powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2001

Wydanie 01-2001, 2 stycznia 2001
01-2001 Computerworld nr 01-2001
Wiadomości

Dziś pytanie, odpowiedź w swoim czasie.

Pytania o PULS do Krajowego Urzędu Pracy Czytaj więcej »

Jednym zdaniem

Czytaj więcej »

Konkurować z Internetem

Mobile IT oferuje rozwiązania wspomagające handel elektroniczny i tzw. handel mobilny - m-commerce. Czytaj więcej »

Kto trzyma rękę na PULSie?

Na taką liczbę niepowodzeń w budowaniu państwowych systemów informatycznych system obsługi urzędów pracy - PULS - jest wyjątkiem, który ma szansę działać poprawnie. Pod warunkiem że uda się ustalić, kto ma być jego beneficjantem: starostwa powiatowe, resort pracy czy też Ministerstwo Finansów? Czytaj więcej »

Microsoft przejmie za 1,1 mld USD Great Plains Software

Czytaj więcej »

Nadciąga permanentna inwigilacja!

MSWiA przedstawiło projekt rozporządzenia o monitoringu abonentów operatorów telekomunikacyjnych, także internetowych. Czytaj więcej »

Nie mam pieniędzy na PULS

''Nie mam pieniędzy na aktywne formy walki z bezrobociem, ZUS zajął mi konto, a pan pyta o PULS?'' - tak można streścić nastroje kierowników urzędów pracy. Czytaj więcej »

Uciekający e-podpis

Niebawem do Sejmu trafią dwa projekty ustawy o podpisie elektronicznym - rządowy i poselski. Czytaj więcej »

Wysokie skoki ciśnienia

Czytaj więcej »

Z systemu jestem zadowolony

Z Waldemarem Zarębą, kierownikiem Powiatowego Urzędu Pracy w Garwolinie, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Z zamiłowania do globalnej sieci

Cavern prowadzi rozmowy z inwestorem branżowym w celu pozyskania funduszy na projekty internetowe. Czytaj więcej »

Technologie

Bezpieczeństwo bez hasła

Czytaj więcej »

Dziurawe lokalne zapory

LeakTest umożliwia sprawdzenie jakości pracy firewalli przeznaczonych dla komputerów PC. Czytaj więcej »

Kilka w jednym znacznie taniej

Microsoft przygotowuje na styczeń premierę SBS 2000 - pakietu rozwiązań serwerowych dla małych firm. Czytaj więcej »

Komputery z supersamu

Fujitsu Siemens, jako pierwszy zachodni producent, wprowadza do Polski komputery z Pentium 4. Czytaj więcej »

Magnetyczne pamięci MRAM

IBM i Infineon Technologies (Siemens) rozpoczęły współpracę nad nową technologią układów pamięci MRAM (Magnetic Random Access Memory), które zamiast ładunków elektrycznych, tak jak w typowych pamięciach RAM, do przechowywania informacji będą wykorzystywać zapis magnetyczny. Czytaj więcej »

Monitor LCD dla każdego

Wzrost podaży i spadek cen wyświetlaczy to dobra prognoza dla klientów myślących o zakupie płaskich monitorów LCD. Czytaj więcej »

Niefortunne modyfikacje

Outlook 10 nie będzie miał repozytorium LWSS i narzędzia Office Designer. Czytaj więcej »

Nowa szkoła programowania

Tworzenie aplikacji zgodnych z .NET Framework zasadniczo różni się od dotychczasowego modelu programowania w Windows. Czytaj więcej »

Produkty Symanteca jeszcze bezpieczniejsze

Czytaj więcej »

Rekin z bardziej ostrymi zębami

Rozbudowanie oprogramowania macierzy Shark pozwoli IBM efektywniej konkurować z rozwiązaniami EMC. Czytaj więcej »

Sieciowe Eldorado

Oprócz działającego w Eldorado SA od ponad 4 lat systemu składania zleceń przez łącza modemowe, firma ostatnio uruchomiła dla klientów także rozwiązanie internetowe. Czytaj więcej »

System CDN OPT!MA dostępny także w modelu ASP

Czytaj więcej »

Testy Whistler Embedded

Czytaj więcej »

Ujarzmić miejskie korki

Serwis www.korkonet.pl umożliwia łatwe sprawdzanie jaka jest przejezdność wybranych warszawskich ulic. Czytaj więcej »

Wadliwe programy testujące dla J2EE

Sun Microsystems wycofał blisko 800 wadliwych aplikacji testowych. Czytaj więcej »

Zarządzanie

Burza mózgów wśród referentów

Zaangażowanie pracowników w rozwiązywanie problemów firmy nie zawsze jest pożądane, zatem nie należy go za wszelką cenę prowokować. Obecnie wiele firm charakteryzuje się schizofrenicznym podejściem do własnych pracowników. Czytaj więcej »

Co z tym prądem

Wprowadzanie rynkowych reguł gry do dystrybucji i sprzedaży energii jest dla podmiotów energetycznych wyzwaniem organizacyjnym, ekonomicznym i informatycznym. Czytaj więcej »

