powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 02-2001, 8 stycznia 2001
02-2001 Computerworld nr 02-2001
Wiadomości

Czarny worek na pieniądze

Efektem jesiennej akcji BSA były zwiększone zakupy oprogramowania. Czytaj więcej »

Czy giełdowe mury runą?

Z amerykańskimi giełdami rywalizują firmy zarządzające sieciami typu ECN. Czytaj więcej »

Dwanaście lat i na tym koniec

Roman Kluska, założyciel i wieloletni prezes Optimus SA, definitywnie rozstaje się z firmą. Czytaj więcej »

Internetowy portal z pudełka

Wrocławska firma Cubeteam.com opracowała rozwiązania umożliwiające tworzenie portali internetowych. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Narzędzie dla doradcy finansowego

Consorg stworzy ogólnopolską sieć partnerów sprzedających jej oprogramowanie do wspomagania zarządzania. Czytaj więcej »

Przeprosiny za ZUS

Czytaj więcej »

Sporny kodeks

W Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja nad ustawą Uniform Computer Information Transactions Act (UCITA). Ma być ona w pewnym sensie ''kodeksem oprogramowania'', tj. ustawą określającą relacje między producentem a odbiorcą oprogramowania. UCITA wzbudza na tyle silne kontrowersje, że odbiła się głośnym echem na całym świecie. Tak fundamentalna zmiana w prawach rządzących rynkiem... Czytaj więcej »

Transmisja z opóźnieniem

O szybkiej transmisji danych w sieciach GSM słychać od kilku miesięcy. Komercyjne usługi uruchomił jedynie Plus GSM. Czytaj więcej »

Technologie

Gigabitowe przełączanie

Allied Telesyn wprowadziła na rynek tanie przełączniki trzeciej warstwy. Czytaj więcej »

IBM wprowadza stacje pSeries

Czytaj więcej »

Infiniband

DEFINICJA Standard określający nową architekturę i specyfikację wymiany danych między procesorami i tzw. inteligentnymi urządzeniami obsługującymi operacje I/O - wejścia/wyjścia. InfiniBand ma zastąpić w konstrukcjach serwerów obecnie wykorzystywaną szynę PCI, umożliwiając zwiększenie przepustowości i ułatwiając rozbudowę komputerów. Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Mniejsze wymagania dla transmisji multimedialnych

Czytaj więcej »

Mobile Essentials konfiguruje ustawienia sieci

Czytaj więcej »

Na straży pogranicza

Nowa wersja pakietu BorderManager kompleksowo zabezpiecza sieci korporacyjne. Czytaj więcej »

Nadzieja na dobrą obsługę

RecentCRM umożliwia zarządzanie kontaktami z klientami w małych i średnich przedsiębiorstwach. Czytaj więcej »

Nie wypaść z zakrętu

W komputerach z Pentium 4 występują problemy wynikające z zastosowania nowej architektury. Czytaj więcej »

Nowe zasilacze awaryjne APC i BPS

Czytaj więcej »

Porozumienie ponad podziałami

Samba TNG to oprogramowanie, które ma umożliwić integrację Linuxa z domenami Windows NT i 2000. Czytaj więcej »

Portal produkcyjny Web@aGlance

Czytaj więcej »

Projektowanie po polsku

Czytaj więcej »

Systemowe dopasowanie

Czytaj więcej »

Zarządzanie

Klient wymaga, informatyka podpowiada

W tarnowskiej Rovicie informatyka idzie krok w krok za rozwojem biznesu, a czasem nawet nadaje mu kształt. Czytaj więcej »

Koneksje, czyli intratne związki

Tyle się dawniej mówiło na temat wykorzystywania znajomości - zwłaszcza za minionej, niesłusznej epoki. Epoka się zmieniła, a zasada ''gry na znajomościach'' pozostała, z tym, że teraz są inne znajomości. Dawniej były niesłuszne, obecnie są właściwe i jak najbardziej na miejscu. Czytaj więcej »

Potęga pochwały

Gdy szefowie patrzą na podwładnych, na ogół widzą tylko to, co Ci robią źle. Tymczasem wszystkie mądrości psychologii mówią, że tylko człowiek - a więc i pracownik - chwalony wznosi się na coraz wyższy stopień umiejętności. Ma zadowolenie z tego, co robi, rośnie jego poczucie wartości, zwalniają się różne blokady ograniczające pamięć, pomysłowość i odwagę. Czytaj więcej »

Proszę, niech pan wygodnie usiądzie

Jak przekazywać pracownikom złe wiadomości? Czy powinni oni czuć się współwinni za błędy przeszłości i obecne, czy pożądane jest, aby czuli się odpowiedzialni za przyszłość firmy? Czytaj więcej »

Tytuł - TAK, kariera - NIE?

