powrót do strony głównej archiwum » Archiwum Computerworld

Zobacz cały rocznik Computerworld: 2000

Wydanie 48-2000, 27 grudnia 2000
48-2000 Computerworld nr 48-2000
Wiadomości

Zakład jak zwykle spóźniony

Rok upłynął w ZUS pod znakiem kontroli NIK i niedotrzymywania zapowiadanych terminów. Czytaj więcej »

Czerwone światło dla zielonej karty

Niemiecka inicjatywa wydawania informatykom z zagranicy ''zielonych kart'' wzbudziła w Polsce wiele kontrowersji. Czytaj więcej »

Finansowy punkt widzenia

PZU Życie jest pierwszą polską firmą, która korzysta z oprogramowania SAS CFO Vision. Czytaj więcej »

Jak wiele nas łączy?

Wciąż wybieramy: nie mieć telefonu albo przyjąć ofertę sprywatyzowanego giganta. Czytaj więcej »

Muzyka zapisana w pliku

Technologia niewielkiej firmy Napster wstrząsnęła przemysłem muzycznym. Czytaj więcej »

Na skraju biznesplanu

Sukces Internetu nie przekłada się na biznesowe sukcesy firm internetowych. Czytaj więcej »

Położne i kapitaliści

Wielu było chętnych na polskie firmy IT. Czytaj więcej »

Polskie e-społeczeństwo?

Społeczeństwo informacyjne było obiektem szczególnego zainteresowania polityków. Czytaj więcej »

Prezydent a sprawa informatyki

Czy wybór na prezydenta USA George W. Busha zwiastuje dobrą przyszłość dla amerykańskiego sektora teleinformatycznego? (Saratoga Springs, USA) Czytaj więcej »

Przelewy zza biurka

W mijającym roku nastąpiła prawdziwa eksplozja bankowości internetowej. Czytaj więcej »

Rząd został z telefonem

Przetarg na licencje telefonii komórkowej UMTS zakończył się w Polsce wielką klapą. Czytaj więcej »

Wciąż daleko

Czytaj więcej »

Wiadomości 2000

Czytaj więcej »

Zagrożenie z sieci i dla sieci

Wirusy i ataki DoS stały się plagą sieci. Czytaj więcej »

Technologie

Aktualizacja do Palm OS 3.5

Czytaj więcej »

Bezprzewodowe rozwiązania 3Com dla małych biur

Czytaj więcej »

Co się nosi?

Rozwój komunikacji bezprzewodowej znosi ograniczenia, których pokonanie jeszcze kilka lat temu wydawało się niewyobrażalne. Oczekuje się, że telefonia komórkowa trzeciej generacji spowoduje rewolucję w zakresie bezprzewodowego dostępu do sieci. Eksperci Centrum Testowego InfoWorld - Ana Orubeondo i Tim Fielden - dyskutują na temat zalet i wad popularnych technologii komunikacji... Czytaj więcej »

Czy Linux jest za darmo

Obserwowaliśmy stabilny wzrost i umacnianie rynkowej pozycji Linuxa. Czytaj więcej »

Czyja pamięć jest lepsza

Wprowadzając pierwszy serwer NAS, firma EMC rozpoczyna wojnę cenową z Network Appliance. Czytaj więcej »

Dinozaur wiecznie młody

Nowe mainframe to potężna, niezawodna, dojrzała platforma. Od tego roku pozostała domeną IBM. Czytaj więcej »

Do góry po szczeblach drabiny

Microsoft ma nadzieję, że system Windows 2000 Datacenter Server zagrozi serwerom unixowym. Czytaj więcej »

Jedna baza do wszystkiego

Nowe technologie zmierzają do zapewnienia bazom danych funkcjonalnej uniwersalności. Czytaj więcej »

Lepiej bez pośpiechu

Przed instalacją pakietu Office 2000 SP2 warto dokładnie przeczytać dokumentację. Czytaj więcej »

Pakiet biurowy z obsługą polskich znaków

Firma Cutting Edge Software (CES) wprowadziła pierwszy w pełni funkcjonalny pakiet biurowy dla komputerów Palm. Quickoffice 5.0 zawiera edytor tekstów Quickword, arkusz kalkulacyjny Quicksheet oraz aplikację do tworzenia wykresów Quickchart. Podstawową zaletą tych aplikacji jest możliwość bezpośredniej dwukierunkowej synchronizacji tworzonych za ich pośrednictwem dokumentów z... Czytaj więcej »

Palm OS będzie obsługiwał Bluetooth

Podczas konferencji programistycznej PalmSource 2000, w całości poświęconej rozwiązaniom dla komputerów naręcznych, firma Palm udostępniła wersję beta nowego systemu operacyjnego Palm OS 4.0 i przedstawiła strategię rozwoju swoich komputerów. Firma z jednej strony ulepsza system operacyjny, aby efektywnie konkurować z coraz bardziej zaawansowanymi urządzeniami opartymi na... Czytaj więcej »

