powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 05-2001, 29 stycznia 2001
05-2001 Computerworld nr 05-2001
Wiadomości

Alchemia biznesu - uzupełnienie

Czytaj więcej »

Informatyk jak komputer, użytkownik jak informatyk

Czytaj więcej »

Inni

Z Ewą Bielicką, psychologiem z Pracowni Psychologicznej Polskiego Koncernu Naftowego Orlen w Płocku, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Język informatyki i reszta świata

Rozwój i upowszechnienie technologii informatycznych będą ograniczone, jeśli nie dojdzie do zbliżenia światów pojęć informatyków i użytkowników. Nie trzeba jednak, aby użytkownicy komputerów musieli zgłębiać tajniki specjalistycznego, hermetycznego języka używanego przez informatyków. Każda grupa zawodowa ma własny, niezrozumiały dla innych system porozumiewania się.... Czytaj więcej »

Klęska dobrych chęci

Urząd Miejski w Gdyni nie ma scentralizowanego systemu finansowego dla podległych mu jednostek. Czytaj więcej »

Komputer w rachunku

Rozpocznie się pilotażowy projekt leasingu komputerów PC dla abonentów TP SA. Czytaj więcej »

Krzyżówka noworoczna - nagrody rozlosowane

Czytaj więcej »

Pośrednik potrzebny od zaraz

Z Robertem Papisem, informatykiem, programistą baz danych, właścicielem firmy QBS Robert Papis w Łodzi, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Szary rynek na kredyt

Biuro Informacji Kredytowej po raz kolejny zapowiada rozpoczęcie świadczenia usług bankom i kredytobiorcom. Czytaj więcej »

Trudny rok komponentów

Actebis i Ingram Micro w Polsce, upadek TCH Components - to najważniejsze wydarzenia na rynku dystrybucyjnym w 2000 r. Czytaj więcej »

Technologie

Akcelerator dynamicznej zawartości

DEFINICJA Dynamic Content Accelerator (DCA) to urządzenie częściowo wyręczające podstawowy serwer WWW w zakresie generowania zawartości dynamicznych stron. Poprzez buforowanie niektórych elementów stron DCA może przyczynić się do znaczącego zwiększenia wydajności serwerów internetowych. Czytaj więcej »

Analizy dla subiekta i rewizora

InsERT wprowadza program do wspomagania decyzji biznesowych. Czytaj więcej »

Baza do sukcesu

IBM i Oracle postrzegają siebie jako liderów w dziedzinie informacji zarządczej. Porównujemy strategię obu firm. Czytaj więcej »

Bazy danych w klastrze

Klastry to technologia, która pozwala łączyć kilka systemów komputerowych w całość. Użytkownik nawet nie wie, czy komunikuje się z jednym komputerem czy z farmą serwerów. Czytaj więcej »

Konferencja oczekiwań

Lotus Development zapowiedział kolejną wersję serwera Domino i klienta Notes. Czytaj więcej »

Kontrola co do grosza

Moje Pieniądze - program do zarządzania indywidualnymi finansami - ma być interfejsem do systemów bankowych. Czytaj więcej »

Macintosh z tytanu

Notebooki z procesorem PowerPC G4 to najważniejsza nowość Macworld Expo. Czytaj więcej »

Migracja pod napięciem

W ramach konsolidacji serwerów i standaryzacji oprogramowania systemowego Beskidzka Energetyka kompleksowo wdrożyła Windows 2000 - zarówno na serwerach, jak i stacjach roboczych. Czytaj więcej »

Na dwoje babka wróżyła

Microsoft zapowiedział następcę SMS Server i pakiet Operations Manager. Czytaj więcej »

Obiecujące połączenie

NetIQ, lider w zakresie oprogramowania do zarządzania platformą Microsoft BackOffice, łączy się z WebTrends. Czytaj więcej »

Rozliczenie z fiskusem

Czytaj więcej »

Rozproszona ściana ogniowa

Network ICE chroni całą sieć korporacyjną. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Oczami informatyka

Lokalny Informatyk lubi stosować nowe technologie w swej żmudnej pracy. Z rzadka, bo z rzadka, ale czasami udaje mu się wywalczyć fundusze na zakup ''świeżego'' oprogramowania, z którym następnie eksperymentuje ile dusza zapragnie. Ostatnio np. wdrożył system umożliwiający automatyczną, centralną dystrybucję oprogramowania, inwentaryzację soft- i hardware'u. Czytaj więcej »

