powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 09-2001, 26 lutego 2001
09-2001 Computerworld nr 09-2001
Wiadomości

Allied Telesyn w Polsce

Czytaj więcej »

Finanse polskiego celnika

W urzędach celnych w Krakowie i Nowym Targu zakończyło się pilotażowe wdrożenie systemu Zefir. Czytaj więcej »

Im mniej bagażu, tym bliżej sukcesu

Z Michaelem Hammerem, wybitnym ekspertem ostatniej dekady w dziedzinie zarządzania, rozmawia Iwona D. Bartczak. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Przegląd prasy

Auta i hormony Czytaj więcej »

Przemeblowania w domenach

NASK zmierza do tego, aby domeny internetowe rejestrowali wyłącznie dostawcy Internetu. Czytaj więcej »

W marcu zostanie wybrany dostawca systemu IACS

Czytaj więcej »

Wiedza, jeszcze raz wiedza

Naukowe Towarzystwo Informatyki Ekonomicznej koncentruje działalność na środowisku akademickim. Czytaj więcej »

Zapewnić minimum bezpieczeństwa

Z Robertem Koślą, zastępcą dyrektora Biura Bezpieczeństwa Łączności i Informatyki Urzędu Ochrony Państwa, współautorem części definicyjnej i technicznej rządowego projektu ustawy o podpisie elektronicznym, rozmawia Rafał Jakubowski. Czytaj więcej »

Zjednoczony projekt podpisu

Autorzy i zwolennicy obu projektów ustawy o e-podpisie zadeklarowali wolę poszukiwania kompromisu. Czytaj więcej »

Zosia-samosia w mundurze

Dwa lata po przyjęciu Polski do NATO Ministerstwo Obrony Narodowej wciąż nie ma strategii rozwoju informatyki. Czytaj więcej »

Technologie

COM+ kontra EJB - który model wybrać?

Spór między zwolennikami obu technologii często ma charakter pozamerytoryczny. Czytaj więcej »

Konkurencja dla offsetu

Océ wprowadza nową technologię druku jednoprzebiegowego, wykorzystującą 7 kolorów. Czytaj więcej »

Przyszłość okablowania

Dostarczanie produktów przyjaznych środowisku naturalnemu to wyzwanie dla producentów okablowania. Czytaj więcej »

Sezam w aplecie

Nowa wersja systemu bankowości internetowej BPH - Sez@m 2000 - wykorzystuje technologie Java i XML. Czytaj więcej »

Terminale szybsze niż Microsoft

Jeszcze przed premierą Windows XP firma Citrix udostępniła kompatybilny z nim serwer terminali MetaFrame XP. Czytaj więcej »

Uproszczona droga do dysków

Dell, Compaq i Network Appliance zaprezentowały własne nowe urządzenia pamięci masowych NAS. Czytaj więcej »

VMware pozwala uruchamiać wirtualny system

VMware to oprogramowanie dostarczane przez firmę o tej samej nazwie, umożliwiające uruchamianie na komputerze z systemem Windows NT i 2000 lub Linux równolegle wielu instancji systemu operacyjnego. Rozwiązanie to może być szczególnie przydatne dla programistów testujących poprawność pracy swoich aplikacji w określonym środowisku (innym niż system aktualnie zainstalowany na danej... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kolorystyka

Pewnego razu Lokalny Informatyk zwołał przełożonych i pokazówkę swego premierowego produktu programowego im zrobił. ''Tu, proszę państwa, mamy okienko główne. Jeśli klikniemy w ten rożek, wówczas pokaże się okienko potomne. Czytaj więcej »

Lektury prawie obowiązkowe

Robert S. Kaplan, David P. Norton Strategiczna karta wyników. Jak przełożyć strategię na działanie, oprac. Krzysztof Pniewski, Alicja Jaruga, Mariusz Polakowski, Wydawnictwo Naukowe PWN, Arthur Andersen, Warszawa, 2001 Czytaj więcej »

Pamiętając o konkurencji

Podstawą strategii informatyzacji działalności zakładów energetycznych związanych z handlem energią elektryczną powinny być założenia dotyczące CRM, czyli systemu zarządzania relacjami z klientem. Czytaj więcej »

