powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 03-2001, 15 stycznia 2001
03-2001 Computerworld nr 03-2001
Wiadomości

Dowody za pięć dwunasta

Chociaż system informatyczny na potrzeby wydawania nowych dowodów osobistych powstawał w ostatniej chwili, projekt nie zakończył się klęską, którą przepowiadało wielu specjalistów. Można raczej mówić o drobnych, acz kłopotliwych błędach w oprogramowaniu. Poważnym kłopotem jest brak transmisji danych online, ale i to jest problem tymczasowy, zważywszy że wymiana dowodów ma... Czytaj więcej »

Fala zwolnień i bankructw zalała firmy internetowe

Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Legalność usług VoIP stoi pod znakiem zapytania

Czytaj więcej »

Między nami prezesami

Z Mirosławem Szturmowiczem, byłym dyrektorem generalnym IBM Polska, i jego następcą Grzegorzem Tomasiakiem rozmawia Krzysztof Frydrychowicz. Czytaj więcej »

Novell w ABC Data

Czytaj więcej »

Oprogramowanie z dystrybucji

Connect Distribution stworzył oprogramowanie, wspierające zarządzanie kontaktami z klientami. Czytaj więcej »

Połączenie kontrolowane

Rozporządzenie o monitoringu abonentów ma pomóc policji w walce z przestępczością zorganizowaną. Czytaj więcej »

Portale na parkiet

Czytaj więcej »

Poślizg na elektronicznej drodze do ZUS

Czytaj więcej »

Prokuratura wniosła oskarżenie przeciwko JTT

Czytaj więcej »

Technologie

Analiza o poranku

Elektrometal SA kończy wdrożenie systemu analitycznego integrującego rozwiązania Oracle'a i Microsoftu. Czytaj więcej »

Chip multiprocessing

DEFINICJA Chip Multiprocessing (CMP) to nowa konstrukcja mikroprocesorów, które składają się z dwóch lub więcej układów umieszczonych na jednej płytce krzemowej. Tego typu rozwiązania, które już wkrótce pojawią się na rynku, mają umożliwić istotne zwiększenie wydajności serwerów w porównaniu z komputerami wyposażonymi w jeden lub kilka oddzielnych procesorów. Czytaj więcej »

Dokumenty przez przeglądarkę

FileNET oferuje Panagon, rozbudowaną wersję oprogramowania Visual WorkFlo. Czytaj więcej »

Dźwiękowe wirusy

Czytaj więcej »

Ethernet zamiast magistrali

Performance Technologies opracowała specyfikację szybkiej szyny danych dla PC. Czytaj więcej »

Lobbing w sieciach SAN

EMC i Sun promują nowy standard dla sieci SAN. Czytaj więcej »

Nareszcie jest nowe jądro!

Po roku opóźnienia Linus Torvalds, twórca bezpłatnego systemu operacyjnego, udostępnił jądro Linux 2.4.0. Czytaj więcej »

Narzędzia do handlu w Internecie

IBM, Microsoft i iPlanet wprowadzają rozwiązania do budowy infrastruktury handlu elektronicznego. Czytaj więcej »

Nokia wprowadza firewall dla małych i średnich firm

Czytaj więcej »

System nad systemem

Pod koniec ub.r. ukończono pierwszą wersję dostępnego bezpłatnie, wirtualnego systemu operacyjnego Argante. Czytaj więcej »

Systemy rozproszonego i bezpiecznego druku

Czytaj więcej »

Zarządzanie

Laik

Pewnego razu Księgowa zadzwoniła do Lokalnego Informatyka. Telefon z księgowości jest niechybną oznaką zbliżających się kłopotów. ''Serwisowy napisał kilka dni temu notatkę służbową, że z powodu braku UPS-a było przepięcie'' - usłyszał Lokalny w słuchawce. Czytaj więcej »

Strategiczna kwestia integracji

Zdolność wydobywania użytecznych informacji ze starych systemów informatycznych i starych baz danych dla celów e-biznesu jest jednym z warunków powodzenia przedsiębiorstwa w Nowej Gospodarce. Czytaj więcej »