Pliki pdf na półkach

Serwis www.literatura.net.pl to księgarnia oferująca w abonamencie książki w postaci plików elektronicznych. Czytaj więcej »

Portal dla palmiarzy

Portal MyPalm umożliwi synchronizację Palmów z terminarzem na WWW. Czytaj więcej »

Presario dla internetu

Compaq Computer rozszerzył ofertę komputerów adresowanych do użytkowników domowych, rozpoczynając kolejny etap konkurowania z polskimi producentami. Presario Internet PC - przeznaczony głównie dla odbiorców, chcących korzystać z Internetu - kosztuje ok. 3500 zł. Czytaj więcej »

Rozbudowa szkieletów

Krajowi operatorzy rozpoczęli ogromne inwestycje w budowę sieci szkieletowych. Czytaj więcej »

Studio w sieci

Microsoft zaprezentował wersję beta 1 pakietu Visual Studio.NET - następcy Visual Studio 6.0. Czytaj więcej »

System z systemami

W dziedzinie wymiany informacji w 2000 r. pojawiło się kilka ciekawych rozwiązań. Czytaj więcej »

Szansa na zmianę układu

Intelowi przybyło rywali na rynku procesorów. Czytaj więcej »

Szturm na pierwsze miejsce

Dell rozpoczyna kolejny etap walki z Compaq Computer o prymat na rynku serwerów intelowskich. Czytaj więcej »

Techmex rozpocznie sprzedaż serwerów Toshiba

Toshiba opracowała oryginalną konstrukcję serwerów Magnia SG-10, przeznaczonych do obsługi małych, liczących nie więcej niż 8 komputerów, sieci LAN. Mają one umożliwić łatwą budowę sieci bez potrzeby angażowania specjalistów. Są standardowo wyposażone w preinstalowany system Linux oraz zestaw narzędzi konfiguracyjnych opracowanych przez Toshibę. Magnia SG-10 trafi na rynek... Czytaj więcej »

Wąska specjalizacja

Rok 2000 był przełomowy w dziedzinie serwerów specjalizowanych w obsłudze tylko jednej funkcji. W serwerowniach dostawców internetowych instalowane są serwery WWW, których jedynym zadaniem jest szybkie udostępnianie danych HTTP; dedykowane serwery SSL, do szyfrowania transmisji internetowych, oraz serwery, równoważące obciążenie.

Od niedawna firmy stosują również... Czytaj więcej »

Zarządzanie

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników odpowiada Andrzej Góralczyk, szef Instytutu Produktywności IDG Poland. Czytaj więcej »

Ewolucja zjawiska integracji

Rozwój Internetu skłania do ponownego przyjrzenia się problemowi integracji. Jaką obecnie przybiera ona postać? Czytaj więcej »

Kolejny zakręt w karierze

Może się tak zdarzyć, że im większe będzie znaczenie systemów informatycznych w przedsiębiorstwie, tym mniejszą rolę będą odgrywać kierownicy działów informatycznych. Czytaj więcej »

Nieobecni dziedzice - kolejna generacja

Ofiary globalizacji widać wyraźnie, jej beneficjantów również, ale jaki jest mechanizm generowania biedy i bogactwa, nie jest już tak całkiem jasne. Czytaj więcej »

O jedną spację za daleko

Problem zrozumienia drugiego człowieka jest niejako zagadnieniem psychologiczno-filozoficzno- -społecznym, ukazującym swe oblicze w sytuacjach uznawanych za ekstremalne. W zasadzie, aby zrozumieć, trzeba samemu doświadczyć, bowiem wtedy dopiero można mówić o zrozumieniu w pełnym tego słowa znaczeniu. W przeciwnym razie zapewnianie kogoś o wczuwaniu się w jego położenie jest... Czytaj więcej »

Sukces, czyli ryzyko - zagrożenia dla dostawcy w procesie wdrożenia

Wiele pisze się o metodologii wdrożeń. Wiedza na ten temat pomoże firmie, w której wdrażany jest system, zdefiniować procesy, wyszkoleni pracownicy mogą odbyć kursy, można także skorzystać z doświadczenia wynajętych konsultantów, dla których wdrożenie jest czynnością standardową, przećwiczoną wielokrotnie. W licznych publikacjach dużo miejsca poświęcono ryzyku związanemu... Czytaj więcej »

Szkoleniowa hossa

Zdaniem analityków z International Data Group, Polska będzie w ciągu najbliższych czterech lat jednym z najszybciej rozwijających się rynków szkoleniowych w Europie. Niestety, startujemy z na tyle niskiego pułapu, że prognozowane tempo wzrostu nie zapewni nam w ciągu najbliższych lat osiągnięcia standardów typowych dla państw Unii Europejskiej. Czytaj więcej »