Młodzi naukowcy, mimo iż z jednej strony z przyjemnością prowadzą zajęcia ze studentami, z drugiej, z niechęcią myślą o całkowitym poświęceniu się karierze naukowej. Czy mała popularność studiów doktoranckich wynika tylko z sytuacji materialnej młodych pracowników nauki? Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników odpowiada Ludwik Maciejec, konsultant w dziedzinie systemów informatycznych do wsparcia produkcji i dystrybucji. Czytaj więcej »

Konteksty

Kamień milenijny

Codziennością podczas targów, konferencji, spotkań stały się upominki reklamowe. Aby podnieść znajomość marki i zaciekawić swoją ofertą, firmy umieszczają swe logo na różnorakich przedmiotach. Natomiast internauci otrzymują prezenty multimedialne, np. wygaszacze ekranu. W konsekwencji pojęcie gadżetu reklamowego sięga już ponad produkty materialne. Czytaj więcej »

Mózg w malinach

Rozwój technik komunikacyjnych i informatycznych, symbolizowany wymownie przez spinające glob sieci teleinformatyczne, pobudza wyobraźnię filozofów, futurologów i nierzadko zwykłych szarlatanów. Zalewani mnogością słownej produkcji często mamy problem z odróżnieniem wartościowej analizy od zwykłej gry słów. Czytaj więcej »

W amerykańskim stylu

Podstawowe prawo ekonomii o związku podaży z popytem obowiązuje zarówno w starej, jak i Nowej Gospodarce. Z jego skutkami muszą się liczyć wszystkie firmy działające w Dolinie Krzemowej. W zrozumieniu tego, jak powstała i jak działa Dolina Krzemowa, może pomóc książka Marka Hołyńskiego ''E-mailem z Doliny Krzemowej'' Czytaj więcej »

Wiedza na czas

Nowa Gospodarka nie tylko rewolucjonizuje światowy rynek gospodarczy. Wygląda na to, że rewolucji nie uniknie także dotychczasowy system kształcenia. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Człowiek

Jechaliśmy późnym popołudniem do Krakowa. Nieco się spiesząc, ponieważ umówieni byliśmy na dwudziestą, a wcześniej planowaliśmy załatwienie jednej sprawy, konkretnie zjedzenie pewnej potrawy w pewnej krakowskiej restauracji. Był bodaj maj przed dwoma laty, słońce dokuczało zza przedniej szyby, dzieci biegały po podwórkach w krótkich rękawkach, a wokół była świeża, radosna... Czytaj więcej »

E-mailem i solą

No to przeżyliśmy koniec starego i początek nowego wieku. Bez problemów ani specjalnych zawirowań. Nie żebym się ich specjalnie obawiał, bo jak pewnie pamiętacie Państwo, przeszło rok temu w felietonie Dlaczego, do k... dałem wyraz całkowitej obojętności w stosunku do tak zwanych dat przełomowych. Czytaj więcej »

Końca świata nie będzie

Dwa dni przed końcem roku, wieku i tysiąclecia, dokładnie o godzinie 15.14, ostatecznie utwierdziłem się w przekonaniu, że końca świata nie będzie. Nie będzie go definitywnie i nieodwołalnie, być może nawet przez najbliższe osiem tysięcy lat. Czytaj więcej »

Uchylę rąbka tajemnicy

Od czasu do czasu wypada powiedzieć kilka słów prawdy o sobie. Dlaczego? A chociażby dlatego, aby nie wzbudzać niezdrowych sensacji i nie dawać powodów do różnych domysłów, które z natury rzeczy są nieprawdziwe i przeradzają się w plotki tym bardziej nieprawdziwe. Czytaj więcej »

Wino, skrzypce i klawiatury

Chciałbym niniejszym odwołać własną opinię sprzed kilku lat: napisałem wówczas, że można nie szanować klawiatury komputera, bo nowa niewiele kosztuje. Teraz widzę, że nie dostrzegłem wtedy kilku związanych z tym spraw. Czytaj więcej »

Zaprogramowana niemoc

Postanawiamy odebrać pieniądze za nie wykorzystane bilety kolejowe. Sprawa wydawała się prosta i oczywista. Jeśli pociąg ma opóźnienie powyżej 3 godzin, przysługuje nam prawo rezygnacji z podróży i zwrot 100% ceny biletu. Wystawszy swoje w kolejce, dopychamy się do kasjera. Ten jednak informuje nas, że może nam zwrócić tylko 50%. Próba tłumaczenia, że jest w błędzie, mija... Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Brnąłem z trudem przez kolejne strony ''Wojny megabitowej'' Lema. Autorowi z łatwością udało się mnie przekonać, że zarówno na moją, jak i na sztuczną inteligencję nie ma co liczyć. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...