powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 21-2001, 21 maja 2001
21-2001 Computerworld nr 21-2001
Wiadomości

997 - szybsza interwencja

W tym roku mają być uruchomione trzy miejskie Systemy Wspomagania Dowodzenia policji. Czytaj więcej »

Compaq made in Poland

PC Factory będzie montować w fabryce pod Szczecinem komputery firmy Compaq Computer. Czytaj więcej »

Microsoft zachęca klientów do częstszych aktualizacji

Zmiany zawarte w nowych warunkach licencjonowania produktów Microsoft Licensing 6.0 dotyczą przede wszystkim aktualizacji oprogramowania. Czytaj więcej »

Mniejszy VAT na usługi teleinformatyczne

Obniżenie stawki podatkowej za usługi teleinformatyczne z 22 do 7% to z całą pewnością dobra wiadomość dla klientów i branży IT. Niestety, jest też zła wiadomość - nieznana jest definicja ''usługi teleinformatycznej''. Czytaj więcej »

Nowa grupa Optimusa

Onet.pl wraz z DRQ zostanie wydzielony z Optimusa, a Optimus Technologie podzielony na trzy firmy. Czytaj więcej »

Ostrożny optymizm

Według raportu Computerworld TOP 200, dynamika rozwoju branży informatycznej w 2000 r. ledwie przekroczyła 8%, podczas gdy w 1999 r. wynosiła ponad 22%. Czytaj więcej »

Podpis w Trójkącie Bermudzkim

Rynku usług elektronicznego uwierzytelniania jeszcze nie ma. Trzeba go dopiero wykreować. Jego rozwój zależy od ostatecznej postaci, jaką uzyska ustawa o podpisie elektronicznym. Czytaj więcej »

Polskie szyfry w NATO?

Urząd Ochrony Państwa poinformował o opracowaniu przez zespół polskich kryptologów nowatorskiego systemu kryptograficznego. Czytaj więcej »

Tornado 2000 bankrutuje

Warszawskie Tornado 2000 jest kolejnym polskim dystrybutorem sprzętu komputerowego, który w ciągu ostatnich miesięcy ogłosił upadłość. Wcześniej upadłość ogłosiły: TCH Components i Cadena Systems.

<i>''Nie będzie to jedyny w tym roku upadek tego typu firmy. Będą kolejne bankructwa, co jest związane z utratą przez dystrybutorów płynności... Czytaj więcej »

Wrocławskie centrum badawczo-rozwojowe Siemensa

Należąca do Siemensa firma ZWUT SA uruchomiła we Wrocławiu centrum badawczo-rozwojowe, w którym mają być prowadzone badania z zakresu rozwoju oprogramowania dla central telefonii komórkowej. Koszt uruchomienia centrum - zakupu sprzętu i przeszkolenia personelu - wyniósł kilka milionów marek. Dyrektorem wrocławskiego centrum został Gerhard Zauner. Czytaj więcej »

Technologie

Cisco obsługuje IPv6

System operacyjny Cisco IOS, wykorzystywany w routerach Cisco, od wersji 12.2(1)T wzbogacony zostanie w obsługę protokołu IPv6. Jego nowa wersja zostanie udostępniona pod koniec maja br. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Premiera Windows 2000 SP2

Microsoft udostępnił drugi zestaw poprawek Service Pack dla Windows 2000. Poza poprawkami licznych błędów, jakie udało się odnaleźć w systemie, zestaw zawiera również kilka rozszerzeń, m.in. w zakresie bezpieczeństwa systemu i jego zgodności ze starszymi wersjami aplikacji. Czytaj więcej »

Quality Analyzer analizuje jakość kodu aplikacji

WebGain, filia firmy BEA Systems - producenta serwera WebLogic, wprowadziła na rynek narzędzie Quality Analyzer 2.0 oparte na technologii przejętej wraz z zakupem firmy Metamata. Umożliwia ono analizowanie jakości kodu opracowywanych aplikacji i współpracuje z dowolnymi pakietami narzędziowymi IDE w celu tworzenia aplikacji w Javie. Quality Analyzer 2.0 składa się z trzech podstawowych... Czytaj więcej »