W dobrym tonie

Światek informatyków, tak jak każde inne środowisko, ma swoje snobizmy i mody. Co ciekawe, nie ograniczają się one jedynie do ubioru czy nowoczesnych gadżetów. Informatycy mają ulubione filmy, kultowe gry. Mają wreszcie ulubione platformy i narzędzia, których znajomość uchodzi w środowisku za swoistą nobilitację. Czytaj więcej »

W poszukiwaniu decyzji

Szefowie, którzy zarzucają swoim pracownikom, że są niesamodzielni, nie zauważają, że sami ich tego nauczyli, stroniąc od zdecydowanego wyrażania swojej woli. Wielu menedżerom wydaje się, że powinni przez pewien czas prowadzić swoich ludzi "za rękę'', stopniowo powierzając im pełną odpowiedzialność za zadania. Wychodzą z założenia, że samodzielność w biznesie to jest... Czytaj więcej »

Wynaleziony po raz drugi

Trwająca od prawie dwóch lat przemiana HP jest prawdziwym majstersztykiem łączenia najwcześniejszych tradycji z nową strategią, z dyskretnym pominięciem kilku długich lat zastoju przed objęciem stanowiska prezesa przez Carly Fiorinę. Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników odpowiada Krzysztof Obłój, profesor Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Czytaj więcej »

Konteksty

Wojna na ekrany

Serwisy internetowe polskich stacji telewizyjnych powoli przestają być tylko dodatkami do podstawowej działalności antenowej. Część z nich być może przekształci się w osobne, samodzielne projekty medialne. Czytaj więcej »

Zrozumieć język

W Instytucie Podstaw Informatyki PAN trwają prace nad automatycznym przetwarzaniem języka polskiego. Naukowcy zajmujący się tym zagadnieniem działają w obszarze tzw. lingwistyki komputerowej. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Jeszcze Państwo nie wiecie

To jest felieton pożegnalny. To jest pożegnanie z tą stroną. To jest pożegnanie z Czytelnikami. Ponieważ smutno jest mi się żegnać, szybko przejdę do meritum sprawy, dodając koniecznie, że właśnie odłożyłem w połowie napisany felieton o kobietach w mojej pracy, który był dla mnie pewnym sprawdzianem, a którego nie zdałem. Czytaj więcej »

Koszmar nocy zimowej

Ukradli mi telefon komórkowy. Gdyby był to zwykły, stacjonarny telefon, nie wszczynałbym alarmu, zwłaszcza o godzinie drugiej w nocy. Człowiek ledwo do snu się położy, oczy zamknie, sen zaczyna bujać go w hamaku marzeń, a tu nagle dowiaduje się, że już nie jest właścicielem komórki. Czytaj więcej »

O jeden krok od...

Ayutthaya, jedna z dawnych stolic Tajlandii, leży ok. 90 km na północ od centrum Bangkoku. Zabytki są porozrzucane po całym mieście. Wypożyczenie roweru to jeden z lepszych sposobów na zwiedzanie. Z dawnej świetności pozostały już tylko ruiny. Gdzieniegdzie sterczą kamienne wieże świątyń, otoczone resztkami murów. Zarysy budowli można próbować odtworzyć po pozostałościach... Czytaj więcej »

O roku ów...

O kalendarzu można w nieskończoność. Gdy przed kilkunastu laty miałem zaprojektować uniwersalny programowy moduł kalendarzowy pomagający ustalać dni robocze i wolne od pracy (a także soboty, nie wiadomo dlaczego zwane pracującymi), koniecznie chciałem sam odpowiednim algorytmem wyliczać datę Wielkanocy. Nie wiedziałem, naiwny, na co się porywam. Czytaj więcej »

Sieciowe ognisko

Rozmyślałem sobie ostatnio o tym, co jest osią życia rodzinnego. Kiedyś sprawa była jasna. Gdzieś w grocie wiecznie zmarznięci nasi praprzodkowie garnęli się do z trudem zapalonego ognia. W ten sposób powstało powiedzenie o "ognisku domowym". Czytaj więcej »

Wystarczy nie przeszkadzać

W książce Przygody Tewje Mleczarza, lepiej znanej z filmowej adaptacji pt. Skrzypek na dachu, Żydzi pytają rabina, czy jest specjalne błogosławieństwo dla cara. "Boże błogosław cara" - mówi rabin - "i trzymaj go z dala od nas". Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...