Zapytaj eksperta

Na pytania Czytelników, dotyczące zarządzania dystrybucją, odpowiada Edward Zarosa, konsultant PricewaterhouseCoopers. Czytaj więcej »

Konteksty

14 rodzajów informacji

W języku Eskimosów istnieje kilkanaście określeń różnych rodzajów śniegu. Warunki, w których żyją, nauczyły ich doskonale rozpoznawać śnieg. Umiejętność rozpoznania i wykorzystania multimedialnego zalewu wiadomości jest kluczem do przetrwania w erze Nowej Gospodarki. Informacja nie tylko podzieli się na obowiązkową, atrakcyjną i wartościową, lecz także nabierze cech,... Czytaj więcej »

Cnoty nowej gospodarki

Dinesh D'Souza w książce "The Virtue of Prosperity: Finding Values in an Age of Techno-Affluence'' ("Cnota dobrobytu: poszukiwanie wartości w epoce rozpowszechnienia technologii'') kwestionuje dążenie do ideologizowania znaczenia pracy w świecie zaawansowanych technologii. Czytaj więcej »

Kino satelitarne

Do eksperymentalnej dystrybucji filmów w postaci cyfrowej wykorzystano łącza satelitarne, przy okazji realizacji projektu Boeinga - Connexion, umożliwiającego korzystanie z Internetu w samolotach. Czytaj więcej »

Punkt widzenia

Komputerowo wspomagana biurokracja

Siedzę sobie w jednej z kafejek internetowych. Wprowadziłem właśnie 10-cyfrowy numer mojego biletu i czekam na odpowiedź serwera indyjskich kolei. Niestety, od tygodnia status bez zmian: ''WL/1 i WL/2''.Właściciel kafejki, widząc moją zmartwioną minę, pociesza: ''Nie martw się, jutro na pewno będzie potwierdzony''. Wyciąga z szuflady plik swoich biletów. "Patrz, wszystkie mam... Czytaj więcej »

Matematyka polityczna

W zamierzchłych czasach bawił nas dowcip o wojskowym, który na uwagę, że to niemożliwe, aby sinus był większy od jedności, odpowiadał, że w warunkach bojowych możliwe jest wszystko. Dziś, po latach, patrząc na wszystko bardziej filozoficznie, skłonny jestem przyznać mu rację: zdarzają się wokół nas sprawy, decyzje i wybory irracjonalne, jak ten sinus, a jednak realne. Czytaj więcej »

Miesiączek

No więc mam mój nowy-stary komputer z powrotem na biurku! "Nowy", bo mu wymieniono płytę główną, "stary", bo obudowa jest dobrze zakurzona po miesięcznym przebywaniu w serwisie. Z felietonu Czarne nieszczęście, czyli Jonasz wiedzą Państwo, że spotkały mnie dwa nieszczęścia, z których drugie, tj. przeinstalowanie Windows 2000, udało mi się załatwić w jeden poranek. Czytaj więcej »

Na koniec nie tylko tego tysiąclecia

A może by tak na poważnie, nie uciekając, jak to nakazują nasze czasy, od na przekór coraz ważniejszych problemów. Po raz pierwszy myśleć zacząłem o Szatanie, gdy po raz pierwszy, jako jako tako świadomy człowiek przyjechałem do dziadków, którzy mieszkali na ostatnim piętrze w kamienicy przy rynku. Czytaj więcej »

Pora na regulatora

Internet traktowany jest dziś jak utopia. Doświadczenie jednak wskazuje, że utopie istnieć nie mogą. [...] Sieć pozwala na zachowanie anonimowości, stając się forum dla działalności przestępczej. Bez wydajnych narzędzi kontroli Internetu rozwijać się będzie przestępczość. [...] Czytaj więcej »

Pracowity jak mrówka czy pszczółka?

Ileż to razy zdarzyło się nam, że wyrzuciliśmy potrzebny dokument, prawda? Przypominacie sobie Państwo chwilę gorączkowego szukania w koszu na śmieci czegoś, co kilka minut wcześniej tam wylądowało? Czytaj więcej »

Opinie

Z notatnika informatyka

Świat konsekwentnie rozwija technologie Web.

U nas podobnie - też wiele projektów bierze w łeb. Czytaj więcej »

Raporty specjalne
  • zobacz raport

    5 kroków do skutecznego wprowadzenia polityki MDM w firmie

    Rynek urządzeń mobilnych rozwija się w tempie błyskawicznym, zmieniając przy okazji rzeczywistość prowadzenia biznesu. Kluczowym zadaniem,...