Siemens oferuje w Polsce Open Transport Network

Siemens wprowadził na rynek polski systemy sieciowe OTN (Open Transport Network), przeznaczone do budowy wielomedialnych sieci integrujących przesyłanie głosu, danych i wideo. Zaletami rozwiązania są: otwarta, modułowa architektura pozwalająca na współpracę z już istniejącymi w przedsiębiorstwie systemami, łatwe dopasowanie do potrzeb użytkowników i scentralizowane zarządzanie. Czytaj więcej »

Szpieg, który kochał XML

Pakiet XML Spy 3.5 firmy Altova jest jednym z najwygodniejszych edytorów dokumentów XML. Czytaj więcej »

Zagęszczone serwery

Compaq ujawnił szczegóły dotyczące konstrukcji nowych, supercienkich serwerów QuickBlade. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Bez litości wskazując palcem

Jest jeszcze wiele takich obszarów, w których za wartościowego kandydata na stanowisko uważa się tylko tego, którego dana społeczność sama wyszuka i namówi do pełnienia tej funkcji. Czytaj więcej »

Partnerom w sukurs

Progress Software, producent wbudowanych baz danych, sukces rynkowy zawdzięcza na równi odpowiedzialnym i kompetentnym partnerom oraz trafności rozwijanej przez siebie technologii. Czytaj więcej »

Powrót do tradycji

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu licznie powstające spółki internetowe wydawały się wymarzonym miejscem pracy dla informatyków: wysokie pensje, nadzieja na zyski z pnących się w górę akcji i prestiż w środowisku. Kiedy pękła bańka mydlana, do łask powróciły firmy o ustabilizowanej pozycji rynkowej. Czytaj więcej »

Stare prawdy

Recesja na rynku wysokich technologii daje promotorom i użytkownikom szansę na ponowne przemyślenie, czy dotychczas Internet był właściwie wykorzystywany do budowy nowoczesnego społeczeństwa. Czytaj więcej »

Konteksty

Cyberoperatorzy

Operatorzy telekomunikacyjni muszą szukać nowych obszarów aktywności, zmieniają się bowiem wymagania klientów i spadają dochody z dotychczasowej działalności w wyniku przemian technologicznych i postępującej deregulacji rynku. Nie będzie to jednak łatwe, bo w walce o klienta będą musieli rywalizować z firmami komputerowymi oraz świadczącymi usługi ISP i ASP. Czytaj więcej »

Profile zenek

Mam na imię Zenek. Jestem w klasie maturalnej. Mieszkam z rodzicami w dużym mieście. Czytaj więcej »

Taka historia

Australia żyje dziś problemem psów dingo. Może nie wszystkie szwendające się po buszu psy są w centrum uwagi, ale z pewnością są te, które zamieszkują znaną tu wszystkim Wyspę Frasera. Czytaj więcej »

Wzorce do naśladowania

Z prof. Ireneuszem Białeckim, dyrektorem Centrum Badań Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dyskietka, czyli mowa pogrzebowa

Zebraliśmy się dzisiaj nad tym koszem, aby pożegnać ostatnią dyskietkę. To smutna chwila, w której trzeba złożyć hołd naszemu staremu przyjacielowi. Smutna, lecz nie beznadziejna. Bo pamięć dyskietki szybko nie zaginie. Czytaj więcej »

Hit jednego sezonu

Zdarzyło mi się ostatnio odwiedzić kilka dość interesujących serwisów internetowych. Tym, co przykuło moją uwagę na każdym z nich, był malutki licznik zawierający informację, ile razy odwiedzono te strony. Czytaj więcej »

Okna z widokiem

W czasie pobierania nauk w szkole zdarzały mi się różne oceny. Gdy wyniki nie były zbyt obiecujące, rodzice zwykli mnie ostrzegać, że jeśli nie przyłożę się do nauki, będę w przyszłości rowy łopatą kopał. Mając na uwadze niezbyt zachęcające perspektywy, brałem się w karby i jakoś windowałem średnią. I tak oto zostałem informatykiem. Czytaj więcej »

U siebie na wakacjach (2)

W poprzednim odcinku, tzn. felietonie, obiecałem opis perypetii z informatyką w tle. Oto one. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...