Pieniądze na stół

Giełdowe niepowodzenia dotcomów zdradziły jak obojętny stosunek do swoich firm mają ich pracownicy. Czytaj więcej »

Satysfakcja nie gwarantowana

Badania satysfakcji pracowniczej są jedną z metod pozwalających na zapoznanie się z opiniami podwładnych. Czytaj więcej »

W imię bliskości człowieka

Wydaje mi się, że współczesne dążenie wielu firm do zindywidualizowania kontaktów z klientami jest jeszcze jedną próbą uczynienia firmy tworem po ludzku bliskim, wywołującym emocje i skojarzenia, któremu się towarzyszy, a nawet sprzyja jego poczynaniom. Publicznie o zbliżeniu do klienta mówi się jedynie w kontekście jego lepszej obsługi, zaspokojenia jego potrzeb, pozyskania... Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników, dotyczące tworzenia i interpretacji wskaźników ekonomicznych, odpowiada Andrzej Góralczyk, szef Instytutu Produktywności IDG Poland. Czytaj więcej »

Konteksty

Wiedza w sieci

O sposobach i zakresie wykorzystania technik komputerowych w działalności bibliotek powinny decydować przede wszystkim potrzeby czytelników. Coraz częściej będą oni poszukiwać w bibliotekach konkretnych informacji, a nie książek na dany temat. Aby spełnić te oczekiwania, nie wystarczy tylko posiadanie księgozbioru. Potrzebny jest przede wszystkim efektywny system wyszukiwania danych.... Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dwie wiadomości

Z zasady staram się nie słuchać i nie oglądać dzienników radiowych i telewizyjnych, od czego są dwa wyjątki: BBC i domagający się włączenia telewizora goście (interesujące, że nikt jakoś nie prosi o włączenie radia!). Takim wyjątkowym dniem była niedziela 11 lutego, kiedy to w serwisach informacyjnych uwagę zwracały dwie wiadomości. Czytaj więcej »

Listy do redakcji

Migracja pod napięciem Czytaj więcej »

Powszednie kłopoty organizacyjne banku pewnego

Dzisiaj minął miesiąc jak zostałem szczęśliwym właścicielem skrzynki poczty elektronicznej. Może słowo "właściciel" w tych okolicznościach nie jest adekwatne do stanu posiadania czegoś, czego nie można odsprzedać. Czytaj więcej »

Tan(tiemy) chochoła

Aby artysta mógł tworzyć głębokie dzieła, powinien być głodny, cierpiący oraz nieszczęśliwy. Dotychczas w stan pozwalający na tworzenie arcydzieł ludzie wprowadzali się poprzez nadużywanie alkoholu, nieudaną miłość albo tzw. choroby wstydliwe. Czasami wszystkimi trzema sposobami naraz. Jednakże w minionym stuleciu odnotowaliśmy postęp. Powszechnie wprowadzono prawo autorskie,... Czytaj więcej »

Trudności komunikacji

Kiedy w CW nr 5/2001 przeczytałem wywiad z Ewą Bielicką, psychologiem z koncernu Orlen, na temat trudności komunikacyjnych informatyków, przypomniał mi się stary dowcip. Spotyka się dwóch psychologów. Jeden mówi do drugiego: "Powiedz, co u mnie, bo u ciebie wszystko dobrze". Psycholog to bowiem profesja, której przedstawiciele doskonale wiedzą, co dolega innym, ale nie mają pojęcia,... Czytaj więcej »

Wartość autoekspresji

Odpływ, który rozpoczyna się około południa, odsłania z każdą godziną nowe połacie plaży. Wieczorem, do kamiennego nabrzeża usypanego po drugiej stronie wyspy, przybijają coraz to nowe łodzie. Z minuty na minutę rośnie tłum ludzi przelewający się wąskimi uliczkami z jednego brzegu na drugi. Plaża Haad Rin ma jakieś 40-50 metrów szerokości i rozciąga się wzdłuż niedużej... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...