Dwie strony medalu

Poza kilkoma największymi polskimi miastami, to informatycy poszukują pracy, a nie odwrotnie. Czytaj więcej »

Komputery w biznesie elektroenergetycznym

Podmioty sektora energetycznego mogą stać się dla firm informatycznych atrakcyjnymi klientami, wydłużającymi ich listy udanych wdrożeń, ze względu na jednoznaczne, wymuszone prawami fizyki reguły wytwarzania, transportu i odbioru energii elektrycznej, realizowane w ramach jednego systemu technicznego. Czytaj więcej »

Na tropach e-języka

Zaangażowanie przedsiębiorstw w działalność internetową zaowocowało tym, że na co dzień pracownicy polskich firm posługują się slangiem. W jego tworzenie są zaangażowani nie tylko informatycy, ale także pracownicy działów marketingu, opracowujący strategie działania wykorzystujące globalną sieć. Czytaj więcej »

Podyskutujmy o marketingu

Czy tylko bogatych stać na marketing? Po czym poznać, że firma ma strategię marketingową? Jak to widzą eksperci... Czytaj więcej »

Szkolenia

Czytaj więcej »

Titunia

Pojawiła się nie wiadomo skąd. Była wczesna jesień, gdy Lokalny Informatyk dostrzegł ją kręcącą się w pomieszczeniach firmy. Określenie "kręcąca sięÓ jest może nieadekwatne do czynności, przy jakich Lokalny ją zastawał, gdyż widywał ją najczęściej delektującą się kawą w sekretariacie, czyli reprezentacyjnym miejscu firmy. Przypuszczał, że jest to jakaś ważna... Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników odpowiada Ludwik Maciejec, konsultant w zakresie systemów do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem. Czytaj więcej »

Konteksty

Katalogowanie świata

Z Jadwigą Woźniak, z Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Andrzej Gontarz. Czytaj więcej »

Szukajcie, może znajdziecie

Przejście ze świata dokumentów papierowych do elektronicznych baz i repozytoriów było procesem gwałtownym. Patrząc z perspektywy czasu trwania ery papierowych archiwów, stało się to właściwie nagle. Tak szybko zachodzące zjawiska mogą powodować zerwanie pewnej ciągłości - powstania czegoś nowego, co nie jest kontynuacją starego. Archiwum elektroniczne nie jest kolejną zmianą... Czytaj więcej »

Szukanie igły w Internecie

Z Tomaszem Skalczyńskim, wiceprezesem firmy XOR Internet, rozmawia Przemysław Gamdzyk. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Dożywotni ekspert

Z powodu zainteresowań elektroniką już w czasach licealnych - niezupełnie zasłużenie - przypięto mi etykietę eksperta w tych sprawach. Efektem były nie kończące się prośby o naprawę lub asystę przy zakupach a to radia, a to telewizora, gramofonu czy pralki. W którymś momencie lista ta objęła również komputery. Czytaj więcej »

Korzenie zła

Boże Narodzenie i bliski koniec roku to czas radości, podsumowań i wybaczania. Tym bardziej w tym roku, gdy wchodzimy w nowe tysiąclecie. Czytaj więcej »

Listy do redakcji

Skarbnik - program... Czytaj więcej »

Nie licząc psa

No i stało się. Mamy rok 2001, wytęskniony XXI wiek i trzecie tysiąclecie. Ja jednak chciałem Państwu złożyć życzenia nietypowe. Nie milenijne, nie stuletnie, nie roczne, a pięcioletnie, a to dlatego że w informatyce rok to trochę za bliska perspektywa, a sto lat - za długa. Pięć lat to okres w sam raz na określenie tematu życzeń, bo w takiej perspektywie (z trudem, przyznajmy)... Czytaj więcej »

Niektóre z konsekwencji elektronizacji informacji

Bambusowy las, przez który prowadzi droga, przepuszcza ledwie parę promyków słońca. Potężne, liściaste drzewa są schronieniem dla baraszkujących małp. Przez gęste,niskie krzewy przedzierają się tutejsze odmiany saren i jeleni. Po łąkach i po stepie przechadzają się gromady pawi. Przemierzamy jeepem dziesiątki kilometrów, zaglądając w przeróżne zakamarki i zakątki, by w... Czytaj więcej »

Pięć procent

Minęło drugie tysiąclecie - któreś z kolei w dziejach ludzkości, pierwsze, którego przełomu doświadczyliśmy osobiście. W wymiarze czasowym moje życie wypełniło - niespełna lub aż - pięć procent z tysiąca lat. Jeszcze mniej, bo jeden procent z tego okresu przypada na dynamiczny wzrost masowego zastosowania technologii komputerowych i Internetu. Czytaj więcej »

Szczęśliwi ci, którzy są optymistami

To wcale nie musi być nieinteresujące. Proces ten wygląda mianowicie tak. W niedzielę, późnym wieczorem najczęściej, zwlekam z tym jak tylko mogę, telefonuję do Roberta Mirowskiego, to ten Pan, który narysował ten rysunek na dole, i mgliście opowiadam, co zostanie przeze mnie napisane. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...