewski poniedziałek raczej nie kojarzy się z ochotą do pracy ani tym bardziej trzeźwym podejściem do życia. Czytaj więcej »

eLIZA

Niedawno sąsiad ze strony pisał tu o pralce z przyciskiem ''Reset''. Żona kolegi, jadąc samochodem uchodzącym za sztandarowy model pewnego producenta, zjechała na pobocze, by skorzystać z telefonu. Samochód ów (nowy, na gwarancji) nie dał się ponownie uruchomić i wyświetlał komunikat o konieczności interwencji serwisu. Tenże po przybyciu i obejrzeniu komunikatu zaproponował - tak!... Czytaj więcej »

Według św. Webmastera

Coraz częściej zdarza mi się ostatnio swoiste deja` vu. Czytając teksty - nie tylko w formie elektronicznej, ale także zwykłe, papierowe - czuję się tak, jakbym czytał broszurki wydawane przez sekty. Miewają Państwo okazję spojrzeć na takie wydawnictwa? Czytaj więcej »

Z panem łebkiem w Internecie

Pamiętam z lat młodości lekturę o wdzięcznym tytule Z panem Biegankiem w Abisynii. Na obecne czasy tytuł jest mało nowoczesny, a wręcz wstecznie oddziaływujący na morale młodzieży, stąd wydaje się znacznie lepiej i nowocześniej używać sformułowań na wzór nagłówka dzisiejszego felietonu. I to tyle tytułem wymądrzania się na wstępie. Czytaj więcej »

Raport Computerworld

Bez wąskiego gardła

Firma eCenter, oferująca usługi wynajmu serwerów, zbudowała centrum danych, w ramach którego powstała jedna z największych w Polsce sieci SAN - Storage Area Network. Czytaj więcej »

Gąszcz technologii

Realizacja systemów pamięci masowych wkracza obecnie w nową fazę. Zapotrzebowanie na szybkie skalowanie, równoległy dostęp do tych samych zasobów przez wiele serwerów - często oddalonych od macierzy dyskowych - oraz zapotrzebowanie na pracę aplikacji, korzystających z pamięci masowych non stop, wymuszają praktyczną realizację koncepcji sieci SAN, wdrażanie urządzeń NAS,... Czytaj więcej »

Nie tylko Symmetrix

Powstała przed ponad 20 laty firma EMC chce zerwać z etykietą producenta sprzętu. Choć nadal największy udział w jej przychodach stanowi sprzedaż sprzętowych rozwiązań pamięci masowych, to firma oferuje już ponad 80 pakietów oprogramowania. Czytaj więcej »

Niezależne pamięci masowe

Polski oddział Fujitsu-Siemens wydzielił na początku kwietnia br. dział pamięci masowych. Ma to uniezależnić ich sprzedaż od sprzedaży serwerów firmy. Czytaj więcej »

Pamięciowy zawrót głowy

Jeszcze kilka lat temu problem z brakiem wolnej powierzchni dyskowej rozwiązywano w jeden sposób - dokładając do serwera bądź podłączonej do niego macierzy dyskowej kolejne dyski twarde. Nie zastanawiano się specjalnie, czy dyski są wykorzystywane w optymalny sposób, czy zawarte na nich dane nie są dublowane na wielu serwerach itp. Archiwizacja danych była wykonywana raz na tydzień,... Czytaj więcej »

Sposób na zatłoczoną magistralę

Nowa architektura wejścia/wyjścia o nazwie InifiniBand ma zmienić sposób, w jaki konstruowane są nowoczesne serwery. To pierwsza magistrala, która umożliwi obsługę różnych rodzajów komunikacji, pozwalając podzielić klasyczne serwery na wiele niezależnych i modułowych komponentów: część procesorową, część sieciową oraz pamięci masowe. Pierwszego praktycznego zastosowania... Czytaj więcej »

Zapisywanie na zapas

Wybór rozwiązania do tworzenia kopii bezpieczeństwa sprowadza się najczęściej do podjęcia decyzji, któremu z wzajemnie niezgodnych standardów klient bardziej ufa. Na rynku dostępnych jest bowiem kilkanaście różnych rozwiązań oferujących zbliżone możliwości dotyczące pojemności nośników oraz szybkości zapisu danych, ale różnej wielkości i trwałości. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...