Poza areną rozgrywek

Stosunek ludzi do władzy (politycznej, korporacyjnej, rodzinnej itd.) zależy nie tylko od tego, czy dana zwierzchność jest sprawna i sprawiedliwa czy nie, ale również od tego, na ile ludzie czują swój wpływ na przebieg wydarzeń. Zdarza się, że grupa dążąca do zreformowania przedsiębiorstwa, mająca rozsądne, ciekawe pomysły, uczciwa i sprawiedliwa, jest tak samo nie lubiana przez... Czytaj więcej »

Twardy orzech

Dla kadry kierowniczej, decydującej się na projekty informatyczne wprowadzające przedsiębiorstwo w erę Internetu, efektywność takiej inwestycji jest szczególnie trudna do przewidzenia. Czytaj więcej »

Wartość bardziej wyrazista

Postrzeganie wartości informatyki w kategoriach biznesowych wymaga stałego dialogu jej budowniczych i opiekunów z innymi menedżerami i użytkownikami systemów informatycznych. Czytaj więcej »

Konteksty

Komputery od kuchni

Komputery powoli opanowują każdą praktyczną stronę naszego życia. Wizja inteligentnego domu najprędzej ma szanse ziścić się w... kuchni. Wcześniej jednak - już w najbliższym czasie - komputery mogą zmienić funkcjonowanie restauracji. Czytaj więcej »

Niemoc kalifornijska

Mimo formalnego stanu wyjątkowego w Kalifornii, tamtejsze kłopoty z energią elektryczną są bagatelizowane przez jednych i wyjaśniane jako forma nacisku lobby energetycznego na podniesienie cen urzędowych. Inni zaś uważają, że w ten sposób rozpoczyna się exodus firm Nowej Gospodarki z Doliny Krzemowej, które muszą mieć niemal 100-proc. gwarancję nieprzerwanych dostaw prądu. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Domowa obsługa komputerowa

Kiedyś pisałem w tym miejscu o - szczególnie częstych w informatyce - próbach znajdowania skrótów, które są jednocześnie coś znaczącymi słowami. Czytaj więcej »

Gloria victis

Choroby przyjaciół zawsze napawają mnie smutkiem. Nie inaczej jest, gdy przeczytam informację o kłopotach przedsiębiorstw, które szanuję. W ostatnim tygodniu bardzo zasmuciła mnie wiadomość o problemach finansowych Xeroxa, bo jest to firma, której cały świat informatyki, a więc i ja, zawdzięcza wiele. Czytaj więcej »

Gratuluję

Wydaje się, że trudno jest w dzisiejszych czasach wymyślić coś nowego. Ostatecznie w zakończonym dwudziestym wieku wszystko już było. A jak nie było, to i tak można o tym przeczytać w Internecie. Jednakże od czasu do czasu zdarzają się wyjątki, które słusznie zasługują na wyróżnienie. Dziś o jednym z nich - dla pokrzepienia zmartwionych brakiem postępu. Czytaj więcej »

Listy do redakcji

Jedna baza do wszystkiego

W Computerworld nr 48/2000 ukazał się artykuł Mariana Łakomego Jedna baza do wszystkiego. W artykule pojawiła się następująca informacja: Ideę jednej bazy danych do wszystkiego negują producenci specjalizowanych narzędzi analitycznych, m.in. Business Objects.... Czytaj więcej »

Udany dzień

Dzień nie zapowiadał się rewelacyjnie. Wsiadłem do samochodu i wyruszyłem do pracy. Wycieraczka tylnej szyby nie chciała się uruchomić, nie wiadomo dlaczego, chociaż poprzedniego dnia jeszcze działała. Na szczęście wycieraczki przednie były w porządku, do pracy więc dojechałem. Czytaj więcej »

Wiek azji

Sukheat, mój rówieśnik, studiował w Polsce medycynę. Chciał robić specjalizację, planował nawet pozostać u nas na stale, ale koniec końców pracuje w Phnom Penh w Ministerstwie Ochrony Środowiska. Za 15 dolarów miesięcznej pensji nie mógłby oczywiście kupić sobie toyoty, którą obwozi nas po mieście. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...