powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 06-2001, 5 lutego 2001
06-2001 Computerworld nr 06-2001
Wiadomości

Fuzja, czyli kłopoty jak w banku

Szacuje się, że w tym roku w sektorze bankowym pracę może stracić nawet 5 tysięcy osób. To efekt fuzji i przejęć oraz będącej ich następstwem likwidacji dublujących się stanowisk. Łączenie banków oznacza również integrację działów IT. Informatyków jednak się nie zwalnia. Odchodzą sami. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Kopiuj i wklej wdrożenie

Standaryzacja wdrożeń SAP R/3 w zakładach Philipsa pozwoli na zarządzanie łańcuchem dostaw. Czytaj więcej »

Pomarańczowa mobilna Idea

Strategia France Telecom zakłada, że kontrolę nad PTK Centertel przejmie spółka Orange SA. Czytaj więcej »

Powstanie 300 lokalnych akademii informatycznych

Czytaj więcej »

Zarys nowej strategii

Corel jeszcze w tym roku sprzeda dział zajmujący się rozwojem systemu Linux. Czytaj więcej »

ZETO udostępniło w modelu ASP system Impuls

Czytaj więcej »

Technologie

Aplikacje MacroSoft będą korzystać z bazy Informix

Czytaj więcej »

Coraz węższa konkurencja

Nowe serwery Sun Netra X1 o wysokości 1U mają konkurować z tanimi serwerami Intela. Czytaj więcej »

HP wprowadza płaskie serwery i nowe pamięci masowe

Hewlett-Packard, który dotychczas koncentrował się na dostarczaniu serwerów intelowskich w klasycznych obudowach, nie dbając o ich mały rozmiar, wreszcie zamierza wprowadzić na rynek serwery o wysokości 1U i 2U, przeznaczone głównie do zastosowań internetowych. Serwery NetServer LP 1000r i LP 2000r mają bezpośrednio konkurować z rozwiązaniami takich producentów, jak Compaq, Dell,... Czytaj więcej »

IIS obsłuży setki tysięcy wirtualnych serwisów

Microsoft udostępnił wersję beta oprogramowania IIS Scalable Hosting Solution (SHS), umożliwiającego obsługę na jednym serwerze IIS 5.0, pracującym pod kontrolą Windows 2000, nawet kilkuset ty- sięcy wirtualnych serwerów WWW. Czytaj więcej »

Komputer Expo

Czytaj więcej »

Komputer znacznie mniejszy od monitora

Hewlett-Packard wprowadził na polski rynek małe komputery z serii e-PC. Czytaj więcej »

Komputery na salonach

Dla nielicznych wystawców targi Komputer Expo były okazją do premierowych pokazów. Czytaj więcej »

Próba na żywo

Po roku przygotowań Agora SA, wydawca Gazety Wyborczej, umożliwiła publiczne testowanie swojego portalu internetowego. Oficjalne uruchomienie planowane jest na połowę lutego br. Czytaj więcej »

W tej samej skórze

wxWindows i Qt to dwa rozwiązania, umożliwiające tworzenie aplikacji identycznie wyglądających na wielu platformach. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Kadry

Czytaj więcej »

Oczami szefa

Dzisiejsza historia nawiązuje do opublikowanego przed tygodniem odcinka Oczami informatyka, tworząc z nią spójną całość. Jeśli nie czytaliście Państwo tego, co było wcześniej, dzisiejsze opowiadanie będzie zupełnie niezrozumiałe, o czym z góry informuję, mając na uwadze Państwa zdrowie psychiczne, jak również moją reputację jako sprawozdawcy zdarzeń. Czytaj więcej »

Pięciu sprzymierzeńców

Przysłowie mówi, że Sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą. Jeżeli jest ono prawdziwe, to kto nosi dumne miano ojca sukcesu? Zespół, który projekt wykonał, i jego kierownik - to pewne. A kto jeszcze? Spróbujmy wskazać pięciu najważniejszych sprzymierzeńców w pracach zespołu informatycznego. Czytaj więcej »

Pierwszy krok ku platformie

Dobiegł końca pierwszy etap wdrożenia modułu SAP HR w Polskiej Telefonii Cyfrowej sp. z o.o. Po uporządkowaniu procesów kadrowych, nadszedł czas na wdrożenie funkcji wspomagających zarządzanie strategiczne. Czytaj więcej »

Pozyskiwanie uwagi czy szum informacyjny?

Ludzie, który narzekają na nadmiar informacji i mają problem z ich przyswojeniem, najprawdopodobniej nie zauważyli, że dzisiaj nie liczy się, ile człowiek wie, lecz czy potrafi zwrócić na siebie uwagę. Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników dotyczące kontrolingu odpowiada Michał Chalastra z firmy doradczej Nord-Controlling. Czytaj więcej »

Konteksty

IP do lamusa

Internet Protocol (IP) jest reliktem zimnej wojny. W zamierzeniu twórców miał zapewnić łączność po ataku jądrowym. Udostępniony cywilom odniósł wielki, komercyjny sukces, chociaż tak naprawdę pozostaje militarnym złomem. Tymczasem protokół ATM - w przeciwieństwie do IP - zapewnia bezpieczeństwo i gwarancję jakości. Czytaj więcej »

Myśli przez Internet

W Stanach Zjednoczonych prowadzone są badania nad możliwością wykorzystania odczytu fal mózgowych w kontaktach człowieka z komputerem. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Bohater.com

Gdy Adam Małysz pobił rekord skoczni w Bischofshofen, wygrał zawody i Turniej Czterech Skoczni, zajrzałem na stronę jednej z firm pośredniczących w rejestrowaniu domen. Wolne były domeny malysz.pl, malysz.com, adammalysz.com i adammalysz.pl. Nawet wykonałem wstępne kroki w celu ich zarejestrowania, lecz wysokość ewentualnej opłaty - kilka tysięcy złotych - odstraszyła mnie... Czytaj więcej »

But, czyli kura

Felieton ten piszę w ostatnim dniu roku 2000. Niby to taki sam dzień jak pozostałe, niby całe nasze liczenie to przecież umowa, ale czuję jakieś dziwne mrowienie na plecach i tzw. ogólny niepokój. Być może jest ze mną tak jak z babecznym wujem, który sto lat temu wróciwszy ze szkoły powiedział, że boli go szyja, a w brzuchu ma dziwne uczucie. Szyja okazała się być zapinką... Czytaj więcej »

Przeczucia

Umiejętność przewidywania zdarzeń jest darem, który za dawnych czasów podobno przysługiwał wszystkim, lecz wraz ze stopniowym wkraczaniem cywilizacji uległ poważnemu wytłumieniu. Czytaj więcej »

Tako rzecze Tom...

Jeżeli na kończącej się w późne piątkowe popołudnie konferencji obecne jest ponad trzy czwarte z blisko setki uczestników, bez wątpienia świadczy to o jej wyjątkowości. A tak właśnie było na niedawnej warszawskiej konferencji poświęconej zarządzaniu kontraktami informatycznymi, która miała wyjątkowo wyrównany, wysoki poziom. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu anonimowości

Dwie, nie za długie, równoległe, można powiedzieć bliźniacze ulice. Środek jednej, zamkniętej dla ruchu, zajmują stragany. Po obu stronach ulicy witryny barów rozświetlają czerwono- -niebieskie neony. Przez drugą, otwartą dla ruchu uliczkę, od czasu do czasu przejeżdża jakaś limuzyna. Zalegające na chodnikach dziewczyny próbują wzrokiem i uśmiechem wciągnąć pasażerów... Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...